Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#91

Příspěvek od stana85 »

Tak podle Dugiho z kosmonautixu je to prkotina kterou vyřeší opravné algoritmy při zracování snímku.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#92

Příspěvek od MMys »

Vyřeší, ale problém je že jsou řádově 10x pomalejší, a jejich aplikace má ještě spoustu dalších omezujících podmínek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#93

Příspěvek od juh »

Ten přelet ve 22:39 zhruba je na jihu jen ve výšce 19°.
Na Slovensku by mal byť o pár stupňov vyššie, predsa len je to pár sto km bližšie. Skúsim ho pozrieť, či bude sedieť aspoň čas preletu.
Castor 98

Re: Meteor až bolid

#94

Příspěvek od Castor 98 »

Taky jsem to viděl a mám informace od dalších tří lidí po Česku a Slovensku. Škoda, že jsem spatřil až asi posledních 10 sekund úkazu, ale bylo to opravdu zajímavé. :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#95

Příspěvek od MaG »

Vzhledem k tomu, že jsem na dva dny dost mimo internet s dění v kosmonautice, tak jsem si zatím jen se zájmem přečetl zdejší diskuzi a diskuzi na Kosmonautixu raději vynechám. Chtěl bych ale říct, protože se cítím být půl na půl astronom i fanoušek kosmonautiky, že pokud je vyjádření Dušana takové, jaké zde je uvedeno, pak se musím jednoznačně zastat astronomů a vyjádřit nad tím politování. A to i přes to, že ke Kosmonautixu cítím jistou loajalitu a náklonnost. Snad jen nadšenec kosmonautiky a ten, kdo patří mezi lidi, kterým pár desítek teček po obloze udělá spíše radost, může toto napsat. Ano, nečetl jsem, co přesně opravdu Dušan napsal, ale nadšení opravdu není na místě a nejradši bych se za takové chování všem zdejším astronomům omluvil. Nám fanouškům pozorování a astronomům to jednoznačně zkazí fotku noční krajiny nebo jiných objektů na obloze a to je nezodpovědnost. Dosud nikdo si nedovolil poslat něco takového na nízkou dráhu. Myslím, že zde máme precedens, který neměl obdoby, protože když už krademe lidem noční oblohu kvůli svícení, neměla by být zatečkována pro ty, kteří ji chtějí pozorovat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#96

Příspěvek od adam.trhon »

MaG píše:...pokud je vyjádření Dušana takové, jaké zde je uvedeno...
Bohužel je. Nevím jak dát odkaz na komentář (jestli to vůbec jde), ale pokud si na Facebooku najdete příspěvek "Několik obyvatel východní části České republiky...." s fotkami oblohy, pod ním komentář "docela katastrofa pro noční nebe, myslím že není kčemu gratulovat" tak odpověď Kosmonautixu (nevím jestli to píše přímo pan Majer nebo i někdo z redakce) o zákazu letadel a ptáků je v reakcích.

Docela mě to zklamalo :(
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#97

Příspěvek od stana85 »

Možná se pletu ale on vlasně nikdo neví jak bude vypadat noční nebe s 12000 satelity.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#98

Příspěvek od Mash »

Viděl ted někdo ten přelet v 22:39?
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#99

Příspěvek od juh »

Vláčik šiel načas. Oproti včerajšku je dlhší o nejakých 5-6 obl. stupňov. Mám vysokú oblačnosť, ale aj cez ňu bolo vidieť jednotlivé satelity. Dva svietili výraznejšie, možno 4 mag. Prelet u mňa kulminoval vo výške priližne 50°.
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#100

Příspěvek od Lisa »

Také jsem se byl podívat a je to jak píše juh. Zkusil jsem je i spočítat, ale přestal jsem někde u čísla ~30 :)
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#101

Příspěvek od PetrŠ »

Potvrzuji průlet 22:38. Jako první jsem okem zahlédl těleso cca 4. mag. Při pozorném pohledu se pomalu objevil vláček satelitů. Byla ještě dost světlá obloha. v monokuláru 10x25 jsem napočítal přes 50 těles. To nejjasnější asi bude druhý stupeň který je nesl, ne? Každopádně si počkám na průlet 0:16. To by měly prolétat prakticky zenitem a už nebudou svítit lampy.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#103

Příspěvek od MaG »

První přelet se z hvězdárny z Rokycan jevil jako vláček ne moc výrazných družic cca 4 mag při občasném zjasnění jedné družice až k 1 mag. Já je nestihl, tak se zkusím podívat po půlnoci. Podle té fotky, co jsem zahlédl na fóru Kosmonautixu, jak letí šňůrka Velkým vozem, to bude fakt maso. Pochybuju, že rozprostřením se to zlepší, spíš naopak, všude na snímku budu mít nějakou čárku, co budu muset retušovat či odečíst. Protože jak známo ne každý z nás je profi astronom.

Nakonec jsem si přečetl diskuzi a musím uznat, že je tu řádné nedorozumnění mezi Dušanem a Milanem a tedy obecně mezi nadšenci do všeho kosmo, technologicko SpaceXoidního a nadšensi do astro foto proradost pozorování. Já už jsem se vyjádřil, mě a obecně všem nadšencům astrofotografie a milovníkům pozorování oblohy to asi bude dost vadit, zatímco nadšenci do kosmonautiky a obecně dění nad hlavou to zřejmě vítají jako zajímavé zpestření. Myslím, že časem i oni vystřízliví.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#104

Příspěvek od peto »

Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#105

Příspěvek od juh »

PetrŠ píše:... To nejjasnější asi bude druhý stupeň který je nesl, ne? Každopádně si počkám na průlet 0:16. To by měly prolétat prakticky zenitem a už nebudou svítit lampy.
Druhý stupeň to nebude, ak je vôbec ešte na orbite, pretože celý ten balík satelitov sa od neho oddelil, čím dostali rozdielnu rýchlosť. Skôr to môžu byť dva satelity blízko seba a ich jasnosť sa nám môže javiť ako súčtová. Aj včera, keď to bolo viac "natlačené" na seba, tak som mal dojem, že tie jednotlivé satelity majú jasnosť 2 - 3 mag. Preto som sa snažil odhadnúť jasnosť z tých satelitov, ktoré zaostávali, medzi jednotlivými satelitmi tam bola väčšia medzera a ich vizuálna jasnosť sa nejavila tak vysoká, ako pri tých, čo boli v grupe.
Odpovědět