expedice Orion Express 2014

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#1

Příspěvek od Konihlav »

jiz nekolik let jsem touzil po tom neco podobneho zorganizovat, resp. vyrazit do zahranici astrofotit nekdy pres zimu, kdy je u nas v CR totalne hnusne pocasi, s cilem vyfotit co nejvic kras ze souhvezdi Orion. Letos se na me zcela nahodou usmalo stesti a jsem v tuto chvili jiz 3. noc na Tenerife u jednoho naseho znameho kolegy ze zdejsiho astrofora, cimzto mu dekuji (Honzo), za poskytnute logisticke vybaveni (auto atd.) a ubytovani a celkove vubec za moznost jej prijet navstivit...

vzhledem k nulovemu volnemu casu (musim totiz tez nekdy spat a nekdy pracovat do prace) zde jen kratce shrnu poznatky z prvni noci:
- rozbil se mi laptop (mam s sebou jen jeden, protoze druhy fotolaptop jsem musel nechat kvuli pracovnimu doma), resp. jeho displej, resp. z 1024 pixelu se stalo asi 600 a neco krat neco a vidim pul obrazovky, takze fungovat s timto je totalni zoufalstvi (jeste to blika (hazi blesky) a zobrazuje tak 16 barev) takze vubec nevim co fotim a o kompozici nemluve.
- moje HEQ-5 ma nejakou zahadnou vuli v RA ose (ze by s tim tolik mlatili na letisti ackoli byla zabalena a ochranena perfektne sama v extra kufru?), ktere jsem si nikdy predtim nevsiml. Nasledkem toho mam vsechny data ujety/krivy hvezdy presne v RA ose o 1-2 pixely (tudiz vse co jsem vyfotil stoji za pendrek a budu muset zmensit na 50% rozliseni)
- nahodne, asi jednou z 20ti snimku, mi zacala blbnout mechanicka zaverka na kamere G3-11000, proste mi to obcas stahne prazdnej snimek (vypada jako bias - proste jakobych mel zakrytovany objektiv).
takze fotim max 6min expozice :-/

krome pocitace, montaze a kamery mi ale vse ostatni funguje. Pocitac a montaz mam jednu, ale kamery dve.

Nastesti mi Honzik prislibil, ze mi muze pujcit jeden nahradni laptop a i svoji montaz az bude zrovna v praci a nebude moci jet se mnou na vyjezd.

prvni noc skoncila brzy kvuli silnemu vetru (ja bych to nazval uraganem se svoji chatrnou montazi), druha noc byla super skvela (mam ale jen 5,5 hodiny dat) a treti je ted zatazeno :-(

zdravim do CR!

Dovoluji si zde jeste verejne podekovat tem, kteri mi jakkoli zasadne pomohli pri ladeni techniky ci poskytli jakoukoli podporu: Jan Camek, Pavel Vabrousek, Martin Myslivec, Ales Telecky, Jiri Kasal, Pavel Cagas a dalsi...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

expedice Orion Express 2014

#2

Příspěvek od Bill »

Jo jo. Když jsem pustil montáž, tak na ní bylo říjnové datum :-(
V Čechách bylo aspoň pár nocí, ale tady na Moravě ani ťuk. Ze zoufalství začínám zkoušet aspoň Jupiter.

Vidím, že první fotku už máš:


:-)

Mějte se tam krásně!
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#3

Příspěvek od Konihlav »

tak vcera jsem byl na vyjezdu sam, Honzovo wagenem, s Honzovo G53F a s Honzovo druhym pocitacem, ktery jsem mu znarodnil, protoze mych blikajicich 16ti barevnych 600pixelu se neda provozovat.

musim priznat, mel jsem trochu strach jet prvne sam s cizim autem, v cizim prostredi, ale nakonec to dopadlo dobre. Ve Vilaflor byly mraky a predpoved nebyla nic moc, navic vcera cely den prselo (a dnes i snezilo) na severovychode ostrova (kde je observator, kde jsme byli prvni 2 noci), takze jsem se rozhodl zkusit jedno vytipovane misto na zapade ostrova podel TF-38. Bohuzel se ukazalo nedostupne dvojkolkou s nizsim podvozkem, zahrabal jsem se s predokolkou a tezkym diesel agragatem, nicmene nastesti jsem i sam dokazal se odhrabat a vyjet - ona lava je pruser, ty kameny jsou moc lehke a snadno se clovek zabori...

takze nahradni plan byl zkusit misto, ktere prezdivame "Vaclavak", proc asi. Ve 21hod otravoval jeden fotograf s bleskem, ve 22 prijely 2 auta a lidi z nich sli pesky smer Teide (a vratili se asi po 1hod a zas spolu odjeli) a pak jeste mezi 23:09 a 23:19 tam bylo jedno auto mistnaku, takze celkem asi 5-6 vopruzu pres noc. Nicmene mezi 23:30 a 8:15, kdy jsem odjizdel tam nebyla ani noha:
https://maps.google.com/?ll=28.223054,- ... 4&t=h&z=20

Toz jsem vylozil vsechnu techniku, pohledal hledacky a kamery a kupodivu jsem se nejen dokazal spojit s kamerama, ale i s montazi, takze jsem fotil pointovane, nejprve jsem dodelal oblast mezi Alnitakem a M42 (vejdou se mi tam obe na jedno pole), takze prvni snimek mam snad hotov (celkem 2hod L (prvni noc), 2,5hod Ha (tuto noc) a cca 1hod na RGB (druhou noc)) a k ranu od 3 do 6:30 nafotil 3hod Lka pro NGC4406 a okoli...

krome toho, ze jsem ztratil pravou rukavici (coz pri mych problemech je pruser) a zazitku na lavovych sutrech to byla nakonec uspesna noc (cca 6,5+hod dat ziskanych mezi 21:00 a 6:50) a to i pres to, ze FOUKAL URAGAN (ale alespon bylo nad nulou a sucho). Takze aktualne mam hotovy dva obrazky a snad udelam jeste jeden, jsem tu do noci PO/UT.

az bude nekdy cas, dam do nejaky galerie par naladovek (snimku prirody a techniky v poli).
:-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#4

Příspěvek od Konihlav »

zdravim z letadla, ted aktualne nad Madridem, jsem uz bohuzel na ceste domu...

udelal jsem si rekord v poctu noci v rade, kdy jsem astrofotil - 6x po sobe, tudiz jen spim, jim, v noci blbnu/neme a tak porad dokola bez casu na cokoli jineho. Ostatne ucel expedice byl 100% astrofoceni a to se povedlo. Z 9ti noci jsem fotil 8x (resp. 7x protoze 2 noci jsem fotil jen pulku noci).

privezu si obrazek m42 widefield az po alnitak v haLRGB, markarianuv retizek, m78 wf a jeden 50tkou objektivem celej Vorion. Takze 4 snad kvalitni fotky. k tomu par naladovek, allsky, startrails, zodiacal, orion nad teide, moon nad teide, antares...

jeste jednou diky vsem za podporu, samo se nic neudela. brou noc.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#5

Příspěvek od Konihlav »

tak doma uklizim kufry a milion kabelu a jeste jsem si na pamatku vyfotil, jak vypada rozlozeny Borg77 ve fotobatohu vcetne G3ky a miniBorga50 a nejakych dalsich blbosti (G1...):
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... l.JPG.html
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... l.JPG.html
musim uznat, ze 77cka je uplne idealni cestovni stroj a obzvlast ten FF to vykresli fakt velmi pekne (no vsak nekdy uvidime za x tydnu nejake prvni vysledky, obzvlast ten markarian po ranu se mi snad povedl, tam jsem mel v celem poli senzoru FWHM hvezd u vsech kanalu kolem 2 pixelu, coz je na sirokopasmo neuveritelne solidni vykon)...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#6

Příspěvek od Konihlav »

tak a je to v pjdeli... posledni 3 noci jsem fotil zbytecne - vsechna data znicena a k nicemu :-/ kua prace se z toho zblaznim.

jo a mimochodem ten pocitac co nefungoval doma zase funguje, tak fakt nevim jestli to je vsechno sila moji osobnosti ci co...

P.S.: ostatnim na dotazy a maily odpovim az se vodnasekakam... ted bych lamal stromy rukou.

tady ukazka, tohle zachranit nepujde :-(
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ewsIndex=1
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

expedice Orion Express 2014

#7

Příspěvek od deavi »

Pavle tak to je velká škoda. Ty sis nekontroloval data hned po vyfocení nebo kopírování do svého pc? Jinak by jsi na to hned přišel, nebo ne?
Od čeho vlastně vznikly ty šmouhy?
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
bartaj007
Příspěvky: 322
Registrován: 19. 09. 2006, 22:18

expedice Orion Express 2014

#8

Příspěvek od bartaj007 »

ahoj,
vím, že to nepomůže, ale vědomí, že v tom nejsi sám, snad zmírní touhu naházet všechno do drtiče odpadu.
Při své druhé návštěvě Egypta povzbuzen fotografiemi z té první jsem ssebou tahnul skoro kompletní fotovýbavu i se dvěma dalekohledy (celá rodina mě při balení proklínala). Zkrátím to... polovina focení (ta závěrečná) vykázala skvělou shodu tvými výsledky. Na zdrojových fotkách to na první pohled nebylo až tak markantní.... i když.... pokud bych se juknul pořádně... Každopádně jsem to ve vzteku zrušil kompletně. Dodnes netuším, co to bylo. První dny focení byly OK.
Pevné nervy... vyjde to jindy.
Jirka
bóbiká dobson 250, triedr 10x50, CG5, equinox ED 80, lídlskop 70/700, Canon D350 a nějaké ty fíčury :-)&&http://picasaweb.google.cz/bartaj007
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#9

Příspěvek od Konihlav »

no neco se snad podari (diky nezmernemu usili MMyse, koho jineho) zrekonstruovat pro alespon polovicni ci tretinove rozliseni, alespon ta H-a snad vyjde (celyho voriona).

prozatim mam jen DSLR denni snimky:
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ress-2014/

ted uz se muzu soustredit jen na CCD data hura.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

expedice Orion Express 2014

#10

Příspěvek od Bill »

no neco se snad podari
Tak super - podařilo se zjistit, čím to bylo?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#11

Příspěvek od Konihlav »

Bill: nevim, zdas to registroval, ale mel jsem s sebou dve G3ky, jednu svoji starou osvedcenou a jednu prototyp s novym cipem KAI-16000 a novou elektronikou od MII. Bohuzel se ukazalo, ze MII dela spickove kamery s vybornou elektronikou, protoze kdyby udelali sumivej smejd, tak se tech par ADU v sumu ztrati (pri vycitani) a je po problemu v horizontalnim registru/substratu (resp. neni videt). Jedna se fakt o neskutecne maly naboj, ktery neni jen tak videt a projevi se az pri zpracovani (silnem stretchnuti urovni pri post processingu) a zejmena u narrow band to je poznat. U LRGB to bylo zazracne k nepoznani.

deavi: vyse je vlastne odpoved, proc jsem si toho nevsiml pri foceni - protoze defekt je poznat az na dlouhym darku nebo po megastretchnuti light snimku pri post processingu. Na singlech to videt neni.

takze uvidime co zjisti v MII. Bud dokazi najit zpusob jak tuto nedokonalost cipu odstranit elektronicky, nebo proste nebude na trhu nova G3-16K, protoze Kodak (TSI) delaji proste smejdy (mnoho cipu vlastne neni pouzitelnych a MII od nich ustoupilo a nedela je). toz tak.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

expedice Orion Express 2014

#12

Příspěvek od Konihlav »

:-/



lepsi to proste nebude, kdybych se na hlavu stavel. MMys - moc diky za pomoc s re-kalibraci dat, nicmene stejne to ve finale vubec neslo stretchnout, tak jsem maskoval rucne co slo, hruza, delal jsem na tom ted 5 hodin v kuse :-/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

expedice Orion Express 2014

#13

Příspěvek od Rekmarik »

lepsi to proste nebude, kdybych se na hlavu stavel

Ale ten Field of View nebo jak to napsat - to je prostě úchvatné !
Odpovědět