Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#136

Příspěvek od MilAN »

Jenže Jizerka není v žádném ochranném pásmu národního parku.
Na Labskou taky vede asfaltka, kdysi tam jezdily autobusy  s ubytovanými, ale přesto od  okraje  parku  je zákaz i pro kola ( já vím, že kolaři produkují hodně  skleníkového plynu metanu :)).
Možná to někomu připadá divné, že nemůže do národního parku autem k boudě, ale  na druhou stranu,  do Zermattu. kde je těch ubytovaných a hlavně i movitějších podstatně víc, to nikomu nepřijde divné, vyloží si svoje auto na parkovišti a nechá se těch pár km dopravit .
A jen poznámka k těm astrovýletům : připadá vám fakt normální, že by se vytvořila  "rezervace tmy " a do té , která bude zároveň přírodní rezervací nebo národním parkem, jezdili astronomové auty - v noci, v době klidu pro přírodu a zvěř, a protože jim  je zima a nemají moc baterek, tak tam  celou noc nechali nastartované auto kvůli svému pohodlí a lenosti ?  Tohle považuji za největší zvrhlost naší astronomické generace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 953
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#137

Příspěvek od ladin »

Na Vrbatku chodíme pěšky už několik let a přijde mi to víc než kouzelný. Kdyby kdekdo porusoval vjezd do I zony, tak by byl z Krkonos komplet lunapark. Kdyz na Vrbatku, tak dodrzovat navstevni rad a chodit nahoru po svejch!
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#138

Příspěvek od Karell »

Na Luční je zcela určitě zakázaný vjezd, i pokud by tam nebyla cedule, je to I. zóna, ta nejpřísněji střežená. Ale nejde o pokuty, jde i o to, kudy cesta vede. Na Vrbatovku není náhodou přes léto zřízena linka autobusů, je to všechno racionální kalkul. Na Luční nikdy nebude.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#139

Příspěvek od vla »

jezdili astronomové auty - v noci,  Ale dovedu si představit, že tam přijedu k večeru a odjet mohu zase za světla. Dovedu si i představit, že auto někde na parkovišti nechám, jenže nějak mě nenapadá, že by mě z toho parkoviště i s metrákem harampádí někdo odvezl, asi to je tím, že nejezdím do Zermattu a u nás zřejmě taková možnost neexistuje. Fakticky na Jizerce si kupuju  ubytování hlavně proto, abych tam dopravil své harampádí. Nakonec nejlepší místo je u Pešákovny a kdo v ní bydlel asi tuší, že kvůli ubytování bych se tam nehrnul, kdo tam bydlel asi ví,  že není jisté jestli ještě ráno bude chajda stát. Ostatně docela by mě i zajímalo, kdybych se v Zermattu nechal odvézt a vyložit věci na nějaké louce, s tím, že tam přenocuju jak by se tvářili. Jenže za to si mohou lidé sami, kde se trochu povolí, vznikne bordel smetiště atd. I na běžných Požárech už jsem sbíral nad ránem odpadky po taky astronomech, někteří tam jezdí přes pole, protože je to blíž a na rozdíl od polní cesty je pěkně rovné atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#140

Příspěvek od Slávek »

no prostě 800-900mnm na inverzi nestačí a nad 1200m se, jak koukám, autem vyjet nedá. Já chápu argumenty pro zohlednění ochrany přírody, ale člověk, když chodí pěšky klidně může nadělat mnohem víc bordelu, než když jede autem. Je to hlavně o morálce lidí. V BG to mají jinak - národní parky mají na cestách závory, zpravidla pouští po prohlídce všechny. Neopouští jen motorky a ATV. Při vjezdu ukážete občanku a oni si napíšou číslo auta, při odjezdu vám ho znova zkontrolují a třeba se zeptají kde máte odpadky (při vjezdu vám řekli, že si máte všechen bordel brát zpátky) no a od té doby  se tam populace kamzíků (apod) vracejí do původního stravu, nekrade se tam a autem mimo cestu už nikdo nejezdí. V BG je hodně bordelu, ale tohle mají podle mě vyřešený dobře. Ale tam je to jiný v tom, že hor je tam hodně, lidí málo a tak se nemůže stát, že by přijelo na jedno místo 50 aut.

Edit: Nenašel by se tu někdo, kdo by měl chuť se podívat někam hodně vysoko? Můj plán je zajet do Pece pod Sněžkou, nechat tam auto a pěšky jít směrem Výrovka a pak Luční bouda, kde po cestě je nejvyšší bod (luční hora) s cca 1555mnm. Dolů po setmění.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#141

Příspěvek od Vabra »

tak tam  celou noc nechali nastartované auto kvůli svému pohodlí a lenosti ?  Tohle považuji za největší zvrhlost naší astronomické generace.
No, puvodne jsem chtel psat report jak jsem poridil o vikendu v Alpach (dve noci ve vysce tesne pod 1800m n.m.). Ale protoze jsem "nejvetsi astronomicky zvrhlik", pujdu radeji zpytovat svedomi... :-[
Pavel Vabrousek
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#142

Příspěvek od Slávek »

A já se na to vyprávění celkem těšil... umím si ale představit i mnohem větší zvrhlosti, než nechat běžet motor auta. Třeba pro takový nejznámější motor 1,9TDi 77Kw to představuje za celou noc asi 3 litry... v létě možná i necelé litry 2. Třeba pro mě znamená jeden výjezd asi 170 najetých km, což je minimálně litrů 10 jen za dojezd na místo. A hlučnost je na volnoběh nejmenší. Když stojím za autem víc jak 15-20m je sotva sylšet. Já fotím z místa asi 200-300m od silnice a teda projíždějící náklaďák nadělá mnohonásobně víc hluku a že jich za celou noc je. Ještě k tomu od nedalekých baráků štěkají snad celou noc psi, což mi přijde mnohem otravnější. Vždyť u dnešních aut na víc, jak 100-200m ani není znát, jestli mají nastartovaný motor, nebo ne. Když dnes kolem vás projede auto, slyšíte aerodynamický hluk a hluk do kol, motor naprosto minimálně, nebo vůbec. Jen si to málo lidí uvědomuje.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#143

Příspěvek od jirka.P »

Zdravím.
Jestli mohu tak bych taky přidal jeden názor.
Slávek:Co se týče klidu v přírodě,tak bych ho respektoval co nejvíc,protože naše smysly jsou proti zvířatům o dost otupělé a nastartovaný auto je podle mě v noci dost rušivý element.Čert vem nějaký naše náklady na benzín.Jak hluk tak smrad zvířata vnímají daleko více,jak v podzemí,tak na zemi a i ptáci na stromech.Nejlepší je dobře se obléknout a spacák.
Dokonce mám vždy pocit,že to ticho k tomu vesmíru nějak patří.
Taky by se každý astrofotograf mohl poučit o zvucích našich nočních zvířat,jako třešničku na dortě :-).
Vabra:Já se na to vyprávění taky těším :-).
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#144

Příspěvek od Slávek »

No není to ideální situace třeba 5 hodin poslouchat to vrčení, ale prostě si nemyslím, že je to něco tak hroznýho. Já jezdím do Brd, tam je zvířat hodně, pokud vyloženě není -15 auto nastartovaný nemám. Ale teda všim jsem si, že zvířata na hluk auta ani nijak nereagují. Srnky stojí u silnice, já jedu 2m kolem nich a ona se pase dál. Králík pár "kroků" odskočí, ale ani jeho hluk auta nerozhodí. Jelen stejně troubí hned u silnice a to po ní jezdí teda hodně hlučný stroje... neřekl bych, že by to zvířatům moc vadilo, tady v ČR je podle mě všechna zvěř na umělý zvuky zvyklá. Tady se není kam schovat, všudy vedou nějaký silnice a jedno nastartovaný auto rozdíl nedělá. To, že ho zvěř asi slyší, nemusí přímo znamenat, že jí to vadí. Myslím si, že to vlastně o dost víc vadí samotným lidem, to chápu asi víc Co třeba nový rok? To je podle mě zvěrstvo pro zvířata.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#145

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tady bych souhlasil se slávkem - pokud jde o místo, kam auta běžně jezdí, tak většinu zvířat prostě zvuk auta nijak nerozhodí. Oni o nás stejně moc dobře vědí i bez toho.

Mimochodem, alespoň při pozorování ptáků se dlouhodobě ukazuje, že auto a člověk jsou pro ně velmi rozdílné podněty - kolem spousty zajímavých exemplářů můžete jezdit půl dne a nehnhou brvou, ale běda, jak byste vystrčili hlavu z okýnka.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#146

Příspěvek od Vabra »

Pokud vyjdeme ze situace, ze opravdu neporusuji predpisy a autem zustavam na komunikaci, kam se bezne smi a jezdi a nebo jen par (desitek) metru daleko. Tak nemam pocit, ze bych tim prirodu ci zver nejak ohrozoval ci vyrusoval. Take jsem byl svedkem jak mi asi 5 metru pred autem pres silnici proslo stado asi 100 divokych prasat a mel jsem pocit ze se nijak nestresuji z toho ze tam stojim, svitim a vrcim...

Ano nahozene auto je predevsim o pohodlnosti kdy nemusim resit zda mi provoz chlazene kamery ci pripadne vice kamer a montazi paralelne nevycucne baterku, rano bezpecne odjedu, a zahreju sve zmrzle telo.

Nejsem na to nejak pysny, asi jako na to, ze radeji z pohodlnosti jezdim do prace denne autem a nikoliv hromadnou dopravou (IMHO je ekologicky dopad z takoveho dojizdeni asi tak 100x vetsi nez pripanych par noci rocne pod hvezdami s nastartovanym motorem).

Pro "rutinni" astrofoceni jsem si poridil dve pevne pozorovatelny (doma na zahrade a v pronajete vesnicke pozarni zbrojnici) s 230V v siti, takze tech vyjezdu je dnes jiz naproste minimum. Navic vetsinou v mistech kde se moc zvere nevyskytuje (poust Atacama, Arabska poust, naposledy o vikendu v alpskem lyzarskem stredisku Obertauern, za rachotu snehovych del)...

Nicmene kolegy, kteri si vystaci pouze se spacakem a notyskem, misto vsi te me techniky obdivuji...

PS: Report bude jen co dozenu spankovy deficit.
Pavel Vabrousek
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#147

Příspěvek od jirka.P »

No já měl na mysli,když zajedu autem někam dál od silnice,až na louku v lese.
Je pravda že jsem tohle absolvoval v zimě jen párkrát a teď raději fotím na dvorku :-)
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#148

Příspěvek od ogami »

Vsude kde fotim je stejne v dostatecne blizkosti nejaka komunikace i kdyz jsem nekde mimo hlavni cestu. Auta jsou dnes naprosto vsude (i o pulnoci na Jizerce projede) a kvuli jednomu nastartovanemu autu se urcite nepolozi cely ekosystem, ani nam ta zver neutece za hranice do klidnejsich krajin. Na rozdil od jinych lenochodu to auto pouzivam prakticky jen kdyz jedu fotit, jinak se pohybuji po svych nebo mhd. Takze jestli mi chce nekdo vycitat ty 4-5 noci v roce, kdy si nastartuju a zatopim, vite co mi muze ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#149

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Tak je pravda, že s tím musím souhlasit...rozhodně bych nenechal celou noc nastartovaný auto, na to mám elektrocentrálu:-) Krátký výjezdy zvládne baterka (teď tak do 5-6 hodin), to ukrmí obě kamery a 2xNTB (plus vyhřívání), topit si v autě nemá pro mě cenu, stejně sem ve spacáku....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#150

Příspěvek od vla »

Elektocentrálou se zpravidla nazývá zařízení vydávající šílený kravál a mimo el. energigi produkující šílený smrad. Takže v tom případě zlaté auto.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět