MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#286

Příspěvek od MP »

Zdravim a omlouvam se, porad letam po nejakych spratelenych statech a jejich atomovych elektrarnach a nemam ani cas se podivat na forum. Diky Honzovi za mail, ktery mne k tomu zase jednou dokopal.

K vyse diskutovanemu problemu s flatem :
Pricinu uz jsem davno zjistil, u nekterych fotek (male "zastinene" oblasti ve flatu a velke svetle oblasti ve snimku) mi spatne funguje "kalibrace" flatu na snimek - melo to byt vylepseni pro mizerne, castecne saturovane flaty apod., v tomto pripade to aplikaci kvalitnich flatu zhorsuje. Je jasne, co bych s tim mel udelat, ale ted to vazne nestiham. Snad se k tomu brzo dostanu.

K tomu "tmavemu" TIFFu - MRAW standardne orezava histogram tak, aby zacinal od nuly a aby tedy 16bitovy rozsah TIFFu byl maximalne vyuzity. To se hodi pri skladani, kdy tech 16 bitu stale zachovava plnou informaci i pri slozeni vice snimku. Lze to zrusit volbou -l11 v prikazovem radku.

A k Honzovu problemu :
Patrne se ve snimcich lisi sum nebo neco jineho a MRAW pak histogram oreze pokazde jinak. Melo by pomoci opet -l11 nebo -l10 v prikazovem radku. Asi by bylo vhodne u serie soucasne zpracovavanych snimku vyhodnocovat vsechny histogramy spolecne. To by ale znamenalo udrzovat vsechny RGB obrazky v pameti. Zkusim o tom popremyslet.

Znovu se omlouvam, ze se MRAWu momentalne nevenuji, ale zrovna tento rok se nejak sebehlo nejak moc prace.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#287

Příspěvek od LKamarad »

Díky za reakci a alespoň ono nepatrné světélko v temném tunelu, věštící, že bych se alespň na Ježíška (stejně mi nasere) mohl dočkat korektně fungujícího flatovače (ne fuckovače), balícího rozbalené zpět do oné panenské (nedokurvené) singularity RAWem se zvící ..... ::)

Špyritus Sanktus AMEN
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#288

Příspěvek od alda »

Pro odečítání darků fltaů z flatu mi háže mraw chybičku.
Pracuji v příkazové řádce:
mraw FF*.CR2 -d DFFF*.CR2 -v
a chyba je:
DCY0 coding error  (01)

RAWy to vytvoří, ale nevím, jestli se jim dá věřit.
Když to chci do TIFu (mraw FF*.CR2 -d DFFF*.CR2 -t -v) tak to projde bez chyby.
Neví někdo co s tím ?

Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#289

Příspěvek od Libcz »

Tak jsem zrovna chtěl popsat něco jako LKamarad, ale naštěstí jsem si to vlákno pročetl hlouběji a tak jen řeknu, že ty flaty mě zlobí také. Nemám obrázky, jen bych to stručně popsal jako že flaty mi vinětaci obrátí: před aplikací rohy tmavší než střed, po aplikaci jsou naopak výrazněji světlejší a střed tmavší. Když to zkalibruju v regim, je to v pořádku (ale zase ulítne barva do zelena).

Jinak ohledně GUI jsem měl taky takový záchvěv, ale když se programováním živíte, už se moc nechce se tomu věnovat ještě o volném čase a jak opět vidím, dobře jsem udělal Nakonec ono je to ale stejně tak trochu zbytečné, já si stejně udělal "baťáček", framy dycky pomocí totalcommandera (multirename tool) přejmenuju a pustím jen tu dávku, ideálka.

PS: ta aplikace bias na flat mi taky vyhodila zmíněnou chybu DCY0 coding error  (01), ale to tolik nebolí

Jo a dodal bych, že jsem to zkoušel na 600s expozicích na ISO1600, foťák Canon 350D.

