Mapy světelného znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
MMys
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapy světelného znečištění

Příspěvek #226 od MMys » 28. 06. 2019, 21:54

MMys píše:To co je tam letos z března, je téměř jistě nesmysl, koukal jsem již na rok 2017 jak poskočilo pozadí, vlastně jas mezi městy, i v Orlických horách. A vlastně na celém území bezebytku jako by se k tomu přičetla nějaká konstata a to každý rok. Určitě je nesmysl, aby to každý rok vzrostlo plošně a naprosto homogenně. Podle mě není zkorigovaný nějaký vliv (buď celková zaprášenost vlhkost atmosféry, způsobující větší rozptyl, nebo nějaká bias konstanta)

U mě se nic nezměnilo, ač by mělo podle těch map dost dramaticky. Pořád to tu mám za mizerných nocí 20.5 za nejlepších 21 MSA.

edit:
zkuste si překklikat VIRS 2016,17,18 na celém území Evropy a okolí, je tam jasně vidět, že je přes to přepláclý nějaký velkoškálový gradient na úrovni velikosti Evropy. Pozádí různě lítá. Třeba v polsku bylo nejnižší 2016, pak jasné 2017 a a zase slabší 2018. U nás naopak 16-17-18 vzestupný trend. Podle mě je závislé, jak se snímkování trefí do meteosituace.

Jediné, co se z těch map dá posoudit jakž takž korektně, je rozrůstání měst, nově rozsvícené zdroje. Ale stav oblohy dál mimo města ne. Tam dominuje rozptyl z okolních zdrojů, a ten je závislý výhradně na meteosituaci.

Objevila se data za rok 2019, a zase je to lepší opropti 2018, který vyšel velmi špatně. Takže se jasně ukazuje, že stav v prostoru mězi městy je dán meteosituací v okamžiku měření,a rozdíl může být klidně jeden stupeň na té jejich barevné škále. Tedy mapku je nutné brát s veikou rezervou, a proklikat si několik roků, a pak teprve dělat závěry.
http://foto.astronomy.cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N300/1200, N185/610, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, CCD G3-16200

Zpět na “Světelné znečištění”