Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#61

Příspěvek od Konihlav »

tak jedu. Beru AT a minivybavu a DSLR. Snad nic nezapomenu v tom spechu. Petre cekej me za hodinku a 15minut (musim jeste vylozit/nalozit auto) nejdele u Tebe ve Slanem... razim, cus Pavel
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#62

Příspěvek od -karneades- »

jasně
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#63

Příspěvek od MaG »

Proboha abyste neměli na Jizerce zataženo. Kdyby se to vyjasnilo jen pod horami, možná zvažte nějaké místo blíž ku Praze.. např. letiště Hodkovice na začátku dráhy nebo vzadu u hangárů.

http://www.mapy.cz/#mm=FP@sa=s@st=s@ssq ... 84128@z=16

50°39'35.49"N, 15°4'47.465"E

Na Jizerce bych tipl dnes mraky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#64

Příspěvek od Vabra »

Uvidime, Letiste Hodkovice znam, tak pokud to tam bude vypadat lepe, muzeme jej prubnout. TAktualne to vypada ze je nad Jizerkami jasno ale neni zrejme co se prizene od vychodu...

S tvym dovolenim bych z tebe Martine udelal "muze na telefonu co je na internetu" - navigatora pro tento vecer.

Pokud to neklapne s pocasim tak alespon utuzime kolektiv pro podzimni cestu do Chile a ja ti hodim ten M42/EOS krouzek...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#65

Příspěvek od MaG »

Zatím jse doma, máme oslavičku, takže to s cestou do Jizerek moc nevidím, ale kdyby mně chtěl někdo jako rádce na telefonu nebo se chtěl stavit ve školce Kokonín tak jsem k dispozici :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#66

Příspěvek od Karell »

Na Jizerce hustá mlha a nad ní zřejmě i oblačnost, tak jsem se alespoň cestou domů před Vysokým nad Jizerou binokulárem 10x50 podíval na na některé dostupné objekty, především pak na neodolatelnou M42, ta je pěkná vždycky,M45, chí a há.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#67

Příspěvek od Cassi »

Na Jizerce kolem 1h jasno, SQM kolem 20.90. Pozorovali jsme s Ladinem asi cti ctvrte hodinky. Predtim jsme byli na Rozdroze, ale bohuzel inverzni vrstva byla vys, nez jsme cekali. Tak jsme se presunuli na Jizerku.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#68

Příspěvek od Vabra »

Prave jsem se vratil z Vratenky (s mensi zajizdkou do Jablonce  ;)). Konihlav a Karneades jsou jeste na ceste k domovum...

Slusne podminky byly na Vratenske hore od naseho prijezdu okolo 21.30 do vychodu Mesice okolo 3.00. MHV mohla byt tak 5.5-5.8, SQM(L) hlasilo 20.80+/-0.05 v ruznych castech oblohy 30st nad obzorem. Teplota mezi -7 az -8st Celsia, mirny vetrik.
Mezi treti a ctvrtou se to postupne zatahlo.

Obecne to byly pro Vratenku spise podprumerne podminky, ale na unorove pocasi vlastne velmi dobre. Vyjimecne dobre byla utlumena nizkou oblacnosti 50km vzdalena Praha.

S ohledem na pomale zapracovani v pouzivani nove montaze a komplexni vybavu (Losmandy GM8, CCD, filtrove kolo, laptop, pointace, kabely, vyhrivani, napajeni...) jsem ztratil skoro dve hodiny jenom instalaci... Tentokrat se ukazala jako nejvetsi problem opakovana nespolehlivost QHY filtroveho kola. Zda se, ze pri nizsi teplote nevystaci s 12V zdrojem.

Celkove mam 2 snimky a cca 2.5-3hodiny doufam ze pouzitelnych expozic, a par hodin prijemne protlachanych. Takze s vyjezdem za danych podminek naprosta spokojenost.

Pavle, Petre, diky za ucast, a zase nekdy nafocenou...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#69

Příspěvek od Konihlav »

Souhlasim, bylo to nekolik prijemne stravenych hodin a alespon jsem si vyzkousel, jake to je fotit minisestavou, kdy ustaveni, zaostreni a obsluha je naprosto trivialni (AstroTrac, DSLR + 10mm objektiv, casovac misto laptopu) a lze fotit do 5ti minut od prijezdu na misto cinu sice bych dal prednost foceni na "velkou" sestavu, ale alespon jsem byl okolnostmi nucen konecne vyzkouset novy objektiv.

Jediny muj problem byl boj s rosenim sirokouhleho objektivu, ale nastesti mi Vabra pujcil 12V fen.

Pozdeji po pulnoci jsme ve volnem case alespon s Petrem vyzkouseli presnost nasich PH pro AstroTrac a mam z toho dobry pocit (snad se ty minutovky podari delat ;-)).

tesim se na dalsi a k c i :)

jinak priznavam, ze jsem "prizdisrac", protoze jsem dnes planoval vyjezd na Sumavu (po najetych vcerejsich 250km a prospanych pouhych 4 hodinach dnes dopoledne). Predpoved nejista a unava vysoka :-/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#70

Příspěvek od Vabra »

Vysledek tohoto vyjezdu jsem pridal do prislusneho tematu:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 056162/3#3

PS: ono ta LRGB synteza neni jednoducha (zatim mi zpracovani zabralo vice casu nez vlastni expozice ale snad se to casem naucim)...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#71

Příspěvek od Konihlav »

jen narychlo nezpracovana (odflaknuta) naladovka:



viz http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ewsIndex=1
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#72

Příspěvek od Vabra »

Tak zitra to vypada ze by se mohlo nechat zase vyrazit smer na sever.

Podle situace a predpovedi zitra odpoledne zvazuji rychly vyjezd na prvni polovinu noci smer Vratenka az Jizerka (podle vysky inverze).

S ohledem na pracovni tyden bych to videl nejdele do 1-2 hodin nad ranem. Z Melnika bych vyjizdel po ulozeni deti ve 20.00.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#73

Příspěvek od Prazan »

Pokud to bude vypadat zítra stejně dobře jako dnes, tak se rád přidám.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#74

Příspěvek od Konihlav »

Vabra, Prazan a ostatni: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 66/120#125

nicmene jeste jednu sanci bych chtel dostat. Pokud bych jel na Vratenku (jedu svym autem, chci "velkou" montaz s sebou) tak musim nejdele v 15hod vyrazit (mam to tam 168km a chci fotit od 19ti hod, pujde-li to). Budu situaci sledovat.
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#75

Příspěvek od ogami »

panove, ta vratenka je tady?

take dnes planuji vyrazit, ale radsi bych nekam na sever vic, nez do meho oblibeneho ondrejova. da se ted dostat autem az nahoru k rozhledne?
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Odpovědět