Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#166

Příspěvek od vasek79 »

Jj..to je pravda.. No hold máme na chvíli utrum..
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#167

Příspěvek od vasek79 »

Nemá náhodou někdo v plánu o víkendu vyrazit nad inverzní vrstvu? Samozřejmě podle počasí.. Rád bych se případně přidal. (Někdo z královéhradeckého kraje) Díky Vašek ;-)
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#168

Příspěvek od Kami »

Ty naše kopečky v okolí nejsou moc vysoký,aby se dostaly nad invezi. Né tedy aspoň volně přístupná místa. Z Orlických hor je nejsnažší výjezd na Komáří vrch 926 m.n.m a nebo Šerlich 1019 m.n.m.
Jestli to zkusíš,dej nám pak vědět jak jsi dopadl.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#169

Příspěvek od vasek79 »

To je fakt,že s tím přístupem na vyšší místa to není tak lehký.. Ale pokud tedy vyrazím,jistě o tom tady dám vědět..
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#170

Příspěvek od MMys »

To bude potíž, podle měření je hranice inverze kolem 1300m, což zcela eliminuje celé Orlické (a ani na snímích z MSG nic nekouká). Zbývají jen vrcholky Krkonoš, ale tam se zase není moc jak dostat s technikou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#171

Příspěvek od Kami »

Jo,jo...s výstupem je to horší. Jednou jsem testoval Králický Sněžník 1424m.n.m při jednom 2 denním výletu. I s menší technikou cca15kg,dostaly kolena docela zabrat. Na pěškus to bylo i tak moc daleko.(výšlap z Polska) Ohledně mlhy,nadmořská výška tenkrát rozhodně pomohla,ale je to vázaný vždy na lokalitu a proudění. Někdy inverze vyleze hodně vysoko,že se nevyplatí ani někam u nás jezdit.
Když prověřuju Komáří vrch,mrknu na webku na Zakletým,případně na webky v Krkonoších a pak to přepočítám. Na 99% mi tak 200 m.n.m chybí. :-/
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#172

Příspěvek od vasek79 »

S těmi vrchlky Krkonoš je to pravda.. Pokud je inverze tak vysoko,jak říkáš Martine,tak jediný slušný stanoviště se nabízí na Sněžce,která má 1600m.n.m. +- Tam se však asi normální smrtelník s technikou nedostane..bohužel,jelikož tam platí zákaz i na jízdním kole.. Nabízí se třeba ještě Špondlerovka,která je okolo 1300m.n.m.,tak se prý snad za nějaký poplatek dá dostat,ale je to taky sázka do loterie.. Přicházelo by asi jedině v úvahu si to nejprve dopředu ošetřit,domluvit se a pak vyrazit.. Je to u nás hold potíž..
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#173

Příspěvek od ladis »

Ve čtvrtek 13.listopadu jsem přijel z práce domů a ačkoliv kvůli totálně zadeklované obloze by mě to normálně nenapadlo, zcela náhodou jsem se podíval, snad ze zvyku, na satelitní snímky, abych se utvrdil, že dnes se vyspím.
Družicové snímky MSG mi ukázali onu známou světlezelenou deku nízké inverzní oblačnosti, bez známek vysoké a střední v oblasti Krkonoš.
Okamžitě jsem přepnul na sondážní měření, abych viděl (a to mně se již zrychlil tep), že inverzní vrsta leží někde kolem 1200-1300m!
Ihned jsem se přesunul na webkamery Krkonoš, ujistil se, že vrbatka je "nad dekou" a ihned volal Karlovi z Jilemnice, "což takhle si zapozorovat dnes z 1400mnm?" "Měsíc Karle vychází v půl jedenáctý, takže do jedenácti máme čas na DSO"...
Karel se tentokrát ani nezamyslel a rovnou vyhrknul nahlas "JO!".

Po rychlé večeři a přípravě nádobíčka - tentokrát jsem vzal jen 102/500 s UHC a binohlavou "na mlhoviny" - jsem vyrazil směr Jilemnice. Jelikož bylo už po 19h, i provoz byl mírný, a tak jsem i na velice dopravně omezené trase Jičín-Jilemnice se nijak nezdržel a rychle profičel rozsekané úseky a objižďky až ke Karlovi. Ten již natěšeně mě vyhlížeje, otevíral vrata garáže a rychle jsme přesunuli mojí techniku do jeho vozu, kde již byl pečlivě naskladněný dobson 250ka...
Jelikož čas utíkal a Měsíc je nemilosrdný, rychle jsme nabrali směr Horní Mísečky a posléze se vyšplhali na Vrbatku (díky povolení od KRNAPu bylo vše samozřejmě oficiální a legitimní). Zaparkovali jsme kousek pod vrcholem a začali vytahovat a skládat techniku. "Jelikož dobson", Karel začal pozorovat již po pár minutách, zatímco já se potýkal s nastavením paralaktiky, šroubováním všeho možného do všeho možného i nemožného, abych ve výsledku měl na montáži 4" refraktor s binohlavicí bez násobícího členu, po kapsách okuláry 25mm, 20mm a na Baader hranolu našroubován 2" UHC, neboť "dnes jsme tu kruci na tý mlhoviny, né?"...

Počasí a podmínky nebyly ovšem ideální - teplota těsně nad bodem mrazu, menší vítr, vlhkost značná a hlavně "pumpovala" hladina inverze, takže chvílemi jsme měli ne nereálný pocit, že jsme lehce v inverzi, chvíli skvělé a tak opět dokola. Mléčná dráha však byla celou dobu velice pěkně strukturovaná, obloha pro mě osobně velice pěkná, ne však rozhodně špičková. Ovšem pocit, že tam pod námi je vše utopené v inverzi a alespoň můžeme pozorovat, to vynahrazoval. V inverzi byly zvečera utopené nejprve vzdálenější obce a údolí, čím více k půlnoci, tím více "spodek" v inverzi, takže se nám dopřálo pohledu na efektní světelné kotouče světel měst a vesnic v inverzi. Nad námi se rozprostíralo černé, temné nebe s jiskřícími hvězdami, celý vesmír jakoby byl v tu chvíli zde pro nás. Krásný pocit...

SQM-L Karla ukazovalo toho večera hodnoty 21,09 (z), 21,05 (j), 20,96 (v), 21,00 (s).

Díky kombinaci "wide-rich" refraktor a dobson jsme si užívali pohledu jak na rozsáhlé mlhoviny, tak i na detaily těch menších.

Nechci popisovat všechny objekty, ale v paměti mi utkvěly především následující:

NGC 7000 (Sev. Amerika) a vedle se rozprostírající Pelikán v binu, kdy se celá (!) Sev. Amerika vešla do jednoho zorného pole mého refraktoru. Binopohled na zářící mlhovinu (díky UHC a horské obloze) při nízkém zvětšení (20x) a zorném poli přes 2,5st byl neprosto dechberoucí! Nedokážu popsat ten rozdíl binopohledu od mono, ale pocitově je to někde úplně jinde.

V Karlově 250ce jsme studovali detaily "mexického zálivu", vyplňující celé zorné pole v jeho Panopticu.

Moc hezký byl pohled na Srpkovou mlhovinu v 250ce, oba oblouky "eura" viditelné, slabší až bočním pohledem.

"Pacman" v 250ce zářil jak zběsilej, okamžitě viditelný jeho "výkus", moc moc vděčný objekt a překrásný pohled na něj...

Pokoukali jsme i na mlhovinu "Srdce", ta však byla slabá, už jsem ji viděl o dost lépe... Řasy daly vidět v 10" vláknitým strukturám, zatímco v 4" jako celek své velikosti.

Pokud mohu říci, že něco bylo tu noc opravdu fabulózního, tak to byl pohled přes refraktor s binohlavou a 2,5stupňovým polem na "chi a h" Persei (double cluster) a M42 před půlnocí. Zde jsem se utvrdil v tom, že pokud binohlavu se světelným refraktorem, pak jen a pouze bez násobícího členu. Ta krása zářících hvězd pod pásem Oriona, v jejichž středu majestátně svítila mlhovina s rozlišitelným "trapézem" i při 20x zvětšení, v pozadí uhelně temná obloha, to nikdy neukáže žádná fotografie. Člověk vnímá tu krásu Vesmíru, cítí vůni hor, chladný, čistý vzduch, vnímá výšku, ve které je a nechce se mu seanci končit a protahuje ji, jak jen může...

Měsíc byl však silnější, než my, a násilně ukončil naší neplánovanou pozorovací akci, kdy jsme mu poděkovali za to, že přeci jen chvíli počkal a pokochali se pohledem  na něj v binu. Krátery a hory v binu i při 20x byly nádherné, tu plasticitu pohledu vidím znovu, když zavřu oči a vzpomínám...

Díky Karlovi a jeho horkému čaji a tatrankám jsme ve zdraví přečkali nástrahu nočních hor a po rychlém složení techniky se plní dojmů vraceli dolů, domů...

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#174

Příspěvek od Bill »

Okamžitě jsem přepnul na sondážní měření, abych viděl  
Jak se dá z toho poznat horní vrstva inverzní oblačnosti? Kdysi jsem se to snažil zjistit z dat ze Sodaru, ale oní ve městech měří do hrozně malé výšky (přestože Sodar to umí výše).
Díky za tip.

Pěkně to je (asi) vidět tady:





M:736 750 113
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#175

Příspěvek od ladis »

Bill: ano, je to tak, jak říkáš. Na grafu, kde se odděluje teplota (roste s výškou) od teploty rosného bodu, je horní hranice inverze. Nad ní teplota chvíli s výškou roste.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#176

Příspěvek od Bill »

A nejsou někde k dispozici data ze Sodarů? To sondážní měření se dělá jenom 2x denně. Případně známý kdysi stahoval české meteo údaje z letišť odněkud ze zahraničního serveru?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#177

Příspěvek od michal.b »

Pri soucasnem pokryti ceskych hor webkamerami si clovek skoro vystaci s nimi. Momentalne to vypada na horni hranici oblacnosti v nejakych 1400m.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#178

Příspěvek od MaG »

Vypadá to dokonce na 1300 m takze my to zkusime (Lysa sedlo) a snad to vyjde.

-----
edit



http://udalosti.astro.cz/?p=4794 ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#179

Příspěvek od Vabra »

Chystá se někdo nad nebo mimo inverzi v sobotu 14/2?
Rád bych zkusil něco, kam se dohrabu autem. Nějak mě chytila kometa tak bych jí chtěl dát ještě jeden večer...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#180

Příspěvek od ladis »

Dnes v noci jsem si uzil skvele pozorovani na frydlantsku s klukama z Liberce. Sice ne nad inverzni vrstvou, ale kousek od ni... Cim blize k vychodu Mesice, tim se obloha zlepsovala.

Ke konci jsem si (jiz sam na louce) uzil uzasneho pozorovani v 12" - kolidujici galaxie - Anteny v Crv (rozlisitelny srdcovity tvar), uzasne kontrastni Markarianuv retizek ve Vir, krasnou protahlou "jehlu" NGC 4565 v Com (diky skvele obloze), naprosto famozne jasny Triplet (srovnatelny s cernobilou fotografii - M66 viditelna se spiralnima ramenama, v NGC 3628 jsem poprve videl svetelne nehomogenity) a vubec zname galaxijni kupy (okoli Per). Takhle hezky jsem je snad jeste nevidel, naznaky ramen byly zrejme a M51ka ukazala kompletni spiralni strukturu - zadne hledani naznaku, ale zretelny pohled na ramena... Byl rozdil je pozorovat ve 12" pred pulnoci (naznaky ramen) a po 2h ranni, kdy 51ka vylezla k zenitu a ramena bila do oci, nejlepe pri zvetseni 136x!

Jupiter jak z Hubbla, samozrejme po poradnem vytemperovani...

Moc hezky jsem si pak v 102/500 s binohlavou v 3st zornem poli s UHC pokoukal po Rosettě (jasna sediva ruzice) , Kalifornii (slabe naznaky), Srdce (kasne viditelne, svetlesedive chomace struktury) ad.

Mrzlo solidne a zachranil me vyhrev sekundaru a hledacku, takze jsem pozoroval 1.5km od hranic s Polskem az do vychodu Mesice, respektive jeho ruseni kolem 02:40h...

Je to z Jicina streka, ale stalo to tedy za to! Nevzpominam si na takto hezke zimni pozorovani...

Snad pocasi da i na dnesek v noci... Pavle, ja urcite!  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět