Stellarium

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rigel1
Příspěvky: 80
Registrován: 03. 03. 2008, 04:56

Stellarium

#16

Příspěvek od Rigel1 »

Zdravím, stejný problém s padáním Stellaria při zadávání polohy pozorovatele mám taky. Jedu na Windows XP. Polohu pozorovatele proto zadávám buď přes textové menu (písmeno M) nebo opravou souboru config.ini v části [init_location].
Newton 200/1000 na EQ5, Newton 130/1000, Tessar 100/500, Tessar  60/210, triedr 20x50
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Stellarium

#17

Příspěvek od cibess »

Jen pro ty, kteří by řešili podobný problém, metoda "config.ini" funguje, takže díky moc za radu ;)
Tož tak na tom světě.
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Stellarium

#18

Příspěvek od Ondra.P »

nemate nekdo tuseni, jak optimalizovat Stellarium, aby chodilo i na slabsim pocitaci aspon trochu plynule?
nahral sem ho kolegovi z prace, ktery ma doma Athlona XP 2GHz s 500MB RAM a nejakou obyc grafiku, strasne se mu to seka, vim ze docela dost pomuze vypnout "mlhu" a "atmosferu", ale urcite pujde nejak vylepsit i config.ini, nevim ale v cem je nejvetsi problem(nejspis v grafice ???)

zajimave je, ze v praci mi to na 3roky starem A64 3GHz a AtiX800XL chodi naprosto plynule 70-75FPS, zatimco doma na Core2duo 3GHz a NV8800GTS sem rad za 50FPS, obcas to klesne i na 30-20FPS :-/
zvlastni...
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Stellarium

#19

Příspěvek od cibess »

nemate nekdo tuseni, jak optimalizovat Stellarium, aby chodilo i na slabsim pocitaci aspon trochu plynule?
nahral sem ho kolegovi z prace, ktery ma doma Athlona XP 2GHz s 500MB RAM a nejakou obyc grafiku, strasne se mu to seka, vim ze docela dost pomuze vypnout "mlhu" a "atmosferu", ale urcite pujde nejak vylepsit i config.ini, nevim ale v cem je nejvetsi problem(nejspis v grafice Huh)

zajimave je, ze v praci mi to na 3roky starem A64 3GHz a AtiX800XL chodi naprosto plynule 70-75FPS, zatimco doma na Core2duo 3GHz a NV8800GTS sem rad za 50FPS, obcas to klesne i na 30-20FPS Undecided
zvlastni...
Zajímavé, na notýskovi (Celeron M 1,3GHz, 512 MB RAM, integrovaná grafika) mi Stellarium jelo úplně v pohodě bez jakéhokoliv zádrhelu ???
Tož tak na tom světě.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Stellarium

#20

Příspěvek od michal.b »

Stellarium se obcas s necim tluce. Stava se mi, ze mam FPS kolem 1, a kdyz ho vypnu, pozaviram ostatni programy a znovu zapnu tak to vyskoci treba na 40. Jinak se asi vyplati nacitat jenom katalogy ktere clovek potrebuje - napr kdyz si necham zobrazit veskere DSO v databazi a k tomu hvezdy do 15. mag, tak je to samozrejme pomalejsi nez kdyz mam jenom Messiery a jasne hvezdy.
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Stellarium

#21

Příspěvek od cibess »

Jinak se asi vyplati nacitat jenom katalogy ktere clovek potrebuje - napr kdyz si necham zobrazit veskere DSO v databazi a k tomu hvezdy do 15. mag, tak je to samozrejme pomalejsi nez kdyz mam jenom Messiery a jasne hvezdy.Poradil bys prosím, jak načítat konkrétní katalogy? Já jsem v nastavení našel jenom možnost zobrazovat hvězdy do volitelné magnitudy, ale ze kterého katalogu to jsem nikde neobjevil. Druhá věc, jakým způsobem zjišťuješ aktuální FPS?? Za reakce moc díky ;)
Tož tak na tom světě.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Stellarium

#22

Příspěvek od Kojaro »

Údaj o FPS máš v pravém horním rohu obrazovky.
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Stellarium

#23

Příspěvek od michal.b »

cibess napsal:
Poradil bys prosím, jak načítat konkrétní katalogy? Já jsem v nastavení našel jenom možnost zobrazovat hvězdy do volitelné magnitudy, ale ze kterého katalogu to jsem nikde neobjevil. Druhá věc, jakým způsobem zjišťuješ aktuální FPS?? Za reakce moc díky ;)
Asi jsem to spatne napsal, moznost jednoduse zaskrtat katalogy tam snad ani neni. Ale DSO jdou filtrovat napr. podle toho, jestli k nim je obrazek (k Messierum a nekolika ostatnim ano, ke zbytku ne). Jinak se nacitaji vsechny ktere jsou v instalacnim adresari - tzn. pokud nepotrebuji hvezdy slabsi nez 12. mag nebo NGC, tak prislusne slabsi katalogy napr. prejmenuju. Je to neohrabane reseni, ale na slabsim pocitaci - proc ne.
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Stellarium

#24

Příspěvek od cibess »

Asi jsem to spatne napsal, moznost jednoduse zaskrtat katalogy tam snad ani neni. Ale DSO jdou filtrovat napr. podle toho, jestli k nim je obrazek (k Messierum a nekolika ostatnim ano, ke zbytku ne). Jinak se nacitaji vsechny ktere jsou v instalacnim adresari - tzn. pokud nepotrebuji hvezdy slabsi nez 12. mag nebo NGC, tak prislusne slabsi katalogy napr. prejmenuju. Je to neohrabane reseni, ale na slabsim pocitaci - proc ne. V tom případě to chápu, jsem měl strach, že opět cosi podstatného přehlížím. To tvoje řešení bych řekl je spíše šalamounské ;D
Tož tak na tom světě.
Uživatelský avatar
Mato_Z
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 05. 2008, 16:35
Bydliště: Čadca

Stellarium

#25

Příspěvek od Mato_Z »

Čo sa týka Visty aj 64 bit používanie najnovšej verzie je bezproblémové pokiaľ:
- inštalátor spustiť s administrátorskými oprávneniami
- pri inštalácii musite zvoliť miesto najlepšie iného než systémového disku, nechať inštalátor vytvoriť si tam program files v 64 bit. (x86)
- hneď po inštalácii upraviť v záložke kompatibilita spúšťanie s administrátorskými oprávneniami

Ale pokiaľ by mi vedel niekto poradiť ako tam nastavím svoje zemepisné údaje (súradnice zem. šírka a dĺžka, keďže prevolené miesta v nastaveniach mi nevyhovujú) vopred ďakujem za radu
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Stellarium

#26

Příspěvek od Ondra.P »

Re:Mato_Z
dobra informace s tema Vistama, sice mam porad jeste XP, ale asi se jim nakonec stejne nevyhnu :(
polohu si musis nastavit v config.ini, uz to tu nekdo zminoval, napr moje nastaveni je:
[init_location]
name = Prague
latitude = +50d09'0.00"
longitude = +14d23'23.00"
altitude = 200
landscape_name = guereins
time_zone = system_default
time_display_format = system_default
date_display_format = system_default
home_planet = Earth
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Mato_Z
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 05. 2008, 16:35
Bydliště: Čadca

Stellarium

#27

Příspěvek od Mato_Z »

Ondatra napsal: Re:Mato_Z
dobra informace s tema Vistama, sice mam porad jeste XP, ale asi se jim nakonec stejne nevyhnu :(
polohu si musis nastavit v config.ini, uz to tu nekdo zminoval, napr moje nastaveni je:
možem povedať že čo sa tyka XP z pohľadu bezpečnosti su veľmi nebezpečne (to by bolo na dlhšie) neporovnateľne s Vistou 64 bit v sucasnosti...
ďakujem za typ skúsim si to nejak nastaviť
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Stellarium

#28

Příspěvek od ladis »

Mato_Z napsal:
možem povedať že čo sa tyka XP z pohľadu bezpečnosti su veľmi nebezpečne (to by bolo na dlhšie) neporovnateľne s Vistou 64 bit v sucasnosti...
ďakujem za typ skúsim si to nejak nastaviť

Ses si skutecne jisty? Coz takhle backdoor primo od MS? Mozna ze i s TrueCryptem jsi zabezpeceny vuci napr. konkurenci v pripade firmy, ovsem vuci MS ... pochybuju...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Mato_Z
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 05. 2008, 16:35
Bydliště: Čadca

Stellarium

#29

Příspěvek od Mato_Z »

ladis napsal:

Ses si skutecne jisty? Coz takhle backdoor primo od MS? Mozna ze i s TrueCryptem jsi zabezpeceny vuci napr. konkurenci v pripade firmy, ovsem vuci MS ... pochybuju...myslel som malware, pripadne ceielený utok hackera, tak k backdooru od Microsoftu o tom sa dá polemizovať:) určite sa hlavne nespoliehať na BitLocker:) ešte sa treba pozrieť na to z uhlu čo za backdoor považovať možno istým spôsobom aj aktualizáciu ktorá preverí legálnosť...
zase pokiaľ by sa niečo prevalilo ako overovanie legálnosti dávnejšie pre Windows XP, pre Microsoft by to nebolo prijemne...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Stellarium

#30

Příspěvek od ladis »

Mato_Z napsal:
myslel som malware, pripadne ceielený utok hackera, tak k backdooru od Microsoftu o tom sa dá polemizovať:) určite sa hlavne nespoliehať na BitLocker:) ešte sa treba pozrieť na to z uhlu čo za backdoor považovať možno istým spôsobom aj aktualizáciu ktorá preverí legálnosť...
zase pokiaľ by sa niečo prevalilo ako overovanie legálnosti dávnejšie pre Windows XP, pre Microsoft by to nebolo prijemne...
Rozhodne. I tak si myslim, ze MS ma zabudovany backdoor v kazde distribuci Windows. Verim skutecne tomu, ze na zadost policie je MS chopen zcela prohledat Vas pocitac na vyskyt cehokoliv... Nepripada mi to paranoidni, ale realne. Fakt je, ze 99.999% lidi nebude dle meho nikdy prohledavanych, ale v pripade potreby...

Rovnez si myslim, ze Xp a starsi jsou z tohoto pohledu "ciste" a dany backdoor je od Vist vyse...

A verim tomu, ze ani zadny firewall nepomuze, ze dany backdoor by dokazal komunikovat v ramco legalni, bezne komunikace na beznych portech, jednoduse ze FW by nedetekoval cokoliv abnormalniho...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět