Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.

Zůčastnil bych se prezentace věnované fotografování objektů Sluneční soustavy konané v Praze?

Ano
18
82%
Ano, ale ne v Praze (pak napište návrh místa)
2
9%
Ne, nezajímá mě to
2
9%
 
Celkem hlasů: 22

Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#1

Příspěvek od Cztwerec »

Ahoj Kolegové,

jak asi víte, máme mezi námi po letech, už relativně početnou komunitu fotografů objektů Sluneční soustavy. Pro mnohé z nás také tyto objekty zůstanou jako první, které jsme pozorovali, nebo fotografovali.

Ikdyž teď začalo neradostné období temna a planety jsou nízko (což je výmluva :)), dokážeme vyfotografovat zajímavé výsledky svojí leckdy skromnou technikou a zdá se, že někdo umí těmito teoreticky nemožnými podmínkami prokličkovat s určitou grácií. Smozřejmě je to o seeingu, ale také o technice fotografování, technice samotné a zpracování. Je to jiný a specifický obor.

Mezi všemi fotografy zde na AF dlouhodobě vyniká ve svých výsledcích, hlavně při fotografování planet Pavel Prokop. Dovolil jsem si tohoto mistra oslovit nepřímo včera, zde na AF s možností prezentace jeho videí, případně ukázky zpracování. Zajímalo by mě totiž také, co by dokázal vytvořit z jiných dat, než jeho vlastních. Ale nejedná se samozřejmě jen o jednoho člověka. Z mé strany snad mohu ukázat data, ze kterých zpracovávám detaily Slunce, nebo Měsíce. Prezentovat techniku s tím spojenou a zpracování s programy které je toho součástí. Toto vše by mohlo být velkým lákadlem. Rád bych byl aby se přidali další!

Rád bych také oslovil někoho kdo aktivně pozoruje a dokázal by tak doplnit určitý rozsah tohoto krásného oboru.

Plán je "jednoduchý". Najít prostor (restauraci, případně jiný prostor) kde bude za symbolickou úplatu možnost prezentace na plátno a prostor pro sraz, kde by se dalo popovídat, vyměnit si zkušenosti se vším co se tohoto pozorování/fotografování týče. Termín by byl zřejmě vhodný na víkend, místo konání předběžně Praha. Vzhledem k mé pracovní vytíženosti a dovolených - může to být za měsíc, nebo až na podzim.

Budu rád za jakékoliv poznámky, případně návrhy jak se k tomu postavit, aby to bylo přínosné pro všechny co se zúčastní. Kapacita bude zřejmě omezená. Až bude jasné místo a den konání uděláme seznam a postavíme se k tomu více ze stránky organizační. Takže zatím si můžete kliknout v anketě anonymně, abychom věděli přibližný počet účastníků.

V první řadě bude záležet na ochotě se toho zhostit a zúčastnit. Já proto velkou chuť určitě mám.

Body případné diskuze:

*problematika seeingu (v ČR) a podmínek při pozorování planet
*technika používaná pro fotografování planet a její výhody a nevýhody v různých systémech, otázka snímání
*zpracování snímků a software který používáme
*budoucnost planetární astrofotografie v ČR

Vše bych chtěl cílit spíše na praktické ukázky. Takže data budou vítána :)

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#2

Příspěvek od MayJ »

Hlásím se také
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#3

Příspěvek od ok1in »

Co se prostor týče - salónek v restauraci není od věci a pokud bude útrata, mohl by být "v ceně". Z pohledu peněz mám dobré zkušenosti taky se školama - a že jich v práglu je. Já to kafe klidně přivezu... :lol:

PS: Přijedu hlavně nasávat zkušenosti, dat mám pomálu a chlubit se s něma určitě nechcu, pokud bude zájem, můžu přivézt nějaké železo (nejen koukací, mám tu i nějaký projektor atd.). :mrgreen:
Naposledy upravil(a) ok1in dne 06. 06. 2019, 11:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#4

Příspěvek od Cztwerec »

No já jelikož jsem z oboru, bych to někde mohl dohodnout útrata by se nějaká udělala, u piva se přemejšlí líp :D případně nějakou školu také. Ale to je jen tak na začátek. Budu rád za konkrétní tipy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1482
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#5

Příspěvek od hokle »

Ahoj,
pokud mě bude vyhovovat termín, tak bych se rád zúčastnil. Mohl bych dát třeba krátkou vsuvku s Venuší :-)
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#6

Příspěvek od Cztwerec »

Jo to by bylo super. Mohl by sis připravit krátké ukázky zpracování a videí. OK, Honza speciál s Venuší :) no ve finále bychom to mohli udělat u nás v obýváku a spojit grilováním na terase :D a nemuseli by jsme řešit nic... Akorát by to byla hodně garážová party :D hospoda je i tady u nás...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#7

Příspěvek od ok1in »

Cztwerec píše:... by to byla hodně garážová party :D hospoda je i tady u nás...
A proč ne :lol: Jen tak na okraj, nemusí to být přímo v Práglu, ale tahle volba v anketě nebyla :idea:
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#8

Příspěvek od Cztwerec »

To je fakt. Prahu jsem navrhnul kvůli vyšší koncentraci případných účastníků (tedy naopak nic proti ostatním krajům). Ale pokud by to někdo nechtěl v Praze ať fakt napíše veřejně kde mimo Prahu. Jsem mobilní :)

U mě to vidím tak na 10 lidí maximum ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#9

Příspěvek od MilAN »

Pokud chcete být mobilní a mimo Prahu, pak to bude skoro bez piva :).
Ale lepší bude být nemobilní :) :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#10

Příspěvek od Cztwerec »

Joo, tak to je věc druhá :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 323
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#11

Příspěvek od re »

Pro mě je to "pole neorané" nicméně něco malinko jsem zkoušel s prachbídnými výsledky, proto bych takovýto workshop přivítal. Pro mě by byla ideální Praha, ale to se určitě ještě doladí.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#12

Příspěvek od nosuh »

V Praze nebo nejakem dojezdovem okoli se rovnez rad pridam, jednou zacit musim :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#13

Příspěvek od Cztwerec »

Po několika jednáních s různými účastníky, jsem dohodl přeběžný termín srazu. Mohlo by to být v rozmezí září - říjen. Nebudeme plýtvat hezkým počasím a dovolenými, bude i čas na přípravu. Několik prostorů mám vytipovaných, případně u mě v práci by to šlo i prostorem pro projekci a mám celkem dobrou kolegyni, která by nám to poskytla zdarma bez dalších nákladů. Ale bude záležet až rojedem seznam registrace kolik reálně bude lidí.

Chtěl bych to pojmout jako výměnu zkušeností mezi aktivními pozorovateli a případné další kolegy s tímto zájmem rádi uvidíme!

Další snad již konkrétnější informace budou následovat.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#14

Příspěvek od ok1in »

Dobrá práce :!:
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#15

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Mám dotaz - píšeš "setkání astrofotografů......"
Dále se ale zmiňuješ i o pozorovatelých, takže jenom fotografové, nebo i pozorovatelé?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět