Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

#1

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

aktuálně používám placený ale za rozumnou cenu SW Nebulosity. Řidím tím ASI1600 a ASI071 kamery při snímání a provádím základní kalibrace snímků, které to zvládá podstatně rychleji než třeba PixInsight.
Paralelně mi běží DeepSkyStacker Live, který průběžně vyhodnocuje a graficky prezentuje základní parametry snímků (FWHM, background, počet hvězd,...) a když mi FWHM začne utíkat, beru to jako signál k nutnosti ověřit zaostření (manuálně), někdy při změně seeingu třeba i zbytečně.
Pointuje autonomní Lacerta Mgen a montáž si většinou ovládám ručně ručkou.

Bohužel se ukazuje, že v aktuální verzi (a několika zpět) je snímání v Nebulosity nestabilní a občas SW zatuhne, nebo rovnou spadne. Naštěstí se to děje v převážné většině případů při nějakých operacích, když přímo v Nebulosity něco dělám a stačí SW restartovat. Ale už se několikrát stalo, že to vytuhlo uprostřed snímání, když jsem spal a po probuzení byl překvapen, že mi chybí data z poloviny noci...

Pro ovládání G3-16200 používám SIPS, ale ten ASI kamery přímo neumí a přes ASCOM se také obávám nestability (i když jsem to v praxi zatím nevyzkoušel).

Nemám úplně čas postuně zkoušet všechny SW, kterých se v posledních letech docela dost urodilo...
Dejte prosím vědět čím řídíte ASI kamery, zda ten SW umí přímo ovládat kamery bez ASCOM a proč jste spokojeni právě s tímto SW, jaké to má vlastnosti (třeba vyhodnocování toho FWHM v reálné čase by se mi zamlouvalo).

díky,
Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

#2

Příspěvek od hades »

Ahoj, dám ti tip na Sw, který ale nepoužívám, a nemám čas jej ani vyzkoušet, jenom prostě vím, že existuje. Informace o něm si pak určitě zjistíš sám: https://nighttime-imaging.eu/
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

#3

Příspěvek od ok1in »

Na to, že to je Open Source, to vypadá dost zajímavě. Stáhl jsem a zkusím prozkoumat a případně poreferovat...
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

#4

Příspěvek od palkog »

Ja pouzivam SIPS s ASI kamerou (cez Ascom) bez akychkolvek problemov. Priamo ZWO kamery podporuje aj APT (https://astrophotography.app/), ale ovladanie je skor prisposobene pre DSLR...
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

#5

Příspěvek od biker.fm »

@Vabra: Pavle, a musi byt pouze Windows ? Vcera jsem stahl image Linux Mint a pres image dal na emmc (1minuta), instalace KStars a INDI jsou pouze tri prikazy ve Shellu (5minut) a nakopirovani katalogu (3 minuty). Celkovy cas 9minut a hotovy system na pripravu nastaveni foceni a ovladani montaze. V uvedenych casem neni zahrnuty cas na download z netu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MarekEx
Příspěvky: 71
Registrován: 27. 11. 2005, 00:55
Bydliště: Vnorovy
Věk: 53

Re: Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

#6

Příspěvek od MarekEx »

Pro ovládání ASI kamer vyvíjí svůj vlastní software přímo ZWO. Mám staženo, chodí to dobře. Nicméně je to zatím řekl bych "jednodušší" záležitost bez extra rozsáhlých možností.
https://astronomy-imaging-camera.com/ne ... ng-us.html
https://astronomy-imaging-camera.com/software-drivers

Já používám SharpCap jehož možnosti jsou pro mě více než dostačující. ASI kamery umí nativně. Funkcí má spoustu včetně FWHM.
https://www.sharpcap.co.uk/
Explore scientific 80/480 ED APO ; Bresser Messier 127/635 planachromát ; ZWO ASI 178 MM ; ZWO ASI 183 MC
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

Re: Windows SW pro řízení ZWO/ASI kamer

#8

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Tiez pouzivam Nebulosity v.4.1.8.e. Ide mi to na Win10. Na snimanie mam Asi1600mm pro a Atik 428ex., vsetko bezi OK, nic nekolabuje. Myslim si ze aj ovela lepsie spolupracuje s Phd2 v.2.6.7.. Je to vidiet pri ditheringu. Pri rovnakom nastaveni Phd link v Nebulosity sa časi pri dither. vyrazne skratili oproti Nebulosity v.3
Odpovědět