Přechod Venuše

8. června 2004, Venuše - sesterská planeta Země - projde při pohledu ze Země přes sluneční disk... více na http://vt-2004.astro.cz
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Přechod Venuše

#1

Příspěvek od A.K. »

Tak si pročítám diskuze a čím dál více závidím. Nevím jestli se ještě někdo podobný jako já najde, protože jsem tenhle tolik důležitý okamžik neviděl :'( V době prvního kontaktu jsem byl na cestě do Prahy - čekala mě zkouška z předmětu u nás na fakultě opravdu "hustýho" a návrat z Prahy byl kolem 20:00 :-/. Nerad tuhle zkutečnost přiznávám, protože si myslim, že kdo se alespoň trochu o astronomii zajímá, ten si to nemohl nechat ujít ....

Jinak děkuju všem kdo pořídili nějaké snímky a za vaše postřehy v diskuzi na fóru, protože mi celou věc trochu přiblíží ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přechod Venuše

#2

Příspěvek od MaG »

To sis nevzal ani filtr nebo třeba triedr? Kdybych já takhle musel tak se buď ze zkoušky omluvím.. to spíš, nebo beru filtr a triedr ...

No až na ty okamžiky vstupu a výstupu to zas takový terno nebylo i když každej den tam taková koule není...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Přechod Venuše

#3

Příspěvek od A.K. »

MaG napsal: To sis nevzal ani filtr nebo třeba triedr?...Na filtr jsem si vzpomněl opravdu brzy, až v Praze, když jsem měl pár minut čas a viděl jak bylo jasno  :-/ No a i kdyby, v autobuse jsem nechtěl být za blázna, kdybych byl celou dobu napláclej na skle s filtrem na oko  ;) a před školou jsem mohl zůstat tak 5minut.  Jinak omluvit se z týhle zkoušky (mimochodem test na 3hod) by znamenalo velký problémy - je to komplikovaný.

Ale řekl jsem si, že je to skoro jako s Merkurem, což jsem viděl (musel jsem se nějak utišit  :)) a že uvidim spoustu snímků z celýho světa, což se teď potvrzuje.

Jako člověk, co má rád astronomii se ale cítim docela blbě. No nic.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přechod Venuše

#4

Příspěvek od MaG »

Já to chápu. Jen s tím autobusem mám jasno, to bych radši ostatním řekl ať se podívaj taky jestli je to divný.

Bylo hezké to vidět, ale snímky a videa jsou někdy dost podobný realitě.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
johny

Přechod Venuše

#5

Příspěvek od johny »

dufam, ze aspon skuska sa podarila. nevidiet venusu a vyletiet z terminu - asi by ma porazilo. :banghead:

ja sam som to pozeral hlavne cez okuliare :o. Aj ked som sa pri jednych nadsencoch s teleskopmi cestou do roboty zastavil, nemohol som si dovolit stat cele doobedie pri teleskope a kolegov nechat v praci bojovat aj za mna. navyse - na fotky sa necitim a vedel som, ze to nafotia miliony ludi po celom svete a na webe to najdeme.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Přechod Venuše

#6

Příspěvek od A.K. »

johny napsal: dufam, ze aspon skuska sa podarila. nevidiet venusu a vyletiet z terminu - asi by ma porazilo. :banghead:Podařila, alespoň že to  ;)

Jinak od rána si prohlížim galerii přechodu na Spaceweather a když vidim tolik fotek, je to v pohodě.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Přechod Venuše

#7

Příspěvek od johnik »

AK:
nezoufej, taky jsem nepozoroval :-[
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Přechod Venuše

#8

Příspěvek od T.o.m »

to A.K.
To přece  nejsou to žádný závody o to, kdo toho uvidí víc nebo tak něco.
Je to přece o tom, že jdu pozorovat, když mám chuť a chce se mi :nod: a hlavně můžu. A když nemůžu tak si počkám na další za 8 let :pimp2:
Tom :hi:

jo ale na přespříští by ses asi nemusel dočkat ;D
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Přechod Venuše

#9

Příspěvek od MP »

T.o.m napsal: t

jo ale na přespříští by ses asi nemusel dočkat ;D
A na ten pristi budes muset do Australie. Tady bude noc a v noci se Slunce blbe pozoruje.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přechod Venuše

#10

Příspěvek od MaG »

6.6.2012 končí přechod cca 6:45 ve výšce 15 st. NAD obzorem. Doporučuji už definitivně nemást lidi. Leckdo mi totiž říká že vidět nebude. Není to pravda, ale bude to jako letos na vých. pobřeží Ameriky. :hi:

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/t ... 2012-2.GIF

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/t ... 2012-2.GIF
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Přechod Venuše

#11

Příspěvek od MP »

No dobre, omlouvam se, ale uznej, ze toho opravdu moc neuvidime. Treti kontakt bude v pul seste "normalniho" casu ( tedy v pul sedme letniho ) a to bude Slunce jeste ospale, rozvlnene, nizko nad obzorem. Uz si pisu do kalendare : vecer 5.6.2012 sednout do auta a odjet nekam na vychod do hor ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Přechod Venuše

#12

Příspěvek od MaG »

Taky si představuju sám sebe někde v horách, ale jak to bude nakonec? To je tak strááášně daleko -- Nevím..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Přechod Venuše

#13

Příspěvek od Paaja »

A co takhle Norsko nebo Spicberky pro rok 2012? Polarni den.... A mozna levnejsi nez Australie nebo Tahiti.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Přechod Venuše

#14

Příspěvek od MP »

Norsko beru, parkrat jsem tam autem byl, ale na pozorovani Slunce, to nevim. Ono tam sice v lete sviti porad, ale je dost nizko. A vyjde to mozna draz, nez Tahiti - je tam dost draho a pokud se chces rychle dostat daleko na sever, potrebujes spoustu penez na trajekty ( pres kazdy fjord ) a placene useky silnic, mosty apod. I kdyz mozna by to slo objet po mori nejakym trajektem rovnou do Narviku, nebo jeste dal.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přechod Venuše

#15

Příspěvek od MilAN »

Paaja napsal: A co takhle Norsko nebo Spicberky pro rok 2012? Polarni den....Polární den ano, ale pod mraky nebo mrholením...???...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět