Astroturistika - seminárka

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astroturistika - seminárka

#1

Příspěvek od MaG »

Milí přátelé, asi stejně jako já vlastně sem tam provozujete astroturistiku a tak vás chci jménem kamarádky poprosit o vyplnění jejího dotazníku na tohle téma. Jí by to pomohlo a já zase, pokud bude zájem, mohu sem pak sdílet zajímavé příspěvky, nebo výsledky, co z toho zajímavého vypadlo.

Především vás ale chci poprosit, abyste se obětovali. Já tam toho napsal docela dost podrobně hodně a i tak mi to zabralo asi 10 minut, takže snad je to na nějakých 5 - 10 minut při kávě. Moc děkuju za vyplnění. Snad to sem patří.

https://www.survio.com/survey/d/A4S5E9H1T3N8S2Y0M
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astroturistika - seminárka

#2

Příspěvek od MilAN »

Chybí tomu úvod před těmi otázkami.
Co si představuje pod pojmem astroturismus?
1/ je to , že si vyjedu na kopec, abych mohl pozorovat ?
2/ je to cesta ve skupině někam jet pozorovat?
3/ je to pořádaná nekomerční akce ( tj. třeba jen placení skutečných výloh třeba za ubytování..)?
4/ je to komerční akce - třeba výlet přes cestovku - návštěva cizích hvězdáren cesta za pozorováním polárních září a pod. ?
5/ cíl ankety
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Astroturistika - seminárka

#3

Příspěvek od MaG »

Milane díky moc - to jsou myslím velmi dobré otázky. Poprosil jsem o vyjádření a píšu i svůj pohled na věc:

Každopádně děkujeme všem, kdo jsou ochotni tento průzkum anonymně podstoupit.

Co si představuje pod pojmem astroturismus?
– že vycestuju někam na noc a nebo několik nocí

1/ je to , že si vyjedu na kopec, abych mohl pozorovat ?
rozhodně ne

2/ je to cesta ve skupině někam jet pozorovat?
- za jistých podmínek ano, např. když využiju místní poplatky, služby, ubytování

3/ je to pořádaná nekomerční akce ( tj. třeba jen placení skutečných výloh třeba za ubytování..)?
- když děláme třeba Den a noc na Jizerce a přijdou lidi kvůli této akci, tak za mě ano, protože někteří si na Jizerce něco dají a někteří tam jedou jen kvůli tomu a tudíž jde o turistiku s podtextem astro

4/ je to komerční akce - třeba výlet přes cestovku - návštěva cizích hvězdáren cesta za pozorováním polárních září a pod. ?
- tohle bych řekl, že je typická astroturistika v jejím slova významu

5/ cíl ankety
- třeba že každá závěrečná práce prostě potřebuje nějaký výzkumný vzorek dat a jedním z cílů je zjistit, jak je astroturistika oblíbená a jestli má smysl ji třeba brát jako důvod propagovat některá místa na zemi jako zajímavá i z hlediska astronomického

A reakce od autorky:
Otázky jsou položené tak, aby cílová skupina respondentů odpověděla jak sama uzná za vhodné. Proto otázky nemají "úvod". Úmyslně u otázek neuvádím možnosti a kdybych tak učinila, ztratilo by to smysl toho, co zjišťuji. Dotazník byl schválen vedoucím mé práce a otázky jsou položeny právě tak, aby zodpověděly výzkumné otázky BP.

U bodů 3 a 4 - zdali je akce komerční či nikoli dle mého názoru vůbec nehraje roli. U otázky, zdali cestujete sám či ve skupině, stačí uvést, že sám nebo případně s X kolegy....
Cílem BP je zjistit, co si člověk přestavuje pod pojmem astroturismus (aniž by mu někdo uváděl možnosti nabídky), jaká je motivace cestovat za astro úkazy, popř. konkrétně za jakými, a dále klady/zápory, jaké cestovatel vnímá v souvislosti s astroturismem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astroturistika - seminárka

#4

Příspěvek od MilAN »

Chápu, že je potřeba udělat seminárku, jen když si přečtu tu poslední větu, tak mi moc anketa nedává smysl. Opravdu chce autorka zjistit, proč jedu pozorovat ? Jediný důvod přeci je, že to z mého stanoviště pozorovat nejde. U kolektivních akcí pochopím, že to kromě pozorování má další sociální aspekty a nevím, jak autorku potěším když napíšu, že si jedeme společně něco vypít a pokecat. :)
Takže když jedu sám na kopec není to astroturistika. A kdy to je , když tedy jedu sám ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astroturistika - seminárka

#5

Příspěvek od hades »

Mě by zajímalo, jaký obor autorka studuje. Jestli je to čeština, tak mi ta anketa dává smysl.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astroturistika - seminárka

#6

Příspěvek od MilAN »

To vypadá na nějakou sociologii. Nemyslím si , že to je čeština, když tam najdu chybu, kterou nevidí ani vedoucí práce.
Jinak se omlouvám, nejsem schopen pochopit ( kromě 4 prvních otázek) na co jsem tázán a co se ode mne očekává. Výsledkem asi má být definice pojmu astroturistika , který byl vymyšlen a teď ho je potřeba definovat. Pak už ho můžeme dát cestovním kancelářím k zužitkování...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Astroturistika - seminárka

#7

Příspěvek od Homer »

Souhlas,taky tipuji na sociologii - zařazenou do rámce studia jiného oboru ( třeba pedagogika, manažerské obory - taky jsem kdysi takové dvě zkoušky na těchto oborech absolvoval).
Ten dotazník je velmi jednoduchý, krátký a ani neobsahuje všechny základní pravidla daná takovému druhu průzkumu.

Takže myslím, že se na to lze podívat i tak, že vlastní cesta je cíl - tedy že je jedno, co dotazník zkoumá ( mohl by třeba zrovna tak zkoumat i vztah respondenta ke zmrzlině, míře její konzumace, druhu, množství, žena,muž, věk, atd...). Klidně může jít jen o prokázání, zda student umí takový dotazník sestavit a následně nějak vyhodnotit.
Asi bych se proto ani moc po té astroturistice nepídil, studentka si holt vybrala zrovna tohle, mohla si vybrat průzkum čehokoliv dalšího ze života lidského, řekl bych :-).
Odpovědět