Brno

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Brno

#46

Příspěvek od adam.trhon »

Čoveče máš pravdu: Na https://en.sat24.com/en se ty mraky posunujou k Moravě. Chjo. Tak snad příště...

madcat: mám dát příště vědět nějak jinak? (telefon, SZ, e-mail,...?) Psát sem do vlákna budu tak či tak.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Brno

#47

Příspěvek od madcat »

Nebude potřeba, nastavil jsem si upozornění na e-mail, takže mi přijde zpráva i na mobil,když se bude něco dít. Diky.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
ondrejpavlicek
Příspěvky: 133
Registrován: 06. 01. 2014, 22:42
Bydliště: Brno
Věk: 36

Re: Brno

#48

Příspěvek od ondrejpavlicek »

Koukám, že dnes není ani potřeba nikam extra jezdit:) Tady v Brně - Řečkovicích krásně krystalicky jasno- kometa Wirtanen v 15x70 nádherně viditelná, lampy moc neoslňují, dá se teď ze sídliště: M1, NGC 2903, Leo triplet, slabá otevřenka u M35, Hubbleova proměnná mlhovina (Kužel), planetárky vč.M76.. Paradoxně M78 docela slabá, tam už narážím na hranici.. Z Lelekovic je M78 v Dobsonu v pohodě, nedávno výjimečně M74, naopak M101 běžně. Jehnice jsou ještě přezářený, M51 jen náznak ramen. Dle mapy sv.znečištění dobře vypadá Žďárec, Říkonín,.. to musí být pecka. Ještě možná východně od Ždáru n.S. ze severu Brna kolem Lelek hrozně hyzdí oblohu nedaleký Bauhaus a Glóbus, takže v Panně tak max. M87 a M104, nějaké kulovky, kdežto M94 a M95 už mě zlobí. Výš v Honících psech už to tmavne a mlžinkami se to hemží. V zenitu je to paráda, jih katastrofa, vyřešil jsem to radši triedrem do Egypta- vždyť je to taky letecky kousek a M22, M4, Laguna, Omega, Trifid jsou nesrovnatelné, i když jsou letoviska také přesvícená, bylo to o moc lepší. Na druhou stranu na spoustu objektů netřeba daleko, hodně se mi osvědčil do 5km za Brnem OIII filtr (řasy, M42, Soví), ale spíše v dobsonu.

Nemáte nějaký dobrý tip na stanoviště pro jižní objekty na Brněnsku, aniž by člověk bez auta musel dolů pod Brno? Alespoň na tu galaxii v Sochaři, Helix.. Je Tišnovsko/ Čebín v pohodě?

Svátky budou stejně v mlze a mlíku :-)
10" SW Dob, 8" GSO Cassegrain, SW Mak 127/1500, SW ED 120/900, Meade triplet 80/480
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Brno

#49

Příspěvek od adam.trhon »

Taky jsem na tu oblohu včera koukal, ale máme teď v práci šéfa a než večeře skončila, začalo se zatahovat.

Co se pozorování ve městě týče, bydlím na Kárníkově (viz. profil) a mám problém najít místo, na kterém na člověka nesvítí aspoň jedna lampa. Mezi baráky jsou lampy všude, za baráky je jich míň, ale zase jsou vysoké. Teď na podzim, když začala být po půlnoci vidět M42, jsem si aspoň párkrát vylezl na balkon, sedl na židli, sebe i dalekohled přikryl dekou a koukal aspoň přes tu obří světelnou kopuli. Nahoru koukat taky nemůžu, začne zavazet balkon nad námi. Jinak nic moc, pokud byste nějaké místo našel, dejte vědět. Bylo by super moct vzít dalekohled a jít koukat třeba jen na hoďku dvě, když není jisté počasí.

Na nějaké zastrčené místo v lese... radši as ne. Možná za MÚ, jestli to nesvítí zezadu, ale asi tam bude problém s rozhledem.

Mimo město je na pozorování jihu super místo za Šitbořicemi. Možná by šlo i v Moraveckých Pavlovicích. Tam mi přijde obloha hezčí, ale ještě pořádně nevím jak je to tam s jihem. M20 se v létě pozorovat dala krásně. Obojí je sice dál, ale mám k dispozici místo v autě, pokud by byl zájem ;)
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Brno

#50

Příspěvek od s0f »

adam.trhon píše:Taky jsem na tu oblohu včera koukal, ale máme teď v práci šéfa a než večeře skončila, začalo se zatahovat.

Co se pozorování ve městě týče, bydlím na Kárníkově (viz. profil) a mám problém najít místo, na kterém na člověka nesvítí aspoň jedna lampa. Mezi baráky jsou lampy všude, za baráky je jich míň, ale zase jsou vysoké. Teď na podzim, když začala být po půlnoci vidět M42, jsem si aspoň párkrát vylezl na balkon, sedl na židli, sebe i dalekohled přikryl dekou a koukal aspoň přes tu obří světelnou kopuli. Nahoru koukat taky nemůžu, začne zavazet balkon nad námi. Jinak nic moc, pokud byste nějaké místo našel, dejte vědět. Bylo by super moct vzít dalekohled a jít koukat třeba jen na hoďku dvě, když není jisté počasí.

Na nějaké zastrčené místo v lese... radši as ne. Možná za MÚ, jestli to nesvítí zezadu, ale asi tam bude problém s rozhledem.

Mimo město je na pozorování jihu super místo za Šitbořicemi. Možná by šlo i v Moraveckých Pavlovicích. Tam mi přijde obloha hezčí, ale ještě pořádně nevím jak je to tam s jihem. M20 se v létě pozorovat dala krásně. Obojí je sice dál, ale mám k dispozici místo v autě, pokud by byl zájem ;)
Ahoj, ja bývam v krpoli a často chodím na Zamilovaný haj, nedaleko zastávky Kořískova. S veľkým ďalekohľadom som tam ešte nebol, ale vytiahol by som niekedy, je tam pekný rozhľad (len k horizontu nie, kvôli lesíku) a tma, žiadne lampy. Širšie svetelné znečistenie samozrejme prítomné, ale v rámci mesta by to mohlo ísť.
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Brno

#51

Příspěvek od adam.trhon »

Přidal by se dneska někdo? Úplně ideální to nebe asi není, ale po takové době...

Vyjížděl bych kousek po deváté, někam od Šitbořic po Moravecké Pavlovice. Zhruba o desíti příjezd, ve dvě vychází Měsíc.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Brno

#52

Příspěvek od madcat »

Hmm, čtu to až teď :-P a vůbec si tak říkám - bylo vlastně dneska vlastně jasno? Si nějak nevybavuju popravdě...
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Brno

#53

Příspěvek od adam.trhon »

Na severu Brna bylo jasno až někdy do jedné, kdy jsem šel domů. Kolem desáté tu proletěl nějaký bordel, ale jinak krásně.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Brno

#54

Příspěvek od s0f »

Tiež som si hovoril, keď som šiel z práce po 7. Ale kým som došiel domov, tak bolo vidno tak 3 hviezdičky :D to sa mi do tej kosy nechcelo, asi si počkám na nejaké oteplenie no.. Ale len s lidlskopom by som kľudne vybehol, nejaký víkend, až bude jasno.
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Brno

#55

Příspěvek od adam.trhon »

Já mám s víkendy trochu problém, většinou býváme u našich nebo u tchyně. Vyběhnout bychom ale mohli i jen na chvíli - na hoďku dvě. V tomhle to mám trochu jinak, už párkrát jsem slyšel něco ve stylu "ale mám čas jen tak do čtyř do rána", já ale většinou jedu na dvě tři hodiny. :) Kór v takové zimě. Pokud bychom se domluvili, vzal bych to autem a vyzvedl tě u domu. Ve čtvrt na deset výjezd, o desíti bychom mohli být rozbalení, o půlnoci začnem balit a o jedné v postelích.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Brno

#56

Příspěvek od s0f »

Takto na blitzkrieg by to šlo. Tento týždeň robím 10:30 - 19:00. Napíšem ti do správy kontakt na mňa a polohu, pak by sme sa mohli dohovoriť na nejakej online platforme. TomTom mi písal, že by tiež vyšiel, tak ak by sme mohli traja, ak by bola kapacita. Kedy by si chcel?
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Brno

#57

Příspěvek od adam.trhon »

Dnes to vypadá nadějně: https://en.sat24.com/en Jestli se to nepokazí, vyrazil bych kolem osmé, návrat počítám maximálně tak kolem jedné. Lokalita buď Moravecké Pavlovice, nebo Šitbořice. Přidá se někdo?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Brno

#58

Příspěvek od s0f »

Ja by som vyrazil az na konci brezna cca najskor..
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
KozelSDN
Příspěvky: 22
Registrován: 12. 03. 2019, 14:02
Bydliště: Lysice
Věk: 32

Re: Brno

#59

Příspěvek od KozelSDN »

Ahoj / Dobrý den,

aktuálně tu není někdo z Brněnska / Blanenska na nějaké to večerní, potažmo noční pozorování? :-)

Standa K
LightBridge LB-10 25.4cm/10" Dobsonian
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Brno

#60

Příspěvek od madcat »

Předevčírem jsem chvilku koukal na Měsíc, už jsem měl fest absťák, ale teď jak je v úplňku tak to skoro nemá cenu, dyť není krom toho Měsíce nic vidět. Až trochu poodleze, tak bych to zase vytáhl :-).
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Odpovědět