Folia

8. června 2004, Venuše - sesterská planeta Země - projde při pohledu ze Země přes sluneční disk... více na http://vt-2004.astro.cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Folia

#1

Příspěvek od Myzer »

Ocakavany ukaz sa pomalicky blizi, a ja este nemam zmontovanu foliu. Chcem ju dokoncit cim skor, lebo neskor v rychlosti a panike este nejako pokazim jej vyrobu alebo si spalim pri prechode oci. 8)

Zaujimalo by ma, nakolko mam zaclonit, aby bol pri pozorovani Slnka najlepsi vysledok.

dalekohlad 254/1200, f/4,7, folia od Baaderu
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Folia

#2

Příspěvek od GaN »

Vůbec bych neuvažoval o pozorování Slunce přes 10' dalekohled!!! Použij Baader sluneční fólii a tvůj refraktor Fomei.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Re: Folia

#3

Příspěvek od karel.mokry »

folii se musi zaclonit cely objektiv.

Nejbezpecnejsi metodou pozorovani je ale projekcni metoda - krome bezpecnosti ma jeste tu vyhodu, ze muze najednou pozorovat vic lidi.

O bezpecnosti je neco tady
http://vt-2004.astro.cz/cz/souvislosti/ ... tended.htm
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Folia

#4

Příspěvek od MP »

karel.mokry napsal: folii se musi zaclonit cely objektiv.
To, doufam, Myzer vi. On asi chtel vedet, jak ma ramem folie zmensit svetelnost, aby dosahl co nejlepsiho obrazu. To je u Newtona slozite, protoze se zmensovanim otvoru se bude zvetsovat relativni centralni zastineni, takze by to chtelo vyzkouset. Zkus to otestovat bez folie na Mesici. Take muzes vyrobit 4 otvory pro folii, do kterych nebude zasahovat sekundar ani jeho drzaky ( popisuje zdenek na svych strankach ). Jinak prechod Merkura i zatmeni Slunce jsem pozoroval i fotil 20cm Newtonem pri temer plne svetelnosti ( ram folie byl siroky jen asi 2cm ) a celkem to slo. Svetla ale bylo zbytecne moc i skrz tu folii. Takze bych taky spis doporucoval ten refraktor.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Folia

#5

Příspěvek od Myzer »

To dufas spravne. ;D
Presne to som myslel. V prvom prispevku som sa asi nedostatocne vyjadril, "zmontovanim folie" som myslel clonu + foliu Baader, nie vyrobou nejakej vlastnej. :repuke: To by dopadlo. :angel:

Ale nebude sa odlisovat kvalita obrazu v tom refraktore oproti dobsonu? ??? Nemyslim teraz len Venusu, ale aj skvrny a ine detaily. Je to predsa len 8 cm, ale asi by to malo stacit, ze? Tiez som pocul :ears:, ze na pozorovanie Slnka sa viac hodi nejaky refraktor.

O projekcii uz neuvazujem, uz som sa s nou napozoroval dost.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Folia

#6

Příspěvek od MP »

Vzhledem k tomu, ze na Slunce budes pouzivat male zvetseni, tak nebude vadit difrakce ani barevna vada toho refraktoru a mala svetelnost bude spis vyhodou. A na refraktor se folie upevnuje snadno - sundas rosnici, vystrihnes z folie kolecko o trochu presahujici okraje objektivu a "priskripnes" ho tou rosnici.

Pokud bys chtel fotit nejake detaily Venuse pri velkem zvetseni, tak to za moc stat nebude kvuli horkemu rozvlnenemu vzduchu mezi Sluncem a dalekohledem. Takze omezeni dalekohledu nebude rozhodujici pro kvalitu obrazu.


