Pocasi

8. června 2004, Venuše - sesterská planeta Země - projde při pohledu ze Země přes sluneční disk... více na http://vt-2004.astro.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Pocasi

#1

Příspěvek od Jirka86 »

Pro ty, kteri jeste nevedi:

Diky ochote vedeni CHMU pred prechodem Venuse byl uvolnen na nekolik dni pristup na cast normalne zaheslovaných www stranek, konkretne na vysledky predpovedniho modelu Aladin (predpovedi na 48 hodin) a na snímky z Meteosatu-7 ze systému PDUS (digitálny prenos dat). Pristup na ALADIN je uplne nezaheslovany, na Meteosat/PDUS je pristup pres nize uvedeny login a heslo.

ALADIN:
http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/res/index.html


PDUS: http://ww.chmi.cz/2600/651108/PDUS/
login: pdus
heslo: astro

Stranky jsou uvolnene do 9.4. rano.

Ahoj vsem :hi: Jirka

PS: Snad vyjde pocasi :bounce: Zatim to vypada docela dobre.

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pocasi

#2

Příspěvek od MaG »

Jo myslím, že je to fajn to sem hodit. A ostatní budou moci pak napsat, jak to u nich s počasím je.

Předpovědi sleduju i na wetterzentrale.de a vypadá to opravdu nadějně. Aladin je velmi detailní a na 12 hodin dopředu prakticky přesný, takže díky za něj, v pondělí večer bychom měli už dost přesně vědět, kde hrozí nejvíc oblačnosti.

Každopádně Venuši uvidí asi všude.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pocasi

#3

Příspěvek od MaG »

Prořil jsem si první ranní šok při pohledu na snímky z družice. Jedeme ale na jih, tak snad..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Pocasi

#4

Příspěvek od GaN »

Neratovice 6:15, od východu se začíná beznadějně zatahovat hustými, černými mraky.... (počasí; tento rok jsem toho moc nenapozoroval)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pocasi

#5

Příspěvek od peta »

napodobne - v brne je polojasno a od severozapadu sem jde nejaka deka... vypada dosti souvisle...

6:35 tady uz to vypada lepe, beru dalekohled do prace na terasu (mraky vypadaly tak tmave kvuli nizkeho slunce)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Pocasi

#6

Příspěvek od Hynek2 »

Mladá Boleslav - totálně zataženo
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Pocasi

#7

Příspěvek od GaN »

Neratovice; mraky se roztáhly asi v 7:25. Viděl jsem i tenký lem atmosféry tvořící přechod mezi okrajem Slunce a kotoučem planety v ca: 7:40. Nádherné.
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Pocasi

#8

Příspěvek od Jirka86 »

Celakovice: je tady jasno, super, doufam, ze maji ostatni take stesti. Snad to pocasi vydrzi.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pocasi

#9

Příspěvek od MaG »

No jak je psáno jinde. Prchali jsme na jih až to dobře dopadlo. Neratovice hlásily vyjasňování a vstup viditelný a já dodávám okraj Poděbrad začátek totálně jasné díry. Pohodu kazilo jen vybalování dalekohledů od 7:22 do 7:25 :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pocasi

#10

Příspěvek od MMys »

Na transit jsem se přestěhovalo na zahradu k tchánovi do Krchleb (asi 8km od Nymburka směrem na Ml. Boleslav) Ráno okolo 5 hodiny obloha OK. Jdu tedy ještě do postele. Vstávám o půl sedmé a pohledem z postele do jižního okna vidím modrou oblohu. Po vylezení z postele mne ale čeká šok - obloha od SZ až do 60 stupňů nad jih zatažená kompaktní dekou, Slunce neprosvítá. Deka se sune docela rychle k jihovýchodu. Začínám uvažovat, kam pojedu, jde mi teď už jenom o to, vidět to. Nějaké focení je mi ukradené. Volá mi MaG, že jedou od Jičína k Poděbradům, že je tam díra. Tak je utvrzuju v tom že je, ale že utíká na jih až jihovýchod. Začínám balit. Moc času nezbývá. Už zbývá jen složit montáž, kterou jsem pracně ustavil. V tom okamžiku ale začínám zjišťovat, že mraky sice lezou k jihu, ale jejich okraj je stále tak v 60 supních nad jihem, a začíná "couvat" zpátky k severu. Vrstva se totiž vlivem tepla v té jasné díře začíná od kraje rozpouštět. Zbývá 20minut do prvního kontaktu. Montáž tedy zůstala na místě, odjezd se ruší a instaluju nádobíčko zpět. Pokud to mraky stihnou, bude to tak, tak...

No, nebudu to napínat. Mraky v místě slunce se začaly rozapdat 5 min. před začátkem 1. kontaktu a v jeho okamžik již přecházely jen poslední zbytky, a ty do pár minut vymizely úplně.

To nade mnou držel ochrannou ruku sám :angel:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pocasi

#11

Příspěvek od MP »

Prakticky stejny nervak - od 3 hodin v noci jsem montoval na 2 montaze dalekohledy, fotak a kamery, peclive je ustavoval a serizoval, aby objektivy mirily stejnym smerem a pak pri vychodu Slunce bylo sice nade mnou jasno, ale na SV totalni deka. Slunce vylezlo z mraku asi v 7:10. :angel: nas ma asi rad, ale obcas si nejaky ten forek neodpusti.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pocasi

#12

Příspěvek od T.o.m »

Tak koukám, že jsem měl zase štěstí - na Vysočině totálně jasno, v průběhu dopledne přibývaly takovéty semtam mráčky, jinak nic :)
Tak dlouho v kuse jsem ještě nepozoroval :D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Pocasi

#13

Příspěvek od ivanmsk »

Pred dvoma rokmi o takomto case sme sa potili pri dalekohladoch... :)
To som si len spomenul na skvely vynimocny ukaz prechodu Venuse cez slnecny disk.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Pocasi

#14

Příspěvek od VK »

A já jsem si říkal, co mi to datum 8. 6. připomíná ... ;D

(spíš než na tohle jsem si ale vzpomněl na jinou událost, která se mi stala před 10 lety; jak je ta paměť složitá!)

V. K.
Odpovědět