INDI, KStars a Ekos

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#46

Příspěvek od biker.fm »

A kdyz pripojis neco jineho do USB hubu na kamere, funguje to (treba usb flash disk)? Ja mam filtrkolo a pointacni kameru v tom HUBu a vse ok.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#47

Příspěvek od midars »

Nevidí ani paměť (dmesg -w). Může to být tím, že je to na 20m USB3 aktivním kabelu (se zesilovači). I s Windows 10 Pro a APT jsem s tím měl problémy a jediné co na tom HUBu fungovalo bylo to EFW. Kromě kamery je vše na druhém kabelu 20M USB2 aktivním - ten snese i HUB.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#48

Příspěvek od biker.fm »

Vyhod ten 20 USB kabel, dej tam ke sloupu maly pocitac a ovladej to pres vzdalenou plochu. Vyhnes se tim ruznym problemum dnesnim a i tem budoucim. Navic kdo vi jaky dopad bude mit zima/mraz/vlhko/voda/teplo/ na ten USB kabel a zesilovac.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#49

Příspěvek od midars »

To je jeden z důvodů proč jsem se pustil do INDI a Raspberry (a čekám na tu kupoli :evil: ). Vypadá, že mi už jede i interní pointace :shock:
Jinak s tou vzdálenou plochou Tě asi oslovím přes SZ nebo tlf .
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#50

Příspěvek od hades »

Teď jsem se opravdu zasmál, 20m USB kabel. To i existuje? Malina, jedině malina, je to správné řešení.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#51

Příspěvek od nou »

No a sme doma. 20m USB kabel je zazrak ze to funguje. Ako treba kupit raspberry pi a pripojit sa cez ethernet. Tam nie je problem ist aj na 100m. Ad vzdialena plocha na raspberry pi je jednoduche.

Treba naistalovat VNC server "sudo apt install tightvncserver" a potom vytvorit subor /etc/systemd/system/vnc.service do ktoreho dat tento obsah

Kód: Vybrat vše

[Unit]
Description=VNC server
After=graphical.target

[Service]
Type=forking
User=pi
WorkingDirectory=/home/pi
ExecStart=tightvncserver -geometry 1920x1080 :1
ExecStop=tightvncserver -kill :1

[Install]
WantedBy=default.target
Potom staci aktivovat cez "sudo systemctl enable vnc" a treba si potom v klientovy nastavit aby sa pripojil na port 5901
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#52

Příspěvek od midars »

Jsem přihlášen jako radim Mám to změnit na :
[Unit]
Description=VNC server
After=graphical.target

[Service]
Type=forking
User=pi
WorkingDirectory=/home/pi
ExecStart=tightvncserver -geometry 1920x1080 :1
ExecStop=tightvncserver -kill :1

[Install]
WantedBy=default.target

:?:
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#53

Příspěvek od nou »

Ano. Na prvotne nastavenie sa oplati spustat ten server rucne v terminaly teda "tightvncserver -geometry 1920x1080 :1" a ked sa uspesne clovek prihlasi tak prejst na spustanie ako sluzbu.

Este sm zabudol ze je vhodne nastavit si heslo spustenim prikazu "vncpasswd"
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#54

Příspěvek od midars »

Tak jsem se nakonec připojil z NB a pak se odpojil. Když jsem dal ukončit i RB (Raspberry Pi400) začal se zavírat a pak zůstal trčet na obrazovce nějaký log. RB nereagoval na Fn + F10. Tak jsem mu asi po minutě vypnul napájení a po zapnutí už se nerozběhl. Dělám si naštěstí denně image, tak jsem se vrátil do stavu před instalací VNC. Nainstaloval jsem VNC znovu a připojil se z NB. Když jsem ale chtěl spustit Stellarium přes vzdálenou plochu na RB, tak začalo nabíhat a skončilo bez hlášky. Tak jsem NB odpojil z RB a na RB jsem chtěl spustit Chromium, tak se mi objevily hlášky jako z NB (HP) a odpojovala se mi WiFi. Dal jsem vypnout VNC přikazem sudo systemctl disable vnc tak to proběhlo, ale po restartu RB. Ale nějak se tomu nechtělo hlásit se do sítě - až asi po 3. restartu. Teď už to píšu na RB přes WiFi.

Jinak včera večer jsem zkoušel cvičně i fotit (3x300s s pointací), ale nefunguje mi solving. Vytvoří si obrázek, zahájí solving a pak ihned končí. Zkusil jsem si nainstalovat i ASTAP a přepnout si to na něj, ale nic. Mám to zpět nastavené na interní.

Teď se zopakovalo ukončení :
DSC_1266orezMiniA.JPG
DSC_1266orezMiniA.JPG (154.79 KiB) Zobrazeno 2237 x
Indikace napájení zhasla, ale text se opakoval furt pryč. Po 6. opakovaní jsem mu sebral napájení (asi na 30s) a po novém zapnutí RB najelo. Při dalším ukončení to končí po reboot : Power down
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#55

Příspěvek od nou »

Tak pod VNC nefunguje OpenGL akceleracia takze stellarium nebude fungovat. Co sa tyka solvingu su nainstalovane spravne index subory? Bez nich to nebude fungovat.

Sluzby sa startuju/zastavuju cez "sudo systemctl start/stop servicename". Ak je tam enable/disable tak to nastavuje ci sa ma sluzba spustat pri starte.

Co sa tyka vypinania tak cez VNC GUI mi nefunguje preto pouzivam "sudo shutdown -h now"
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#56

Příspěvek od midars »

Díky moc za trknutí - úplně jsem na ty indexy zapomenul :oops:
Díky i za příkazy jak co udělat Obrázek. Z pokynů s příkazy si píšu pro sebe "příručku". Snažím se pochopit i Tvou instalační dávku INDI Obrázek .
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#57

Příspěvek od nou »

Kedze je tam prakticky 5 krat to iste tak to vysvetlim na jednom. git je program na spravu zdrojovych kodov Takze male okienkto do programatorskych prikazov

Kód: Vybrat vše

git clone --depth=1 https://github.com/indilib/indi.git # git clone spraviu kopiu zdrojovych suborov. depth=1 povie aby zobral len poslednu verziu a nie celu historiu. vykona sa iba prvy raz

cd indi # chod do novo vyklonovaneho adresara "cd" je z change dir

git pull origin # stiahni posledne zmeny zo servera ked spustame skript druhykrat po nejakom case. origin je predvoleny zdroj ktory bol uvedeny pri clone.

mkdir ../build-indi # sprav adresar kam sa skompiluje program "make dir"
cd ../build-indi # a chod donho

cmake ../indi -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr # cmake je program ktorym sa riadi ako sa ma co kompilovat a generuje instrukcie v podobe Makefile suborov.
make -j 4 # make je program ktory podla instrukcii v Makefile postupne spusta kompilator. parameter -j urcuje kolko suborov naraz sa ma kompilovat. vacsinou sa tam dava pocet jadier CPU
sudo make install # sudo zabezpeci ze prikaz bezi ako root teda. make berie ako parameter target ktory sa ma vykonat. teda instaluj
ostatne okolo je omacka ktora zabezpecuje aby sa neporacovalo ked nastane chyba alebo aby sa spravil clone iba ak neexistuje adresar so zrdojovymi kodmi. Tam je treba si nastudovat pisanie skriptov v bash.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#58

Příspěvek od midars »

Díky moc za okomentovanou verzi. Já ještě pamatuju MS-DOS, takže ty základní příkazy jsem pochopil ála baťak.
Linux, jestli to to dobře chápu, tak gui jsou nástavby jako byly Windows 3.11 nad DOSem.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#59

Příspěvek od nou »

V podstate ano. Linux je len jadro ktore zabezpecuje spravu pamete, procesov, suborov na disku a pristup k HW. Potom co sa nacita kernel tak ten sam o sebe spusti este init program (existuje viacero takych init sysV, systemD, startup) a dalej sa o nic nestara. Init uz pospusta vsetko ostatne aj Xserver ktory zabezpecuje GUI. Windows maju GUI od dob XP omnoho viac prepojene s jadrom.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#60

Příspěvek od midars »

Mám na RPi 400 s Ubuntu Mate 20.10 a chová se podivně, když chci ukončit. Na příkaz sudo shutdown -h now proběhne ukončování, na klávesnici se vypne indikace napájení, ale na obrazovce zůstane text a USB HUB je pod napětím. Pomůže jen sebrat mu napájení.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Odpovědět