INDI, KStars a Ekos

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#136

Příspěvek od midars »

Dík Nouovi :!: :idea: . Problém byl v tom, že KBD a myš byly zapojeny přes USBhub - na přímo fungují. Bohužel oba moje "originál čínské" HUBy nefungují - takže jsem si objednal AXAGON HUE-S2B 4x USB3.0 Charging hub, který by měl být ověřený s RPi4B.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#137

Příspěvek od mirkovacik »

Všimol som si tu použitie nomachine.

Ja používam VNC viever voči rPI4 v konfigurácii od astroberry.
Tam je aj poskytovanie rozhrania GUI cez HTTP , čiže je to zobraziteľné v hocijakom internet brovseri. (Interne to používa asi VNC, ktoré je preproxované do http.) Toto je hrozne pomalé. VNC klient je rýchlejší, ale tiež to má svoj delay. Použitie skutočnej klávesnice, myši a monitora je mega dobré oproti VNC. Čiže aj VNC to spomaľuje.

Má nomachine oproti VNC potenciál byť rýchlejšie?

A ak áno, ako ho tam dostanem?
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#138

Příspěvek od midars »

Je to na webu NoMachine - kde vybereš příslušnou verzi HW a OS a je tam pak i popis jak na to.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#139

Příspěvek od midars »

midars píše:Dík Nouovi :!: :idea: . Problém byl v tom, že KBD a myš byly zapojeny přes USBhub - na přímo fungují. Bohužel oba moje "originál čínské" HUBy nefungují - takže jsem si objednal AXAGON HUE-S2B 4x USB3.0 Charging hub, který by měl být ověřený s RPi4B.
Dodatek a asi "konečné řešení" Obrázek - USB3hub připojený do USB2 konektoru RPi4B nefunguje (s Ubuntu Mate 20.04 a u mne). Musí se zapojit do USB3 a pak vše jede O.K.. Proto myš i KBD připojené přímo do USB2 fungovaly, ale zapojené přes žádný můj USB3hub nikoli (ze 4ks od různých výrobců).
Nou dííík :idea:
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#140

Příspěvek od mirkovacik »

Chlapci, tak dostal som sa ďalej včera. Prosím o ďalšiu radu.

Po úspešnom alingnmente už pomerne rutinne urobenom, že zadám target a začnem fotiť...

Ako zadám target? Nikde som nenašiel, ako skočiť na nejakú súradnicu! Je tam load/slew, ale že objekt alebo súradnica a slew na cieľ... Nenašiel som!

Skúsil som joby, tam sa dá vyhľadať cieľ, ale job sa mi nespustil. Celý som ho zadefinoval, dal spustiť a ... NIČ.

Ako spravím v ekose GoTo?
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#141

Příspěvek od nou »

V hlavnom okne s planetariom najst ciel kliknut pravym tlacitkom eqdir mount -> goto. Ale odporucany sposob je vytvorit si v Capture tab sekvenciu napr 3xL, 1xR, 1xG, 1xB. Tu si ulozit. Potom si v scheduler dat vyhladat ciel (bud tlacitko LUPY cez nazov alebo si v planetariu vycentrovat pohlad a kliknut na ten krizik pod lupou), vybrat subor s sekvenciou a potom pridat. Da sa tam nastavit kolko krat sa ma sekvencia opakovat alebo aby fotil aj do rana. Ked je vsetko nastavene tak uz len stlacit PLAY a ekos uz vie pockat az do zotmenia a zacne vsetko fotit podla planu.Pozor sekcia 3 sa da nastavit pre kazdy riadok zvlast a je dost zaludne zmenit tieto nastavenia po pridani do tabulky.
Snímka obrazovky 2021-06-08 164355.png
Snímka obrazovky 2021-06-08 164355.png (21.6 KiB) Zobrazeno 1434 x
Snímka obrazovky 2021-06-08 164446.png
Snímka obrazovky 2021-06-08 164446.png (117.37 KiB) Zobrazeno 1434 x
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#142

Příspěvek od hades »

Mám OSC, a tak si objekt zvolím v planetáriu a vyberu goto. Jen je potřeba mít před tím odparkovanou montáž. No a pak už dělám platesolve, aby to najelo co nejpřesněji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#143

Příspěvek od mirkovacik »

Mám asi 120mm mini. Zapnem do astromaliny a hneď pôjde? Či tam mám dostať nejaké drivery?

PS: Otázka fotenia bez guidingu je vyriešená. :)

PPS: Ďakujem za odpovede.
a. K tomu nájdeniu objektu. Aj hlavnú aplikáciu som skúsil - nájsť objekt, len som si tam nevšimol to menu, že tam je to nastavenie sa na objekt.
b. K tým jobom. To som skúšal, ale job mi ostal v stave, že sa nespustil. Neviem prečo. Dal som tlačítko "play". Nevadí, skúsim ešte. Možno nemá malina nastavenú správnu zemepisnú šírku/dĺžku a myslela si, že sa to nedá. Ale keď som to skúšal cez deň, tak vypísala, že objekt je pod horizontom a čaká. No skúsim ešte. :)
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#144

Příspěvek od nou »

Treba pozriet na aky cas nastavil ten start time.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#145

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

tak idem rozbehať guiding - hľadáčik 50/162mm, ASI 120mm mini. (Fotím na DSLR, f = 135, t.j. 10"/px, guiding má rozlíšenie cca. 4,6"/px, čiže viac, ako samotná prmárna kamera.)

Prosím Vás skúsenejších - otázky, aby som nezačínal na zelenej lúke.

1. Prekáblovanie - ako urobiť?
Mám vyskúšané prepojenie ASIna cez USB na malinu a EQ6-R cez USB na malinu (ale to bez guidingu, iba snímanie).
Treba alebo je lepšie použiť ST4 kábel? V manuáli som čítal, že lepšie použiť ST4.
To by bolo z montáže do ASIny? To tak bude fungovať?

2. Parametre pre guiding, aké je rozumné použiť?
- gain / offset?
- expozičný čas pre ASInu?
- guiding rate?
- pulse length?
- iné relevantné parametre?
- výber hviezdy - nechať na automat či skúsiť určiť? Aké sú kritériá?

3. EQ6-R sa sama od seba začne učiť korigovať PE alebo jej to treba nejako povedať?

Teda plánujem využiť interný guiding, aby som to mal čo najmenej komplikované. Je to dobrá nápad? Či radšej PHD2?
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#146

Příspěvek od nou »

1. ak je uz montaz pripojena cez USB tak je lepsie pouzit to. ST4 je len zbytocne kabel navyse.
2. guide rate by som nechal na 0,5 expozicny cas pri 10"/pix by som nechal v klude aj na 3 sekundy. pouzivam automaticky vyber hviezdy a nemavam s tym problem. Offset treba nastavit taky aby nebol orezany historgram pri snimani darkov. Gain taky aby bolo vidno dostatok hviezd. Osobne mam gain na 50 offset 10.
3. Nie EQ6 sa sama nenauci PEC. Ekos samotny ma ale moznost zapnut PEC ktora zacne fungovat po jedne otacke teda 8 minutach. Ale zase pri takychto skalach by som to vobec nehrotil obycajny guiding by to mal zvladat uplne v pohode.

Tiez pouzivam interny Ekos guider a nemam problem. S PHD2 som maval nejake problemi s pripojenim ku kamere tak som skusil interny a odvtedy som spokojny.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#147

Příspěvek od hades »

Jak píše nou, zkus to s defaulními nastaveními gudingu, a až kdyby to nefungovalo podle tvých představ, začni se vrtat v parametrech. Je tma spousta věcí, které se dají nastavit špatně a pak bys horko těžko zjišťoval, čím to, že to nefunguje jak má
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#148

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte chlapci,

spravil som ďalší test, zasa som kúsok ďalej a zasa nové problémy...

1. GoTo.
Podľa návodu som v hlavnom okne KStars dal nájsť objekt - najprv M10, celé sa to pretočilo a foťák začal kukať na mňa (čiže smerom dole a mimochodom úplne na inú strau). Dal som znova zarovnanie na polárku (aby sa to chytilo, hovorím si), a dal nájsť Altair (keby náhodou som si zle pamätal, kde je M10). Zasa sa to prevrtelo a namierilo závažovú tyč smerom ku altairu, ale tiež nie presne.

Čo mám robiť, aby to smerovalo správne? Mal som za t, že keď spravím polar alignment, že je to zorientované. Spravil som najprv cez guiding cameru - to ide super (rýchle stiahnitie obrazu, rýchla analýzy, v pohode response). Potom sme spravil hneď za tým to isté cez hlavnú kameru - DSLR Canon 6D, pre to, aby sa montáž zorientovala s foťákom (foták kuká trocha smerom nahor, nejde 100% rovnovežne s lištou).

A ešte - foták aj guider sú paralelne na lište, takže vlastne pozerajú kolmo k tej drážke, do ktorej sa to upína v montáži. Neviem, či je to relevantné.

2. Guiding.
Zdalo sa mi, že to nejako veľmi skáče.
Ak som mal guiding rate default (0,5), tak RMS bola 6-7.
Ak som to zvýšil na 2,0 - viac sa nedalo - tak to kleslo tak na 2-3. Hviezda skákala aj tak okolo stredu celkom dosť- na tom grafe s terčíkom. Väčšinou to bolo vo vonkajšej čast tam, nie v tej vnútornej zelenej...

Viete mi pomôcť, prosím?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#149

Příspěvek od hades »

1. Jak máš nastavenou parkovací polohu v Kstars? A připojuješ ovladač montáže když je v této parkovací poloze? Pokud ne, tak to by mohl být původce tvého problému.
2. Guiding rate nech na 0.5, spíš se ale podívej, jak máš nastavenou délku expozice. Neznám tvoji sestavu, ale pokud máš na pointaci nějakou běžnou kameru (ASI120, QHY5), tak je vhodné nastavit délku expozice v rozmezí 2-4 sekundy. Pak ti ten graf nebude tak moc skákat. Při nastavení kratších expozic jenom honíš seeing. Může to být ale i něčím jiným...bohužel bez dalších informací se to nedá lehce diagnostikovat
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#150

Příspěvek od mirkovacik »

1. A home position som nič nerobil. Možno to bude ten probém.
Mal som za to, že keď spraví polar alignment, tak je zorientovaná.

V zásade - ja to vždy rozkladám a skladám. Takže to nikdy nebude v home position. Tým, že na to montujem techniku, musím mať dec osu vždy prekrútenú inak ako je v krabici. A RA tiež nebude sedieť 100%. Tiež na to, aby som vôbec urobil plate solving, to musím zaostriť a teda musím manuálne natočiť na nejakú jasnejšiu hviezdu. V lepšom prípade to môže byť +- pár stupňov od home position, čo by však pre potrebný plate solving mohlo stačiť. (Ten mi to neurobilo úspešne na tých f=135mm, keď to mierilo náhodne na oblohu. Pri polar alignmente to solvovalo dobre. Ale tam asi tušil, aká je východisková poloha.)

Ok, pozriem, ako sa s tým pracuje. Nastavím si kruhy na tom a budem to skúšať vždy z približnej polohy.

2. Guiding.
Mal som tak expozíciu 3s, normálu ASI120mm mini. Bežné vybavenie.
Ono mi cez to začala prechádzať oblačnosť, možno mi to tá rozadzovala.
Tvar hviezd som nemal celkom dobrý. Jednak tam nemám v hľadáčiku a guiding camere IR/UV block filter, tak mám pocit, že aj ostrenie nebolo úplne bohviečo. A potom samotný tvar hviezdy. Kamera má vakel v tom hľadáčiku. Objednal som Baader UV/IR block filter a nos kamerky nadstavím predlžovákom a obalím ho kovovou fóliou tak, aby v hľadáčiku bol viac zasunutý a nebol tam vakel. Snáď tak budú hviezdy použiteľné a dúfam, že bez mrakov sa to chytí. Tomu dávam šance.

PS: Už by som chcel začať fotiť a stále narazím na nejaké issue... Nevadí. Sme trpezliví. Hlavne, keď to bude fungovať ako má, tak to bude fotiť aj za mňa.

Jáááááj, ešte 1 vec, vlastne 2:

3. Pri hľadaní kompozície - je nejaká možnosť typu "posuň trocha hore/hole/vľavo/vpravo"? Alebo vždy musím niekde napísať novú súradnicu a dať GoTo?

4. Dithering mi robil po každej foto.
  • 4.a: Snímky boli posunuté tak od 0 do 4 pixlov v DEC a RA. To je ok? Postačuje toľko? Kde sa nastaví viac?
  • 4.b: Viem to nastaviť tak, aby sa dithering robil po každej napr. 3. alebo 5. snímke?
Odpovědět