Astro cesta na Tenerife

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Astro cesta na Tenerife

#151

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja som zrejme vystihol calimu :-(. Aj cez deň bola zlá viditeľnosť, ale dúfal, som, že to bude len pri pobreží, opak bol nanešťastie pravdou. Obloha bola asi tak dobrá, ako moje pozorovacie stanovisko za Čuňovom a za celý týždeň sa to nezlepšilo ... :-(. Celkom potom chápem, ako tu niektorí spomínali nie velmi veľký rozdiel oproti "tmavej" oblohe v SR, ČR ...

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#152

Příspěvek od Psion »

Ano přesně tak, Tenerife nevyniká tmavou oblohou, ale tím, že tam je 80% noci jasných, u nás je to obráceně. Já jsem tam byl 3x a tenhle jev jsem chytil pouze 1x na dobu 3 dnů. Rozhodně je lepší vynechat letní období, kdy je ostrov nabitý turisty a často řádí ten severovychodni až východní vítr. Pokud si člověk může vybrat, tak větší tma je na La Palmě.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Astro cesta na Tenerife

#153

Příspěvek od Roman (Rick) »

Škoda no celý týždeň fúkal vietor tých smerov. Pri odlete bolo pekne vidiet vrstvu prachu, ktora siahala do výšky asi 6km :-(. Len tá jar/jeseň je zas o čosi oblačnejšia, ako leto.
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Re: Astro cesta na Tenerife

#154

Příspěvek od dora »

nova pujcovna astro vybaveni na la palme:

http://athos.org/
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Astro cesta na Tenerife

#155

Příspěvek od 4Brunco »

Ta pozicovna vyzera byt ako riesenie problemu s leteckou dopravou, taky 50cm dobson 46eur/den pri minimalne dvoch dnoch zie lakavo. Neviete niekto poradit ubytovanie na La Palme, rad by som ta m isiel aj z detmi dakedy na jesen.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#156

Příspěvek od Psion »

Tomu teda říkám široká nabídka, když si každý astronom spočítá, kolik by vynaložil na kvalitní techniku a fotil 10x v roce, tak to půjčovné se bohatě vyplatí, pod takovou oblohou.
My jsme bydleli tady http://www.hotellapalmaromantica.com/gb.html, bohužel La Palma nevvyniká takovými plážemi jako Tenerife, takže manželky jsou většinou zklamané - rozhodně bych nekombinoval astronomickou dovolenou s rodinou dovolenou, protože si člověk neodpočine ani v noci ani ve dne :) Součástí hotelu je i pozorovací domek s myslím 10" SCT, už si přesně nepamatuju.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Re: Astro cesta na Tenerife

#157

Příspěvek od Janek8 »

Ja se chystam na Tenerife na dva tydny v cervnu. Jeste nejsem rozhodnuty, mozna budu pokracovat na La Palmu.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Re: Astro cesta na Tenerife

#158

Příspěvek od Janek8 »

Easyjet zacal letat z Berlina na La Palmu. Je to prvni nizkonakladovka ktera tam leti.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Astro cesta na Tenerife

#159

Příspěvek od michal.b »

Koncem dubna jsem byl jak na Tenerife, tak na La Palmě. Bohužel počasí nás totálně vypeklo, netypické jižní proudění přinášelo spoustu vlhkosti i na vrcholy ostrovů. Takže ze 4 dní na La Palmě byla 3 dny mlha, zataženo a čas od času poměrně brutální lijáky. Nicméně i tak se mi podařilo na obou ostrovech udělat fotku celooblohovkou.
Na Tenerife je poměrně dost světla, zenit je ještě v pohodě, ale při obzoru to není žádná sláva. Tmavší místa v ČR jsou na tom v tomto ohledu asi i lépe. Dost pomáhá výška, v kaldeře ve 2000-2300m už je vcelku čistý vzduch. Výhodou je poměrně dost dobře přístupných míst kde se dá postavit dalekohled, nevýhodou je provoz po celou noc na silnici napříč kalderou.
Na La Palmě je lídí a tudíž i světla mnohem méně, navíc je i víc regulované (např. používají oranžové LEDky v pouličních lampách). Slabé známky světelného znečištění jsou z vršku vizuálně patrné jenom ve směru na Santa Cruz (+ Tenerife které leží stejným směrem), jinak je obloha tmavá. Problém je omezený výběr pozorovacích stanovišť na vrcholku (zejména pokud potřebujete být u auta např. kvůli elektrice), oblast kolem observatoří je v noci uzavřená. Na druhou stranu, pokud je jasno, tak se dá koukat prakticky kdekoliv na ostrově aniž by vás nějak zásadně omezovalo světelně znečištění.

Navštívili jsme i tu zmiňovanou půjčovnu Athos - upřímně řečeno jsem z toho byl nadšený. Majitel / provozovatel Kai je velmi sympatický a vstřícný člověk, sám astronom. Pokud chcete strávit bezstarostnou astro-dovolenou, tak rozhodně zvažte pobyt v jeho apartmánech / chatičkách. Vybavení a zázemí zahrnuje všechno co si můžete přát + máte možnost si pronajmout cokoliv z dostupné techniky (a že toho má fakt požehnaně!). To všechno uprostřed rozkvetlého sadu. Jediný, zato docela postatný háček je, že většina techniky je zarezervovaná dlouho dopředu. Dalekohledy a montáže střední třídy jsou prý rozebrané na několik měsíců dopředu, high-end technika je na tom o něco lépe.

Tenerife - Teide (poblíž dolní stanice lanovky) - 21.41 MSA v zenitu

Obrázek

La Palma - Pico de la Cruz - 21.63 MSA v zenitu

Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#160

Příspěvek od MMys »

Dík za report. Z toho jasně plyne, že pokud kvůli astro, tak La Palma. Na oblohu jakou je na Tenerife si můžu zajet do Orlickejch nebo na Šumavu či Novohradky :-/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Astro cesta na Tenerife

#161

Příspěvek od ladis »

Ufff, to je tedy drsné zjištění... Každopádně pokud vezmu poměr výkon / cena (vzdálenost, cena dopravy a všeho kolem, čas dojezdu, vyhlídání si počasí dokonalého pro vizuál), říkám rovnou, zlaté české hory (jizerské)... Každopádně díky za report, to se může jednou hodit.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#162

Příspěvek od Psion »

Já jsem fotil na Tenerife u hotelu Parador nedaleko Del Teide a s auty mimo sezonu je to v pohodě. Samozřejmě mrkněte na kalendář, kdy jsem psal o první cestě na Tenerife, je to neuvěřitelných 12 let a za ty roky se u nás obloha zhoršila možná 3x. V místě, kde jsem u Znojma pozoroval si dnes můžu číst noviny. Proto jsem před pár lety byl na La Palmě, tam to bylo podstatně lepší. Škoda, že se u jižní části ostrova nezatahuje obloha tak, jako na severní. Jednou jsem to zažil a byla to parádní noc. Každopádně naměřených 21.42 MSA na Tenerife bylo myslím na posledním MHV (možná o něco více, bohužel jsem zapomněl změřit, tak to mám jen z doslechu, Karell bude vědět více).
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Astro cesta na Tenerife

#163

Příspěvek od ladis »

No tak nedá se porovnávat MSA jen dle zenitu, ale i horizontu a alespon 60st výšky kolem dokola. SQM hodnota zenitu je nic moc nevypovídající údaj. Nezohledňuje oranžiádu kolem dokola. Co si pamatuji, když jsem na MHV jezdívávával, Zubří bylo poslední roky na LP už tragické, co se týče především J a JZ, světlo sahalo defacto od horizontu k zenitu. O svítících oknech a noteboocích nemuvě :) Podobnou oblohu mám směrem na kokořínsko cca 15 minut od Mladé Boleslavi. Pro skutečnou tmu včetně horizontu nutno do hor...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#164

Příspěvek od Karell »

Pepo, Karel měřil odpovědně: http://www.skyquality.cz/observation/sh ... ionId=1174. Pravdou je, že jeden z návštěvníků KaLu noc předtím při vyjasnění měřil podobné hodnoty na L-kovém SQM, ovšem říkal, že subjektivně na něj obloha takovou kvalitou nepůsobila.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro cesta na Tenerife

#165

Příspěvek od Psion »

Díky Karle za report, to bych neřekl, že může být na MHV 21.7 MSA to se mi zdá opravdu hodně. Na La Palmě v nejtmavší části nad mořem jsem na měřil 21.62 MSA, později jsem zjistil, že mi přístroj ukazuje o 0,18 MSA méně než kolegům. Každopádně na MHV se mi severní obloha líbila i nadhlavník byl fajn, v té době tam byly komety a pěkně viditelné v 25x100, včetně galaxií ve Velkém voze (vypálilo mi to část sítnice) apod. Zkusil jsem fotit oblast Deneba, bohužel jsem zase neutáhl páčku a 19 fotek šlo do koše, takže pouze 23x4 min. Canon 1000D+135/2.8 L.

Letos bych rád něco vyfotil v Yellowstone, tak uvidím, jaká tam bude obloha.
Přílohy
MHV_jaro_2017.jpg
MHV_jaro_2017.jpg (583.49 KiB) Zobrazeno 5642 x
Odpovědět