APT - Astro Photography Tool

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: APT - Astro Photography Tool

#16

Příspěvek od Bill »

saros píše:nejsem elektrikář, takže možná zde píšu blbinu, ale pokud vím, tak zemní smyčka vzniká právě tehdy, pokud nenapájíte dva spotřebiče ze stejného zdroje v síti a to úbytkem napětí na nulovém vodiči při zatížení, tedy mezi různými zásuvkami. Jinak nulový vodič mají všechny fáze společný a bez zatížení by na něm mělo být společné nulové napětí. Zemnící (ochranný) vodič se často u těchto napáječů ani nevyužívá. Kromě toho, myslím že napájecí zdroj jak foťáku, tak i noťasu galvanicky oddělují spotřebič od sítě, takže vznik zemnící smyčky by ani neměl být možný. U starších zařízení, kde toto nebezpečí hrozilo, se naopak doporučovalo napájet vše z jednoho místa.
Pokud píšu blbosti, prosím někoho s hlubší znalostí elektroniky, ať to zde napíše, budu jedině rád.
Problém je v tom, že na rozdíl od kamery zrcadlovka žádnou zem nemá.
A spojit s něčím některý pól napájení zrcadlovky není dobrý nápad.

Síťové zdroje jsou sice galavanicky oddělené, ale zem je bohužel někdy průchozí. Dá se tak jednodušeji a levněji dosáhnout shody s požadavky na odrušení. Typický je noťas se zdrojem s trojvodičovou vidlicí. U zdroje k zrcadlovce si to moc nedokážu představit - ale někdy bývá výstup spínaného zdroje spojen se síťovou části kondenzátory a to může taky dělat problém.

Ono mě vůbec nenapadlo, že by někdo fotil zrcadlovkou v dosahu sítě - takže jsem předpokládal spíše napájení z jedné 12V baterie...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: APT - Astro Photography Tool

#17

Příspěvek od saros »

asi máš pravdu, já jsem dokonce kdysi měřením zjistil, že baterie je ve foťáku Canon Eos 20D téměř propojená -polem baterie s pouzdrem foťáku, a problém jsem málem vyrobil vodivým spojením pouzdra foťáku s uzemněnou DIY montáží přes dalekohled. Člověk musí být opatrný a stejně ho všechno nenapadne :( .
Taky by tam mohlo být rušení od nějakých spínání, třeba vyhřívání, nebo motory v montáži. Zkusil bych to dočasně vypnout, jestli to nepřestane padat.
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: APT - Astro Photography Tool

#18

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji Vám všem za rady. Vyzkouším DSLR s baterkou, případně mám batery grip. Jinak elektřine moc nerozumím, mám na zahradě trojfázovou síť...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: APT - Astro Photography Tool

#19

Příspěvek od LukasNestak »

Teraz som si všimol na pravo dole WHITE BALANCE, čo tam máte nastavené keď fotíte s DSLR prípadne 6Dčkom?
Nikdy som to nemenil. Napadlo ma že či to nerobí problém pri FF.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: APT - Astro Photography Tool

#20

Příspěvek od francek »

Pozri vlákno viewtopic.php?f=34&p=406809#p406809, príspevok od MMys
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: APT - Astro Photography Tool

#21

Příspěvek od LukasNestak »

Ale to nejake nastavenia v PI ja myslím APT, v pravom dolnom rohu je možnosť white balance a asi 6-8 rôznych nastavení.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: APT - Astro Photography Tool

#22

Příspěvek od hades »

To by ale nemělo nic dělat, pokud fotíš do RAWu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: APT - Astro Photography Tool

#23

Příspěvek od Bill »

hades píše:To by ale nemělo nic dělat, pokud fotíš do RAWu
Bude to stejné jako když to nastavíš na foťáku. Raw data budou stejná, ale SW který pracuje s hlavičkami to bude umět různě interpretovat...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#24

Příspěvek od nosuh »

