Stránka 1 z 2

Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 09:47
od Dokumentarista
Dobrý den,

chtěl bych oslovit Vás astrofotografy. Jsem student filmové školy v Písku a budu točit dokument o české světelně znečištěné obloze. Do dokumentu sháním astrofotografa který by byl ochotný obejvit se v mém dokumentu, ukázat jak se fotí hvězdná obloha. Popřípadě člověka který by se semnou rád setkal a měl by chuť mě lehce zasvětit do astro tématiky.

Moc děkuji a budu se těšit na případné zájemce.
Tomáš Šimůnek

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 12:46
od MilAN
Světelné znečištění a astronom - to je snad nejhorší spojení, kterým se lze prezentovat na veřejnosti. Chce to něco jiného než bědování astronomů nad světelným znečištěním. Toho spojení mají lidé už dost v televizi i sdělovacích prostředcích a jako pomoc tomuto fenoménu to je skoro kontraproduktivní. A není to přeci vůbec zásadní téma, proč proti tomu "bojovat" . Zkus něco jiného , nebo z jiné stránky - a hlavně tam, kde tomu rozumíš.

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 12:48
od Cztwerec
Já bych do toho klidně šel. Ukázal bych, že při fotografování planet zase až takový problém světelné znečištění není, ikdyž jsem četl, že na kontrastu se to prý také projeví... A když k tomu svítí Měsíc je to vůbec nejlepší :D a nemusel bych přitom vůbec bědovat na lampy.

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 12:58
od hades
Poslal jsem SZ

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 13:16
od nosuh
Pokud to ma byt dokument o ekologii a ma se zabyvat svetelnym smogem, astrofotografy bych tam taky nezminoval ( jak pise Milan). Pokud to ma byt primo o astrofotografii, svetelny smog se da zminit, ale nemelo by to prevazovat nad tematem fotografovani/pozorovani hvezedne oblohy. To spojeni svetelny smog-astronomie uz je tak provarene, ze to malokoho donuti k zamysleni se o problematice ci k pristupu k reseni..

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 14:34
od Dokumentarista
Děkuju všem za příspěvky. Trochu nerozumím kritice, mám své pojetí, které jsem tu pořádně nevysvětlil. Samozřejmě pokud máte pravdu tak přesně proto hledám člověka, který by se semnou sešel a trochu mě do problematiky dostal.

Takže ještě jednou díky. :)

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 14:45
od Cztwerec
Tak ono je to jednoduché. Normálního nezaujatého člověka napadne, že první kdo se ozve proti SZ je "čumil" na hvězdy - astronom. Ale to je jen malý kousek a segment té problematiky. Já to vidím dnes a denně, když jdu večer cestou z nádraží, lidé mají hliníkové zástěny v oknech, protože mají zbytečné dvě lampy u okna a nemůžou kvůli tomu spát. Ale už neřeší proč je tam mají. Na úřadě mě nazvali kacířem, když jsem na to upozornil. Přeci nebudou vypnutím podporovat kriminální živly. Všichni se tmy totiž bojí a to je jen místní problém. Vzhledem k určitým kampaním se možná něco změnilo, ale bude to spíš kvůli energetice. To že to má v noci i své zdravotní nevýhody je další věc.

Ten problém je mnohem složitější. A asi nikdo nestojí o to, aby se dále dělala reklama na to, že astronom je člověk který potřebuje v noci tmu, tu potřebuje jednoduše každý. Na druhou stranu ten problém je realita a musí na něj někdo poukázat.

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 17:33
od biker.fm
Cztwerec píše:Já bych do toho klidně šel. Ukázal bych, že při fotografování planet zase až takový problém světelné znečištění není,
Zkus s tim nekde vyrukovat na neznale verejnosti a prvni jejich reakce bude (a ta jim taky zustane naporad) - "co porad remcaji a stezujou si ti astronomove kdyz prece svetelny smog jim nevadi". Neznala verejnost neumi/nedokaze/nechce rozlisit ze planety nejsou DSO.

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 18:51
od Cztwerec
No jak se to vezme, určitě bych s tím udělal méně škody než plakáním o tom jak je všude všechno hrozný a světlem zalitý, já si myslím, že to je pro veřejnost pořád jen špička ledovce toho problému. Tenhle boj nemá vítěze o tom opravdu nerozhodujeme my... Právě by možná byl dobrý ten kontrast mezi tou tmavou a světlou oblohou více patrný. Vždyť i ten Musk - bordel je bagatelizován tím, že existují algoritmy, které to spolehlivě zlikvidují na výsledném zpracování na fotkách a že bude dostupnější internet. To je totiž marketing.

