Mars Previewer

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Mars Previewer

#1

Příspěvek od Zbych »

Přesunul jsem diskuzi /viewtopic.php?f=43&t=26472&start=240/ o prográmku do nového vlákna. Diskutovalo se, že je pro 32 bit systém, ale dá se rozchodit i na 64 bit. systému.

KpS:
Mars Previewer II mi funguje na Win10 64-bit a přitom jej nemám nainstalovaný. Zkuste si stáhnout tento tip a rozbalit jej do nějakého adresáře. Dejte mi pak vědět, jak to dopadlo.

Nicholas:
Funguje. Akorát jsem musel doinstalovat comdlg32.ocx (link, zkopírovat do C:\Windows\SysWOW64, v příkazovém řádku jako správce spustit příkaz: C:\Windows\SysWOW64\regsvr32 C:\Windows\SysWOW64\comdlg32.ocx
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars Previewer

#2

Příspěvek od Zbych »

Já si prográmek stáhl odsud. Vypadá to, že jsou tam novější soubory. Pak je potřeba udělat co píše Nicholas (chcete-li jej rozchodit na 64 bit.).
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Mars Previewer

#3

Příspěvek od Franta62 »

Možná jste si všimli malých rozdílů generovaných mapek oproti skutečnosti při pozorování nebo pořízeným fotografiím Marsu. Je to způsobeno nastavením tzv. "Time zone". U většiny počítačových planetárií a astroprogramů, kde se vkládá časové pásmo, platí pro naše končiny UTC+1 (nebo UTC+2 v případě letního času). Nevím proč, ale u tohoto prográmku musíte nastavit nelogicky -1 (nebo -2 v případě letního času). Program vám pak zobrazí albedovou mapku ve správném natočení.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars Previewer

#4

Příspěvek od MilAN »

Není to až tak nelogické. Program běží v UT. Takže pokud si program bere PC čas, je potřeba počítat -1 h v případě SEČ. Je to tedy korekce PC času, a takhle pracuje i poměrně dost programů . Vím, že s tím mám dost problémů při změně času, každý program se nastavuje jinak, včetně ještě nastavení letního času jako parametru. A u méně frekventovaných programů na to přijdu někdy až hodně pozdě :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars Previewer

#5

Příspěvek od MaG »

Taky jsem na to nastavení Mars Previeweru přišl až empiricky, že má být čas -1 a taky se dost divil. Přeci jen si myslím, že u astro SW je většinou řešen čas, kde ten program používám - v našem případě většinou vyplňujeme UTC + 1. Díky za vysvětlení.

Jinak jsem teda shrnul zde uvedené tipy, jak ten program rozjet, což se hodí na identifikaci útvarů, hlavně pro nás, co je neznáme tolik zpaměti. A pro zajímavost přidal i náhledový obrázek z Cartes du Ciel, protože ten mi zas přišel podobnější fotce.

http://udalosti.astro.cz/?p=11596
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars Previewer

#6

Příspěvek od MilAN »

Pokud to není z předešlého zřejmé, tak ve Win10- 32 bit , program funguje přímo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Mars Previewer

#7

Příspěvek od dvader »

Jinak pro iOS existuje pěkná aplikace Mars Globe...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars Previewer

#8

Příspěvek od MaG »

MilAN píše:Pokud to není z předešlého zřejmé, tak ve Win10- 32 bit , program funguje přímo.
Milane výjimečně posílám poděkování, v článku jsem to doplnil, to jsem fakt přehlédl. Je to dobrý prográmek a byla by škoda ho nemít k dispozici pohodlněji, než přes nějaké emulátory.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars Previewer

#9

Příspěvek od Zbych »

Z dalších aplikací (nejen) na Mars: https://www.google.com/maps/space/mars/,
https://skyandtelescope.org/wp-content/ ... /mars.html,
a
http://jupos.org/gh/download.htm (zde něco více o JUPOSu: https://www.cloudynights.com/topic/6319 ... me-online/). Po nainstalování lze vybrat jakoukoliv planetu /Program - Celestial body, pak Tools - Ephemerides, vizuálně je v záložce Graphics/.
Odpovědět