Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#181

Příspěvek od hades »

:lol: 10-15 let, to je velmi optimistický odhad. Protože v oblasti vývoje SW pracuji tak mám představu, kolik času by podobná úprava zabrala a tak dlouho to určitě trvat nebude. Mně se líbí, že Martin navrhl řešení a to řešení je realizovatelné, a podle mého skromného odhadu by ani nestálo moc peněz. Teď je otázka, zda to napadlo i někoho jiného (autory PHD2, APT nebo Ekos) a zda to bude implementovat.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#182

Příspěvek od MilAN »

Mě stále fascinuje to všeobecné přesvědčení, že vše na světě se dá zvládnout, jen na to je potřeba udělat software. A druhý drobný detail, udělat na to hardware. Já jsem nepsal, že by to šlo, popisoval jsem protichůdné podmínky, které by se musely zvládnout . A kromě toho dobrou optiku,pokud možno světelnější a většího průměru, dobrou kameru. A něco proti mráčkům, aby ti nerozhodily vyštelovaný a na maximum vytažený SW. A pak půjde ještě o to, jak laciný NB na ty vyhodnocování obrazu bude stačit , aby to stíhal v reálu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2236
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#183

Příspěvek od juh »

hades píše::lol: 10-15 let, to je velmi optimistický odhad. Protože v oblasti vývoje SW pracuji tak mám představu, kolik času by podobná úprava zabrala a tak dlouho to určitě trvat nebude...
Tiež mám o tom nejakú predstavu a mám aj predstavu o tom, ako sa vyvíja platený a neplatený SW. Viem aj dokonca o tom, že namiesto toho, aby v PHD2 identifikovali a opravili jednu chybu, tak presvedčili autora CdC, aby tam zámerne vniesol chybu do komunikácie s PHD2, ktorou sa tá chyba v PHD2 v určitých prípadoch eliminuje. Dodnes to nie je opravené. Takže asi tak.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2236
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#184

Příspěvek od juh »

Čiste teoreticky, ak by sa už mal robiť takýto HW, tak možno schodnejšiou cestu, ako je tá obrazová analýza, je implementovať do ovládačov k tomu HW niečo podobné, ako majú rôzne planetáriá pri simulácii snímaného poľa, kde sa dá na základe aktuálnych súradníc, aktuálneho času a TLE zistiť, kedy prelieta cez obrazové pole, alebo v jeho blízkosti nejaký satelit. Sú tam aj smery preletu, jasnosti satelitov, čiže rôzne údaje, na základe ktorých by sa dalo nastaviť, kedy sa má prerušiť expozícia.
Naposledy upravil(a) juh dne 29. 05. 2019, 16:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#185

Příspěvek od hades »

No paráda, to je ještě lepší řešení. Díky propojení Kstars a Ekosu by taková funkcionalita byla snadno implementovatelná. Dá se tedy kameře kdykoliv v průběhu snímání poslat instrukce, ať přestane po dobu přeletu snímat? Tudíž nebude potřeba mít tam HW závěrku?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2236
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#186

Příspěvek od juh »

To prerušenie expozície bolo myslemé tým HW. Ak by sa prerušilo exponovanie na kamere (fyzicky by sa ukončila expozícia), nebudú sedieť expozičné časy a darky. To by potom asi žiadny SW nezložil.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#187

Příspěvek od MilAN »

Kamera přestane snímat a ty ten záběr potom vyhodiš. Na to nepotřebuješ žádný SW, to můžeš vyhodit vždy, když tam bude stopa.
A jen tak na okraj pro optimisty, jak to vyřešit softwarem. Víte , s jakou přesností fungují i jen několik hodin staré TLE pro satelity? To je věc, kterou běžně používám 10 nebo více roků a počítá se a zobrazuje v reálném čase, takže vím, o čem to je. Stahuji běžně před pozorováním nové TLE, bohužel ani síť NORAD nemá tak čerstvé TLE, takže obvykle pracujete se 2 dny starými. Rozdíl v projekci dráhy není tak velký, problémem je čas průletu danou oblastí. No, a pokud budete chtít u každého průletu přeruši = ukončit expozici, tak není potřeba potom ani začínat snímat. Během 10 minut tam určitě něco proletí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2236
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#188

Příspěvek od juh »

Ak som dobre pochopil, čo tu navrhoval MMys, tak sa sa jednalo o umiestnenie nejakého HW pred kameru (niečo ako je mechanická závierka na fotoaparáte), ktorá sa počas preletu satelitu uzavrie, ale nepreruší sa exponovanie kamery (expozícia ďalej beží). Keď je satelit mimo záberu, tak sa znova otvorí. Rozdiel je len v tom, že počas uzatvorenia závierky nedopadajú žiadne fotóny na kameru. O takomto HW tu píšem. Tie staré TLE sú mi jasné, preto by to muselo byť nejakým spôsobom konfigurovateľné (vzdialenosť satelitu od snímaného poľa, dĺžka uzatvorenia závierky, ...). V takom prípade by nebolo potrebné vyhadzovať žiadne zábery.
Taký HW by mal zmysel možno pri fotení dlhými expozíciami (rádovo v jednotkách až desiatkách minút) a pri snímaní väčších polí (rádovo stupne)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#189

Příspěvek od MilAN »

jasně, já jsem reagovall na nápad od hadeseovládat kameru a ukončit expozici. To co navrhuje Martin je jasné, jen mi není jasné a nezkoušel jsem to , co bude dělat software, když do něho nasázím 20.000 TLE a budu chtít s tím jet on-line
Pro normální fotiče bych to viděl tak, že přejdou na 1 minutové expozice, a buď si s tím při zpracováním sw poradí, nebo se ty vadné expozice vyhodí. Nebudou sice mít takové výsledky v dosahu a čistotě jako Martin, ale bude to jednoduché a bezproblémové. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2236
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#190

Příspěvek od juh »

Ten driver by na rozdiel od planetária nemusel prepočítavať polohy hviezd, asteroidov, komét, ..., to by tam ani nemuselo byť, Stačilo by mu, ak by poznal len polohy satelitov vzhľadom na okraje (plochu) snímaného poľa. Viac nepotrebuje. Tých 20000 by takom prípade mohlo zvládnuť aj bežné PC/NB. Zmysel by to mohlo mať len v takom prípade, ak by sa skutočná a vypočítaná pozícia satelitov nelíšila rádovo viac, ako v časových sekundách. Ak je to viac, tak to asi nemá zmysel nad takým niečím vôbec uvažovať.
Čo som sa občas pozeral pri fotení na pointačnú kameru, tak sa tie simulácie a prelety satelitov väčšinou triafali. Škoda že ma vtedy nenapadlo pozrieť si časový rozdiel. Vtedy som ešte netušil, čo za pohromu sa to na nás chystá :(
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#191

Příspěvek od MMys »

Přejít na jednominutové expozice s klasickou velkoformátovou CCD, co se vyčítá 30 sec, je nesmysl (přijdu o třetinu celkové expoziční doby pod jasnou oblohou) a ani zpracovávat v takovém případě tisíce snímků místo stovek není schůdné. Prodloužení zpracování bude taky 10x, to už můžu rovnou aktivovat ty pomalé ale účinné algoritmy.

Mluvil jsem dneska s výrobcem našich CCD kamer, a funkcionalitu dočasného zavření závěrky po dobu expozice není problém doplnit. Z hlediska firmware je to víceméně drobnost - reakce na nějaké další dva příkazy. Problém je ovšem integrace do stávajícího systému.

Objekt Camera v ASCOM rozhraní tuto metodu pochopitelně nemá, musela by se doplnit, a pak by ji musely umět začít využívat různé SW třetích stran pro řízení snímání (MaxIm, APT, SGP atd...) Jediné co by šlo rozumně bez nutnosti aby se přizpůsobovali ostatní výrobci SW, je implementovat to přímo do SIPSu, prostě další dohledová kamera s větším polem, vyznačení zorného pole hlavní kamery, a nějaká chytrá detekce pohybu. Ovšem pouze rychlého, s nějakým nastavitelným limitem, Nelze zavřít závěrku, pokud polem putuje půl hodiny nějaký asteroid. A takových potencionálních zádrhelů je dost různých dalaších.

Problém jsou OSC kamery bez závěrky, tam by byl nutný nějaký externí HW + příslušný řídící SW.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#192

Příspěvek od MilAN »

to : juh:
Nechtěl bych to tvrdit na 100%, ale PC planetárium nepřepočítává polohu hvězd, ty jsou fixovány na souřadný systém a do něj počítá polohu satelitů. Rovněž můžeš vypnout klasicky komety, asteroidy, planety. Zrovna tak můžeš vypnout i zobrazování hvězd. Takže ti tam může zůstat jen souřadná síť a zorné pole. To přeci jde i nyní. a do něj ti jdou družice. Takle to běží v reálném čase.
star.jpg
star.jpg (112.59 KiB) Zobrazeno 2005 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#193

Příspěvek od Michal1 »

A proč neeliminovat stopy družic softwarově? Algoritmy na detekci přímek existují. Pak se kolem osy stopy definuje okolí, které se do složeniny nemá započítávat. Šířka toho okolí se může nastavit podle jasnosti čáry.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#194

Příspěvek od MMys »

Přečti si všecko, co jsem psal výše. Zpomalení výpočů je tak o řád, PixInsight přesně toto má, a vyjímečně to i používám, když není zbytí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#195

Příspěvek od Michal1 »

Třeba nikdo zatím neměl motivaci ten software udělat rychlejší. Při detekci hvězd je možné měřit jejich elipticitu. Snímky s vysokou elipticitou se potom můžou vyřadit. Nešlo by třeba detekovat čáru od družice jako hvězdu s extrémní elipticitou?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Odpovědět