Astro cesta na Tenerife

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#1

Příspěvek od Psion »

Já bych rád na podzim, či na jaře zorganizoval cestu za pozorováním a focením na Tenerife, kde si mi zdaji podminky skvělé a nesrovnatelné s Evropou. Důvodem je těchto podmínek jsou dva faktory :

1. Tenerife má o 20 st. menší zeměpisnou šířku a tak lze pozorovat i objekty v Evropě nepozorovatelné
2. Výška 2400 m n.m. je v dosahu auta a řekněme 30-40 minut od hotelu.

Výška 1800 metrů je málo, protože zde se běžně vyskytuje ještě oblačnost.

Cena v těchto měsích bude dle mě do 200-250 EUR za osobu za 4 denní pobyt. Auto si lze půjčit na místě za slušný peníz (v tomto případě nějaké větší). Jakmile něco dám dohromady určitě vám dám vědět i na strankách http://posec.astro.cz.

Takto to např. vypadá z výšky 2150m, když je na Tenerife zataženo :

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#2

Příspěvek od MMys »

Jeden problém je ale doprava toho vybavení letadlem na Tenerifu. Vzhledem k tomu, jak zacházejí se zavazadly, si nedokážu představit, dát to v Praze normálně k odbavení a na Tenerife čekat, co mi z toho dorazí a v jakém stavu.

Možná ještě ty s ED-čkem a CG-5 kou to máš celkem schůdné, ale já s dřevěnou bednou s EQ6 a dvěma hliníkovými kufříky s vybavením si to nedokážu nějak představit. O Newtonu ani nemluvě...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astro cesta na Tenerife

#3

Příspěvek od MP »

Jedou tam nejake trajekty za rozumnou cenu ? Do letadla to jde jen s malym dalekohledem a jet na takove misto jen s malym dalekohledem je skoda.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#4

Příspěvek od Psion »

MP napsal: Jedou tam nejake trajekty za rozumnou cenu ? Do letadla to jde jen s malym dalekohledem a jet na takove misto jen s malym dalekohledem je skoda.

Kamarád si chce nechat vyrobit ultralight dobson 350mm do letadla - jsem na to zvědav.

Jinak o lodi nevím, že by tam něco jezdilo. Já povezu CG5 - dva kufříky a do letadla asi TS 200/800.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#5

Příspěvek od Psion »

MMys napsal: Jeden problém je ale doprava toho vybavení letadlem na Tenerifu. Vzhledem k tomu, jak zacházejí se zavazadly, si nedokážu představit, dát to v Praze normálně k odbavení a na Tenerife čekat, co mi z toho dorazí a v jakém stavu.

Možná ještě ty s ED-čkem a CG-5 kou to máš celkem schůdné, ale já s dřevěnou bednou s EQ6 a dvěma hliníkovými kufříky s vybavením si to nedokážu nějak představit. O Newtonu ani nemluvě...
CG5 je výhoda, proto jsem ji kupoval. Newton vezmu v tašce do letadla, to není problém.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astro cesta na Tenerife

#6

Příspěvek od MP »

Psion napsal:
Jinak o lodi nevím, že by tam něco jezdilo. Já povezu CG5 - dva kufříky a do letadla asi TS 200/800.Uz jsem to nasel. Jezdi se z Cadizu primo do Santa Cruz de Tenerife, auta se samozrejme vozi, da se objednat i kajuta s posteli, jedna spolecnost jezdi z Cadizu kazdou sobotu v 17:00, zpet v utery ve 23:00, ale myslim, ze se neco najde i u jinych prepravcu. Take to jde s prestupem treba pres Grand Canaria nebo Lanzarote. Jedna cesta bude trvat kolem 2 dni, takze by to byla spis "lodni dovolena".
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#7

Příspěvek od Psion »

MP napsal:
Uz jsem to nasel. Jezdi se z Cadizu primo do Santa Cruz de Tenerife, auta se samozrejme vozi, da se objednat i kajuta s posteli, jedna spolecnost jezdi z Cadizu kazdou sobotu v 17:00, zpet v utery ve 23:00, ale myslim, ze se neco najde i u jinych prepravcu. Take to jde s prestupem treba pres Grand Canaria nebo Lanzarote. Jedna cesta bude trvat kolem 2 dni, takze by to byla spis "lodni dovolena".
No vidíš, šikovnej Akorát by to chtělo jet tak na 10 dní, protože 5 dní člověk stráví na cestě :-(
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astro cesta na Tenerife

#8

Příspěvek od MP »

Psion napsal:
Akorát by to chtělo jet tak na 10 dní, protože 5 dní člověk stráví na cestě Co to spojit s prstencovym zatmenim 3. rijna ve Spanelsku ? I kdyz ja jsem na tom dost spatne s casem a zatim pocitam jen s cestou "na otocku" nekam k Valencii a zpet.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Astro cesta na Tenerife

#10

Příspěvek od brat »

Na jaře jsem na Tenerife byl. Ve výšce 2400m n.m. je i známá observatoř - komplex Izaňa. Je tam 19 kopulí a je to opravdový zážitek se tam podívat.

Nějaké fotografie jsou na http://pod.snezkou.cz/altan/tenerife.php?lang=cz

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

brat napsal: Na jaře jsem na Tenerife byl. Ve výšce 2400m n.m. je i známá observatoř - komplex Izaňa. Je tam 19 kopulí a je to opravdový zážitek se tam podívat.

Nějaké fotografie jsou na http://pod.snezkou.cz/altan/tenerife.php?lang=cz

Čau Lubošskvele, takze aka je tam obloha ? MHV ? a svet. znecist ?
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Astro cesta na Tenerife

#12

Příspěvek od brat »

skvele, takze aka je tam obloha ? MHV ? a svet. znecist ?

Ahoj,
kdyz jsme tam byli, tak jsem bohuzel nemel prilezitost tam pozorovat. Na vrcholcich jsme byli jen ve dne a na Izaňu jsme dojeli až po otvíracích hodinách (ty mají do 15ti odpoledne), takže jsem se podíval na kopule jen zvenku.

Na pobřeží je úplně jiný druh počasí než u nás - s přílivem se vždy zvedl vítr a seeing stál zaprd. Ale nahoře se vzduch ani nehne a seeing musí být úžasný. Jinak o světelném znečištění není možné vůbec hovořit - v kráteru kolem Pico del Teide jsou jen dvě turistická "centra" = dva motoresty vzdálená od sebe několik kilometrů. Jinak tam nic není a pobřežní střediska jsou hluboko pod horizontem (a někdy i pod mraky), takže tam obloha musí být fantastická...

Ještě k půjčovně automobilů - menší osobní auto je možné půjčit za 75Euro na den. Vetší teréňák ale i za 200Euro za den... Všude se domluvíte anglicky, tedy pokud nemluvíte Španělsky.

Hodně štěstí chlapci!
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Astro cesta na Tenerife

#13

Příspěvek od Myzer »

A kedy sa tam teda presne ide? :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astro cesta na Tenerife

#14

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal: A kedy sa tam teda presne ide? :)
Zatím není termín stanoven, ideální by bylo během října, uvidíme jaké budou nabídky. Nyní stojí 7 denní zájezd s polopenzí min. 380 EUR. Já bych volil nějaký 4 denní ČT-NE kolem 250 EUR, uvidíme jaké budou nabídky.

Malé auto lze půjčit za 75 EUR na 2 dny (měli jsme Citroen Saxo), větší bude dražší ale do 200 EUR na 3 dny se vejde.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astro cesta na Tenerife

#15

Příspěvek od Pavuk_ »

podbrobna mapa ostrova:
http://www.tenerife.com/img/map-tenerife_grnad.jpg

vysek z mapy svetelneho znecistenia (Tenerife je celkovo 4 zlava, 1.velky zlava):


podla tejto mapy je miera svetelneho znecistenia rovnaka ako povedme v SR alebo CR (pokial ide o ostrov Tenerife)
Neviem posudit vplyv inverzie na zatienenie svetelneho znecistenia zdola alejedno je podla mna iste. Ani 2400m rozdiel nie je schopny odtienit velke mesta pod nim. To hovori mapa.*(dodatocne upravujem prispevok, poriadne som si prestudoval tie mapy a vysvetlim v dalsom prispevku;Konkretne tato mapa vyjadruhe pomer umeleho svetelneho znecistenia voci prirodzenemu vztiahnutemu na hladinu mora, takze nevypoveda priamo o viditelnosti hviezd (MHV, ktora je vyssia so stupajucou nadm.vyskou-extinkcia atd.) i ked autori uvadzaju, ze mozeme pouzit priblizenie,ze oranzovom pasme nie je s istotou vidiet mway)

Temnost neba (darkness) odhadom (podla Bortlovej stupnice tmavosti oblohy) by sa mohla pohybovat do 7mag. Ina vec by bola ist na tie druhe ostrovy...

Chcelo by to nejake KONKRETNE reporty z ostrova, vari tam nikto z vas nebol a nepozeral hore v noci iba tak ocami ??? :-/
Neverim, zeby ste sa tam vybrali "naslepo". Tak uz konecne nieco napiste ;)
Odpovědět