Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#136

Příspěvek od Karell »

Ahoj Pavle, skvělé zprávy, kdy bude nějaká malá ochutnávka...? ;)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#137

Příspěvek od Vabra »

Par snimku z cesty i z noci jsem posilal pred chvilkou MaGovi, ktery pred odletem slibil, ze nase zpravy zpracuje pro lidi zde na foru...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#138

Příspěvek od MaG »

Zdravím do Chile. Už jsem to nahrál na web:

všechny fotky ke stažení v ZIPu

Galerie na Picase.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#139

Příspěvek od -karneades- »

tak kluci měli první nehodu s technikou :-/, dnes mi Vabra psal "Bohuzel mam pro tebe spatnou zpravu, nenadaly poryv vetru strnul stativ s tvym Astrotracem na Wedgi. AT je naprosto v pohode, fotil jsem na nem celou posledni noc a ma jen male povrchove oderky, ale wedge zrejme brzdila pad a odneslo to na ni par sroubku a mozna i vice." ,,,,, to je smůla, trošinku se jim ta cesta prodraží, nicméně ostatní je v pohodě a když nejde o život, tak jde o hovno
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#140

Příspěvek od Vabra »

tak kluci měli první nehodu s technikou
Nehod s technikou je bohuzel mnohem vice (pri tom mnozstvi kramu a Murphyho zakonech se tomu neni co divit), ale tahle mrzi nejvice, protoze se jedna o techniku nikoliv vlastni, ale zapujcenou :-[

O kompenzaci se Petre nemusis bat, samozrejme se spolu vyrovname k plne tve spokojenosti. Zatim si muzes v klidu rozmyslet, kolik si cenis par skrabancu na plne funkcnim AT, ale obavam se, ze koupi nove AT wedge se nevyhnu... Pokud budes chtit upgradovat na novy AT s AG portem, tak jej mas mit, i kdyz si myslim, ze ten tvuj je extremene presny a i po padu bez problemu zvlada 4-6 minutove expozice na rovniku ohniskem 150mm (samozrejme po rozumnem polarnim ustaveni).

Pri padu celeho stativu (nastesti na plne zatazenych nozickach, tj asi z cca 0.5m) pristal AT s wedgi na stavicich sroubech wedge a minimalne dva jsou ohnute k nepouziti. No co, wedgi jsem vzdycky chtel a tak ji budu mit i s ohnutymi sroubky (doufam jen ze pujdou vyfrezovat nove a wedge se tak zprovozni).

To je dan za podobne cesty a trochu extremni pocasi (male vetrne tornado je i tech fotkach co vystavil MaG)...plus samozrejme vlastni blbost.

Jinak nas cekaji jeste 4 noci v San Pedru a tak pomalu cesta zpatky..
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#141

Příspěvek od Konihlav »

Ahoj decka,

zdravim z Chile, konecne z vlastniho PC. Z meho pohledu se situace zacina obracet k lepsimu, protoze uz jsem schopen i sam (bez pomoci Pavla Vabrouska) i ustavit obe montaze (HEQ-5 a AT) a dokonce i fotim. Sice na zalozni/backup sestave nez jsem mel v planu, ale lepsi neco nez nic.

Prvni noc jsem si hral jen s AstroTracem a objektivem 10mm Druhou noc jsem zprovoznil HEQ-5. Prvni problem - ponicene srouby pro pohyb v azimutu - asi jak s tim kufrem na letisti hazi z 10ti metru do vysky a na zem, tak hlava dopadla na sroub a ten se ohnul - nastesti kus rozsahu zustal). Pak mi okamzite odesel SW EQMOD v Toshibe. Takze jsem se nemohl pripojit k montazi. Pak mi odesla QHY5. Dale jsem preinstalovaval SW a vsechny mozne ovladace. Vzdy jsem byl schopen na jednom PC (mam s sebou dva laptopy) zprovoznit jednu kameru, na druhem PC jinou kameru a teprve pres rucni ovladac (ktery s sebou taky mam, pro pripad ztroskotani) jsem se spojil s montazi, abych mohl vubec pointovat! Takze venku tma jak v pytly, SQM pouze 21.68 a ja dve hodiny instaluji techniku... proste neuveritelny scenar. Hlavne, ze doma v CR jsem to testoval noc pred odletem a vse slapalo na jednicku.
Takze fotim s jinym pointerem a jinou kamerou pointuji a jiny laptop pouzivam, takze PEMPro vyuzit nemuzu. Nastesti Vabra Polar Align Method (VPAM) je pri nazorne ukazce pochopitelna i pro mene nadane koni hlavy a jim podobne exoty :D

ad produktivita - zatim jsem nafotil SMC (maly mracno) v RGB (ujete hvezdy, ale je to dane nikoli pointaci - ta je super presna, lepsi nez na severni polokouli - ale nerovinou/nekolmosti CCD a opticke plochy, coz se mi bohuzel nepodarilo doma otestovat, kdyz nahradni CCD mi dorazila domu den a pul pred odletem!!!).
Dale mam asi 3 snimky pres CCD a asi 6 snimku pres DSLR - to ale neumim zpracovat, takze to uvidite v prubehu tak pristich 6ti mesicu :-)

zdravim a preji jasne pocasi v CR, kdyz tam nejsem!
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#142

Příspěvek od Vabra »

Vabra polar adjustnment method (VPAM) je pouze jiny nazev pro metodu rotace pole, rozebiranou zde v jinem vlakne. V kazdem pripade jsme ji spolu s Konihlavem jeste trochu zdokonalili (pro pouziti s CCD kamerou a PC) a pri trose praxe neni problem ustavit jakoukoliv EQ montaz at uz na severni ci jizni polokouli s presnosti pod 3uhlove minuty (podle pouziteho ohniska).

Kdyby mi nekdo rekl pred Chile, ze na svem Astrotracu (bez pointace, na specialni wedgi vlastniho navrhu a drevenem stativu) budu fotit 4minutove zabery ohniskem 500mm!!! (W.O. FLT 98/619 +RR typ IV), tak si budu myslet ze si ze mne dela legraci.

Posledni dve noci jsem tak snimal celkem bez problemu (tedy kdybych si prvni noc overil korektni polohu variabilniho rovnace a fotil ostre i v krajich). Ty 4 minuty jsou samozrejme extrem, ktery se mi nedari pokazde (zrejme hraje roli i refrakce atmosfery) a tak vetsinu expozic delam radeji okolo 2 minut.

Nicmeme podtrzeno a secteno polarni ustaveni metodou rotace pole, je velmi presne a i v terenu a na jizni polokouli se to da zvladnout za cca 15 minut...

PS: Pulmetrovy dalekohled (ohnisko  ;)) na drevenem stativu a astrotracu dostal prezdivku VABRATOR a casem prijde do sekce fotky nasich milacku, nebot to rozhodne muj milacek je...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#143

Příspěvek od Psion »

Vabra : Držím palce ať se vrátíte alespoň celý, když to tak čtu. To je neuvěřitelná sestava průšvihů, asi největší co jsem kdy četl, to s tím jménem máš Pavle naprostou pravdu :).
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#144

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No já myslim, že maj kluci ještě štěstí, když jsem zjistil, jak může člověk v jižní Americe dopadnout. (Po více než týdnu jsem dostal svůj batoh, ovšem postrádám v něm věci v hodnotě přes 10 tisíc). No a z historek co znám nezbývá popřát, aby je nikdo loupežně nepřepad (to se mi teda zatim ještě nestalo).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#145

Příspěvek od Vabra »

Vabra : Držím palce ať se vrátíte alespoň celý, když to tak čtu. To je neuvěřitelná sestava průšvihů, asi největší co jsem kdy četl, to s tím jménem máš Pavle naprostou pravdu :).
Nebyt padu stativu s AT tak se v podstate nic tak moc spatneho neprihodilo (jednou nam malem uletelo letadlo, kufry mely zpozdeni ale dohnali nas, zapujcene auto je size 4x4, ale s 1/4 milionu kilometru na tachometru a s nefunkcni klimatizaci, ale zatim nas vsude dovezlo, pravda dvakrat jsme zadali o pomoc se startovacimi kabely, ale za to mohl Vabra co nechal rozsvicena svetla...) .

U kolegy Pecha (nomen omen) je tech technickych problemu sice trochu vice, ale take sem tahne podstatne komplikovanejsi vybaveni nez ja, ale zatim kazdou hodinu, kdy mohl exponovat tak exponoval...

Uz se tesim na jeho snimky... prece jen 10+hodin expozice FF chlazenou kamerou na pointovane montazi kvalitou snadno prebije me DSLR pokusy ;)

Mejte se, jdeme si pripravit montaze...

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#146

Příspěvek od MaG »

Vaše zprávy odpovídají spíše vaší povaze. Oběma se prostě daří, ale každý na to kouká s nadhledem sobě vlastním Doufám, že si tu oblohu stihnete i prohlídnout a ne jen nafotit. Rád si přečtu dojmy.

K fotkám z DSLR se klidně hlásím na zpracování :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#147

Příspěvek od Konihlav »

MaG: to by bylo super. Ja si s tim vubec nevim rady. Nicmene jsem dosel k poznani, ze DSLR a DSO (no dobre, ne DSO, ale mlecna draha) k sobe jde ruku v ruce a je to uzasne, fotit na obloze bez gradientu od 30ti do 10ti stupnu nad obzorem (ted zrovna zkousim nasi oblibenou Cat's Paw a Humra APSkem na 100mm).

Takze mam s sebou sice jeden maly vizualni pristroj (71/400mm miniBorg) a k nemu okulary 25mm a 13mm Vixen LWV, ale jeste jsem to nevytahnul - pac radeji fotim nez pozoruji - a taky nemam montaz a ani zadny dalsi volny stativ... vse alokovane pro foceni s maximalni vyuzitelnosti techniky.

na to zpracovani milionu DSLR dat Ti klidne vypalim par DVDcek, kdybys mel fakt chut si hrat, materialu bude hodne... cas mit na zpracovani ja osobne nebudu (kdyz uz, tak budu zpracovavat snimky z CCD).
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#148

Příspěvek od deavi »

Opravdu Vám ty problémy nezávidím, ale pohled na jiný kousek nočního nebe stojí zato a doufám že si to patřičně užíváte. Pokud v pořádku dovezete data, rád se na ně taky podívám a helpnu ti s nimi  ::)
Těším se na podrobný report o cestě a co jste tam zažily, u nás konečně začíná být vidět nějaká hvězdička a má být pár dnů jasno, tak si to tu taky užijem, já samozřejmně na noční v práci  :'(
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#149

Příspěvek od Martin Vyskočil »

K tomu "tornádu":
Tornádo je jev související s bouřkou. Tohle byl s největší pravděpodobností termický čertík.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Daleky vylet za jizni oblohou (Chile?) Rijen 2010.

#150

Příspěvek od MaG »

Vabra to ví, pojmem malé větrné tornádo neměl na mysli to co pod tím označujeme. Měl raději použít "prachový vír" ale asi mu nepřišla slova na mysl, když to narychlo psal. Je to v podstatě totéž co na Marsu dust devil, tedy větrný děrviš, jak píše Martin :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět