Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#151

Příspěvek od Vabra »

No jo, mistni tomu tady rikaji Dabluv ocas.

A prohani se jich tu pres den docela dost, nastesti s poklesem teplot v noci davaji pokoj... Predstava ze neco takoveho se prozene moji technikou je dost priserna.

Staci bezny prach, ktereho je tu ve dne v noci porad vice nez dost...

Kdyz posvitim bilou baterkou v noci doma tak vidim vetsinou nejakou formu mlzneho oparu. Kdyz posvitim baterkou tady, tak vidim miliony prachovych castic poletujicich ve svetelnem kuzelu....
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#152

Příspěvek od MaG »

Další zajímavé záběry z Chile si nenechte ujít v galerii, kterou klukům zatím spravuji :-)

viz. na odkaze a klikejte na šipku zpět..

http://picasaweb.google.cz/martin.gembe ... 9434331330

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#153

Příspěvek od Prazan »

Kluci, hodně vám fandím a těším se na další reporty a snímky.
Konihlave, DSLR data z takto kvalitní oblasti bych i já rád dostal do rukou, pokud by to bylo možné Zimní večery bohaté na inverzi budou dlouhé a hrát si s něčím takovým by se mi líbilo.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#154

Příspěvek od MaG »

Tak myslím, že na zpracování snímků má Pavel (Ús)pěch dost lidí, tak já se zatím zříkám v jejich prospěch.

Poznámka o (ús)pěchovi je z podrobnějšího infa od autora Vabratoru, tak já počkám, zda vám sem dá více, protože je to vážně psina, co zatím vyplodil

(Pavle nenech se pobízet )
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#155

Příspěvek od Vabra »

S denickem mam uz 6 dni zpozdeni. Kdyz nefotim nebo nespim, snazim se predzpracovat spachane snimky na miste abych vedel co je treba dofotit ci prefotit...

Dneska se nam zatahlo >:(, tak se denicek snad trochu rozroste, Pavel je sicak a vubec mi s tim nepomaha... :'(
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#156

Příspěvek od Konihlav »

Pavel je sicak a vubec mi s tim nepomahaja jsem prave za mlada, kdyz jsem jeste hodne cestoval, napsal docela dost cestopisnych zapisku, takze moc dobre vim, jak to je tezke a slozite a zaludne udrzet kvalitu po cely roman... navic to chce cas a klid a ten ja tady mam az chvilku dneska, kdyz je zatazeno. Dosud se potykam s tim, ze sotva zvladam rano vstat, roztridit data, pripravit kompozici a foto plan na noc atd... do toho jsem ted preinstaloval SW a konecne vcera fotil zas zpet na 314L+ (a prvne zde i H-alfu hura).

jinak se mi utesene rozrusta pocet ztracenych drobnosti ci rozbitych. Tu ztraceny sroubek, tu rozbite redukce (kdyz jsem vcera vybalil veci na predelani foto sestavy a miniBorga), tak jsem zjistil, ze mam par redukci na vyhozeni (skoda jen cca $50) a pekne poskrabany miniBorg45 objektiv (nastesti ne cocku, ale "jen" tu bilou krasnou rosnici kolem nej). Celkove skody budu scitat az v CR nicmene dnes k tomu pribil rozbity rozvadec (zustal v aute na dnesni vylet na gejziry a cesta pousti mu proste "ne-udelala" dobre).

ad foceni: narozdil od Pavla Vabry Vabrouska, znameho to ceskeho astrofotografa, mam asi 5 fotek pres CCD kameru (za tyden foceni) a nejakych par drobnych pres DSLR (nepocitam kolik, asi taky par).