Pouzivate v APT funkci automatickeho doostrovani? Ja s tim celkem bojuju..Vzdycky nastavim na vyrezu 1:1 nejakou hvezdu s FWHM kolem 3-5.
KDyz ale spustim sekvenci k doostreni, tak treba prvni 2-3 expozice FWHM klesa, nasledne spadne na 0 a ackoli se kotoucky hvezd meni, udaj FWHM po snimku chybi..A kdyz uz to konecne dobehne do konce, tak si obcas nastavi hodnota focuseru, pri ktere parametry FWHM a HDF stejne nebyly nejnizsi..
Skonci to tak, ze musim vzit bathinovku a doostrit to podle ni. Zkousel jsem v parametrech zmenit aby ostril podle HFD, ale chova se to podobne. A obcas to funguje bezvadne..nenapada nekoho, v cem muze byt problem, pripadne jakou hvezdu vybirat, aby se AF tool chytil hned na prvni dobrou?
DIky
002_AF_wrong.jpg
002_AF_wrong.jpg (438.36 KiB) Zobrazeno 3624 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: APT - Astro Photography Tool

#25

Příspěvek od hades »

Měl jsem s tím ty samé problémy, co tu popisuješ, tedy ještě v době, kdy jsem APT používal. Po čase jsem to vzdal a, jak už jinde radil Milan, na tyto automatické funkce se nespoléhám. Ono se totiž FWHM nebo HFD mění se seeingem, a to dost podstatně a tyto algoritmy si s tím nedokážou poradit. Jako dá se tam nastavit tolerance, ale to by jsi ji musel měnit pokaždé podle aktuálního stavu seeingu.
Mě se osvědčilo (v Ekosu, ale na použitém toolu nezáleží) pustit sekvenci automatického ostření, sledovat, jaké hodnoty to ukazuje a pak si vybrat tu nejlepší. Následně nasadím masku a udělám několikavteřinovou expozici a zkontroluju paprsky difrakce. Když se mi nelíbí, tak nastavím fokusér na další nejbližší dobrou hodnotu a proces zopakuji. Je to pracné ale funguje to
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#26

Příspěvek od nosuh »

Tak jsem si psal chvilku se "suportem" APT a ten mi na moje dotazy odpověděl asi takto - don't touch the focuser for several exposures and see how HFD varies. if it is something like 0.1, 0.2 try to set threshold as 0.3 - to vse v lifeview modu s expozicemi cca od 5s vyse a koukat jak se meni hodnota HFD ( je pry lepsi používat HFD, je spolehlivejsi) . Podle toho nastavit treshold v setings a pak by to mělo jet jak ma..pokud to pry spadne hned na 0, tak bud dat jasnejsi hvezdu, nebo zvýšit ten treshold. Kazdopadne pracovat v HFD modu..
Vyzkousim, uvidim
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#27

Příspěvek od Psion »

V APT lze nastavit základní teplotu a hodnoty změny po kterou se vypíše hláška "nutné zaostření" Předpokládám, že to nespustí autofokus (nebo jsem to nenašel) nicméně vesele fotí dál a nezastaví expozice. Lze to někde nastavit aby to minimálně zastavilo expozice a požadovalo doostření? Nedohledal jsem ani tepelnou kompenzaci fokuseru (mám namysli při změně teploty o X°C automatický pohyb o Y kroků).
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#28

Příspěvek od nosuh »

Automaticky refocus, je planovan az na verzi 3.9, psal jsem si se Stoymenem (nebo jak se jmenuje)..pry to neni az tak jednoduche..
Takze bohuzel..to je jediny vyznamny neduh teto aplikace a duvod, proc ztraci body za SGP treba (to sem mu taky psal:)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#29

Příspěvek od Psion »

Díky za info, myslel jsem, že jsem něco přehlédnul. On to umí i SW NINA, na APT se mi líbí ten Dosovský vzhled, jednoduché účelné, ještě ujde NINA, ale ty WIN okna na všech ostatních programech mě moc nebaví. Hloupé je že APT nestopne expozice s alarmem DOOSTŘIT i to by pomohlo.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#30

Příspěvek od nosuh »

No me ten look taky vyhovuje, neni to tam ruzne poschovavany, mam v tom vetsi prehled..nastaveni veci, jsou vzdy na jednom miste..
V te nove verzi pry uz vychytal i ten autoflip, tak to chci priste vyzkouset..
to preostreni me taky vadi, ale co se da delat..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět