Mapy světelného znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Mapy světelného znečištění

#16

Příspěvek od P.D. »

peta napsal: a ja ho mam prave jen naskenovaneho... u nas v brne v knihovne neni... :(
Já jsem si ho půjčoval z Moravské zemské vedle "rohlíku",stačí jen vědět kde a co hledat a najdeš,jestli si počkáš ještě mesíc než ho vrátím tak si ho můžeš půjčit. ;)
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

Mapy světelného znečištění

#17

Příspěvek od Zdenek F. »

Tím poblíž dálnice jsem nemyslel přímo u dálnice, spíš něco jako že na třicátém kilometru sjedu a dalších deset pojedu na místo určení :)

Tak co, poradí někdo? Zatím jezdím nad Loděnice, směr Karlštejn, ale ta Praha za zády je strašlivá...
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Mapy světelného znečištění

#18

Příspěvek od Paaja »

Karkoschku jsem objevil v Pardubicich v mestske knihovne (ani jsem jeste nevedel, ze je to tak znama knizka). Nez jsem ho po dvou mesicich vratil tak jsem zamestnal kopirku a bylo ;). Kdyby ho znovu vydali tak ho hned koupim, takhle si musi clovek pomoct jinak :(.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mapy světelného znečištění

#19

Příspěvek od MaG »

Paaja napsal: Karkoschku jsem objevil v Pardubicich v mestske knihovne (ani jsem jeste nevedel, ze je to tak znama knizka). Nez jsem ho po dvou mesicich vratil tak jsem zamestnal kopirku a bylo ;). Kdyby ho znovu vydali tak ho hned koupim, takhle si musi clovek pomoct jinak :(.
Když jsem Karkoschku před lety kupoval (v Praze v Academia knihkupectví) ani jsem netušil, jaký mýtus to mezi některými amatéry bude No jistě se najdou další, třeba i lepší, ale přiznávám, že při jejím formátu jsem si s ní už leccos napozoroval.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Mapy světelného znečištění

#20

Příspěvek od vla »

Zdenek F. napsal: Tím poblíž dálnice jsem nemyslel přímo u dálnice, spíš něco jako že na třicátém kilometru sjedu a dalších deset pojedu na místo určení  :)

Tak co, poradí někdo? Zatím jezdím nad Loděnice, směr Karlštejn, ale ta Praha za zády je strašlivá...Jezdímtam někam taky, Praha severozápadně mi tak hrozná nepřipadá.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Mapy světelného znečištění

#21

Příspěvek od greatgig »

Zdenek F. napsal: Tím poblíž dálnice jsem nemyslel přímo u dálnice, spíš něco jako že na třicátém kilometru sjedu a dalších deset pojedu na místo určení :)

Tak co, poradí někdo? Zatím jezdím nad Loděnice, směr Karlštejn, ale ta Praha za zády je strašlivá...

Nazdar, Zdenku,

žes taky ze Smíchova, tak Ti posílám link:
link nebyl funkční - MaG

doufám, že to tak bude fungovat.

Asi uprostřed vidíš obec Kublov, východně je vyznačená (snad) hájovna Kůlny, tam hned u silnice jsem to jednou zjara prověřoval (od té doby ještě stále kupuji/vybírám větší dalekohled) v souladu s mapou světelného znečištění a bylo to O. K. (až na to stádo asi 11 divočáků, které tam kolem sedmé přes pole přeběhlo). Taky jsou tam všude kolem posedy, na podzim (nebo kdy se vlastně střílí divoká) tu může být určité riziko... Je to však ze Smíchova asi 50 km, ale snad nejbližší tmavomodré místo.

Standa
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

Mapy světelného znečištění

#22

Příspěvek od Zdenek F. »

Dík, přesně tohle jsem měl na mysli. Při pohledu na oblohu to možná zkusím už dnes :hi:
Zdeněk F.
jc1
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 03. 2004, 03:55

Mapy světelného znečištění

#23

Příspěvek od jc1 »

Zdravim vsetkych.
Neviete niekto o takejto mapke ? Nasiel som mapu svet. znecistenia na uzemi CR, ale nejako sa mi nedari najst takuto mapku pre SR. ???
Neviete o niecom ?
Dik za pripadne odpovede ...
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Mapy světelného znečištění

#24

Příspěvek od Listy3 »

Bohužel ti neporadím, ale můžeš sem dat link na tu mapu ČR. Dík
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
jc1
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 03. 2004, 03:55

Mapy světelného znečištění

#25

Příspěvek od jc1 »

Skoda pripada mi to ako uzitocna vec ...
Ak nieco najdes, alebo niekto iny, tak to sem hodte.
Tuje ten link :
http://astronomie.unas.cz/download.htm ;)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Mapy světelného znečištění

#26

Příspěvek od Myzer »

Odpoved je jednoducha taka mapa pre SR neexistuje.

Aj ta pre CR bola vyrobena pre iny ucel ako astronomicky a originalne sa nenazyva mapou svetelneho znecistenia.

Ale aby si nebol smutny jednu som ti predsa nasiel, zachytava az 2/3 uzemia SR. ;D

http://amper.ped.muni.cz/noc/zprava_noc ... age031.jpg
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Mapy světelného znečištění

#27

Příspěvek od pana »

jc1 napsal:
Tuje ten link :
http://astronomie.unas.cz/download.htm Ta mapka je velmi pěkná, bohužel mnohem horší je to co je na ní vidět, tj. že u nás na ostravsku je situace nejhorší v celé republice. Dokonce horší než okolí Prahy.
To chce "darkery" ;)
jc1
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 03. 2004, 03:55

Mapy světelného znečištění

#28

Příspěvek od jc1 »

to Myzer :
Dik, ason, cosi :). Byvam blizko ceskych hranic, takze oblast mojho okolia tam je. Este by som dodal, ze nieco podobne je aj na atlas.cz/sk :
http://mapy2.atlas.sk/MapViewer/mapview ... =atlas_noc
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Mapy světelného znečištění

#29

Příspěvek od Rudy »

Pretoze toho svetelneho smogu sa aj tak nezbavime, skor naopak, bude len pribudat ci sa nam to bude pacit alebo nie.
Navrhujem riesenie pri ktorom svetelne znecistenie vobec neprekaza. Skuste radioastronomiu. :hi:
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
maros_rusnak
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 04. 2004, 23:30

Mapy světelného znečištění

#30

Příspěvek od maros_rusnak »

Rudy napsal: Navrhujem riesenie pri ktorom svetelne znecistenie vobec neprekaza. Skuste radioastronomiu. :hi:
Nevadí zasa pri rádioastronomii vysielanie mobilných operátorov? Dnes už majú slušné pokrytie, takže pred nimi tiež neujdeme...
Odpovědět