A ČEZ si bude stejně zvyšovat elektřinu jak bude chtít, protože jí potřebujeme k životu. Spíš by bylo vhodné zamyšlení nad nevhodnými příklady osvětlení a možnost vystoupit z doby krále klacka lepším řešením už existujícího osvětlení. Jak jsem již naznačil tady u mě na vesnici se lidi bojí lampy rušit kvůli kriminalitě, tak radši na noc zatahují žaluzie a energie frčí dál do VO a lidé si neuvědomují problém ikdyby nebyli výtky od nás.

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 19:29
od aquarius
Já bych to udělal s astronomem, který si naopak pomocí filtrů dokáže se světelným znečištěním výbojek poradit.
Poukázal bych na spojité spektrum LED, které se už filtrovat nedá a na problematickou modrou složku, která ovlivňuje biologické hodiny.

http://www.top-osvetleni.cz/clanky/ucin ... t-bile-led
https://www.learned.cz/cz/co-je-noveho/ ... erova.html

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 11. 11. 2019, 21:22
od MMys
No, to také není pravda, filtr nic neřeší, je to pouze z nouze ctnost a mírná pomoc v nejhorším. HPS výbojky mají spektrum také spojité, jen s výraznými peaky a vrcholem v oranžové. Jenomže celou oranžovou oblast spektra stejně vyblokovat nelze, kvůli dopadu na barvy snímku. Pokročilější filtry (IDAS LPS P2, D1) blokují pouze nejintenzivnější peaky ve spektu, ale potlačení pozadí ve snímku je tak maximálně o třetinu. Spíš méně. A vždy je to nehezký kompromis mezi poškozením přirozených barev snímku a potlačením světelného znečištění.

Ad LED - spektrum je sice k filtrům méně příznivé, prakticky jsou zde filtry (s vyjímkou úzkopásmových) k ničemu. Ale většina LED svítidel svítí opravdu pouze dolů, takže ve finále může být výměna i k lepšímu. (tedy pokud se to nějak nepřežene s výkonem), a určitě by ty LED neměly být studené bílé, ale co nejvíce do žlutooranžova a v průběhu noci regulovat. Zde je veliký prostor pro osvětu, a astronomy bcyh do toho moc netahal.

A dobře není ani jedna argumentace z těch že:
1) Vadí to hlavně astronomům
2) Astronomové to dokáží vyřešit filtry (tak proč jim to vlastně vadí ?)

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 12. 11. 2019, 06:48
od Tomáš Grygarčík
MMys píše:a v průběhu noci regulovat.
Pak se zase najde chytrolín, co si stěžuje na pomalou reakci u projíždějících aut a zase tam dají výbojky zářící do všech směrů.

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 12. 11. 2019, 07:08
od Psion
Já jsem k těmto filmařským aktivitám skeptický, když neudělá nic milion lidí na Letné, tak co udělá snímek, který už tady vyvolává rozporuplné reakce mezi lidmi, kteří se tomu věnují.....

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 12. 11. 2019, 07:17
od MMys
Takhle jsem to nemyslel (individuálně každou lapmpu pomocí nějakého čidla) to asi ani není technicky moc dobře realizovatelné a i dojem by byl hrozný. Myslel jsem spíš cosi jako průběžná změna intenzity v průběhu noci. Prostě hodně ztlumit v období, kdy je v ulicích mrtvo (informaci pro silnice klidně vzít ze senzorů provozu řídících křižvatky). A auto si snad svítí samo, ne ? Pokud bude alespoň trochu vidět co se děje v okolí silnice, tak to stačí. Nemusí tam být jak za dne bílého. Naopak, dneska je to ve větších městech až moc, spousta oslňujicích elelmentů, vysoký konstrast, a velká šance že někoho přehlédnu.

Ale to jsme trochu odbočili. Námětů k řešení je v téhle oblasti hromada, ale musí se chtít.

Film klidně ano, ale určitě ne pojatý tak, že je to kvůli astronomům, to jenom uškodí.

Re: Astrofotograf do dokumentu

Napsal: 12. 11. 2019, 07:41
od Bill
MMys píše:Takhle jsem to nemyslel (individuálně každou lapmpu pomocí nějakého čidla) to asi ani není technicky moc dobře realizovatelné
Tak udělat se to dá - v jednom německém parku plném drobných světelných ptákovin jsem to viděl naopak - lampa, ke které člověk přijde, tak zhasne :-)
A pak že jsou Němci suchaři...

LED by se nemusely řídit 0/100% - ale určitě by se to dalo udělat třeba tak, že kdyby tam nikdo delší dobu nešel, tak by výkon pomalu klesal až třeba na 20%