Hvězdárna Turnov

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdárna Turnov

#1

Příspěvek od MaG »

Začínám nové téma a doufám, že to není poslední pozvánka na turnovskou hvězdárnu.

Její znovuotevření proběhne již zítra a na programu je vernisáž fotografií kolegů Bůnových z Klubu astronomů Liberecka. Následuje přednáška o aktuálním dění s kometou ISON a nejspíš zmíním i kometu Lovejoy. Poté mělo probíhat pozorování, ale nakonec to s počasím nevypadá nejlépe.

I tak věřím, že se spolu setkáme třeba právě zítra nebo někdy v budoucnu v Turnově.

http://udalosti.astro.cz/?p=3258
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Hvězdárna Turnov

#2

Příspěvek od Artaban »

Přeju ať se daří a hodně jasných nocí Martine a co ten refrák, tuším 160mm. Prý se musí hodně clonit, aby trochu slušně ukazoval. Nebo jak to s ním vypadá?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdárna Turnov

#3

Příspěvek od MaG »

Koukali jsme s ním naposledy před snesením na Ještěd. Podrželi jsme v ohnisku Ethos a musím říct, že to nevypadalo vůbec špatně. Takže uvidíme. Aktuálně je snesen a je na vyčištění a skouknutí stavu u odborníka. V plánu je přidělat tam 150 mm refraktor, dále je v plánu mít tam Cassegrain 30 cm - tyto dva dalekohledy, pokud jsem pochopil správně info od kolegy jsou už aktuálně k dispozici. V hledáčku je, zda by  se nepodařilo tam sehnat 30cm refraktor.

Líbilo by se mi mít tam dlouhý refrák, byť se dnes za stejné peníze dá pořídit přenosný lepší dalekohled, ale taková kopule by si to zasloužila.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Hvězdárna Turnov

#4

Příspěvek od Artaban »

No plány máte velké. Hlavně ta třicítka refrák by byl pěkný kousek.  Už by potřeboval jinou montáž. Kvalitní achromát o F15 je na planety jak dělanej. Sehnat by se asi dal, nebo optika určitě. Byl by to ranec peněz :)
Výrobce takové optiky máme. Tak hodně zdaru a někdy se k vám taky podívám.

Já bych to bral . Jen 795 tis. doláčů http://www.cloudynights.com/classifieds ... =9&page=23
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdárna Turnov

#5

Příspěvek od MaG »

Dnešní setkání v Turnově bylo úžasné a moc jsme si to užili. Doufám, že se s vámi brzy uvidíme zas. Nyní bude hlavní těžiště akcí asi až od jara. Ještě je tam dost co udělat, ale vypadalo to tam kouzelně.

http://udalosti.astro.cz/?p=3271
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Hvězdárna Turnov

#6

Příspěvek od Vrána »

Tak pánové tahleta akce se vážně moc povedla [smiley=thumbsup.gif].Zájem a účast návštěvníků byla až zarážející a i přes nepřízeň počasí bylo co obdivovat.Je jasně vidět,že tam bude ještě hodně práce,ale byla by velká škoda nechat tuhle hvězdárničku ladem.Moc se těším na další podobné akce a určitě se zase někdy setkáme.Čekám na zveřejnění provozního řádu a možností veřejnosti.Já osobně jsem refracvok a plánovaná výbava mě dočista semlela.Galerie snímků od Bůnových byla važně hodně dobrá a pohled  na velkou fotku je něco úžasného a člověk si řekne"to snad ani není možný".
Všem Vám patří velký dík a držím palce do další práce.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Hvězdárna Turnov

#7

Příspěvek od TH »

Měl jsem sice málo času na to, abych se zúčastnil celého programu, ale říkal jsem si, že se alespoň na pár minut na hvězdárnu podívám. Ještě nikdy jsem tam nebyl, a to se v Turnově a okolí pohybuju již více než 40 let. Je moc dobře, že se našla skupina lidí, kteří jsou ochotní věnovat se záchraně takové pěkné a užitečné stavby. Jsem spíš sice pozorovatel samotář, ale věřím, že občas hvězdárnu navštívím a pohlédnu na oblohu pod tou pěknou velikou kopulí. Přeji hodně štěstí.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hvězdárna Turnov

#8

Příspěvek od MaG »

Já věřím, že pro nás amatéry může hvězdárna představovat i jakýsi sociální rozměr setkávání se i jinde, než jen pod tmavou oblohou. Je to takové zázemí a dojem z pozorování refraktorem pod kopulí někdy nelze nahradit jiným. Uvidíme, jak budou refráky, které jsou k dispozici, ukazovat. A co teprv v teplejší části roku, to by bylo pěkné setkání.

Těším se opět na viděnou.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět