Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

#1

Příspěvek od MilAN »

Zdánlivě to sem nepatří, ale tento systém od SpaceX počítá s vypuštěním na nízké dráhy (cca 500 km) několika tisíc satelitů ( počty se různě mění od 4.000 do 12.000 ks) "malých" satelitů. Na fóru kosmo.cz jsou z toho nadšeni : "internet do každé rodiny" a hlavně, je to od E.Muska. Astronomy to prý rušit nebude.
No, a protože létají 2 testovací satelity - pro nás zatím naštěstí na dráze, kdy se objevují jenom za soumraku ), tak jsem si počkal 1/2 roku na vhodné období a vydal jsem se na jeden ze satelitů - TINTIN A - tím nejslabším možným vybavením, kterým se fotí obloha : pointačním dalekohledem 60/250 a kamerou ASI 174. Jasnost jsem odhadl v hledáčku 8x50- i pohledem od monitoru byl vidět na cca 6. mag. No , a v v té mini sestavě to dělá tohle:
Obrázek
Takže, až jich bude těch x tisíc, tak se máme na co těšit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#2

Příspěvek od Psion »

Hm, taky jsem si hned po zveřejnění téhle věci říkal, že to bude dělat paseku.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

No, já nevím v jakém je to stavu-stadiu... Zachytil jsem tuto informaci někdy loni, ale pak jsem to přestal sledovat. Pamatuji si, že na jednu stranu nebylo ještě nic jisté, ale na druhou stranu se psalo, že ten spolek má zaobjednáno snad až 20 Sojuzů, nějaké Ariane... A letos už chtěli mít nahoře 10 ks satelitů.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#4

Příspěvek od MilAN »

Těch spolků a systémů je více. Tohle je od SpX, vypouštění vlastními raketami a rovněž výroba satelitů je vlastní. Začátek vypuštění po půlce r. 2019
Bližší např tady :
https://www.theverge.com/2018/11/15/180 ... from-space
nebo
https://www.elonx.cz/elon-musk-provedl- ... -nejdrive/

Na tom snímku je jen vlastní satelit, ale na celém záběru je ještě další těleso, ve stejné dráze, které se vešlo do 5s expozice. Takže nějaký pozůstatek ( adaptér a pod) - to jen, že toho bordelu tam bude trochu více
0012.jpg
0012.jpg (395.29 KiB) Zobrazeno 19321 x
Naposledy upravil(a) MilAN dne 16. 11. 2018, 10:17, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#5

Příspěvek od juh »

Túto správu som zachytil už davnejšie a tajne som dúfal, že sa na tento projekt nenájdu peniaze a nezrealizuje sa. Pokrok asi nezastavíme (aj keď ja si osobne myslím, že prostriedky vynakladané na internet sú z > 90% zbytočná neefektívna spotreba) a najviac na takomto projekte vyryžuje ten, kto ho zrealizuje ako prvý. Takže nejaké preteky tu určite budú.

V súvistosti s týmto ma nezaujal ani tak celkový počet satelitov potrebných na realizáciu zámeru, ako skôr to, aký to bude percentuálny nárast oproti aktuálnemu stavu. Pri fotení počas leta už teraz býva problém s objektmi na obežnej dráhe a tento projekt určite nebude bez dôsledkov, aj keď sa tvrdí niečo iné (dopad to nemusí mať možno tak v rovníkovej oblasti). Pri zisťovaní aktuálneho stavu som narazil na stránku ESA s aktuálnym počtom objektov na zemskej orbite, tak ho sem nalinkujem: Space debris by the numbers.

Zaujímavý údaj je na konci stránky "166 million objects from 1 mm to 1 cm", neskutočné! :o
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Milane,
díky za info, byť dost děsivé, protože mně u toho napadá dost věcí, které jsou nedomyšlené... :?
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#7

Příspěvek od Jarous1 »

Tady je jasně vidět kolik toho bordelu tam je už teď...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#8

Příspěvek od Frenk »

Bohužel tím asi končí jakákoliv astronomie.....
https://www.elonx.cz/spacex-bude-poskyt ... onstelaci/
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#9

Příspěvek od Psion »

Bud v klidu, Musk si půjčuje miliardy dolarů jak na běžícím pásu, má svých problémů dost s Teslou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#10

Příspěvek od MilAN »

Těch nepovedených věcí má poslední dobou více. Nikdy nikomu nepřeji nic zlého, ale tohle je něco jiného - tomuhle přeji 100% krach.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#11

Příspěvek od MMys »

Já taky, a ne jen kvůli astronomii.
Internetové připojení, které bude tato konstelace zprostředkovávat, bude určeno primárně pro odlehlé a rozvojové oblasti, kde je momentálně připojení k internetu pomalé, drahé nebo úplně nedostupné. Podle OSN v současnosti zhruba 57 % světové populace nemá přístup k internetu, takže potenciální trh je obrovský.
A proč nemá ? Protože si žádnou infrastrukturu nevybudovali, že (o důvodech pomlčím, nechci sem tahat politiku). Takže Musk jim dá Internet, mobilní operátoři jim nacpou dotovaný mobily, oni se pak podívají, jak se žije v třeba v Evropě, a hurá sem...

No nic, jdu spát a doufat, že to neklapne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#12

Příspěvek od juh »

Internetové připojení, které bude tato konstelace zprostředkovávat, bude určeno primárně pro odlehlé a rozvojové oblasti, kde je momentálně připojení k internetu pomalé, drahé nebo úplně nedostupné. Podle OSN v současnosti zhruba 57 % světové populace nemá přístup k internetu, takže potenciální trh je obrovský.
Je pekné, ako sa tomu snažia dať nejaký sociálny rozmer, pritom za tým nie je nič iné, len tvorba obyčajného zisku.


Vzhľadom na plánované dráhy satelitov to má aj ďalší aspekt:
... The simulation also reveals that there will be more satellites and better coverage at latitudes between 47° and 52° north and south ...
Čo bude našou smolou, keďže sa nachádzame práve v tých zemepisných šírkach, kde bude hustota satelitov najväčšia. Ako by to malo fungovať, vidieť na tejto animácii: Starlink revisions, Nov 2018
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#13

Příspěvek od biker.fm »

A proc to cpou do nasich zemepisnych poloh ? My tady mame vybudouvanou infrastrukturu.

Vzpomnel jsem si kdyz kdysi v ABC byl kresleny serial Vzpora mozku, kde lide se "dobrovolne" vzdali sve oblohy ve "prospech neceho lepsiho" co se nakonec obratilo proti...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#14

Příspěvek od zuzi »

Ja si myslím ze z toho nic nebude, ale kdyby náhodou jo, prijde mi to i jako technicky nesmysl. Ostatně asi jako elektro auta s baterkou co vazi 400 Kg. Ta fyziky je dost neuprosna. To ostatně platí i pro tyhle satelitní blbosti. Pokud tam nejde položit opticky kabel a vybudovat infrastrukturu, nema tam internet co dělat. A ze je to v první řadě jen business az za hranu je snad jasne. Po země třetího světa bude daleko spinosnejsi kdyz se tam nebude bojovat a zabíjet.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#15

Příspěvek od Psion »

zuzi píše:Ja si myslím ze z toho nic nebude, ale kdyby náhodou jo, prijde mi to i jako technicky nesmysl. Ostatně asi jako elektro auta s baterkou co vazi 400 Kg.
Já na astroakce jezdím elektroautem a přijde mi, že to naopak dává velký smysl. Co se týká satelitů, ano, zdá se mi to nesmyslný megalomanský projekt, doufám, že to nevyjde.
Odpovědět