ad kvalita: bohuzel mam problem s vytahem u Borga 77 a s nejspis vahou CCD G3-11000. Krivost pole je takova divna vlnoplocha, hruza, neda se na to moc koukat. Strasne zalezi, kde ostrim a pres ktery filtr fotim, protoze nekdy je spatny jen jeden kraj a jindy jsou hvezdy na krajich do kometek ci soudku... takze trpim nekvalitou dat :'( proto jsem vcera vymenil sestavu zpet na Atika 314L+, kde mam 100% kvalitni data (byt FWHM mi vcera lezlo vyse nez obvykle a to i u H-alfy, kterou jsem si dal na spraveni nalady a proto, ze jsme dnes jeli na vylet a ja musel spat behem foceni - nebyl cas a sila menit 3 RGB filtry, preostrovat 3x, znova komponovat 3x, znova kalibrovat guider 3x, ...). Pozitivum je, ze mi opet chodi QHY5tka a pod WinXP se dokonce z Maxima pripojim nejen k obema kameram zaroven, ale pozor dokonce i k montazi (!!!). To je necekany uspech... Jo a zacal jsem nenavidet Windows 7, protoze kdyz pripojim USB device do jineho portu, tak je nemuzu ukecat, aby zarizeni pracovalo spravne (proste nejde jinde nez v tom puvodnim portu, takze nemuzu pointovat a fotit jinou kamerou v mych kombinacich).

toz se tu decka mejte a dnes hezky fotte, kdyz my zde koukame na cerne mraky nad hlavami.

ad SQM - nemam silu merit. V podstate se drzi hodnoty od prvni noci po ted v tomto rozsahu - 21.85, 21.70, 21.68, 21.50 (v Socaire s mistnim osvetlenim), po kolem 21.69 jako vcera a 21.71 predevcirem, proste tak nejak. Merim jen zenit. Mozna, budu-li mit silu (ale poust nam asi zitra nevyjde na stanovani), tak jedno udelam poradne, kompletni mereni do databaze...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#157

Příspěvek od Konihlav »

jeste bych mohl prozradit co tu mam nafoceno - SMC v RGB (prvni dve noci, z prvni mam jen zeleny kanal a z druhe modrou a cervenou), LMC jen Lko (barvu snad seberu od Pavla :-)), IC2118 Witch Head v LRGB, NGC6727 (asi 10hodin LRGB po 4 noci vzdy jen vecer), Orion Belt 3 stars Alnitak Alnilam Mintaka a okoli, Orion Belt M42 do mozaiky s predchozim (bohuzel kompozice moc doleva, takze Barnard's loop mi schazi :'() a vcera konecne Ha tarantule :-)

jeste bych potreboval 1-2 noci na infrared snimek a nejakou dalsi H-alfu pro radost do sbirky, komplet Voriona 50tkou a DSLR, a pro Honzu Hovada udelat alespon hodinu H-a Eta Carina nekdy k ranu (lze ji fotit tak od 4 do 5ti rano velmi nizko nad obzorem).
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#158

Příspěvek od Vabra »

Jeste Pavel zapomel na uzasnych 10-12 hodin expozic LRGB Corony Australis...

Ja mam samozrejme podobne snimky.

Vetsinou to probihalo nejak takhle:
neco cvaknu za 2 hodiny na Astrotracu DSLR, Pavel na to koukne, prohlasi "to je zajimave" a venuje tomu 2-3 noci chlazenou CCD kamerou na pointovane montazi...

Ja pak muzu svuj snimek zahodit, pripadne shodou stastnych okolnosti, kdyz nema cas dofotit barvu, jej Pavlovi poskytnout na dobarveni  :-/

Pomalu zacinam uvazovat o zatajovani sveho foticiho planu. ;)

Ted ale vazne: oba mame podobne objekty ve svych planech (diktovane oblohou a omezenim nasi transportvatelne optiky) a tak se vyse uvedeny scenar deje tak nejak automaticky (ja davam s ohledem na techniku a vzacnost prilezitosti prednost kvantite a Pavel kvalite).

Par novejsich nahledovych snimku posilam MaGovi pro zverejneni do jim udrzovane galerie nasi cesty.

Posledni noc byla tak na 50% zatazena (Pavel fotil Ha a ja jsem spal). Dnesek jsme venovali turistice a ted notebookum, nebot dnes je zatazeno na 80%.

Zitra dopoledne opoustime San Pedro, mirime zpet na jih a doufame, ze cestou chytneme, alespon dve uplne jasne noci.

PS: kombinace ""Vabrator": Full Frame DSLR C5DmkII, "vytuneny" Astrotrac na drevenem stativu a vlastnim uchyceni spolu s W.O. FLT98/619 (redukovanych na cca 500mm) je naprosto super!!! Samozrejme v podminkach skvele tmy zde v Chile.

Je to sice mozna za hranici pro kterou byl AT navrzen, ale hmotnosti je to v limitu. Pri dobrem ustaveni to zvlada 4 minuty okolo polu a cca 2 minuty na rovniku. Snimky sice nesnesou inspekci ve 100% rozliseni beze ztraty kvetinky, ale 21Mpix dava dostatecnou rezervu na 2x az 4x binning...

S pointovanou montazi, a chlazenou FF CCD kamerou to sice soutezit primo nemuze, ale pri pomeru vykon/vaha/cena to je rozhodne silny souper. Za nejvetsi slabinu povazuji jeji omezeny chod na 2 hodiny expozic...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#159

Příspěvek od Vabra »

Zitra dopoledne opoustime San Pedro, mirime zpet na jih a doufame, ze cestou chytneme, alespon dve uplne jasne noci.
Tim se take pravdepodobne do navratu domu odstrihneme od internetu a pripadne zpravy prijdou pres SMS MaGovi...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#160

Příspěvek od Vabra »

Tak jsme zase narazili na restauraci, kde lze krome jidla take internetit.
Vcerejsi noc jsme stravili na protejsim kopci Paranalu (kde ma v budoucnu vyrust dalsi supervelky dalekohled ESA).

Pekne jsme promrzli, teploty okolo nuly byly ok, ale velky vitr z toho delal peknou "kosu". Mesic strasil prvni pulku noci, kterou jsem prospal v aute ale pak se zase ukazala "Chilska" obloha, SQM-L atakoval cisla okolo 21,90-22,00.

Bohuzel noc uz byla kratka jen na "dve pretoceni" Astrotracu (nova casova jednotka okolo 2hodin). Protoze uz jsme na ceste zpatky, tak jsme nemeli moznost zpracovat zadna data, ale u mne vypadaji temne mlhoviny v okoli Chameleona pekne i na displayi DSLR. Pavlovi mozna malinko ujela kompozice molekularniho cloudu v APUSu...

Dnes je v planu mozna posledni pozorovani pod Andami v okoli NP Tres Cruces...

zdravime

Pavel & Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#161

Příspěvek od Vabra »

Tak ze vcerejsi noci mame vyskovy fotici rekord!.

Sice jsme puvodne chteli jet az na Lagunu Verde za narodnim parkem Tres Cruces, ale casove se to nejak nestihalo a trochu jsme se bali ze nam nebude stacit nafta a tak jsme zustali v sedle 4300m n.m. asi 150km vychodne od mesta Copiapo.

Nejprve chtel Pavel rozbit stan nahore na sedle kde byl supr vyhled prakticky vsemi smery, ale tam byl takovy vichr, ze mi nedalo zase tak moc prace jej presvedcit, abychom se vratili o par set metru zpet pod sedlo a i za cenu omezeneho vyhledu (hlavne na sever a vychod).

I tak to byla zatim nejhorsi noc (stran pocasi). Chvilku po zapadu slunce se teplomer dostal pod nulu (log jsem jeste nevidel ale posledni hodnoty okolo 9 vecer byly -5) a narazovy vitr zesilil. Dohodli jsme se, ze auto vubec nebudeme vypinat a tak jsem znej krome polarniho ustavovani a ladeni kompozice prakticky nevystrcil ani hlavu...

Mesic zapadl az nekdy okolo pol jedne a tak mam jen par expozic. Navic ze snimku neni videt nic co by nebylo na predchozim stanovisti s polovicni vyskou nad morem. Takze to beru spise jako odstrasujici zkusenost.

Uvidime jak to bere Pavel, ktery zkousel nejake infrared snimkovani...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#162

Příspěvek od Konihlav »

ono s tim presvedcovanim to nebyl takovy problem, protoze ja uz vim, ze i v tech cca 2tisicich mam docela teplotni problem (i kdyz na sebe oblecu maximum veci, co s sebou mam (termopradlo, ribano, oteplovaky, pohory, 2 tricka, tenky svetr, tlustou mikinu, bundu, cepici, rukavice, dvoje ponozky), tak je proste venku "kosa" jako blazen). Proto mi "zbachani" (sestup) o 150m nize do 4105mnm vubec nevadil beztak to bylo krizove, protoze v takove zime a vetru (ktery stejne v noci zacal foukat a pak se zas k ranu uklidnil) cokoli delat venku chtelo hodne psychicke a fyzicke sily (ono tahat tezkou montaz co nejvyse na kopec od auta a pak pro zavazi je docela fyzicky vykon, kdy clovek pomalu vazi kazdy krok).

co se techniky tyka, tak jedine co stavkovalo byl nekonecny zdroj na DSLR, kteremu se v te zime nechtelo pracovat. Nicmene par star-trails jsem nafotil (nez to kleklo uplne).

hlavni technika fungovala dobre. Azimutalne jsem montaz od oka ustavil velmi dobre, jen v elevaci jsem musel hodne korigovat (coz se na HEQ-5 velmi spatne dela, tak jsem radeji posouval "severni" nohu). Ustaveni na +- 10 pixelu (1 pixel je 5.6" arc/sec) od polu mi trvalo za mirneho vetru v -5ti st. Celsia cca 40 minut. Po kazde delsi operaci jsem musel zalezt do "vyhrateho" auta a akumulovat teplo abych mel silu na dalsi operaci. Tou dalsi bylo vymena CCD kamery a premontovani hlavniho dalekohledu (vymena redukci, zkraceni tubusu, namontovani MFW apod.). Dalsi operace byla zaostrit, najit kompozici a zkalibrovat guider. Kupodivu vse slo uz hladce, takze jsem nekdy v 1hod rano zacal fotit na hlavni sestave pres IR filtr. Target byl bohuzel trosku preexponovany (po 10ti minutach), ale snad to nejak SW zpracuji. Kolem 1:30 se vitr uklidnil a dalsi data uz mam upointovana velmi pekne, takze snad 2 az 2 a pul hodiny IR dat mit z teto noci budu. Ostatne kde jinde, nez v Chile ve vysce pres 4tis metru zkouset IR pokusy ze ano...

prozatim mam z Chile jen 1 H-alfa snimek, a dneska mam posledni moznost neco jeste zkusit (uvidim dle sily). Momentalne jsme posledni noc obetovali vyspani se v posteli, protoze po dvou probdenych nocich v pousti a spanim jen par hodin v aute se krize a unava dostavila. Ted jsem spinkal pres 13hodin v kuse v posteli a je to labuzo! normalne se zas citim jako clovek.

zdravime z Vicuny, P a P
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#163

Příspěvek od MaG »

Kluci v podobných podmínkách jsem fotil Orion a nedopadl zle My tehdy měli -8 a prudký nárazový vítr. Na sněhu venku vydržel pořád jenom nějaký pes, který na Rozdrože bydlí, já a Aleš jsme byli spíš v autě, ale vydržel jsem tedy venku dýl než vy :-)

Tak se nám v pořádku vraťte ať je na co vzpomínat. Doufám, že jste si našli čas i na to se jen tak podívat "tam nahoru", nedokážu si představit, že bych odjel z Chile s tím, že jsem to nebe hlavně pořádně neviděl vizuálně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#164

Příspěvek od Vabra »

nedokážu si představit, že bych odjel z Chile s tím, že jsem to nebe hlavně pořádně neviděl vizuálně.Neboj na oblohu take obcas koukame, dokonce i press maly triedr 7x35mm. Ale proste ja si ty rozmazane smouhy, ktere spise tusim nez vidim nejak nedokazu uzit. Na fotce uz po par vterinach expozice vim na cem jsem (pokud zrovna nefotim jizni IFN v Apusu ci Chameleonu). Chapu rozniceni vizualistu pro zodiakalni svetlo a podobne, ale me to na fotkach spise vadi ;)

Dneska ovsem zrucene uvidime na vlastni oci neco noveho, nebot jsme si koupili listky na AstroTour poradanou mestskou hvezdarnou ve Vicuni cca 300 km severne od Santiaga (10 km od velke Americke observatore Cerro Tololo). Takze pocitame minimalne s Venusi, Mesicem a Jupiterem. Uvidime zda s tim mistni seeing udela nejake kouzlo  ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#165

Příspěvek od Konihlav »

nedokážu si představit, že bych odjel z Chile s tím, že jsem to nebe hlavně pořádně neviděl vizuálně.ha ha na severni polokouli se divam vizualne alespon do polarniho hledacku, ale tady, na jizni, kde polarni hledacek nepouzivam, se timpadem vizualne vubec, ale vubec na oblohu nedivam! stejne nic nepoznam a absolutne se neorientuji. Jedine co poznam je male a velke Magellanovo mracno a jeste tak skorpiona...

dnes to bylo bohuzel docela fiasko. Jedine pozitivni je, ze jsme navstivili zminenou mistni mestskou hvezdarnu na Cerro Mamalluca. Podrobny popis navstevy predpokladam Pavel napise Ja jen prozradim, ze jsme videli Jupiter se zvetsenim 160x pres 16" Meade ACF na vidlici a pak dobsonem SkyQuest 12" Mesic a to jest vse. Venuse nam zapadla za mrak (polojasno, bohuzel). Jo a jeste M7 vizualne a 47Tuc vizualne pres dobsona s rack'n pinion focuserem (sel dost ztuha). Ja jsem demonstratorovi pomahal asi tak, ze jsem slecnam turistkam ukazoval focus knob a radil kde a co maji "mackat" aby z toho mely nejaky pozitek (zazitek).

Dnes je bohuzel polojasno, takze nikam nejedeme - posledni sance na foceni se tedy nekona, a to i presto, ze jsem Vabrovi smontoval Atika s H-alfou na Canon objektiv. Protoze rikal, ze po hvezdarne bud pojede se mnou na kopec fotit (kdyz mu H-alfu sestavim), nebo ze pujde po barech za zabavou a mistnimi devcaty (hruza pomyslet). Takze jsem ho v tom nechtel nechat (ona mistni devcata jsou dost, velmi, hrozne moc, fakticky neuveritelne moc oskliva :'( ) takze jsem mu tim chtel "prokazat sluzbu". Jenze nakonec je polojasno a timpadem nema cenu jet fotit, takze jsem se sam chtel alepson nejak v ruchu malomesta v centru pobavit, ale zadny lepsi otevreny bar jsme nenasli :'( krome jednoho plneho samic, ale to byla bohuzel uzavrena spolecnost... takze dnes 2x zklamani. Foceni nic, devcata nic tak to ted prave alespon zapijime Cabernet Savignonem (uz mam 3. sklenku)... a to jsem dnes naspal 17hodin do zasoby, abych mel silu na tvurci H-alfa cinnost...

takze domu pojedu s jen 1nim H-a snimkem! a Eta Carinu nemam (pro honzu.ho). Promin.

toz sa decka majte a opatrujte v te CR. Nos volveremos pronto!
hasta la vista chicos!
Odpovědět