Světelné znečištění v médiích

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Světelné znečištění v médiích

#301

Příspěvek od denis.marc »

Tak letošní akce Hodina Země je u konce. Já bych si měl pro příště někam viditelně poznamenat, že na focení je dobrý vzít si nabitý baterky.  A protože jsem na ně zapoměl a půjčený ze svítilny sice svítilnu rozvítily, ale s foťáčkem spolupracovat nechtěly, tak se to musí obejít bez fotek.  :-/ :D

A ještě ze světa: Tady je švédská galerie, kde je vidět, že královský palác ve Stocku pohasl,
zatímco např. Pražský hrad zůstal podle očekávání svítit.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Světelné znečištění v médiích

#302

Příspěvek od Habl »

Tak v průběhu hodiny Země  jsem si v poklidu vyplňoval dotazníky sčítání lidu,domu a bytu...
Bylo krásně vidět na klávesnici od nasvícených oken z protějšího paneláku ;D

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Světelné znečištění v médiích

#303

Příspěvek od michal.b »

Nejake fotky z Hodiny Zeme jsou na Aktualne.cz
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Světelné znečištění v médiích

#304

Příspěvek od LaBa »

Nejake fotky su aj zo Slovenska. Takto pohasol hrad v Trencine.

Aj namestie v Trencine sa ponorilo do tmy.
.
Fotky su z portalu webnoviny.sk. Snad sa zjavia aj dalsie zabery...
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Světelné znečištění v médiích

#305

Příspěvek od Jan Vratny »

Media (proto umistuju do tohoto vlakna) nas zasobuji zpravami o tom, jak se v Japonsku musi setrit elektrinou, ukazuji potemele reklamy v ulicich Tokia. Docela by me zajimalo, jestli to ma nejaky pozitivni vliv na SZ? Treba v porovnani se zhasinanim v Liberci?
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Světelné znečištění v médiích

#306

Příspěvek od Regulus »

SRVO má na tuto akci radikální názor :P
http://www.srvo.cz/news/hodina-zeme-2011/
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Světelné znečištění v médiích

#307

Příspěvek od Lukemon »

At je to co chce, nebo kde chce, vždy bude polovina lidí pro nebo proti.

SRVO v tom vidí kšeft.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Světelné znečištění v médiích

#308

Příspěvek od Regulus »

Celkem zajímavé je pdf-ko dole, kde je uvedená nějaká policejní statistika (o něčem podobném už tu taky diskuze byla)... bohužel bez dalších informací je podle mě silně zavádějící...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění v médiích

#309

Příspěvek od MaG »

Zajímavý na žbleptu na  SRVO je způsob překrucování dat - vemte si když o akci Hodina Země média píší s odkazem na pořadatele, že "se ukázalo, že zhasínání nezpůsobilo nárůst kriminality" a oni napíšou, že "pomíjejí dezinformaci o tom, že světlo podporuje kriminalitu".

To jednoznačně ukazuje na úroveň ega toho, kdo to na web SRVO napsal a že mu jde jen o kšeft.

Nikdo přeci nemá šanci mi dokázat, že mně někdo udělá větší kriminalitu tam, kde je menší nebo žádné VO, myslím, že opak by byl pravdou a ukázalo by se, že kriminalita je v takových místech stejná nebo menší. A když se někde na hodinu zhasne, věřím, že se opravdu kriminalita spíše sníží, protože zloděj raději hodinu počká, než si k tomu "svítit". Opravdu jsem nikde neviděl, že by psali, že světlo podporuje kriminalitu :D

Pro mně je smutný fakt, že se takové názory, jako jsou ty na webu SRVO, vůbec někdo nestydí vyslovit.

*******
A aby toho nebylo na nervovou soustavu málo, tak ještě bonus z Jabloneckého deníku o instalaci LED v Jablonci n.N. Ale snad ne hrůza.

Stená firma osvětlila Maršovice, fotky jsem sem už dával. Na Mašovicích jsem se setkal s rozporuplnými, ale i vyloženě pozitivními ohlasy, bohužel s žádným negativním, takže je dopředu těžké hodnotit. Osobně ale tyto LED svítidla hodnotím jako celkem dobré řešení a tak uvidíme.

http://jablonecky.denik.cz/zpravy_regio ... 10327.html
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Světelné znečištění v médiích

#310

Příspěvek od Habl »

Docela by me zajimalo, jestli to ma nejaky pozitivni vliv na SZ? Treba v porovnani se zhasinanim v Liberci?  
Celosvětová akce "Hodina Země" je velký hepening a hodinové zhasínání má určitě vliv na přístup obyvatel naší planety k řešení světelného znečištění. Media především informují o místech a lokalitách zhasínání a odezvě na tento proces.

Zhasínání v Libereckém kraji byla jednorázová akce s měřením a zpracováním dokumentace a s konečným výstupem z této akce.

Obě akce i když jsou jinak pořádány jistě mají společný pozitivní význam k budoucímu řešení problému světelného znečištění...
Obě akce mají svůj význam a mám za to, že nelze srovnávat jednorázovou akci s celosvětovým hepeningem...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Světelné znečištění v médiích

#311

Příspěvek od Jan Vratny »



Celosvětová akce "Hodina Země" je velký hepening a hodinové zhasínání má určitě vliv na přístup obyvatel naší planety k řešení světelného znečištění. Media především informují o místech a lokalitách zhasínání a odezvě na tento proces.

Zhasínání v Libereckém kraji byla jednorázová akce s měřením a zpracováním dokumentace a s konečným výstupem z této akce.

Obě akce i když jsou jinak pořádány jistě mají společný pozitivní význam k budoucímu řešení problému světelného znečištění...
Obě akce mají svůj význam a mám za to, že nelze srovnávat jednorázovou akci s celosvětovým hepeningem...

Habl
Hezky, ja se ale ptal na zhasinani v Japonsku,kde zhasinaji vse co neptrebuji proto, aby usetrili nedostatkovou elektrinu To snad nema s hodinou zeme nic spolecnyho, nebo ano? Zajimalo me, jaky to ma vliv na jejich sz.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Světelné znečištění v médiích

#312

Příspěvek od Habl »

Media (proto umistuju do tohoto vlakna) nas zasobuji zpravami o tom, jak se v Japonsku musi setrit elektrinou, ukazuji potemele reklamy v ulicich Tokia. Docela by me zajimalo, jestli to ma nejaky pozitivni vliv na SZ? Treba v porovnani se zhasinanim v Liberci?
Uf...
Zhasínání v Japonsku má především jeden z důvodů ve výpadku japonské jaderné elektrárny v Fukušimě a jejich energetické síti a vůbec nesouvisí s výzkumným zaměřením se zhasínáním v Libereckém kraji... Rozhodují o tom japonské správní orgány a vláda.

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Světelné znečištění v médiích

#313

Příspěvek od Habl »

Zajimalo me, jaky to ma vliv na jejich sz.
Představ si, že i v Japonsku proběhla celosvětová akce "Hodina země" a to úspěšně...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Světelné znečištění v médiích

#314

Příspěvek od michal.b »

Rekl bych ze chudaci Japonci maji momentalne jine starosti nez zjistovat stav svetelneho znecisteni. Ostatne podobna otazka se objevila i na Cloudynights, kde jsou i clenove z Japonska, takze se tam mozna nekdo ozve.

Jako vyznamnejsi vidim to, ze Nemci odstavi svoje jaderky, coz prinese zvyseni ceny elektriny a tim padem i tlak na vetsi efektivitu osvetlovani (doufejme).
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Světelné znečištění v médiích

#315

Příspěvek od michal.b »

Nejake fotky su aj zo Slovenska. Takto pohasol hrad v Trencine.

Me se teda ten "zhasnuty" hrad libi o dost vic nez nasviceny. Je tam uplne jina atmosfera.
Odpovědět