fotografie prechodu

8. června 2004, Venuše - sesterská planeta Země - projde při pohledu ze Země přes sluneční disk... více na http://vt-2004.astro.cz
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

fotografie prechodu

#46

Příspěvek od T.o.m »

Nie, nie je to zavinené nějakým máznutím. - to jsem rozhodně nechtěl říct :nono:
Mě ta atmosféra na tvých fotkách právě připadá jasně zřetelná :nod:
Možná by MilAN mohl napsat proč se mu to nezdálo, abysme věděli o čem vlastně diskutujem :ears:

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

fotografie prechodu

#47

Příspěvek od MilAN »

T.o.m napsal:
Mě ta atmosféra na tvých fotkách právě připadá jasně zřetelná :
Možná by MilAN mohl napsat proč se mu to nezdálo,

Mě zas není vůbec jasné, kde je okraj Slunce a Venuše - je to to bílé, černé nebo červené ? Proto s tím mám ten problém. A také proto, že jsem tu atmosféru dost dlouho vizuálně sledoval.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

fotografie prechodu

#48

Příspěvek od T.o.m »

... no přece to světlé pokračování kotoučku Venuše na tmavém pozadí, co jiného. :)Jestli jsem tě špatně pochopil, ??? tak sorry.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

fotografie prechodu

#49

Příspěvek od MilAN »

Abychom si více rozuměli : mluvím o středním snímku http://pdlink.szm.sk/venus.htm
kolem bílého okraje Slunce je tmavá kontura a následuje světlá, purpurová kontura. Stejné je to u Venuše. Víme, že se u Slunce nejedná o reálný úkaz.
Takže já mám problém s tím , nazvat tuto konturu u Slunce jako nereálnou , a v okamžiku , kdy "obíhá" Venuši, ji nazvat atmosférou.
A jen toto jsem chtěl vyjádřit ve svém 1. příspěvku.
A jen drobná otázka na oba ( PDlink a T.o.m. ): měli jste čas a viděli při fotografování i vízuálně atmostéru Venuše ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

fotografie prechodu

#50

Příspěvek od T.o.m »

No, na chvíli jsem atmosféru zahlédl, byla opravdu tenoulinká, sotva jako vlásek tenká, ale vizuálně ji potvrdit mohu. :nod:

Ohledně těch tmavých kontur kolem Slunce souhlasím s MilANem, jen jde o to, že tu světlou konturu na tmavém podkladu kolem Venuše (která vypadá dosti reálně) považujeme za atmosféru.
Těžko říct, čím je ta tmavá kontura kolem Slunka způsobená, vyzývám ostatní účastníky fóra ať se na to mrknou, třeba to rozlousknou. :ears:

Tom :hi:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

fotografie prechodu

#51

Příspěvek od peta »

linie kolem kontrastnich prechodu cerna/bila, at uz jsou svetle ci tmave, jsou zpusobeny zaostrovacimi algoritmy bud uz v fotoaparatu nebo pozdeji v pocitaci... zda muzou kontury v nejake mire vznikat i pri procesu snimani obrazu netusim...

niz je priklad vyrazneho doostreni leveho obrazce... vytvoreno i zaostreno v photoshopu...

petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

fotografie prechodu

#52

Příspěvek od MilAN »

Ano, to je moc pěkný klasický případ. Přesně na to jsem myslel při prohlížení snímku Venuše .

Proto nemám rád tvrzení, že i ze špatného snímku lze vydolovat všechny informace. Pokud tam nejsou, zázrak nepomůže.
Ale  tyto problémy s konturami a  hranami, to není jen doména digi  fotografie. I klasická se potýka s obrysovými  jevy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

fotografie prechodu

#53

Příspěvek od Pavuk_ »

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

fotografie prechodu

#54

Příspěvek od MMys »

peta napsal: linie kolem kontrastnich prechodu cerna/bila, at uz jsou svetle ci tmave, jsou zpusobeny zaostrovacimi algoritmy bud uz v fotoaparatu nebo pozdeji v pocitaci... zda muzou kontury v nejake mire vznikat i pri procesu snimani obrazu netusim...

niz je priklad vyrazneho doostreni leveho obrazce... vytvoreno i zaostreno v photoshopu...


Sice je rok 2006, ale myslím, že odpověď na toto bude stále aktuální, protože se to netýká pouze Venuše.

Některé druhy kamer (digitálních), třeba webkamery, mají často doostřovací a kompresní algorimus zadrátován přímo do hardware v kameře. Třeba často používaná Philips ToUcam Pro. Speciální utilitou to lze vypnout.

U analogových CCTV kamer se zase setkáváme s případem, kdy je impedančně nepřizpůsobené vedení, resp. výstup zesilovače, a tento zakmitává, a opět dělá kontury na kontrastních rozhraních. Tentokrát ovšem pouze ve směru vyčítání senzoru, obvykle tedy horizontálním.

Atmosféra Venuše byla VELMI tenká a slabá. Její zachycení bylo možné pouze za cenu přeexpozice slunečního disku, a v okamžicích chvilkového zklidnění atmosféry.

Zde je snímek, získaný po seskládání vybraných nejostřejších snímků videa:


Pokud ji nevidíte, nastavte si dobře monitor:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět