Mapa veřejného osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Mapa veřejného osvětlení

#16

Příspěvek od michal.b »

Mluvíme o ztlumení na 10%, ne o 10% :) Takže redukce o 90%.
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Mapa veřejného osvětlení

#17

Příspěvek od Jirka247 »

To by bylo skvělé.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapa veřejného osvětlení

#18

Příspěvek od Beda »

dík za upozornění ( kdo umí číst, má výhodu :mrgreen: ). Útlum na 10% bychom brali, jen jestli to bude možné prosadit !
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Mapa veřejného osvětlení

#19

Příspěvek od Nicholas »

Beda píše:Pokud se jim ten zákaz vypínání VO podaří protlačit, tak automaticky padne i lokální vypínání v menších obcích.
Jen to ne, to by byla hrozná pitomost. Tady na dědině po 23:00 není venku živáčka, svítit je úplně zbytečné. Jsem nadšený, že zhasínají. I 10% je moc, to je jak světlo přes žaluzie ze sousedových oken, to ruší.

Ať to na vesnici zhasínaj všude a ve městech na 10% ;)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Re: Mapa veřejného osvětlení

#20

Příspěvek od alien5 »

Zdravim, bydlim v rovensku pod troskami, jak mam do mapy zadat okolni obce a dalsi zda sviti ? nebo to mam vypsat kdo zhasina a kdo, ne sem ?
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Mapa veřejného osvětlení

#21

Příspěvek od Yarkho »

Užitočné proxy - jas oblohy meraný z družíc:
https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Re: Mapa veřejného osvětlení

#22

Příspěvek od alien5 »

U nas v rovensku uz nesviti asi 4 den verejne osvetleni v pulce mesta takze kdyby to neprasil mesic tak mam doma super podminky primo na zahrade :)

:D
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Mapa veřejného osvětlení

#23

Příspěvek od Jirka247 »

Buď rád. U nás v J. Hradci, to není moc dobré. Mě to připadá, že i když tady vymění výbojky za Led světla, které mají svítit jenom dolu, buď jsou moc bílá na přechodech pro chodce, nebo když jsou relativně na první pohled dobré, tak je z 50% technické služby naklání do boku tak, že to není o moc lepší a svítí mi to do očí i dalekohledu.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Mapa veřejného osvětlení

#24

Příspěvek od chemix »

V Olomouci je to marnost nad marnost. Psal jsem uz na podzim na magistrat podnet, proc sviti architektonicke osvetleni na veze radnice a kostelu a sloupy v noci, kdyz je zakaz vychazeni. Pripojil jsem tam jako argumenty energetickou usporu a zdravotni skodlivost. To, ze je po cele Olomouci uplne pitome osvetleni ulic, vcetne toho nove instalovaneho (aneb jak si cist v noci doma diky svetlu z ulice), jsem tam radsi ani nepsal. Odpoved z radnice byla dvoji, jednak clovek, ktery mi odpovidal, primo napsal, ze u nekterych sloupu je uz nova kabelaz a po 21:00 se vypina, s tim by asi byla nejaka rec. Nicmene ve druhe casti odpovedi bylo usneseni zastupitelstva, ze vypnuti toho osvetleni by ohrozilo bezpecnost obyvatel a staveb a zmenoznilo funkci kameroveho systemu. Asi tu mame nejake ninjy, co uz se nemohou dockat, aby ve tme lezli po vezich...
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Mapa veřejného osvětlení

#25

Příspěvek od chemix »

...uz mi to nejde doeditovat. Kdyby tak ti zastupitele aspon vedeli, ze stejne ty male policejni kamerky jsou v noci leda na rozeznani toho, jestli nekde nekdo je nebo neni, bez ohledu na to, jak moc VO sviti. Asi ziji v predstave nekonecneho zvetsovani a rozpoznavani detailu v obliceji, co znaji z filmu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapa veřejného osvětlení

#26

Příspěvek od Cztwerec »

Mě to připomíná situaci kdy jsem řešil zamykání dětského hřiště u nás v obci, kvůli tomu, že je tam povolené dřevo na pískovišti. Argument byl takový, že je to hrozně, až životu nebezpečné pro děti co si tam budou hrát. No nic, tak jsem to anonymně utáhnul sám (dělali výběrové řízení na opravu na utažení dřeva), je to opravené, ale hřiště stále zavřené. Takhle přiblblá fáze v tom aby vše bylo sterilní, dokonalé a superbezpečné pak vede k tomu, že jako otupělé ovce budeme poslouchat každého kdo je nahoře a nedej bože, když jdeš z cesty nebo budeš mít svůj (vždy nesprávný) názor, budeš vyvrhel a nebudeš brán vůbec v potaz. Za chvilku bude centrální počítač rozhodovat o tom kolik budeš potřebovat vody, nebo vzduchu :D Prosím nejedná se o analogii k současnému stavu. Werich by měl určitě radost, Svět se už konečně v pr.el obrátil... To jen tak na odlehčení.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Mapa veřejného osvětlení

#27

Příspěvek od hades »

Pánové, ono by to chtělo udělat okolo tohoto nešvaru větší humbuk. Mám v hlavě jednu takovou myšlenku, budu si muset najít čas a hodit to na papír/web. Před nějaou dobou (pár měsíců zpět) jsem někde zahlédl snad fotografickou soutěž, kde jedním z témat bylo taky veřejné osvětlení a jeho škodlivost. Už to ale nejsem schopný najít.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Mapa veřejného osvětlení

#28

Příspěvek od FunTomas »

hades píše:...Před nějaou dobou (pár měsíců zpět) jsem někde zahlédl snad fotografickou soutěž, kde jedním z témat bylo taky veřejné osvětlení a jeho škodlivost. Už to ale nejsem schopný najít.
Tá súťaž prebieha už niekoľko rokov.
http://www.szaa.org/index.php/component ... na-hviezdy
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Mapa veřejného osvětlení

#29

Příspěvek od Jirka247 »

Taky jsem tam do soutěže posílal fotku od nás z J.H.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mapa veřejného osvětlení

#30

Příspěvek od Cztwerec »

Řeknu Vám to takhle, pokud nebude chtít někdo jiný než my, nikam se nedostaneme. Chtělo by to zastání na místech nejvyšších. A to se nestane.
Lectorem iustus...
Odpovědět