Registar

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Registar

#31

Příspěvek od Prazan »

DF je ideální fotit při stejné teplotě (a vlhkosti?), při které jsi snímal "světlo". Použiješ stejnou citlivost a zadekluješ objektiv. Kalibrací snímků pomocí DF dosáhneš hlavně odstrnění hotpixelů a elektroluminiscence. Abys zvítězil nad šumem, snímáš právě těch třeba 15 expozic na stejnou citlivost. Kolik DF? Někdo jich nasnímá třeba kolem 10-20ti, jiný je zastáncem, že jich fotí stejné množsví jako light-framů (tedy třeba 40 - to se za jednu noc kolikrát těžko stíhá. Obecně se opět snažíš oddělit "signál" od šumu - proto čím více expozic, tím lépe.
Dalším kalibračním snímkem je flatfield a bias. Na ty se neptáš, tak se o nich rozepisovat nebudu. Snad jen to, že bias nasnímáš opět při stejné citlivosti a zadeklovaném objektivu na velmi krátký čas - třeba 1/2000 s. Opět jich nasnímej třeba 20. Flatfield je ideální fotit při naprosto shodném stavu fotografické sestavy - tedy nejlépe opět na místě, ale na to musíš mít udělátko jménem "lightbox". Nebo sklopíš hlavu jako spousta z nás a vyfotíš jej doma.
Registar slouží ale k registraci a složení už zkalibrovaných snímků. Ke kalibraci použij třeba Subraw nebo Deepsky Stacker (ten zvládne i registraci a složení snímků).
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Registar

#32

Příspěvek od Slávek »

Díky, díky takže pokud to chápu správně je DF na odstranění šumu dlouhé expozice (hot pixelů) a slouží pouze jako kalibrační snímek. Registar pak zkalibrované snímky složí, ale sám je zkalibrovat neumí? Chci se hlavně poprat se šumem. zkoušel jsem tedy ten Registar a běžný šum odstraňuje skvěle a snímky pěkně překryje přes sebe ale ty hotpixely tam zustávají... takže to s registarem na hotpixely ani nemám zkoušet? K těm flatfiel a bias. Pokud vím flatfield slouží k odstranění tmavých rohů? na canonu 50D mám automatickou funkci k potlačení vignetace a funguje bez chybičky. co to ale je bias a k čemu slouží to nevím... :(
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Registar

#33

Příspěvek od Vejr »

Mozna mne nekdo opravi. Ale Bias je na odstraneni sumu zpusobenym "temnymi proudy". Zkratka takovy ten zakladni sum, ktery se projevuji jiz pri nejkratsich casech a je zpusobeny elektronikou fotaku (podobne jako sumi i reprobedny, kdyz do zesilovace nejde zadny signal)
Flat neodstranuje jen vinetaci, ale vsechna zkresleni v opticke ceste. Takze treba prach na optice ci senzoru atp. Rozhodne bych spis pouzival flat nez automatiku fotaku. Ta je optimalizovana na denni fotky a tezko rici, co udela s nocnim snimkem. Krom toho - fotit bys mel do RAWu a predpokladam, ze do toho by takovou funkci zasahovat nemel...
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Registar

#34

Příspěvek od Slávek »

AHA! Už mi to začíná být jasné vše. Jak jsem říkal ale jsem začátečník a teď mi jde hlavně o odstranění šumu. Ten FF zatím dělat nebudu. Navíc mám pocit, že na mém schmidtovi snad vignetace ani není patrná. Takže pro ujasnění: nafotím třeba 15x5min 1600ISO, pak třeba aspoň 10x5min dark (pokud je čas tak je lepší stejné množství jako prvních - tzn 15), flat zatím vynecham, a nakonec bias opět třeba 15x 1/1000s. Při tom bias mě napadá ale otázka - je nutné zakrýt dalekohled, když fotím tak krátkým časem? Takže z terénu si teda povezu např: 15x5min 1600ISO, 15x 5 min Dark, a 15x 1/1000s Bias. (flat nafotím pokud zbyde čas- teď to ale není priorita) Ale teď to hlavní. jak je doma zpracovat? napřed tedy vemu prvotní jeden snímek odečtu od něj jeden Dark snímek, odečtu jeden Bias a pak těchto 15 "odfiltrovaných" snímků složím (třeba v Registaru) a pak třeba doladím ve photoshopu? Je to správný princip?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Registar

#35

Příspěvek od MaG »

Abys tomu rozuměl, Registar vůbec není třeba. Jako začátečníkovi bych doporučil nacvakat pouze snímky objektu a dark framy (třeba 15x5 minut apod. ale možná taky ne na ISO1600, i lepší foťák bych nastavil pro začátek na ISO800 máš-li dobrou montáž). S dark framy to nehroť, pokud hned po focení objektu nandáš krytku na objektiv (a při svítání i na hledáček zezadu), tak budeš mít temný snímek za stejných podmínek a mohly by pro začátek stačit i třeba jen dva (v nouzi) nebo 4. Snad nikdy jsem nepoužil více než 8 DF a tak asi bude toto znát až u hodně dlouhých expozic. Sám nevím, nakolik si tím kazím nebo nekazím fotky, já to nepoznám.

No a zpracování proveď automaticky v programu DeepSkyStacker. Načteš "aktivní snímky" (objekt) pak "snímky temného pozadí" (DF), zarovnáš a sloučíš.

Nějaký bias, registar apod. pro začátek neřeš. Jak jsem psal, zatím jsem bias nepoužil a já to na svých fotkách nepoznám. Jednou jsem ho zkusil a nevím v čem by pomohl. Až to bude třeba, a to bude u mně brzy, zjistím to sám. Ale na to abys to využil snad potřebuješ mít něo nafoceno a nějaké zkušenosti se zpracováním, na začátek bych to nehrotil.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Registar

#36

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Pokud se pouziva dark, poskladany ze snimku, tak jak vylezou z fotaku, tak uz bias neni potreba, protoze jednotlive temne snimky jiz obsahuji bias informaci (bias je pocatecni hodnota kazdeho pixelu, at uz co se tyka naboje v bunce, tak i prispevek casti, kterou pridava vycitaci elektronika). Bias se pouziva samostatne, kdyz se pouziva tzv. kalibrovany dark frame - to je DF s odectenym bias signalem, ktery se nafoti jednou a pri kazdem foceni se preskaluje podle dane teploty (je ale nutne znat jak se chova snimaci zarizeni pri zmene teploty).
Vzhledem k vyse uvedenemu se pri odectu "normalniho" DF od snimku odecte i bias signal, jelikoz jej DF jiz obsahuje.
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Registar

#37

Příspěvek od MaG »

Alien: Dík za upřesnění. Takže pro mně je to nová informace, neboť já vlastně tím pádem bias zatím nepotřeboval.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Registar

#38

Příspěvek od Slávek »

Všem mockrát díky!!... taky jsem si trochu myslel, jestli je Bias vůbec zapotřebí . Takže nafotím pro začátek to hlavní - třeba 10x objekt + třeba 4x dark... a složím to ve DSS. Jelikož jsem dosavaď fotil převážně jednou expozicí, bude tohle pro mě obrovský posun vpřed. Snad bude brzo nějaký použitenlý den (noc) na výjezd.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Registar

#39

Příspěvek od MMys »

Nedávno jsem měl rozsáhlejší příspěvek o kalibraci a o tom, jak to vlastně je s dark a bias a flat snímky zde:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1368/87#87
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Registar

#40

Příspěvek od jirka.P »

Prošel jsem si stránky k Registaru (Auriga Imaging), nápovědu k programu, ale nikde jsem nenašel odpověď, kolik souborů dokáže najednou zpracovat (zregistrovat a zkombinovat). Nevíte někdo, jestli je tam nějaké omezení. Pro více jak 50 snímků mi program vždy klekne (při registraci; 50 zvládne, 51 už ne). Těch 50 je takové pěkné kulaté číslo, takže mě napadá, že je to tímto omezené, nicméně jsem si téměř (né zcela) jistý, že jsem v Registaru zpracovával i více snímků...
Nevíte někdo, jak to tedy je?
Zdravím.
Mám podobný problém.Víc jak po 25 snímcích mi program zahlásí plná paměť a spadne.Přitom mám 2,5Gb ram,z toho 2,1Gb volných.Dá se někde něco nastavit?
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Registar

#41

Příspěvek od Otoron »

Zdravím,
Používá někdo Registar na poskládání snímků z různých teleskopů?
Jaká jsou zkušenosti?
Nějaký jiný SW pokud je doporučení.

Diky
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Registar

#42

Příspěvek od MMys »

Ano, mám tento SW již od svých počátků astrofotografie, skládal jsem s ním i skenované snímky z doby focení na film. Tenhle SW má nejpokročilejší algoritmus registrace, který si poradí i s tím, na čem si ostatní SW vylámou zuby (včetně PixInsight). Na druhu stranu nedělá nic jiného, než registraci a složení. I když poslední verze myslím umí už i kalibraci.

Složení snímků z různých optických soustav většinou není problém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Registar

#43

Příspěvek od francek »

Podobné problémy s plnou pamäťou som mal i pri spracovaní viac snímkov pri DSS i Pixinsight (nad 200). Pomohlo zvýšenie virtuálnej pamäte (swap) nad 200 Gb, alebo dynamický swap pri Win, samozrejme pri voľnom priestore na disku.
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Registar

#44

Příspěvek od petr74 »

zdravim chci se zeptat jestli jde do registaru stahnout cesky manual
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Registar

#45

Příspěvek od MMys »

Ne, nejsem si vědom, že by existoval.

Ale ten SW je tak jednoduchý, že snad ani žádný návod nepotřebuje. Pokud ovládáš alespoň základní astro terminologii anglicky, tak to zvládneš. Pokud ne, je potřeba na tom jazyky zapracovat, protože českých SW v tomhlě oboru je naprosté minimum.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět