Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

(pokracovanie diskusie) z http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 0;start=45

Myzer napsal:

Tak to snad nemyslis vazne.
Ja by som videl realnejsie tu Brncalovu chatu u nas, to uz je dost vysoko, pripadne sa da ist este aj trochu vyssie. Alebo o tom sa uz neuvazuje?

Vystup nie je myslim najnarocnejsi, podla mna by sa tam dal dostat aspon jeden dalekohlad. A hore uz bude nejaka 7. magnituda, v pripade lepsich podmienok je na co sa tesit. M31 dlha vyse styri stupne siahajuca okrajom az k Mliecnej ceste, M33 vypalujuca oci a napadna Kalifornia. 8)
Ale nie, tak som to nemyslel. Tatry platia, ale uvazujem do buducnosti nad nejaky vyletom za MHV +8mag. BTW Tatry su aj tak umiestnene v krajine s vysokym svetelnym znecistenim, takze to Rumunsko alebo Bulharsko (ale aj Grecko vo vnutrozemi) je idealne.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#2

Příspěvek od MP »

Toto musim potvrdit. Kdo nebyl v rumunskych nebo bulharskych horach, ten si to tezko dokaze predstavit. Uplna tma, nejblizsi civilizovana mista s osvetlenim desitky kilometru daleko a navic dokonale cisty vzduch - neni tam zadny prumysl, ktery by ho zasvinil. A navic se tam da na nekolika mistech dostat do 2000m autem. Jen to obcas neni pro slabsi povahy - zadna civilizace, co clovek nema s sebou, to uz nesezene a to, co ma s sebou, mu pri nejblizsim styku s "civilizaci" mozna ukradnou. Ale pokud se tam nekomu v lete chce jet, rad se pridam ( i s autem ). Problem je jen nedostatek casu, ale staci to na par dni - cestou na zatmeni Slunce 1999 jsme trasu Cechy - Fagaras zvladli za necely den.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

MP napsal: Toto musim potvrdit. Kdo nebyl v rumunskych nebo bulharskych horach, ten si to tezko dokaze predstavit. Uplna tma, nejblizsi civilizovana mista s osvetlenim desitky kilometru daleko a navic dokonale cisty vzduch - neni tam zadny prumysl, ktery by ho zasvinil. A navic se tam da na nekolika mistech dostat do 2000m autem. Jen to obcas neni pro slabsi povahy - zadna civilizace, co clovek nema s sebou, to uz nesezene a to, co ma s sebou, mu pri nejblizsim styku s "civilizaci" mozna ukradnou. Ale pokud se tam nekomu v lete chce jet, rad se pridam ( i s autem ). Problem je jen nedostatek casu, ale staci to na par dni - cestou na zatmeni Slunce 1999 jsme trasu Cechy - Fagaras zvladli za necely den.

Navrhujem termin v case (+/-) od 30.7 do 12.8.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#4

Příspěvek od MP »

Co na to organizatori MHV a podobnych akci ? Nebo to "zorganizujeme" jednim prohlasenim : sraz je v 8 vecer pred srpnovym ( augustovym ) novem na terase chaty u jezera Bilea Lac ( Fagaras, cca 2050mnm, dostupne autem ) s malymi dalekohledy v batozich, abychom pripadne mohli vyslapat jeste tech par set metru na hreben. Spacaky s sebou ( jinak ta chata je na nase pomery velice levna ).
:)
Tak. A pokud se tady na to ozve nekolik lidi, je znacna sance, ze se tam aspon 2 z nich ( nebo z nas ) potkaji ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#5

Příspěvek od Maros »

No pokial mi vyda cas tak by som sa rad zucastnil takejto akcie.Nakolko som aj rybar tak mam aj nejaku vybavu na par noci pod stanom,planujem kupit trieder15x70 a este nejaku svacu do batohu a mozem ist aj na nejaky kopec
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#6

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal: (pokracovanie diskusie) z http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 0;start=45

Ale nie, tak som to nemyslel. Tatry platia, ale uvazujem do buducnosti nad nejaky vyletom za MHV +8mag. BTW Tatry su aj tak umiestnene v krajine s vysokym svetelnym znecistenim, takze to Rumunsko alebo Bulharsko (ale aj Grecko vo vnutrozemi) je idealne.

No uvidime ako sa to vyvinie, kazdopadne tych +8 mag tam asi tiez bude len vynimocny stav, ktory nie je kazdu noc /skusal si tam MP urcit MHV?/.
???
A to Grecko neviem neviem, bol som tam dva tyzdne, navyse v podstate vzdy na inom mieste na Peloponeze a mag bola cely cas max +5, silny opar, ziadny vietor, ktory by to trochu vycistil. A pre auto to uz nie je najblizsia krajina.

Tatry sice lezia v oblasti svetelneho znecistenia, ale lepsie podmienky som zatial u nas nevidel. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#7

Příspěvek od MP »

Myzer napsal:
/skusal si tam MP urcit MHV?/Ne, to jsem si netroufal - jen jsem ziral ( a nemam v tom praxi - kdyz vidim tolik hvezd, ktere normalne nevidim a nemam mapu oblohy, tezko neco odhadnu ). Byl jsem tam na vyletech v horach, ne na pozorovani, nemel jsem s sebou zadne vybaveni ( jen jednou triedr ).

Opar jsem tam nikdy nezazil, jen k ranu mlhu v udolich, na hrebenech bud zatazeno ( vanice, prutrz mracen a podobne horske radosti ), nebo jasno. Pocasi se obcas meni velice rychle, jako v kazdych horach.

Jinak s tou dostupnosti autem je to hezke, ale dostupna jsou ta obydlenejsi mista, kde obcas sviti ruzne chaty. Na obloze to neni znat, ale pri pozorovani by to rusilo. Takze by to chtelo vytahnout dalekohledy na hrebeny, dal od tech chat. Napr. nad tim vyse uvedenym jezerem Bilea Lac je cast hrebene pomerne plocha ( louka, jen mirny svah ) a z nej neni videt vubec nic, jen obloha - udoli s chatami jsou pod obzorem, za okrajem te ploche casti. To ovsem neni na tahani velkych dalekohledu - od jezera a chaty to je tak 1-2km vodorovne a 200-300m svisle po kamenite stezce. Ale velke dalekohledy ani nejsou potreba. Staci se tam nahore natahnout na travu ( radeji ve spacaku - v noci tam je zima ) a koukat na oblohu. Ten pohled stoji za to.


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

Ked som rozpraval tento napad kamratom, vystrihali ma , ze sa tam kradne na kazdom kroku a je problem s dovozom veci (aky mi nahodou nepreclili moj vlastny dalekohlad). Ake mas s tym skusenosti ?
Podla mna tam v horach je ina situacia, ci nie ?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#9

Příspěvek od MP »

Tohle uz jsem psal vyse : v horach problem neni, ale pozor na veci pri pohybu v civilizovanejsich mistech, krade se opravdu vsude, obcas i dost drsnym zpusobem ( tu Prakticu mi vytrhli primo z pouzdra na rameni a sehrany tym mi blokoval cestu, zatimco jeden utikal s fotakem :-[ ). Take je potreba tech par kartonu piva pro celniky a policajty. A pozor pri vymene penez - mimo Rumunsko se lei nedaji sehnat a v Rumunsku casto oficialne take ne ( mimo turisticke oblasti jsem neuspel ani v mistni bance ), takze je clovek casto odkazan na mistni vexlaky, coz jsou vesmes trenovani podvodnici. Ale penez clovek moc nepotrebuje - vsechno je na nase pomery neuveritelne levne. A pokud nechceme navstevovat turisticke pametihodnosti a staci nam vylet do hor, tak jde jen o cestu tam a zpet a to nejak prezijeme.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

Pytal som sa mojho kamarata, ktory chodi do Rumunska liezt,lyzovat, trekovat a bajkovat ako je to v sucasnosti tam: odpoved ma zaujala natolko ze som si ju dovolil sem skopirovat v plnom zneni:

Rumunsko je v principe civilizovana len trosku chudobnejsia krajina, aj u nas sa najdu zastrcene podobne zaostale oblasti s koloritom konskych a volich zaprahov, to vsetko su predsudky. V zavere sme uz ani nezamykali bicykle a nechavali ich len tak oprete o plot, to si nedovolim ani na Slovensku. Ale jasne, ze trebars na nadraziach mas vselijakych pobudov ako u nas, nachytal som tam dokonca blchy. Vlaky su strasne spinave a sprievodcovia skorumpovani, s colnikmi to bude zrejme podobne, osobne sme vsak nemali mimo dlheho cakania na hraniciach v principe ziadne problemy. Cesty v horach priserne, off road ako svina. Pozor na vec, v mapach su znacene ako normalne cesty pre motorove vozidla druhej a nizsej kategorie! Kategoria zvaznic pre lesne vozidla po Karpatoch. Prave s vynimkou jedneho sedla vo Fagarasi, kde si Caucescou (ci ako sa to pise) nechal vystavat vybornu ludoprazdnu cestu aka nie je ani na hlavnych tahoch az priamo ku zimnemu stredisku. Dost mozne, ze problemy ktore opisujes su niekde v primorskych letoviskach. V horach su velmi prijemni a pohostinni ludia, ziadne lupicske ciganske hordy. Raz sme v lese za takouto bandou paliacou drevene uhlie a spavajucou v siatroch z igelitu s buchajucimi srdciami a prichystani hned dat nohy na plecia zasli a privitali nas velmi srdecne, normane som sa potom hanbil za svoje predsudky. Ale jasne, ze obcas stretnes aj neprijemnych ludi ako vsade, mal som pocit, ze to v Rumunsku to priamo umerne suvisi s uniformou akehokolvek druhu. Vo Fagarasi sme spali u horskej sluzby, stravili sme v diskusiach velmi prijemny vecer pri ohniku dlho do noci pri ohniku a nakmili nas ich specialitou, kukuricnou kasou s bryndzou - Mamaligou. To si nenechajte ujist, podobne ako drzkovu polievku so smotanou, Corba de burta alebo tak podobne. Jedlo v obchodoch co sa tyka vyberu aj cien podobne ako u nas, v restikach vsak velmi lacno. Podla nazvu presne neviem, ale jedno jazero sa nachadza temer v sedle hned za tunelom vo velmi peknom postredi, pokial ti nebude prekazat vyhlad narusajuce klukatiace sa serpentiny ako na autodrahe. Komplex tam vsak posobi pomerne snobsky a tam mozno nebudu ti spravni jednoduchi pohostinni ludia a mozno prave tam treba mat zvysenu opatrnost pred kradezami a podfukmi. Ale myslim, ze sluzby budu fungovat standardne.
Prajem prijemnu cestu a daj vediet, ako ste sa rozhodli a dopadli,...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#12

Příspěvek od MP »

Uz jsem ti to psal mailem, ale jeste jednou zopakuji : v Rumunsku a Bulharsku jsou cikani v horach velice pratelsti a pohostinni, od nich zadne nebezpeci nehrozi. Problem je s organizovanymi gangy slusne ( zpravidla znackove ) oblecenych mladiku ve mestech ( nejen u more ), ktere se specializuji na okradani turistu. Ale do mesta prece koukat na hvezdy nepojedeme, tak jen pozor pri ceste tam a zpet.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Expedicia za tmou:Rumunsko, Bulharsko ?

#13

Příspěvek od vasek »

Taky si dovolím přidat trochu do mlýna.
   V Rumunsku jsem byl naposledy předloni a řeknu vám, že to tam jde hodně rychle nahoru.
Byl jsem mimo jiné i v pohoří Caliman a tam jsme šli mimo jiné přes jedno 2000 sedlo, které bylo při úpatí bývalé hory. Bývalé, protože tam dříve těžili síru a tím tu horu srovnali se zemí... A díky té těžbě tam vede z jihu i severu cesta sjízdná autem(aspoň ta severní byla v pohodě). A v tom sedle byl jeden velký plácek o průměru nějakých sto metrů, který vznikl navážkou právě toho vytěženého kopce.
   A myslím, že třeba na jihu v dědině Rastolica by nebyl problém sehnat nocleh a na noci vyjídět na hřeben do toho sedla, kde široko daleko žádný rušivý světelný element není.
   Já bych se třeba taky přidal, ale nevím zrovne ten udávaný termín budu ještě asi v Albánii, kde teda na horách bude tma taky pořádná...
Odpovědět