Jeste neco :
Pokud bys chtel take fotit a nemas na ten refraktor solidni montaz, tak bude mozna problem s delkou expozice. Pres 80mm s folii to po ranu, nizko nad obzorem, pro ISO 100 odhaduji tak na 1/10 sec., coz se da snadno roztrast. V takovem pripade bych prece jenom pouzil toho Dobsona a vyuzil kratke expozice ( pod 1/100 sec. ). Ovsem az Slunce vyleze vys nad obzor, budou vychazet zase moc kratke. Ale to jen teoretizuju, nevim, jestli chces fotit a uz vubec ne cim.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#7

Příspěvek od peta »

ja pozoroval loni merkur pred sluncem dobsonem o prumeru 150mm, f 1:8 a folii baader - svetla bylo akorat, i obraz byl nad ocekavani dobry...

tentokrat si na dobson 210/1100 urcite udelam clonu podle zdenkovych stranek...

pokud mas ale kvalitni 80mm refraktor, pak bych spise pouzil jeho...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Folia

#8

Příspěvek od Myzer »

Asi najlepsie to bude vyskusat skor, ked sa zase po nejakej dobe ukaze Slnko. 8)

Otestujem refraktor, strihat foliu zatial nebudem /aby nebola potom škoda/, len ju "priskripnem" rosnicou a zistim kvalitu obrazu. Podla toho sa rozhodne. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Folia

#9

Příspěvek od MaG »

Já bych se teda v tomto případě přimlouval spíše za ten dobson. Zvláště kdybych jej chtěl fotit.

Podle toho co vidím na tvém webu se mi zdá, že při vhodném zaclonění bude takto velký dalekohled ideální. Kvality obrazu bych se neobával, ale bude třeba to zkusit až vyleze Slunce. No a klidně to zkus hned po chvíli i přes ten refraktor a uvidíš.

Já nemám osobně ani refraktor 80 mm a podle toho těžko posoudím, zda už jej lze považovat za dostatečně veliký pro takovýto úkaz, zvláště při vstupu Venuše na Slunce. Proto bych upřednostnil těch 250 mm kde ta jistota je větší.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Folia

#10

Příspěvek od Myzer »

A o to mi ide. Velke zvacsenie /max cca 80x ???/ asi moc potrebne nebude a ak bude 8 cm stacit a poskytne kvalitny obraz, je zbytocne si to komplikovat velkym dalekohladom.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Folia

#11

Příspěvek od SKLP »

Použij R80mm, nebudeš s tím mít moc práce a bude to v pohodě. Přechod Merkura jsem pozoroval s R60/700 a viděl jsem úplně všechno. Krásně kruhový kotouček a samozřejmě úkazy na okrajích = vstup, "kapky", doteky........ všechno úpně v pohodě!!!! Používal jsem zvětšení 23x, 46x a 56x. Takže na Venuši....to bude úpně fajn.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Folia

#12

Příspěvek od P.D. »

Tak dneska jsem udělal přípravu na pozorování :

Našel jsem si svářečské sklo č. 14 perfektně vyleštil a pak jsem skrz něj koukal mým newtonkem 76/700 .Myslel jsem si ,že to bude bída, ale byl jsem naprosto šokovaný kvalitou obrazu.Dokonce jsem viděl náznaky granulace  :o  :o
Doufám že si nespálím oči drív než 8. června  ;D
:hi:

EDIT : Nevíte někdo něco bližšího o těch svářecích filtrech ??? Nerad bych přišel o zrak 8)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#13

Příspěvek od peta »

s tim alternativnim filtrovanim slunce pozor, nevim presne jak je to u svarecich skel (zelenych), ale napr. filtr, byt monohovrstvy, z exponovanych barevnych negativu, je dost nebezpecny. ac viditelne zareni odfiltruje dobre a slunce neoslnuje, infracervene zareni prochazi dale a muze vam poskodit oko...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#14

Příspěvek od peta »

k tomu infracervenemu zareni me napada jeste tip pro denni, digitalni fotografy:
udelejte si filtr ze dvou exponovanych barevnych negativu, ten zaradte pred objektiv digitalu a pokud tento nema IR blocking filtr, budete se divit, teda ja se divil vetsina ccd cipu je dostatecne citliva na IR zareni, takze casy se pohybuji u 100ASA pres 1/30s...

nemusi to ale opravdu fungovat u vsech fotaku (odzkouseno s olympusem C2000) a fotografovano je samozrejme odrazene (kratkovlne) IR zareni - musi tedy byt slunecno...

ukazkove foto na:
http://sweb.cz/dobson210/dalsi/IR.jpg
(snimek neni digitalne upravovan)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Folia

#15

Příspěvek od MaG »

Je to fantastické foto. Teď už vím, proč prodávaj IR filmy. Že bych to časem přeci jenom zkusil?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět