GIMP

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

GIMP

#1

Příspěvek od Janek8 »

Pokud nemate X tisic na Photoshop muzete pouzit Gimp...
Upraveno kvůli reorganizaci témat. Martin Vyskočil
LbA

GIMP

#2

Příspěvek od LbA »

Janek8 napsal: A nebo pokud nemate X tisic na Photoshop muzete pouzit Gimp...zial Gimp je na upravu astrofotografii menej vhodny :(
Gimp nespravne otvori raw subory z fotoaparatu...Gimp nevie nativne pracovat v 16bitovej farebnej hlbke.
Skus napriklad pomocou kriviek upravovat obrazok v Gimpe a zistis, ze Gimp ma uzasne NEINTUITIVNE ovladanie zial...
Ostatni skuste stiahnut z http://www.gimp.org/ a mozme zalozit aj nove vlakno GIMP a uprava astrofotiek... :)
LbA

GIMP

#3

Příspěvek od LbA »

Janek8 napsal: A nebo pokud nemate X tisic na Photoshop muzete pouzit Gimp...... alebo GIMPSHOP.
Nahodou som nasiel tento software. Vychadza z GIMP-u, ale ma vyrazne zlepsene ovladanie (hlavne neotvara milion okien, co vela uzivatelom vadilo). Skuste stiahnut :)
http://plasticbugs.com/?page_id=294
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

GIMP

#4

Příspěvek od biker.fm »

Pokud neches kras SW (krast se nema), da se pouzit i GIMP, jen to ovladani je trosicku nestastne - ale da se zvyknout na nej :-)

Vloženo z tématu Adobe Photoshop. Martin Vyskočil.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

GIMP

#5

Příspěvek od MP »

Pokud neches kras SW (krast se nema), da se pouzit i GIMP, jen to ovladani je trosicku nestastne - ale da se zvyknout na nej :-)GIMP je prima, ovladani mi nevadi, ale ma podstatnou vadu - nepracuje se 16 bity na kanal, vsechno automaticky prevede do 8bitoveho formatu. A to je na upravu astrofotek malo.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

GIMP

#6

Příspěvek od Oko1 »

Mě se s Gimpem pracuje celkem dobře, umí toho dost. Má jen jednu vadu, a to že podporuje jen zpracování v 8bit., což - jak se tady dočtete v jiných tématech - je u astrofota trochu problém.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

GIMP

#7

Příspěvek od Psion »

Já si veškerý SW kupuju, ale dát 26 tisíc za SW, který skoro není potřeba mi přijde zbytečné. Raději bych investoval peníze do programů, které zvládají úpravu astrofotek dobře a umí to za pár korun jako např. Nebulosity (60USD). Dražší ale výborný program je PixInsight. Propojeno s programem pro kalibraci snímků MRAW víc ani potřeba není. U GIMPU slibují 16bit TIFF už několik let, zajímalo by mě kolik jim ročně Adobe zaplatí odstupné, aby to neintegrovali do programu  :-/
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

GIMP

#8

Příspěvek od MP »

U GIMPU slibují 16bit TIFF už několik let, zajímalo by mě kolik jim ročně Adobe zaplatí odstupné, aby to neintegrovali do programuJa bych je tolik nepodeziral. GIMP je zalozeny na open-source knihovnach pro manipulaci s grafikou, ktere se vyvijeji v podstate nezavisle a je pochopitelne, ze kdyz to dela nekdo zadarmo ve volnem case, nejde to tak rychle. GIMP 2.6 uz konecne pouziva novou knihovnu GEGL, ktera je 32bitova, zbyva upravit samotny front-end (tedy program GIMP), aby ji dokazal plne vyuzit. Nebo vzit knihovnu a napsat si k ni vlastni uzivatelske rozhrani :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

GIMP

#9

Příspěvek od LaBa »

GIMP verzia 2.7 slubuje uz podporu 16bit raw a aj lepsiu integraciu GEGL..
Jeden z vyvojarov GIMPu (Martin Nordholts) na svojom blogu slubuje, ze do konca roku bude verzia 2.8 a vyzera, ze sa mame na co tesit :)
BTW, mozno neviete, ale GIMP zvlada pracu z Lab a CMYK farebnym priestorom (len ten prevod z RGB do Lab je trochu zvlastny.. robi sa to dekompoziciou farebnych kanalov na mnou pozadovany farebny priestor; a jednotlive kanaly mam vo vrstvach ...)
CMYK? Tam treba zasuvny plugin Separate+..

GIMP (aj ked sa to nezda) je fakt silny nastroj na fotografie. Len skoda, ze nema priamu podporu 16bit obrazkov...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

GIMP

#10

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Proběhla reorganizace témat Adobe Photoshop a Gimp. Martin Vyskočil
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

GIMP

#11

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Integrace 16bit/32bit je už hotová. Odzkoušel jsem to ve vývojové verzi 2.9.1.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

GIMP

#12

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Nerozchodili jste někdo HVLG plugin v Gimpu?

Zkoušel jsem ho v Irfanu i Gimpu - v obou prostředích se spustí, můžu si vybrat Strong/Medium/Weak - pak můžu dát OK a nic se nestane.

Nevypíše žádnou chybu, ale ani nic neudělá :-(

Gimp mám 2.8.4. Pro integraci PS filtrů do GIMP PSPI 1.0.7:
http://tml.pp.fi/gimp/pspi.html


Bill

Edit: Když se to aplikuje na výběr, tak je výsledkem černý výběr :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

GIMP

#13

Příspěvek od Vykuk »

Zdravím. Včera jsem se pokoušel o panorama Měsíce složené ze 3 fotek. Nějak se nemůžu zbavit přechodů mezi vrstvami - můžete mi říci kde mám chybu, případně jak se jich zbavit ? Všechny fotky jsou stejné expozice doslova pár minut po sobě. Pro silné překryvy v Gimpu jsem je trochu oříznul. Při nahánění částí Měsíce dobsonem objekt po okuláru trochu cestoval. Přikládám .xcf z Gimpu: http://leteckaposta.cz/581980535 Vykuk.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

GIMP

#14

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Fotky na sebe jednak moc nepasují a napravo je u každého snímku vidět velké zjasnění s měnící se intenzitou - hádám podle pozice vůči ose okuláru. Čím jsi fotil + jaké byly parametry expozice? Byly to snímky nebo video? Přes jaký okulár? Skládal jsi je v něčem (Autostakkert, Registax, atp.)?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

GIMP

#15

Příspěvek od Vykuk »

Fotil jsem afokálně přes okulár Omegon 9 mm LE fotoaparátem Panasonic Lumix LX 2 přes Dobson 254/1200 na afokálním držáku Baader. Všechno v manuálním režimu 1/50s, ISO 200, pouze ostření bylo na autofokus - režim makro, formát JPG. Když se chytilo ostření, zamkl jsem ho. Takto nastaveným foťákem jsem fotil přes 10s samospoušť vždy pomalou sérii 3 fotografií. Fotografie jsou cca po 1-2 minutách od sebe, ze série jsem vždy vybral tu co se mi zdála nejlepší. U té fotografie jižního pólu bylo vidět že to mám asi šejdrem (nezaostřený temný obloukovitý okraj), u severního jsem pro změnu narazil na hranu ZP okuláru (tenkou pravidelnou modrou obloukovitou linku), ale ořízl jsem to jenom na tu pěknou část. Vůbec když jsem viděl že mi to moc nevychází tak jsem fotky ořezal vodorovně, aby také přesahy nebyly tak široké - měl jsem trochu obavu že se intenzity snímků v těch místech sečtou. Foťák má ovládání na těle zezadu - vždy se znova musí navolit v menu samospoušť 10s a odmáčknout. Myslíš že jsem si tím spíše hnul při znovuzapínání samospouště, než aby to byl vliv polohy Měsíce v okuláru ? Když to vezmu podle čísel fotek a vydělím 3mi (sekvencí) vychází mi, že jsem na foťák šahal během těchto fotek 7x. Neskládal jsem v ničem jiném, jedu na Linuxu a napadl mě zrovna Gimp, se kterým ale nemám zkušenosti (výřezy z fotek a zmenšování nepočítám). Myslel jsem si že to s těmi vrstvami bude jednodušší - prostě jenom panorama shora dolů. Když to srovnám na okraj, nevychází mi útvary na terminátoru, když na útvary, dostanu zubatý okraj (ty fotografie snad jsou natahovací) - což při stejném zvětšení nechápu... Myslel jsem si že tam někde bude nějaké automatické srovnání jasu mezi vrstvami, než je spojím a tím že linie skládání zmizí - ale nenarazil jsem na to.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Odpovědět