MHV (Mezní hvězdná velikost)

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#16

Příspěvek od Lukemon »

Chtěl bych touto cestou někoho poprosit, někoho z Brna, nejlépe z mého okolí Jedovnic, zda by na MHV mohl odvézt malého newtona 150/620, pouze tubus. Tam by si ho vyzvedl náš kolega z AF.

Děkuji Lukáš.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1282
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#17

Příspěvek od Zbych »

Hola hola,
trochu oživuji prosebnou žádost o odvoz z Prahy a okolí na prodlouženou MHV. Na palivo (a nejen na něj) samozřejmě přispěji.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#18

Příspěvek od Vabra »

Pokud bude slibne pocasi jel bych pravdepodobne ve ctvrtek podvecer z Prahy a mohu nekoho vzit. Podminkou pro zpatecni cestu je ale navrat jiz v nedeli rano (v poledne musim byt doma na Melniku).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#19

Příspěvek od ladis »

Co se pocasi tyce, Wetterzentrale zobrazuje priznivy trend smerem k druhym svatkum (tlakova vyse)...  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#20

Příspěvek od ladis »

Jelikož pevně doufám a věřím, že počasí vyjde, připravil jsem s pomocí Astroplanneru několik pozorovacích plánů pro MHV v Zubří včetně galerie fotek všech objektů.

Pozorovací plány vychází z Pocket Sky Atlas (v seznamech jsou uvedeny pouze objekty z tohoto atlasu) a jsou počítány pro astronomickou noc v období konání MHV 2013. Jedná se tudíž o DSO objekty dosažitelné běžnými aperturami kolem 150-200mm.

Plány jsem rozdělil dle několika kriterií, viz dále. Můžete si vybrat, který Vám vyhovuje. Ke každému seznamu, který můžete stáhnou v Excelu, je priložen odkaz i na vygenerovanou galerii fotografii objektů ze seznamu (v PDF formátu).

Výhoda - můžete si vybrat objekty již při letmém shlédnutí galerie, tj. např. se chci soustředit pouze na galaxie viděné zboku, či na dvojice galaxií. Prolistuju galerii a ihned vidím, o které objekty se jedná. U každého objektu je uvedeno katalogové číslo.

V pozorovacích seznamech naleznete mj. ID a název objektu, hodnocení z NSOG, typ DSO, souhvězdí, stránka daného objektu v Karkoschkovi, Pocket Sky Atlas a Triatlasu B, integrovaná magnituda, velikost DSO v minutách a časy transitu, západu... Pokud je u času objektu uvedeno "-01h 00m 00s", jedná se o cirkumpolární objekt.

pozn. v Excelu se mi omylem převedla magnituda (+velikost objektu omylem zaokrouhlena na celá čísla) na nesprávný formát (chybí desetinná čárka). Omlouvám se, všiml jsem si toho až po uploadu na FTP server. Bohužel budu muset všechny seznamy kvůli této chybce znovu vytvořit. Jakmile budu mít čas, opravím to. Jedná se tedy pouze o nesprávně uvedenou magnitudu, ostatní sedí...

[hr]

1. pozorovací plán - Všechny DSO z Pocket Sky Atlas, které se dostanou během astronomické noci výše, než 30 stupnů nad horizont. (582 objektů)
Seřazeno dle typu objektu (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy, otevřenky, planetární mlhoviny...)

odkaz na seznam v Excelu:
http://astro.ladislavcervinka.cz/zubri_2013_1.xls

odkaz na galerii objektů se seznamu:
http://astro.ladislavcervinka.cz/zubri_ ... t_type.pdf

a ještě odkaz na seznam v Excelu, objekty seřazené dle západu (první pozorovat dřív, než další):
http://astro.ladislavcervinka.cz/zubri_ ... ettime.xls

[hr]

2. pozorovací plán - Všechny DSO z Pocket Sky Atlas, které se dostanou během astronomické noci výše, než 30 stupnů nad horizont a v NSOG hodnocení mají 4-5 hvězdiček (=vizuálně jasné a zajímavé). (185 objektů)
Seřazeno dle typu objektu (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy, otevřenky, planetární mlhoviny...)

odkaz na seznam v Excelu:
astro.ladislavcervinka.cz/zubri_2013_vyber_objektu_vyse_30_stupnu_astronomicka_noc_NSOG_4_a_5_hvezdicek_pocket_sky_atlas.xls

odkaz na seznam pro SkySafari:
astro.ladislavcervinka.cz/data/MHV2013J.rar

odkaz na galerii objektů se seznamu:
astro.ladislavcervinka.cz/zubri_2013_vyber_objektu_vyse_30_stupnu_astronomicka_noc_NSOG_4_a_5_hvezdicek_pocket_sky_atlas.pdf

[hr]

3. pozorovací plán - Všechny DSO z Pocket Sky Atlas, které se dostanou během astronomické noci výše, než 60 stupnů nad horizont. (144 objektů)
Seřazeno dle typu objektu (mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy, otevřenky, planetární mlhoviny...)

odkaz na seznam v Excelu:
astro.ladislavcervinka.cz/zubri_2013_vyber_objektu_vyse_60_stupnu_astronomicka_noc_pocket_sky_atlas.xls

[hr]

Ukázkové screenshoty ze seznamu a galerie:



Jasné nebe!!! :-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#21

Příspěvek od Sasa3 »

Muj seznam je trochu kratsi (ale taky jsem uz skleroticky a musim si i tech par veci nekam psat). Ono stejne zjistuji, ze na astrosrazech to nejde moc s pozorovatelskym programem prehanet. Kazdopadne doufam, ze nam pozorovani vyjde. Ja jenom jeste nevim, kolik dalekohledu se mi podari narvat do auta s dvema detmi... Chci vzit Telementor a k tomu jeste ED130, ale bojim, ze se budu muset mezi nimi volit.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#22

Příspěvek od ladis »

Doufám Sašo, že přivezeš všechno! Moc rád se Tvými kukry kouknu 8-)

Jinak samořejmě výše uvedený seznam je jenom množinou, z které možno vybrat dle preferencí toho či onoho soudruha. Defacto jsem chtěl skloubit již tak dobrý výběr objektů z Pocket Sky Atlas a množinou objektů, které budou nějak "rozumně" vysoko nad úrovní světelných čepic. Sever je krytý lesem, východ je solidní, ale jih a západ bída a proto jsem nechal schválně vyjet objekty o určité výšce.

Ono máš pravdu, na srazech se skutečně toho moc nenapozoruje. Už jen to soužití fotičů a vizuálů... ;D

Ještě bych rád dodal seznam zajímavých "dvojiček a trojiček", které by mohly být v dosahu větších dalekohledů v dostatečné výšce. Rovněž tak zkusím dodat TOP objects s vysokou povrchovou jasností pro malé průměry dalekohledů.

Vzhledem ke stavu počasí poslední měsíce si myslím, že bychom už mohli mít štěstí. A nesobecky řeknu, že jsem na MHV vozil dobré počasí. Tak snad zase...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#23

Příspěvek od Rekmarik »

Jinak samořejmě výše uvedený seznamje jenom množinou, z které možno vybrat dle preferencí toho či onoho soudruha. Defacto jsem chtěl skloubit již tak dobrý výběr objektů z Pocket Sky Atlas a množinou objektů, které budou nějak "rozumně" vysoko nad úrovní světelných čepic. Sever je krytý lesem, východ je solidní, ale jih a západ bída a proto jsem nechal schválně vyjet objekty o určité výšce.

Chválím a děkuji za tento počin .. zrovna jsem si nedávno říkal, co já tam tak budu koukat a hledat .. i díky těm foto náhledům mám rozhodně z čeho vybírat a třeba i něco pro svou 250ku vyberu a kdo ví, třeba i pak najdu :)

M.



Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#24

Příspěvek od dvader »

To ladis:
Moc pěkné! Akorát v moc nové verzi Microshitu... :-[ Bylo by možné to uložit v nějaké rozumné verzi?
Díky!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#25

Příspěvek od ladis »

To ladis:
Moc pěkné! Akorát v moc nové verzi Microshitu...  :-[ Bylo by možné to uložit v nějaké rozumné verzi?
Díky!
Zkus toto, jde o verzi XLS 2002:
http://astro.ladislavcervinka.cz/data/temp.rar
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#26

Příspěvek od dvader »

Díky,
to už jsem otevřel...

Zároveň jsem zkonvertoval ten prostřední seznam (185 objektů) do formátu pro SkySafari. Pokud máte někdo zájem, tak zašlu e-mailem nebo si jej můžete stáhnout z odkazu uvedeného v příspěvku #19. :)

Hlavně jasnou oblohu!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#27

Příspěvek od dvader »

Tak se chystám na odjezd a začíná mi být velmi zřetelně jasné, co bude zkratka MHV znamenat letos... ;D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 281
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#28

Příspěvek od vogo »

Tak se chystám na odjezd a začíná mi být velmi zřetelně jasné, co bude zkratka MHV znamenat letos...  ;DNo neviděl bych to tak černě, v Jihlavě je zatím polojasno.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#29

Příspěvek od dvader »


No neviděl bych to tak černě, v Jihlavě je zatím polojasno.Podívej na snímky MSG a Aladina...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 281
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

MHV (Mezní hvězdná velikost)

#30

Příspěvek od vogo »

Ne, to nechci vidět ;). Stačilo mi to pršení na Liticích.

Aspoň, že nás zachrání denní program, když už nemá být jasno.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Odpovědět