Časopis Astropis

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Časopis Astropis

#226

Příspěvek od MaG »

Díky za odvahu to sem takto napsat. Faktem je, že to nechápu, protože ať už šlo o Astropis, článek na internetový server, nebo jiný časopis, nikdy bych si nedovolil nedodržet termín a to se mi už stalo u Astropisu konkrétně, že bylo třeba něco odevzdat do tří dnů a neměl jsem s tím problém. Pokud by mi toto nějaký autor udělal, raději bych hledal náhradu jinde.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Kasei
Příspěvky: 51
Registrován: 04. 08. 2007, 03:40

Re: Časopis Astropis

#227

Příspěvek od Kasei »

Problem nastava, kdyz je to treba zasadni clanek pro dane cislo - to nahradit nelze a musi se cekat...
Astropis je pro vsechny autory (a hlavne redakci) konicek, takze na nikoho nelze tlacit jako v komercne orientovanych casopisech. Redakce se snazi hledat zajimave clanky "na urovni" - neni zadouci z toho delat vedecky bulvar a to stoji cas a usili (clanky jsou nezavisle recenzovane).
Takze nezbyva nic jineho nez zadat ctenare o shovivavost.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Časopis Astropis

#228

Příspěvek od Janek »

Návod pro mudrce:

Kdož se tu opíráš do Astropisu, OPRAVDU si zkus sednout ve svém volném, nikoliv pracovním čase, napiš souvislé třeba 2 strany A4 o problematice, kterou dobře znáš, ověř si všechny fakty, které tam uvádíš, aby věděl, že nehlásáš bludy, pořiď nebo ozdrojuj a prověř obrázky, které použiješ. Pak ať si to přečti, uprav češtinu, slovosled, zkoriguj, abys věděl, že je to alespoň trochu srozumitelné a čitelné. A pak si zjisti, kolik toho volného času si tomu věnoval, kolik si ukousl své rodině, dětem, domácnosti, svým dalším koníčkům atd.

Pisálků do novin, kteří píšou osobní komentáře (tudíž svůj názor nemusí ničím podkládat - je to jen názor) jsou plné redakce a podle toho vypadají jak tištěné noviny tak internet. A na obranu redakce - Astropis není personálně ani finančně vybaven jako např. Vesmír.

I když zpoždění je nepříjemné a vůbec není dobré, že legitky ČAS dorazily později - buďme rádi, že ho máme, že je to baví a jen si přeji ať vydrží nadále a nedopadne jako Říše hvězd.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Kasei
Příspěvky: 51
Registrován: 04. 08. 2007, 03:40

Re: Časopis Astropis

#229

Příspěvek od Kasei »

Jeste k prukazum CASu: ctenarum mely dorazit s cislem 4/2016, nicmene i kdyz bylo zpozdeni celeho cisla, tak proste od CASu do Astropisu prukazky vcas nedorazily, takze byly distribuovane bohuzel az s opozdenym Specialem 2016.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Časopis Astropis

#230

Příspěvek od MaG »

Janek: naprosto rozumím a souhlasím, ale pokud mám jednou, dvakrát, nebo 4× za rok udělat s jedním článkem to, co píšeš, tak to udělám a v termínu, který je třeba. Ono když píšu rozsáhlejší článek na web, je to už leckdy podobně náročná práce a zvládám ji v termínu, o kterém se Astropisu ani nesní. Nikdo na mě netlačí, přesto to rád napíšu. Zpětná vazba se čtenáři mi pak říká, že je to taky v pohodě.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Časopis Astropis

#231

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já si upřímně myslim, že je obdivuhodný, jak málo to s tim Astropisem jde s kopce :)

Ono je to prostě obrovský množství práce - možná to tak na první pohled nevypadá, ale dostat z lidí články, dostat je do nějaký publikovatelný podoby, sehnat k tomu obrázky, doplnit to o pravidelný rubriky, dát tomu všemu rozumnou grafiku, zařídit korektury, vytištění, distribuci, management předplatitelů a u toho všeho hlídat finance a všechny zákonný požadavky, je prostě fakt záhul. Já vim o čem mluvim, mnoho let jsem toho dělal v podstatě půlku já. Když jsem pak z Astropisu potichu zmizel, tak mě až překvapilo, že mě dokázali docela plynule nahradit - jo, přišli a uchytili se pokud vim tři nový lidi a "stará garda" pořád jede, ale je potřeba si uvědomit, že většina těhle klíčových lidí má dneska rodiny a spoustu další náročný práce a to, že dělaj relativně nevděčnou činnost za téměř žádný peníze už dvacet let je dost obdivuhodný.

Každopádně tohle je hlavní problém - lidi. Čas od času se někdo objevil, že by "chtěl pracovat pro Astropis", ale dost často to skončilo buď na tom, že měli jenom zájem tam občas poslat nějakej článek (což je pěkný, ale to může každej), nebo se prostě nikdy nedokázali zapojit s nějakou inciativou - pomatuju si že pár lidí odešlo dost rozčarovaných, prostě proto, že očekávali že když přijdou na redakční radu, tak je budou všichni nosit na rukou řikat jim minutu po minutě co maj dělat. Astropis prostě neni firma, nikdo tam nemá čas ani sílu na nějaký vedení, je tam prostě práce, co se musí udělat a někdo se jí musí chopit - k tomu je potřeba bejt nejenom ochotnej a umět něco, ale prostě taky mít tu schopnost se aktivně zapojit a komunikovat.

Pokud by se našli nějaký lidi, co by byli schopný přijít a zapojit se do práce, tak si myslim, že celá redakce bude nadšená až za roh. Jenomže hlavní odměna, kterou za to lze čekat, je dobrej pocit. Jo, vyplácej se tam nějaký honoráře, pro mě to jako pro nezaměstnanýho studenta bejvalo terno, dneska by mi to přišlo jako drobný. Zas jsem se tam toho fakt hdoně naučil, co jsem pak v životě zužitkoval víc, než celou vysokou školu, takže to určitě doporučit můžu.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Pavel68
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 01. 2015, 10:59

Re: Časopis Astropis

#232

Příspěvek od Pavel68 »

Kdo si nezkusil na vlastnì kůži pracovat v nějaké redakci, to nemůže mit reálnou představu o té to práci. Astropis je v dnešní době podle mě sta na velmi solidní úrovni. Dekuji všem co ho delajie :-)
Uživatelský avatar
Kasei
Příspěvky: 51
Registrován: 04. 08. 2007, 03:40

Re: Časopis Astropis

#233

Příspěvek od Kasei »

Vychází Astropis 1/2017
V prvním letošním čísle časopisu Astropis se kromě obvyklých rubrik jako novinky, recenze nebo úkazy na obloze můžete seznámit s dalšími velmi zajímavými tématy, které vám v rychlosti představíme. Petr Brož s Martinem Pauerem připravili shrnutí poznatků o vulkanismu na Venuši. V astrofyzikální sekci vás Ivana Orlitová seznámí se současnými znalostmi o ionizaci raného vesmíru. Vladimír Kopecký jr. představí tajemné rychlé rádiové záblesky, jejichž původ je stále velkou otázkou. Také pokračujeme v seriálu o pozorování Měsíce z pera Milana Blažka, tentokrát na téma „není Bailly jako Baily“. I v tomto čísle je zastoupeno historické téma – Pavel Pecháček rozebírá život Johna Herschela (syna objevitele Uranu) včetně popisu jedné z největších novinářských kachen v historii vědy, která s tímto vědcem souvisela. Díky spolupráci se serverem Kosmonautix si také můžete přečíst souhrn novinek v astronautice. Václav Laifr k tomuto tématu připojuje zhodnocení roku 2016 z pohledu čínské kosmonautiky.
www.astropis.cz
https://www.facebook.com/Astropis/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Časopis Astropis

#234

Příspěvek od 4Brunco »

Je sanca niekde na slovensku kupit Astropis ?
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Časopis Astropis

#235

Příspěvek od wizard_Kysi »

Řekl bych, že jediná cesta je přes předplatné.. více viz

http://www.astropis.cz/Predplatne/objednavka.php
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
IvanM
Příspěvky: 99
Registrován: 23. 05. 2010, 20:28

Re: Časopis Astropis

#236

Příspěvek od IvanM »

Stačí poslať e-mail na p. Soumarovú - soumarova@observatory.cz,
pošle pokyny ( úhrada 17 € cez FIO banku - bankové údaje sú na http://www.astropis.cz/Kontakt/kontakt.html.)

Ivan
trieder 12x34, Theo 10 (55/130mm ?), MAK SW 102/1300mm, Celestron 10x50
okuláre set 25mm a 10mm, 32 mm
Canon PowerShot SX200 IS + CHDK, ASI 120MC
EQ-5 + AstroEQ ,
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Časopis Astropis

#237

Příspěvek od zuzi »

Přidám ke starším příspěvkům zde taky názor.
Sám jsem se před lety uvrtal že do jednoho periodika napíšu občas recenzi (převážně o technice) a je to občas pěkné peklo. Když mají být informace aktuální, tak na napsání je třeba měsíc až 3 a rozsah je 2-3 A4. Popravdě vždy bojuji s termínem uzávěrky a nejsem sám, autorů je relativně dost a hodně z nich to tak má. Pokud to nemáte jako pracovní náplň co vám zajišťuje obživu, ale je to zájmová činnost, velice snadno dojde čas recenzi napsat. Proto obdivuji že i v dnešní bláznivé době časopis jako Astropis funguje a úroveň je aspoň pro mne parádní.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Časopis Astropis

#238

Příspěvek od stana85 »

Kdy vám přišel astropis 2/2018? Mě včera a přitom vyšel 29.6.2018. Zajímalo by mě kde vzniká to hrozné zpoždění?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Časopis Astropis

#239

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Mě taktéž včera.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Časopis Astropis

#240

Příspěvek od L@dis »

Mě přišel časopis včera.......
Také mi vadí, že vychází se zpožděním.
Je spousta zdrojů na internetu o tom, "co je vidět na obloze v červenci".
Když už ale časopis odebírám, tak bych ocenil, že přijde s takovou mapou v červnu...a ne na konci měsíce července :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Odpovědět