Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#526

Příspěvek od MilAN »

Já myslím, že platí ta tvoje poslední věta. Odrazivost materiálu zjistit je otázka okamžiku. Čili, kolik přinese ta změna, je snad jasné od úplného počátku. A jsou předem známé i možnosti , které možné úpravy povrchu umožňují-
Přelety dne jsem si nafotil, zítra to nějak zpracuji - tedy jen tak, pro zábavu. Darksat je tmavší, ale i ostatní satelity se mezi sebou liší- takže záleží hodně na jejich natočení vůči Slunci. Protože jsem je fotil ve stejné pozici na obloze s odstupem jednotek minut- tak jak prolétaly.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#527

Příspěvek od MilAN »

Tak tady je slíbené porovnání jasností Starlinků. Bylo ještě moc světlo, takže jsem nemohl zdvihnout Softw. gain , což by bývaly satelity potřebovaly - jenže bych si zase moc zúžil rozsah až tak málo bitů na ASI 174 a hrozilo by u jasnějších přepal Se snímkem se dá poradit snadno, problém je při proměření stop. Příště na půjdu větší optikou, i když budu muset přestavovat pole. Ale to připravené GoTo zvládne :)
A výsledek proměření vypadá takto:
Ty jasné satelity se liší vzájemně zhruba o 0,15mag a darksat je od jejich zprůměrované hodnoty slabší o cca 0,85 mag
Tyhle hodnoty berte s velkou rezervou, šikmá stopa široká 1-2 pixely se skoro nedá proměřit

Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#528

Příspěvek od nosuh »

A kolik teda cca mely ?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#529

Příspěvek od MilAN »

Kolik měly ? Z fotografie to nejde takhle určit.

Ještě video, kombinující všechny průlety satelitů v originální rychlosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#530

Příspěvek od juh »

Nešlo by to určiť nejakým analytickým nástrojom, napr. ImageJ? Nasčítať celkový jas tej stopy dužice a porovnať ho s hviezdami v obrázku?
Ja som niečo skúšal v tom mojom obrázku, čo som sem dával, ale nemám k tomu kalibračné snímky, tak mi tam na prvý pohľad vychádzali dosť nezmyselné údaje. Ten môj objektív na plnú dieru dosť vinetuje a v surových dátach nie sú vyrovnané jasy pozadia po celej ploche obrázku :(
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#531

Příspěvek od Psion »

Podle výpočtů mají 4,5-6 mag.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#532

Příspěvek od MilAN »

Umím si představit, jak ze snímků určit magnitudu, ale nejde to z těhle snímků, ale musely být jinak udělané a s jinou technikou.
Poslední satelit jsem pozoroval triedrem , ale je to odhad po 1/2 hodině dívání se na monitor a 1 minutu po jeho opuštění, na zakalené a nasvícené obloze : 4,5 mag. Takže jen takový vedlejší produkt od focení a bez nějaké přípravy
...........
edit: Nakonec se můj rozdíl v jasnostech dobře shoduje s měřeními v téhle práci
https://arxiv.org/pdf/2003.07251.pdf
kde došli k rozdílu 0,88 mag . U mého proměření je to spíš velká náhoda , předpokládat bych nepřesnost tak 0,2 mag vzhledem k e způsobu určení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#533

Příspěvek od nou »

Asi dobra sprava? OneWeb skrachoval
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#534

Příspěvek od juh »

Podľa internetových zdrojov mala spoločnosť OneWeb podať v piatok žiadosť o vyhlásenie konkurzu po tom, čo jej najväčší investor Softbank zamietol žiadosť o ďalšie financovanie. Podľa článku vydaného na Financial Times, po piatkovom prepustení zamestnancov bude pre spoločnosť OneWeb stále pracovať niekoľko desiatok ľudí, ktorých hlavnou úlohou bude správa satelitov, ktoré už sú umiestnené na obežnej dráhe, čo spoločnosti umožní zachovať si licenciu na pridelené rádiové spektrá. Satelitná konštelácia je v súčasnosti príliš malá na to, aby ponúkala telekomunikačné služby alebo generovala príjmy. Potenciálna hodnota pridelenej licenciíe na rádiové spektrá je pre možných nadobúdateľov dosť nejasná.
„Naša súčasná situácia je dôsledkom hospodárskeho vplyvu krízy Covid-19. Sme stále presvedčení o spoločenskej a ekonomickej hodnote našej misie spojiť všetkých a všade,...“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ spoločnosti OneWeb Adrian Steckel.
Zdroj napr. OneWeb to file for bankruptcy, sources say
Naposledy upravil(a) juh dne 28. 03. 2020, 10:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#535

Příspěvek od Psion »

Dobrých zpráv není nikdy dost 8-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#536

Příspěvek od MaG »

To jsou ty paradoxy, když OneWeb nám zřejmě ve výšce 1200 km moc nevadí, ale radujete se nad jejich neštěstím, zatímco Starlinky se ve výškách 300 - 550 km vesele množí a budou množit dál. Samozřejmě, může se ukázat, že je to tak drahý projekt s tak malým využitím, že dopadne stejně, ale znáte to, Tesla taky jede, ačkoli elektromobilita v podání, v jakém je teď prosazována, je uměle podporovaný rozvoj.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#537

Příspěvek od Psion »

Neradujeme se nad neštěstím, to je jejich nekonečná hloupost investovat takové peníze do zbytečné věci. Já bych osobně byl pro zákaz podobných komerčních projektů ve vesmíru. Výzkum, věda apod. je OK.

Mimochodem Tesla elektromobilita není nic umělého, standardní automobilky dostávají obří subvence každý rok v miliardách Eur, o tom se Tesle může jen zdát.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#538

Příspěvek od MaG »

Psion píše:Mimochodem Tesla elektromobilita není nic umělého, standardní automobilky dostávají obří subvence každý rok v miliardách Eur, o tom se Tesle může jen zdát.
Hmm tak to jsem hodně odbočil od tématu. Omlouvám se. Myslel jsem tím nesmysl jezdit na baterie nabíjené z elektřiny vyrobené převážně z neobnovitelných zdrojů. Škoda, že nemáme lepší baterie, nebo možnost kombinace jízdy na Slunce, ale třeba to jednou bude. Ty subvence pro ostatní, to jsem tak myslel, nedošlo mi, že Tesla dokonce žije z vlastních zdrojů. Nevím ale, kolik peněz dokáže Musk přesouvat mezi firmami a zda to subvencuje třeba ze SpaceX.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#539

Příspěvek od juh »

Dnes je veľmi ťažko predpovedať, čo to spraví so Starlinkom. To čo jednému uškodí, druhému môže naopak pomôcť. Za súčasnej situlácie dosť stúpajú požiadavky na prácu z domu a pri stave internetového pokrytia, ktoré je dnes v USA, to môže naopak napomôcť. Čo sledujem diskusie, tak cena za širokopásmový vysokorýchlostný internet je v USA okolo 80-100 $ za mesiac. Mimo mestských aglomerácií majú veľa oblastí so žiadnym, alebo dosť biednym pokrytím. Ak to s cenami za pripojenie nepreženú, môžu mať vyhraté. Čo sa týka satelitnho pripojenia k internetu, konkurenciu majú po posledných správach minimálnu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#540

Příspěvek od Psion »

MaG píše:Ty subvence pro ostatní, to jsem tak myslel, nedošlo mi, že Tesla dokonce žije z vlastních zdrojů. Nevím ale, kolik peněz dokáže Musk přesouvat mezi firmami a zda to subvencuje třeba ze SpaceX.
Tesla je financovaná sama sebou a akcionáři, kteří tam postupně nalili miliardy USD. Co se týká satelitního internetu považuji to za hloupost je pro obohacení několika málo jedinců. Když si vezmu, kolik stál OneWeb a co má přinést a přitom každý den umírá 70 tis. lidí hlady a 25 tis. dětí na nemoci, ten svět je zvrácený.
Odpovědět