Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#181

Příspěvek od dablik »

ladis: nevybavujes si, kde bylo to misto? S Pavlem prave zvazujeme, kam vyrazit a tohle zni dobre. U nas na melnicku je klasicky inverze :(
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#182

Příspěvek od ladis »

dablik: Ahoj, poslal jsem Ti sz.

l.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#183

Příspěvek od jaro »

Tú skvelú noc, čo Ladis spomína sme mali o deň neskôr na východe. Bol som s dvomi kamarátmi na Kojšovej holi.
Úplne hore sme sa nedostali, len asi 1100m s VW Transporterom 4x4, vodič si zabudol reťaze.
V tú noc prišiel arktický mrazivý vzduch, takže sa obloha krásne vyčistila, o pol druhej teplota -12.
Už dávno sa nepamatám na takú čistú oblohu v zime.
M51, M 42, M101 a kometa Lovejoy boli úžasné. Ale najvačši dojem na spolupozorovateľov spravil Jupiter samozrejme.
Mne sekundár vôbec nenamrzal. Mám totiž teleskop na balkone a chladí sa neustále.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#184

Příspěvek od ladis »

jaro> to muselo byt uzasne, uplne to vidim! Z takovychto noci clovek pak cerpa, kdyz je nemocen ci kdyz je zatazeno...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#185

Příspěvek od ladin »

Přichází období inverzí, a proto bysme si mohli objasnit historické pozadí vzniku tohoto meteorologického fenoménu: http://udalosti.astro.cz/?p=662
Naposledy upravil(a) ladin dne 22. 10. 2018, 13:03, celkem upraveno 1 x.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#186

Příspěvek od MaG »

Skvělé :-)

Doufám, že občas opatrně opět vstoupíme do Krakonošova revíru a užijeme pár tmavých nocí..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#187

Příspěvek od ladin »

Pokud máte možnost někam dneska vyrazit s dalekohledem nad inverzi, tak to udělejte. V noci na dnešek byly v Jizerkách vyjímečné podmínky, které bývají tak 1x za 5 let, důkazem čehož byl výrazný zodiakální most s protisvitem mezi Plejádami až někam za Mars. DSOočka za těchto podmínek jsou úplně někde jinde a jen to potvrzuje, že nejlepší dalekohled je temná obloha. Bez té Koňská hlava nevystupuje v celém svém tvaru na pozadí zářicí mlhoviny IC434, těžko uvidíte Cocoon se strukturami, zřetelně červené barvy v M42 a fotografické pohledy na NGC2174 a NGC281. Navíc průzračnost posledních dní je slušná i na jižní objekty, tak není problém v NGC253 (která je nepřehlédnutelná už v hledáčku) vidět struktury. SQM-W hodnoty jsou v posledních dnech trochu nižší než v tomto období bývá zvykem, včerejší maxima dosahovala "pouze" 21.38, ale obloha byla jednoznačně lepší než by odpovídalo těmto hodnotám. Pravděpodobně se v posledních dnech projevuje airglow, ale to by chtělo potvrdit fotografií.
Naposledy upravil(a) ladin dne 10. 11. 2020, 12:10, celkem upraveno 1 x.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#188

Příspěvek od Psion »

V pátek nebo sobotu vyrazím z tohohle šílenýho bordelu (PM 10 ukazuje 50 částic, běžně tak 5) a jedeme do Jizerek do soukromí. Bohužel většina hotelů má zavřeno a ty co mají otevřeno berou jen speciální hosty dle nařízení (bez)vlády.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#189

Příspěvek od Zbych »

Když vidím, jak inverze postupuje, tak za chvíli bude zbývat tak akorát vrchol Sněžky nebo Tatry :D .
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#190

Příspěvek od ladis »

Mohu jen potvrdit slova ladina. Během pondělka jsem ani nepomyslel na nějaký výjezd, necítil jsem se dobře a bolelo mě v krku. Když jsem se však v pondělí zvečera podíval na MSG družici a viděl defacto celé Polsko včetně Jelení Gory a ČR pod inverzí a Jizerky naopak nad ní, hned jsem volal ladinovi, zda náhodou nepozoruje nad inverzí. Samozřejmě pozoroval - od doby, co má doma čtyřicítku, je na horách jako doma 8-)
Prý je sucho, teplo a slušná obloha. Jelikož jsem měl již předem připravené auto a sbaleno, manželce jsem řekl "hory, sqm, obloha, podmínky, v inverzi, nad inverzí", malému dal pusu, oblékl se a padal z mhly zamořeného Bousova do nirvány, toho večera později ladinem pojmenované na "malé Alpy"...

Cílová destinace bylo naše oblíbené pozorovací místo v 1000mnm na polské straně Jizerek. Na česko-polské straně nebylo ani živáčka, prostě mrtvo a to jako totálně. V asi třetině cesty nahoru jsem si udělal v asi 800mnm čůrací pauzu, vylezu takhle z auta, vykonávám potřebu a podívám se nad hlavu. Wau! Spadla mi čelist. Jak jsem byl ještě neadaptovaný na tmu, nade mnou se rozprostírala černá obloha jak uhel, MW zářila jak někde na poušti a těch hvězd! Tak tohle bude super noc, řekl jsem si, zavřel poklopec a pokračoval v drápání se nahoru. Již při příjezdu jsem ztlumil světla jen na obrysovky a ladin mě velkoryse navigoval červenou baterkou, kam mám zajet. Díky ladine, protože díky inverzi byla nahoře doslova tma jako v pytli. Po vystoupení z auta jsem kluky pozdravil a neměl slov, protože již zběžný pohled na oblohu se zásadně lišil od toho, na co jsem v Jizerkách zvyklý. LP čepice blízké Jelení Gory a Liberce a Jablonce + Boleslavi a Prahy defacto zmizely a jen slabě difuzně unikly inverzní vrstvě. To dalo vzniknout opravdové tmě a ani po adaptaci na ní člověk neviděl na cestu, párkrát jsem té noci při přesunutí se k ladinově okuláru (dívali jsme se navzájem dalekohledy) narazil do smrčku...
Na stanovišti jsme byli tedy tři - já a Vic a ladin již zkraje večera. Sešli se tu tak Vicova padesátka, ladinova čtyřicítka a moje třicítka. Díky neskutečně průzračné obloze jsme si ale mohli ke svým aperturám defacto přičíst klidně 10cm.

Vic sledoval své komety, ladin se pomalu dostával do extáze a já pořád nevěděl, zda pozorovat připravené PK a Minkowski planetárky či spíše galaxie a mlhoviny. Naštěstí zkušený ladin mi poradil - láďo, dej si dnes jasné objekty, budou vypadat totiž jinak. Měl pravdu. Sjel jsem totiž jen provařené a jasné objekty jako Stephanův kvintet, NGC 7331, ale i vypalovačky jako Pacman, Pelikán (nádherně kontrastní zobák a oko ala fotografie) a třeba M31 či mexický záliv Severní Ameriky svítily bíle a byly hezčí, než černobílé fotky z astronomických knížek. Hodně jsem tu noc využíval 35mm Scopos, často s UHC filtrem. Obloha byla taková, že například mlhovina Srdce na mě svítila již v hledáčku a v okuláru byla bíle-šedivá, takový to byl kontrast.
Obloha se zlepšila ještě o řád a ač UHC-L ladis mi ukazovalo 21.34, kvalita oblohy byla úplně jinde, než když jsem u Bousova měl v dubnu 21.52. Holt výška hor a města pod dekou dělaly své.

Ačkoliv jsem po sestavení dalekohledu měl jen pár hodin na pozorování, než začne rušit Měsíc, díky tomu, že jsme si ukazovali objekty navzájem v našich dalkohledech, člověk viděl reálně více, jak 2x tolik objektů, co by jinak za noc stihnul. Nechci nyní psát detailní rozbor objektů, ale jen vysloveně namátkově bych se zastavil u M42, kterou jsem v ladinově 40ce viděl poprvé barevně - růžová barva v kombinaci s náznaky fialové daly esteticky M42 úplně jinému vzezření, jaké jsem dosud neznal. Krása. Kalifornie v 16" s H-beta filrem sice nesvítila, ale tmavě šedivá, protáhlá, prostě nádherně kontrastovala s tmavým pozadím. Takhle jsem ji vizuelně také dosud neviděl.
Možná si vzpomenete, jak jsem popisoval minulý rok dojem vláknitých struktur v M1 v 90cm dobsonu německého kolegy z EWS v Alpách. Dostalo mě teď, že vlákna náznakově byla zřetelná bočním pohledem již v ladinově 16" s OIII filtem, což mi ladin hned potvrdil. Perličkou večera byla ale bezpochyb mlhovina IC434 v H-beta (svítila šedivě) a v ní vysoce kontrastně zakouslá Koňská hlava. Takto kontrastně jsem ji nikdy dosud neviděl. Nejprve jsem ji vnímal jako tmavý pytel ve světlé mlhovině, po chvíly jsem rozlišil i náznakově tvar hlavy koně, jak jej známe z fotek. ladin právě dosáhl vizuálního orgasmu a já chvíli po něm...
Mimo mnoho dalších objektů té noci nemohu se nezastavit u překrásné galaxie NGC 253 v Sochaři, která v 16" dala viděl strukturám v jejích ramenech v podobě tmavých prachových fragmentů. Moc pěkná, škoda, že není výše, jinak by překonala jakoukoliv severnější galaxii svoji krásou a detaily. Podobně detailně vypadá snad jen galaxie M82. Mimochodem ta spolu s Bodeho galaxií v mém 12" dobsonu svítila bíle s kontrastem, přemazávajícím dosud mé vzpomínky na ně. S ladinem jsme se shodli, že fotky se nemohou vyrovnat vizuelnímu vnímání při podobné obloze, nekonečné odstíny šedi, které dávaly galaxiím plastický vjem, nás doslova vrušovaly. Plasticky té noci zářily i Řasy a jejich členitá vlákna - v 12" s 35mm a UHC byly nekonečně krásné, detailní a opravdu 3D propletené. Nejhorší bylo, že čas do svitu Měsíce ubíhal neskutečně rychle. I tak jsme stihli pokouknout na krásně ostře ohraničený půloblouk Bublinky, jasem podobnou Pacmanovi nádhernou mlhovinu Opičí hlava (NGC 2174), velmi členitou mlhovinu IC410 či jasný oblouček IC443 (SNR) v Blížencích...

Měsíc neúprosně vyšel a nezbylo po chvíli, než se s oblohou rozloučit. Celou dobu uklízení dalekohledů do aut jsme vstřebávali dojmy, kterých jsme byli doslova nabiti. A že jich bylo!
Cesta domů byla v pohodě i když často v mlze a zatímco nahoře bylo +3.5st C, Harrachov byl zamlžený a v minusových teplotách. Doma jsem pak usínal se vzpomínkami na galaxie a mlhoviny a oblohu, jaká vyjde tak jednou za pár let...
Naposledy upravil(a) ladis dne 11. 11. 2020, 16:38, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#191

Příspěvek od ok1in »

Tichá závist ze servisu ve fabrice v Brně. :? Jinak mě fakt nenapadlo, že ta silná inverze přinese na kopci pozitivum - totiž snížení světelného smogu zezdola... :idea:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#192

Příspěvek od Psion »

Hezké povídání, jen se mi nechce věřit barevné M42 a vypalovačka NGC7000 mexický záliv, kde barevná kamera v malém dalekohledu po 5 minutách ukáže, že tam něco je :) Mlhovinu srdce jsem na Tenerife viděl na fotce v DSLR po minutové expozici, že by zářila v hledáčku.... Zřejmě MSA 23. :) To že inverze (nízká oblačnost) na horách oblohu výrazně vylepší je pravda.
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#193

Příspěvek od ladin »

Je to tak, inverze tlumi svetelne znecisteni. Neni to uplne dokonale, pokud se vezme v uvahu dokonaly anizotropicky rozptyl v inverzni vrstve bez utlumu, tak 1/2 svetla vyleti ven a 1/2 dolu, kde ji z vetsi casti absorbuje povrch. Podle tohoto zjednoduseneho modelu se da pocitat s utlumem na 1/2. Jinak cerveny svetlo propousti mlha vic. Oko cervenou v noci nevnima, ale SQMko ano a proto ukazuje o neco mene nez by odpovida vizualnimu vjemu z oblohy. Matne si vybavuju slova H.Ebra na Vrbatce : "Tohle prece neni obloha 21.24"
Naposledy upravil(a) ladin dne 11. 11. 2020, 17:36, celkem upraveno 1 x.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#194

Příspěvek od ladis »

Psion píše:Hezké povídání, jen se mi nechce věřit barevné M42 a vypalovačka NGC7000 mexický záliv, kde barevná kamera v malém dalekohledu po 5 minutách ukáže, že tam něco je :) Mlhovinu srdce jsem na Tenerife viděl na fotce v DSLR po minutové expozici, že by zářila v hledáčku.... Zřejmě MSA 23. :) To že inverze (nízká oblačnost) na horách oblohu výrazně vylepší je pravda.
Díky. Jestliže jsem Pelikána viděl s rozeznatelným zobákem a okem, pak mexický záliv byl bíle-šedivý, spíše bílý, mohu říci, že svítil. Samotná Severní Amerika byla jen o chlup méně jasná, tedy šedivá. Mexický záliv je z hor vždy kontrastní, většinou šedivý, tentokrát bílý a ten kontrast s černým pozadím v 35mm Scopos s UHC Lumicon byl naprosto dechberoucí. Západní okraj SA končil ostře světlešedivou linií, pak kousek černého pozadí a poté šedivý Pelikán, bylo to překrásné a Scopos 35mm s UHC kouzlí díky VP 7mm. Růžovou v M42 jsem viděl poprvé a byla naprosto nepřehlédnutelná, náznakově i fialová, ladin růžovou viděl ve svém 16" dobsonu rovněž ihned na první dobrou. Těžko to popsat, ale fotografie svým dynamickým rozsahem na toto nemá, vizuálně byl dojem hezčí jakékoliv fotky. Mlhovina srdce, kterou normálně zaměřuji "od boku" dle polohy Cas-Per při najetí zhruba na pole v hledáčku výrazně svítila, v okuláru 12" se Scopos 35mm a UHC s 7mm VP stejně kontrastní, jako známe M31 z menších refraktorů. Jen pro přirovnání - oblouček SNR IC443 svítil jako Srpkovka při horších podmínkách a byl zhruba jasný, jako Řasy při větším zvětšení s UHC či OIII. Řasy jsem ve svém 12" drobečkovi viděl jako z fotografií - co se množtví a členitosti vláken týče. Ale možná ještě více, jak definovatelný tvar hlavy koně v 16" s H-beta, mě dostal ostrý okraj půloblouku Bublinky, to byla paráda. A takovou IC 410 jsme viděli jako mozaiku různě jasných chomáčků šedi s tmavými prachovými oblastmi, jakoby děsně strukturovaný mrak, na to také nelze zapomenout. Jen škoda té krátké noci a Měsíce :(
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#195

Příspěvek od Psion »

Na MHV se jdu občas podívat do větších dobsonů, tohle vyprávění mi přijde jako z jiného světa. V 300 mm dobsonu s UHC byla srpkovka rozeznatelná, Řasy jakžtakž, Amerika a Pelikán v náznacích.... pravda MSA jen 21.6.
Odpovědět