Jinak program výborný a plně chápu to "k ledu", taky toho mám u ledu hodně :(
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#290

Příspěvek od pavelseb »

Nakonec ono je to ale stejně tak trochu zbytečné, já si stejně udělal "baťáček", framy dycky pomocí totalcommandera (multirename tool) přejmenuju a pustím jen tu dávku, ideálka.
Tak určitě.... :)

Ale zase na druhou stranu to doufám pomůže těm, co nemají o bat souborech ani potuchy,.....
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#291

Příspěvek od alda »

Tak jsem zrovna chtěl popsat něco jako LKamarad, ale naštěstí jsem si to vlákno pročetl hlouběji a tak jen řeknu, že ty flaty mě zlobí také. Nemám obrázky, jen bych to stručně popsal jako že flaty mi vinětaci obrátí: před aplikací rohy tmavší než střed, po aplikaci jsou naopak výrazněji světlejší a střed tmavší. Když to zkalibruju v regim, je to v pořádku (ale zase ulítne barva do zelena).

Jinak ohledně GUI jsem měl taky takový záchvěv, ale když se programováním živíte, už se moc nechce se tomu věnovat ještě o volném čase a jak opět vidím, dobře jsem udělal Nakonec ono je to ale stejně tak trochu zbytečné, já si stejně udělal "baťáček", framy dycky pomocí totalcommandera (multirename tool) přejmenuju a pustím jen tu dávku, ideálka.

PS: ta aplikace bias na flat mi taky vyhodila zmíněnou chybu DCY0 coding error  (01), ale to tolik nebolí

Jo a dodal bych, že jsem to zkoušel na 600s expozicích na ISO1600, foťák Canon 350D.

Jinak program výborný a plně chápu to "k ledu", taky toho mám u ledu hodně :(
No ohledně těch flatů je to škoda, já mrawu bezmezně věřil a už jsem si taky občas něčeho všiml, to je škoda, nevím asi zkusím porovnat s regimem.
Spuštění přes baťák je pohoda, ještě by to chtělo doladit ty flaty :-)

Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#292

Příspěvek od Libcz »



Tak určitě.... :)

Ale zase na druhou stranu to doufám pomůže těm, co nemají o bat souborech ani potuchy,.....Hlavně to neber, jako že jsem Ti chtěl GUI kritizovat nebo jej odsuzovat, to ani omylem. Sám jsem spíš windowsácký klikač, ale ani dávkové soubory mi nejsou cizí (hodně věcí jde efektivně řešit přímo v nichú, takže jsem obojetný. A Tvé GUI je počin chválihodný a spoustu "zákazníků" si dozajista najde. Né každý chce studovat příkazy commandline :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
jirka.P
Příspěvky: 520
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#293

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj.
Mě to taky dělalo bordel ve flatech jak píše Alda,ale až novejší verze mrawu,tak jsem se vrátil k verzi co má 177kb. ta se mi zdá vpohodě.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#294

Příspěvek od pavelseb »

Hlavně to neber, jako že jsem Ti chtěl GUI kritizovat nebo jej odsuzovat, to ani omylem.
Určitě to tak neberu. Pokud to někomu pomůže, budu rád.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#295

Příspěvek od pavelseb »

Zdravíčko,

tak jsem vypotil verzi 1.6 která přináší:
Zobrazení seznamů obrázků v tabulce
Načítání informací o délce expozice, teplotě, ISO hodnotě a použité kameře ze souboru a možnost zobrazení v tabulkách
Vyhledávací nástroj pro dark snímky podle kritérií
Možnost provádět kalibraci Light snímků vícevláknově (víceprocesorově)
Úprava vzhledu nastavení


Vyhledávání dark snímků
Ve skupině Dark snímky stiskněte tlačítko Vyhledat, nebo v menu Soubor->Vyhledat Dark snímky. Zobrazí se dialog na vyhledání. Pokud byly před zavoláním vyhledávání vloženy nějaké Ligt snímky, je filtr přednastaven následujícím
způsobem:
Teplota je aritmetický průměr všech Light snímků, kde tolerance největší teplota – nejmenší teplota / 2.
ISO je nastaveno podle ISO hodnoty prvního snímku.
Délka expozice je nastavena podle prvního snímku a tolerance je největší odchylka u ostatních snímků.
Vyhledávání je možné nastavit několik kriterií.
Prohledat adresář – Je nutné nastavit adresář k prohledání. Prohledává se celý adresář, včetně podadresářů,
takže je možno nastavit c:. Ovšem čím více podadresářů nenutné prohledat tím déle trvá vyhledávání.
Filtr jména – výchozí hodnota je *.CR2 a znamená vybrat pouze soubory s příponou CR2. Pokud není nic zadáno
vybírají se všechny soubory, ale jen u CR2 a Tif (Tiff) je možné vyčíst potřebné parametry.
Jen soubor ve složkách – Vybírají se jen ty soubory, které jsou umístěny v adresáři tohoto jména. Vhodné
například pro takovouto strukturu adresářů:
Projekt
Light
Dark
Pak lze do tohoto pole napsat adresář Dark a vyberou se soubory pouze v adresářích Dark.
Aplikovat filtr – pokud je zatrhnuto, aplikují se na vyhledané soubory tyto kritéria:
Teplota – Vyčte teplotu snímače ze souboru uloženou v EXIF datech. Tu porovná s nastavenou, +- tolerance, a
pokud vyhovuje, je soubor zahrnut do výsledku.
ISO – Vyčte ISO hodnotu ze souboru. Tu porovná s nastavenou, a pokud vyhovuje, je soubor zahrnut do výsledku.
Délka expozice – Vyčte délku expozice ze souboru. Tu porovná s nastavenou, +- tolerance, a pokud vyhovuje, je soubor zahrnut do výsledku.

Po stisku tlačítka vyhledat je zobrazen Výsledek hledání. Zaškrtněte ty soubory, které chcete použít a zvolte
Vybrané použít ke kalibraci.

Vyhledávač NEROZPOZNÁ dark snímek od oastaních typů snímku (Light, Flat, Bias) podle obsahu. Vybírá jen podle informací uložených v EXIF datech. Rozhodnutí zda snímek je opravdu Dark, musí učinit uživatel!

Nějaké malé info a přehled verzí a vlastně odkaz na stáhnutí najdete zde http://waa.4fan.cz/www/equipment/?type=mrawgui

Vyzkoušejte, otestujte, zkritizujte,.... za vše díky
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#296

Příspěvek od ogami »

Moc pekne Pavle, hlavne ta kontrola a nastaveni tolerance teploty podle udaju z exifu. Ja uz sice mraw nepouzivam, ale ve sve dobe by se mi to urcite hodilo. Roztridit darky podle teploty jde i jinak, ale takhle je to pekne vse all-in-one ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#297

Příspěvek od alda »

Díky moc, za novou verzi, ani jsem nevěděl, že tu teplotu zaznamenává i ten můj EOS500D.

- jenom hloupý dotaz, BIAS asi není dark k flatum co?
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#298

Příspěvek od Bíba75 »

Tak tohle nená chybu, hlavně ta teplota snímku!!
Snad to ukazuje správně mám 40D
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#299

Příspěvek od pavelseb »

alda: SZ

Bíba75: je to vytáhnuto ze souboru podle specifikace. U mně to odpovídá teplotám, které vyčítá program BackyardEOS a vkládá do názvu souboru. Tak hádám že je to správně. Ale je možné, že u některých formátů to bude chybovat. Pak mně neváhejte kontaktovat a dáme to do pořádku.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#300

Příspěvek od MaG »

Bíba: Mám 30D a ukazuje mi to správné teploty. Například v pátek jsem měl na čipu 13-14 st, když venku bylo kolem deseti.

Pavelseb: Asi přejdu na GUI, tahle verze mi už připadá super. Fakt skvělá práce.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět