Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.

Zůčastnil bych se prezentace věnované fotografování objektů Sluneční soustavy konané v Praze?

Ano
18
82%
Ano, ale ne v Praze (pak napište návrh místa)
2
9%
Ne, nezajímá mě to
2
9%
 
Celkem hlasů: 22

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#16

Příspěvek od Psion »

Předpokládám, že to bude chtít velkou terasu položenou několik metrů nad tereném, kde je nejlepší seeing, stejně jako na pražských balkonech :)
Přílohy
IMG_20190530_072048.jpg
IMG_20190530_072048.jpg (68.86 KiB) Zobrazeno 4092 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#17

Příspěvek od Cztwerec »

Pěkná teráska! :D ani nevíš jak si to trefil, pokud mi vyjde ten prostor u mě v práci, tak Vám garantuji, že hezčí terasu v centru Prahy jsem ještě neviděl... byla by exkurze :D jenže i vzhledem k mimopražským bych rád volil místo někde na okraji Prahy, aby se dalo v klidu zaparkovat a ještě to nebylo pro nikoho daleko.

A samozřejmě - je to jen pracovní název. Takže to nelze brát doslovně. Věřím, že pozorování a fotografování planet je určitým způsobem propojené. Vzhledem k tomu jak jemné detaily se dají zachytit fotografií, je dobré ověřovat kresbou i obráceně, kresbu fotografií. Primárně bych ale sezval určitý okruh astrofotografů a v jednání už je i jeden pozorovatel, jehož skušenosti jsou velmi rozsáhlé právě a nejen při pozorování planet, ale i DSO.

Byl bych rád, aby ten pozorovatel nebyl jen jeden, ale i víc! Klidně se ozvěte.

Zváni jsou ovšem všichni, které to zajímá...

Doufám, že se zadaří a přijdou nás navštvívit i kolegové s přehledem o astrotechnice a současném trendu a vývoji, je velmi důležité to sledovat.

Kromě všeobecné diskuze, bych rád uvedl předběžně potvrzená témata a autory, kteří budou k dispozici.

1. Problematika seeingu a podmínek při pozorování planet (predikce, porozumění, výsledky)

Martin Trojan

2. Snímání monochromatickou kamerou (zpracování, statistika, výsledky)

Karel Sandler

3. Jupiter a Saturn barevnou kamerou (ukázky zpracování, výsledky...)

Pavel Prokop

4. Snímání Venuše (ohlédnutí za sezónou 2018)

Jan Klečka

5. Měsíc v zrcadle (barva na Měsíci)

Tomáš Chleboun

Rád bych také uvedl, že nechci, aby se to křížilo s případným podzimním MHV.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#18

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

rád bych se přidal, i když informace spíš čerpat, než předávat :)

S pozdravem
Ondra
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#19

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Díky za vysvětlení, vypadá to zajímavě - ale předpokládám že to bude asi v Praze.... :x
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#20

Příspěvek od Cztwerec »

Určitě tě rádi uvidíme!

Asi ano, Praha, ale jak říkám, radši bych okraj, kvůli parkování, cenám a dopravě. Bude to i pro mimopražské dobré.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#21

Příspěvek od Samuelson »

Ahoj, může se zúčastnit i někdo, kdo se v této problematice teprve začíná zorientovávat (viz. já :D )? Předem upozorňuju, že jediné čím přispěju je moje zvědavost :D
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#22

Příspěvek od ok1in »

psion: Kde to je? Marně to hledám :D Tipoval jsem někde na JV kraji Práglu, ale nic podobného jsem nenašel...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#23

Příspěvek od Psion »

Je to 6 km od Zubří u Nového Města, největší terasa, kterou jsem kdy viděl :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#24

Příspěvek od Cztwerec »

Samuelson píše:Ahoj, může se zúčastnit i někdo, kdo se v této problematice teprve začíná zorientovávat (viz. já :D )? Předem upozorňuju, že jediné čím přispěju je moje zvědavost :D
Samozřejmě jsi zván.
Lectorem iustus...
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#25

Příspěvek od Petr Kab. »

Psion píše:Je to 6 km od Zubří u Nového Města, největší terasa, kterou jsem kdy viděl :)
Tohle místo znám, máme tam firemní akci každý rok. Jako začátečník jsem si říkal, že si tam snad příště přivezu tu trochu techniky. Krásná krajina, je to docela velký hotel, co je ale dobré má několik druhů sálů s projektory a kdyby se tohle setkání nafouklo třeba i na 100 lidí tak to hotel bez problému zvládne. Přidávám odkaz. https://www.skalskydvur.cz/

Jsem taky úplný amatér, zatím jen s omezeným množstvím techniky, ale popravdě jsem nenašel žádnou akci, která by se v ČR konala pravidelně kam bych zajel nasát nějaké informace a pokecat. Tento Hotel je cca uprostřed ČR, což je dobrá poloha pro všechny a možná i pro nějakého toho Slováka.
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#26

Příspěvek od Psion »

Možná nevíš, že se v Zubří (tedy 6 km od tohoto hotelu) konalo za posledních 12 let asi 20 setkání astronomů z ČR a SR - MHV. Bohužel areál Zubří je uzavřen, tak jsem navrhoval pořadatelům, udělat setkání tady. Jsou tam ještě lepší podmínky pro pozorování asi o + 0,1 MSA a všechny dalekohledy by mohly být na terase s pohodlným sezením a stoly kolem zábradlí. Velmi dobrá restaurace, jídlo, zázemí na volnočasové aktivity a místo které známe. O ubytování ani nemluvím, tak asi o 2 třídy lepší než v Zubří a o 4 třídy lepší než ve Věšíně.
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#27

Příspěvek od Petr Kab. »

Je pravda, že o zavřeném a chátrajícím Zubří sem tu četl, ale nedal sem si to do souvislosti se setkáním. Jsem tu nový, tak je toho mnoho co nevím :-D. Jakoukoliv akci tohoto typu osobně vítám, zatím se plácám s minimen informací doma na zahradě, kde zkouším a učím se.
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#28

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tohle místo je moc pěkné, onehdá jsem tam byl na prodlouženém víkendu. V penzionu "Skalský mlýn", který je na druhé straně Skalského rybníka, než je ten hotel. Na té fotce terasy výše je ten penzion i vzadu vidět. Případně na fotkách, které pro ilustraci tohoto pěkného místa přikládám... Penzion "Skalský mlýn" je ten cihlově červený. Žádné lampy, jen pár chat, které moc nevadily. Největším zdrojem světelného znečištění je tedy ten hotel Skalský dvůr :-). Rybník je velmi vhodný i na koupání, bohužel z jeho nejlepší strany ( jižní ) je téměř nepřístupný, protože nějaké spolčení majitelů to tam vlastní i s kusem příjezdové silnice. Volný příjezd je jen v tom kousku viditelném na prvním snímku s loďkou ( od vrby vpravo je to už uzavřený soukromý pozemek ). Fotky jsou ve větším měřítku.

Pohled na jih :
DSCF7461 - u40.JPG
DSCF7461 - u40.JPG (1.81 MiB) Zobrazeno 3676 x
Pohled od severu po východ :
DSCF7752 - u40.JPG
DSCF7752 - u40.JPG (1.89 MiB) Zobrazeno 3676 x
Pohled na východ :
DSCF7756 - u40.JPG
DSCF7756 - u40.JPG (1.78 MiB) Zobrazeno 3676 x

https://mapy.cz/zakladni?x=16.1836166&y ... 8&z=17&l=0
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Setkání astrofotografů objektů Sluneční soustavy

#29

Příspěvek od Cztwerec »

Tak doufám, že se Borisi zastavíš alespoň na podzim v Praze :)
Lectorem iustus...
Odpovědět