Kleť - podzim 04

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Kleť - podzim 04

#1

Příspěvek od Radous »

Ahoj,
někde jsem tu vyčet nápad udělat akci i jinde v ČR... Co byste říkali na Kleť - šumava někdy podzim?
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Marlosk
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 03. 2004, 19:04

Kleť - podzim 04

#2

Příspěvek od Marlosk »

Jsem pro - Kleť je přece jenom Mekkou naší astronomie. Nejradši bych jezdil na srazy každý den. :uch: Kdo vlastně tyhle akce organizuje a domlouvá? :indian:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Kleť - podzim 04

#3

Příspěvek od peta »

cetl jsem kdysi knihu pastyr hvezd o erhartove praci - taky bych tam rad zajel... diky te knihy mam k onomu mistu a loucovicim dosti vrely vztah (ikdyz jsem tam nikdy nebyl)

hosi, snad to nebude v tom terminu jako lysa  :banghead:
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Kleť - podzim 04

#4

Příspěvek od peta »

jeste k te mecce nasi astronomie, kdyby nahodou nekoho taky napadlo psat do ondrejova :)))

dotazoval jsem se na moznost pozorovani jejich dvoumetrem (s odkazem na brnenske Noci bez CCD na 60cm dalekohledu)... bylo mne receno, ze az tak velky problem by to snad nebyl (pro organizovanou skupinu) ale vlivem seeingu u tak velkeho zrcadla a ohniskove vzd. systemu cassegrain (30m) je dalekohled pro vizualni pozorovani takrka nepouzitelny, skoda...

to jen pro stouraly jako su ja.. :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Kleť - podzim 04

#5

Příspěvek od Radous »

peta napsal:

hosi, snad to nebude v tom terminu jako lysa  :banghead:

Termíny přizpůsobíme. Peťo až budeš mít pevný termín na starparty Lysá hora, domluvíme napevno Kleť OK?
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Kleť - podzim 04

#6

Příspěvek od peta »

diiky, na mne se ale vubec neohlizet... :)

ja myslim ze ta lysa bude jista tak dva dny predem, vzhledem k nejistemu pocasi v beskydech... proste hura akce, omezovat kvuli tomu dalsi podobne akce je myslim zbytecne... ale jeste jednou diky...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Kleť - podzim 04

#7

Příspěvek od Radous »

No joo.. to je fakt... ono se to vlastně moc dopředu kvůli počasí plánovat nedá :banghead: Termíny ještě upřesním...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Kleť - podzim 04

#8

Příspěvek od MP »

peta napsal: ale vlivem seeingu u tak velkeho zrcadla a ohniskove vzd. systemu cassegrain (30m) je dalekohled pro vizualni pozorovani takrka nepouzitelny, skoda...

Ale pekne by se tim daly fotit planety na kinofilm v primarnim ohnisku .
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Kleť - podzim 04

#9

Příspěvek od peta »

MP napsal: Ale pekne by se tim daly fotit planety na kinofilm v primarnim ohnisku  :) .
hehe, skus, treba ti prideli pozorovaci cas... cetl jsem, ze pokud ma clovek rozumny program, da se s nema domluvit... v okurkove sezone by pozorovani italskych nudaplazi mozna mohlo taky projit...
petr(zavinac)fajkos.com
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Kleť - podzim 04

#10

Příspěvek od Libor »

Radous napsal: Co byste říkali na Kleť - šumava někdy podzim?Coz o to, Klet je jiste pekne misto, ale chtelo by to jeste nejak proverit, zda je mozne tam vubec nejake takove setkani poradat. Pokud se neco nezmenilo za posledni dva roky, tak se na Klet nesmi bez zvlastniho povoleni vyjet autem a nohore taky moc rozhled neni, protoze je to tam hodne zarostle. A obavam se, ze na vlastni hvezdarnu nas pan Tichy v noci nepusti.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Kleť - podzim 04

#11

Příspěvek od Radous »

Libor napsal:
Coz o to, Klet je jiste pekne misto, ale chtelo by to jeste nejak proverit, zda je mozne tam vubec nejake takove setkani poradat. Pokud se neco nezmenilo za posledni dva roky, tak se na Klet  nesmi bez zvlastniho povoleni vyjet autem a nohore taky moc rozhled neni, protoze je to tam hodne zarostle. A obavam se, ze na vlastni hvezdarnu nas pan Tichy v noci nepusti.
Ahoj,
dobrá připomínka... prověřím viditelnost z Kletě a dám info. Jinak výjezd Autama fakt jenom na zvl. povolení, ale to se dá myslim sehnat, když budu vědět dopředu čísla aut...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kleť - podzim 04

#12

Příspěvek od MaG »

Viditelnost z Kleti je velmi slušná směrem na jih až jihozápad. Mám na mysli místo úplně nahoře u chaty na kamenech. Dalekohledy byste museli vynést dál od aut protože místa tam moc není.
Ostatní části obzoru jsou asi následující: Z je tak od 5-10 stupňů výš, SZ je obsazen stromy, rozhlednou a vysílačem s červenými světly. SV je tak od 25 stupňů výš, pak stromy zase klesaj.

Tady je pohled k jihu:


Na pozemek hvězdárny vás nikdo nepustí, za to vám ručím. Navíc na pozemku je ještě mnohem horší výhled než nahoře "na kamenech"

Příjezd nahoru je asi opravdu nějak omezen. Já jsem tam jezdil vždy s Tichými a jednou sem ukecal tátu a vyjeli jsme tam škodovkou, ale bylo to jen na dvě hoďky někdy dopoledne. Možná jsme porušili předpisy, ale taxikáři tam taky jezděj.

I v nejlepší noci je tam trochu světlo od Českých Budějovic (SV obzor nad stromy).
viz rotace hvězd tady: http://astronomy.hyperlink.cz/jak_pozorovat.htm
(expozice 13 minut směrem na sever, je to hodně přehnané, zas tak světlo tam není a taky se hnaly mraky které Budějky asi trochu osvětlily).

Má zkušenost z Kleti je také zde, kdybyste si chtěli udělat představu, jak to tam vypadá, když se noc opravdu povede. (Tak párkrát do roka..)
http://astronomy.hyperlink.cz/noc-na-kleti.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kleť - podzim 04

#13

Příspěvek od MaG »

Takže Kleť nevím nevím. Je to tam prostě super, ale asi byste měli pouvažovat i o Šumavě. Tam to ale neznám vůbec. Bylo by to ale lepší místo - nejspíš.

A takhle tam můžete něco nafotit za půl minuty na 200 ASA, takže obloha je tam vážně super.


Dole sou Alpy, nad šikmým pruhem mraku je spodek Velkého psa!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Kleť - podzim 04

#14

Příspěvek od T.o.m »

Šumavu mohu potvrdit - byl jsem tam párkrát- jednou s dalekohledem a musím říct, že např. takové řasy apod. nelze nenajít 8).
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kleť - podzim 04

#15

Příspěvek od MaG »

Čau Tome, myslíš Řasy v Labuti? Ty sem ukazoval Pražákům na Kleti triedrem. Nevěřili dokud neviděli :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět