INDI, KStars a Ekos

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#91

Příspěvek od nou »

Mne post meridian flip align funguje aj ked len dam nazov ciela. Netreba davat snimku na porovnanie. To je asi vhodne ak clovek chcek nejaku specialnu kompoziciu.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#92

Příspěvek od hades »

biker.fm: Nemyslím si, že je nutné použít Load and Solve. Základem je, aby jsi přesně zadal souřadnice. Když je nezadáš ty, zjistí si je plate solve. A po meridian flipu najede na zjištěné souřadnice a pokusí se je vycentrovat. Nemusí znát název objektu, jak píše nou, můžeš mít klidně kompozici zvolenou tak, že žádný objekt ani hvězda není v centru a přesto má daná pozice své unikátní souřadnice a Ekos by měl být schopný na ni po meridian flipu sám automaticky najet a provést korekci, pokud není v dané teloranci.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#93

Příspěvek od biker.fm »

Souradnice prece pozna z toho kde jsem zacal fotit. Kdysi mi to fungovalo tak ze jsem najel na misto, ktere chci fotit (vyhledal jsem objekt, najel na neho a pak doladil kompozici klikem do planetaria) a po flipu se automaticky nacetl posledni foceny snimek a podle nej se provedl solving. Nasledne kalibrace vcetne spusteni pointace a pokracovani ve foceni. Predevcirem jsem zachoval stejny postup (vyhledat objekt, doladeni kompozice, foceni), provedl se meridian flip a nasledne nacteni posledniho snimku + plate solving se vynechalo a rovnou to slo na pointaci.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#94

Příspěvek od nou »

midars píše:Dotaz a prosba asi na noua. Dala by se dávka upravit tak, aby instalovala KStars stabilní verzi místo beta ?
Teď jsem několik nocí i dní bojoval neúspěšně s interní pointaci přes OAG. Nakonec pomohlo nainstalovat PHD2 - jelo na první ťuk. Nevím jestli to bylo beta verzí nebo byla chyba mezi židlí a klávesnicí. Proto bych preferoval stabilní verzi. Prosím, prosím Obrázek. Dík
Tak som spravil dve verzie scriptu. Jedna instaluje poslednu verziu druha iba pevne danu. Budem sa snazit ho priebezne aktualizovat. Tieto scripty sa daju najst teraz na https://gitea.nouspiro.space/nou/astro-soft-build
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
MartinKK
Příspěvky: 81
Registrován: 22. 09. 2020, 20:23

Re: INDI, KStars a Ekos

#95

Příspěvek od MartinKK »

Tak som tiež neodolal vyskúšať kombináciu Rpi4 a astroberry .., šlape to parádne, žial moja kamera od Altair astro má chybu v SDK a expozície končia timeoutom .. :oops:
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#96

Příspěvek od midars »

Díky nou za úpravy. Vidím, že jsi upravil i definici ROOTDIR i pro jiné uživatele než pi.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#97

Příspěvek od nou »

Tak mame tu INDI 1.9.0 a KStars 3.5.3 takze som upravil script build-soft-stable.sh aby kompiloval tieto verzie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#98

Příspěvek od hades »

Asi bych s instalací nespěchal, na INDI foru se objevuje dost hlášení chyb od uživatelů, co upgradovali
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#99

Příspěvek od mirkovacik »

Chlapci, a teraz musíte poradiť.

Nová EQ6-R je doma a čo ďalej. Trocha som s ňou pocvičil v izbe. Myslím, že to zvládnem správne nastaviť na Polárku. A tým to zatiaľ končí.

V prvom kroku to chcem používať bez autoguidingu (na f=135 to snáď trocha pôjde). Ako mám postupovať?

Chcem to zapichnúť do Astromaliny, využívať nájazd na súradnice získané z platesolvingu alebo iný find objektu, dithering a čo ja viem, čo ešte, čo INDI a EKos vedia.

Ako mám pozapájať káble? Mám používať aj rúčku, či môže byť odpojená?
Musím urobiť predtým nejaké nastavenie na GoTo cez rúčku? Alebo musím niečo takéto urobiť cez INDI/EKos?

Toľko na začiatok.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#100

Příspěvek od nou »

Da sa pripojit troma sposobmi.
1. EQdirect kabel. Teda prepojit malinu s montazou bez rucky.
2. Starcia EQ6-R ktora ma USB konektor na rucke. Vtedy sa da pripojit USB malina-rucka-montaz a v rucke nastavit pc direct mode
3. novsia EQ6-R ktora ma USB konektor na montazi. prepojit malinu a montaz. tiez bez rucky.

V kazdom pripade na rucke netreba robit align. Potom uz len pripojit kameru tiez na malinu a moze sa zacat fotit.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#101

Příspěvek od mirkovacik »

EQ direct kabel - to je obyčajný USB (konektor do montáže ako do tlačiarne) kábel? (Mám USB v rúčke aj v montáži.)

Po zapojení montáže do Astromaliny sa zariadenie samo rozpozná a bude normálne fungovať?

Môže bežať rúčka aj astromalina súbežne? T.j., ak to riadi astromalina, môžem šípkami na rúčke zmeniť polohu montáže?

A ešte 1 otázka - mám iba Canon DSLR. Dokáže spraviť Astromalina všetky nastavenia montáže tak, ako s kamerou?

Ďakujem za odpovede. Takto o rok sa budem smiať na mojich otázkach, ale začiatky sú ťažké. A času málo.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#102

Příspěvek od nou »

Nie toto je EQ direct https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... hez/p:1746
Obycajny USB kabel sa da zapojit do rucky alebo do montaze ak tam je USB port. Potom netreba EQ direct kabel.
V Ekos si treba vytvorit profil s pripojenymi zariadeniami ale ano malo by to fungovat na prve zapojenie.
Myslim ze to nie je mozne. V pc direct mode myslim ze nereaguje. Ale to ani nie je potrebne, ovladanie cez Ekos je omnoho efektivnejsie.
DSLR je o nieco tazkopadnejsia ale +- by to malo ist podobne ako s kamerou.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#103

Příspěvek od mirkovacik »

Takže dostal som sa ďalej. Zapol som EQ6-R k Astromaline, ožilo to.

Hlavným problémom je zatiaľ zarovnanie na polárku. Tam som skončil nateraz.
Chcel som využiť automatickú utilitu z Ekosu, ale nepodarilo sa to dokončiť.

1. Hlavným problémom je plate solving, ktorý nefičí dobre. Z X snímok mi to iba 1 rozriešilo.
Naskakovala mi táto obrazovka - viď príloha, neviem, čo s tým.

Ja som chcel, aby to robilo externe cez astrometry.net, ale zjavne to chcel robiť lokálne. Ale prečo sa mu to nedarilo a prečo si neposťahoval, čo potrebuje, nerozumiem.

Tlačítko na Remote solvin bolo disablované, tiež neviem prečo.

Mám Samyho 135/2 a Canon 6D.

Ako to robíte vy? (A plate solving trval mega dlho...)

Toto bol hlavný problém, ktorý som nerozlúskol a nedôjdem bez toho ďalej.
------------

Okrem toho tam boli nejaké problémy, ktoré som vyriešil, alebo obišiel, ani neviem ako.

2. VNC konzola mi nešla z PC ani mobilu ani cez Astroberry hotspot, čo si vytvára, ani cez domácu wifinu, iba cez hotspot z mobilu.
Pripravil som si to tak, že sa to pripája na to, čo je k dispozícii v nejakom poradí, určite mi to fungovalo. Včera a predvčerom mi VNC ani https stránka sprostredkujúca VNC konzolu nešli. Ping na zariadenie išiel. VNC ani https nešli. Ani z mobilu ani z PC.
Keď som to všetko pripojil na hotspot z mobilu, tak to išlo...
Tušíte, kde je pes zakopaný?

3. Montáž mi nechcela ožiť (rôzne problémy - hlavne timeouty alebo obsadený port), skúšal som meniť konektor v astromaline, na jednom mi to ožilo.
Závisí to od konektora? (V detailoch som niekde videl cestu k zariadeniu a končilo to USB0... Akoby konkrétny konektor.)
Môže to tak byť?

Potom som nastavil speed na 11000dačo baudov, čo som nikede vyčítal. Ale nechápem to, lebo USB by to vôbec nemalo nejako zaujímať. Chápal by som RS232 starú...

Potom to ožilo. Ale neviem, či tá rýchlosť alebo správny konektor alebo všetko. A ešte to hlásilo občas, že iný proces obsadzuje port... Tak som to vždy reštartoval...

Viete mi potvrdiť/vyvrátiť domnienky? Alebo máte iné skúsenosti?

4. Namiesto zvolenej expozície mi to cvaklo len tak na zlomok sekundy. Neragovalo na expozíciu, čo som nastavil.
Potom som prišiel na to, že to asi súvisí s mirror lockom, ktorý som mal na 1s nastavený. Keď som to vypol, už to robilo expozíce, aké som chcel.

5. Pri aligne montáže na polárku mi to zobrazovalo ČB obrázok a to napriek tomu, že je to DSLR a mono kamera. (Pri štandardnom snímaní light snímkov a zvolenom formáte ukladania "native" to zobrazuje farebný obrázok.)

Dá sa to prenastaviť? (Môže to kaziť plate solving...)

Toľko nateraz. :)

Prosím, viete mi k tomu dať odpovede alebo svoje skúsenosti? (Možno to pomôže aj niekomu inému v budúcnosti...)
Přílohy
2021-05-03-231958_1920x1080_scrot.png
2021-05-03-231958_1920x1080_scrot.png (322.46 KiB) Zobrazeno 816 x
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#104

Příspěvek od nou »

1. Najlepsie bude stiahnut si required indexove subory z http://data.astrometry.net/4200/ rucne a nakopirovat ich do /usr/share/astrometry Bude asi treba ten adresar vytvorit. Potom ho pridat cez to + na tej obrazovke.

2. Ako malina je pripojena na mobilny hotspot a iba vtedy to ide? To je cudne a neviem v com moze byt problem.

3. Ten kabel je v skutocnosti prevodnik z USB an RS232 takze baudy tam maju stale zmysel. Ja ale fungujem na defaultnych 9600 a pokial viem ak nie je spravna rychlost tak to nebude fungovat. Obsadeny port moze byt ze na no visy nejaky prechadzajuci INDI proces.

5. FITS viewer nerobi debayer by default. V anstaveniach FITS sa to da zapnut. Ale pri zrkadlovke by som asi ostal pri CR2 suboroch a na FITS sa vykaslal.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#105

Příspěvek od hades »

2. Nastav malinu tak, aby si sama udělala hotspot a na ten se připojuj.
3. Na portu nezáleží. Pokud ti to píše konflikt, můžeš si udělat port mapping a pak si to nastavit tak, aby se vždy konkrétní zařízení připojovalo na ten který namapovaný port.
4. Sklápění zrcátka vypni, s tím asi Ekos (a svého času ani APT) neumí pracovat.
5. FITS má oproti CR2 hromadu výhod. Hlavně v tom, že můžeš mít v hlavičce veškerá metadata, jako třeba souřadnice objektu, jeho název, čas, teplotu čipu a spoustu dalších.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět