Připravovaný dokument o světelném znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Připravovaný dokument o světelném znečištění

#1

Příspěvek od AxelPhoto »

Zdravím,

spolu se dvěma spolužáky z filmové školy připravuji studentský dokument o světelném znečištění - "Hledání ztracené tmy".
V dokumentu nám o tomto fenoménu pohovoří významní lidé jako například Petr Horálek, Pavel Suchan nebo Jiří Dušek.
Dokument bude pojednávat o škodlivosti znečištění jak pro lidi, tak pro zvířata ale i pro samotné životní prostředí. V dokumentu bude množství časosběrů noční oblohy, takže by to nemělo být pouze tlachání ale i nějaký ten vizuální zážitek.

Pokud byste někdo měl nějaký tip, co tam rozhodně nesmí chybět nebo čemu se máme naopak vyvarovat, byl bych moc rád.
Bohužel projekt nedokážeme ani ve třech lidech zafinancovat sami, takže v dohledné době spustíme na startovac.cz sbírku. Odkaz jsem dám až bude k dispozici. Toto zatím stranou.

Zatím nám můžeme pomoci tak, že olajkujete a nasdílíte naší stránku na Facebooku: https://www.facebook.com/HledaniZtraceneTmy
Na FBmáme zatím nahraný krátký trailer ale určitě budeme postupně přidávat i další obsah, jak budeme postupně natáčet další a další věci.

To je ode mne zatím vše.
Přeji vám jasnou oblohu,
Tomáš.

Obrázek
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#2

Příspěvek od Jan Češík »

Drzim palce! :)
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Startovač odstartován

#3

Příspěvek od AxelPhoto »

Právě jsme spustili financování projektu na startovac.cz
Pokud máte zájem o podpoření našeho projektu, můžete tak udělat kliknutím na odkaz níže.

https://www.startovac.cz/projekty/hledani-ztracene-tmy/

Děkuji vám všem! Budiž tma!
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Startovač odstartován

#4

Příspěvek od biker.fm »

AxelPhoto píše:Právě jsme spustili financování projektu na startovac.cz
Pokud máte zájem o podpoření našeho projektu, můžete tak udělat kliknutím na odkaz níže.

https://www.startovac.cz/projekty/hledani-ztracene-tmy/

Děkuji vám všem! Budiž tma!
Neodporuje tento prispevek pravidlum tohoto fora ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#5

Příspěvek od AxelPhoto »

Jsem si vědom, že je to pravděpodobně na hraně, ale prosím o shovívavost, jedná se o věc, která se tématicky přímo týká celého fóra a může rozšířit povědomí o tomto fenoménu i k lidem, kteří se o astronomii doteď nezajímali.

Edit #1: Pravidlo č. 8: REKLAMA - Reklama do diskusního fóra nepatří. Výjimkou jsou občasná upozornění na konkrétní výrobek výhradně v rámci aktuálně probírané problematiky.

Pokud by se připravovaný film dal považovat za výrobek, tak bych pravidla neporušoval. Rozhodně je v rámci aktuálně probírané problematiky.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#6

Příspěvek od biker.fm »

Jenze zde se jiz da hovorit o komercni zalezitosti. Navic primo je v drivejsim prispevku zadost o lajkovani a ted jeste dalsi "zadost" i o prispivani penez na tento projekt. To jiz nepatri do amaterske astronomie.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#7

Příspěvek od MilAN »

Ten film bude zřejmě komerční záležitost, ne ? Proč bych měl někomu přispívat na jeho komerci?
No , a pokud je to hobby, tak mě na moje také nikdo nepřispívá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#8

Příspěvek od AxelPhoto »

Psal jsem panu Myslivcovi, vysvětlil jsem mu svůj záměr a čekám na jeho odpověd. Každopádně zde zveřejňuji část zprávy, kterou jsem mu napsal:

" S projektem jsem přišel sám, jakožto astrofotograf, který už několik let pozoruje nárůst žluté záře i nad místy, kde dříve nebyla vůbec. Rád bych tímto dokumentem informoval neznalou veřejnost o tomto fenoménu a probral i způsoby, jak se dá světelný smog zredukovat.

Sem na fórum jsem to dal, abych našel potencionální podporovatele, a taky našel - dostal jsem hned několik tipů na odborníky, kteří by byli schopní v dokumentu pohovořit. Ovšem jsou i tací, kterým se nelíbí, že vybíráme peníze, i když z toho nebudeme mít žádný zisk."


Takže opakuji, peníze které vybíráme jdou pouze na film a na odměny pro přispěvatele. Film není natáčen za účelem výdělku (a žádný výdělek z toho také nebude) ale za účelem informovat veřejnost. Již přípravy tohoto filmu vyvolaly v městě, kde bydlím, konkrétně v Brandýse nad Labem, změny. Projektu si všiml jeden z pracovníků úřadu a touto dobou se již diskutuje o výměně místního osvětlení za moderní "teplé" směrové LEDky.

Pozn.: situace v Brandýse je bídná, stále se zde využívají sodíkové výbojky, které svítí lidem do oken a občas i do nebe. Výměna za teplé LEDky by znamenala razantní pokles úniku světla.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#9

Příspěvek od ok1in »

Je to studentský dokumentární projekt, takže z toho asi moc velká komerce nekouká, stačí se na ten startovač podívat. :idea:
Držím palce, nedejte se odradit...
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#10

Příspěvek od AxelPhoto »

ok1in píše:Je to studentský dokumentární projekt, takže z toho asi moc velká komerce nekouká, stačí se na ten startovač podívat. :idea:
Držím palce, nedejte se odradit...
Děkuji Vám. Dokument poslouží mimo to, co jsem psal předtím, i jako absolventská práce.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#11

Příspěvek od biker.fm »

AxelPhoto píše:Sem na fórum jsem to dal, abych našel potencionální podporovatele, a taky našel - dostal jsem hned několik tipů na odborníky, kteří by byli schopní v dokumentu pohovořit.
Potrebne informace jiz byly tedy poskytnuty.
AxelPhoto píše:Takže opakuji, peníze které vybíráme jdou pouze na film a na odměny pro přispěvatele. Film není natáčen za účelem výdělku (a žádný výdělek z toho také nebude) ale za účelem informovat veřejnost.
Penize na soukromy projekt se shaneji jinou formou a ne psanim na forum s zadosti o lajkovani a financni prispevek.
Neni to o tom ze se nekomu nelibi ze se vybiraji penize, ale jakym zpusobem a kde. A kdyz uz, kde budou k dispozici informace o prijate castce a kolik kde bylo vyplaceno/zaplaceno ?
AxelPhoto píše:Dokument poslouží mimo to, co jsem psal předtím, i jako absolventská práce.
Takze my se mame skladat (ehm prispivat) na soukromou absolventskou praci jedince. Taky jsem mel ruzne projekty a kdyz jsem potreboval na nej penize, hledal jsem brigady abych si to mohl zafinancovat. Taky jsem vytvoril prezentaci o projektu a s tim jsem sel na konkretni mista/firmy.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 16. 07. 2018, 19:05, celkem upraveno 3 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#12

Příspěvek od vla »

Trošku se pohybuji mezi studenty, lépe řečeno pomáhám na jejich terénních praktikách s tím co oni dělat nemohou a řekněme během posledních cca 10 let co to dělám se na každou slušnou práci studentů našel grant, z kterého šlo zaplatit nutné náklady. U této práce nějak tuto informaci postrádám.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#13

Příspěvek od AxelPhoto »

Žádný grant jsme bohužel nedostali. Kontaktovali jsme Ministerstvo životního prostředí, ovšem naše žádost skončila neúspěšně.

A uživatele biker.fm poprosím, aby dále nekomentoval toto vlákno. Zjevně se ani neobtěžoval přečíst si text, který jsem k tomu sepsal jak zde, tak na startovači. Své názory nám již sdělil, já je akceptuji, ale pokud věříte, že tu tento příspěvek nemá co dělat, nechte to prosím adminům.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#14

Příspěvek od biker.fm »

AxelPhoto píše:Žádný grant jsme bohužel nedostali. Kontaktovali jsme Ministerstvo životního prostředí, ovšem naše žádost skončila neúspěšně.

A uživatele biker.fm poprosím, aby dále nekomentoval toto vlákno. Zjevně se ani neobtěžoval přečíst si text, který jsem k tomu sepsal jak zde, tak na startovači. Své názory nám již sdělil, já je akceptuji, ale pokud věříte, že tu tento příspěvek nemá co dělat, nechte to prosím adminům.
Prave ze jsem si precetl text a i to co je napsano ve startovaci pro vyber penez. To jak a co pisu neni ze bych prudil, ale je to o zamysleni se nad celym timto vlaknem (video o svetelnem znecisteni jako tema ok, to ostatni uz nema tady asi az tak co uplne delat).
Dostaneme informace jak a kolik bude kde profinancovano ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#15

Příspěvek od g »

Nehledal bych nedůvěru cíleně. Projekt vypadá zajímavě a přeji aby se podařil. Pokud po realizovaném, uvedeném a podařeném projektu vznikne finanční díra, přispěje více členů AF včetně "g". Ovšem to nejlepší o světelném znečištění napsal Karel Čapek, text dostupný např. zde:
Sváteční zamyšlení
Držím palce
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět