SkytechX

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#46

Příspěvek od MaG »

Pavle, poloha komety Q2 Lovejoy mi pro 18. leden 21:30 SEČ vyšla ve Skytechu asi 20' od pozice, v které jsem ji pozoroval. Ještě si to později mohu prověřit, ale mrkni na to kdyžtak, možná to pořád nepočítá zcela přesně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#47

Příspěvek od PavelM »

Ahoj

To MaG: U těch komet vím že to nefunguje úplně dobře.
Ten výpočet komet jsem vzal od z různých zdrojů a každý má trošku jiný výsledek. Možná tam je chyba ale já nejsem matematik tak to tam nedokážu najít proč to nefunguje správně.
Kdyby někdo měl zájem tak ty zdrojáky jsou na https://github.com/PavelMr/skytechx/blo ... comdlg.cpp
Funkce comSolve2.
S tímhle si opravdu nevím rady.

Dík.

PM
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#48

Příspěvek od Sajri »

Může to být problém s excentricitou blízkou 1, při které řešení Keplerovy rovnice ( cAstro.solveKepler; zdroják ale neumím najít, takže ani nevím, jak je to tam konkrétně řešené) konverguje jen velmi neochotně. Pomoci by mohlo pro tyto případy nastavit natvrdo e=1 a řešit to jako parabolickou dráhu.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#49

Příspěvek od PavelM »

Dík. Zkusíl jsem to ale výsledek je téměř stejný.

https://github.com/PavelMr/skytechx/blo ... castro.cpp
Řádka 633.

PM
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#50

Příspěvek od Sajri »

Pokud čtu zdroják k CAstro::solveKepler správně, tak to rozlišuje jen dva případy: e<1 a zbytek, tzn. i parabolickou dráhu (e=1) to řeší jako hyperbolickou, a navíc se potvrdil můj předpoklad, že řešení Keplerovy rovnice je realizováno tou nejjednodušší iterativní metodou.
Výhoda parabolické dráhy je ale mimo jiné v tom, že řešení je přímé a není třeba nic iterovat, ale to by se musely zdrojáky tomu přizpůsobit.
(viz např. Barker's equation: http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_trajectory )
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#51

Příspěvek od PavelM »

Tak jsem to opravil a dám to do další verze. Ta samá chyba byla i u asteroidů.  Chyba byla jenom v tom že se pro výpočet používaly dvě různé epochy. Pro kometu v J2000. a u Slunce resp. Země to bylo pro akt. datum a v tom byl ten rozdíl.

ps. Oproti Skychartu je teď rozdíl cca 10".

PM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#52

Příspěvek od MaG »

Paráda Musím se donutit tvůj program častěji zapínat, abych měl srovnání mezi Guide, CdC a Skytech. Každopádně to vypadá, že se ti dílo daří.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#53

Příspěvek od BiF »


5. podle porovnání s CdC používá SkytechX systém souřadnic "Zdánlivý (pravý rovník, ekvinokcium a epocha k datu)". Je možné nastavit i jiný systém (např. střední k J200)?
Opět musím poprosit (spíš připomenout) o možnost nastavit epochu na J2000.0. Pro mě je to klíčová funkce- většinou  hledám objekty podle souřadnic, které mám vždy v J2000.0 (proměnné hvězdy, supernovy, ...).
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#54

Příspěvek od PavelM »

Opět musím poprosit (spíš připomenout) o možnost nastavit epochu na J2000.0. Pro mě je to klíčová funkce- většinou  hledám objekty podle souřadnic, které mám vždy v J2000.0 (proměnné hvězdy, supernovy, ...).
Teď to zatím můžu udělat tak ze mapa a souř. sít může být i v J2000. Ale  u informací u objektů bych to zatím nechal tak jak to je (Lokalní R.A. bude k akt. datu. K J2000 to tam uz je teď.). To bylo asi víc práce.

A dál bych si chtěl ujasnit pár pojmů souřadnic (pokud někdo vysvětlí).

Zdánlivé : Prostě tak jak je vidím na skutečné obloze.
Střední k datu nebo epoše : Tam už trochu tápu.

A rozdíl mezi epochou a ekvinokciem. U CdC je psáno Ekvinokcium a epocha. Mě ale přijde že je to to samé.

Skytech zatím dělám tak že zobrazuji tak jak je to vidět v konkrétním čase na obloze.


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SkytechX

#55

Příspěvek od MilAN »


Skytech zatím dělám tak že zobrazuji tak jak je to vidět v konkrétním čase na obloze.
To  není ale pro praxi vůbec nejšťastnější. Všechny katalogy a všechny publikované výpočty  ( třeba i Horizons) , jsou  v souřadnicích systému  J 2000 a lokalizace do mapy ve zdánlivých souřadnicích   je velmi komplikovaná.  Moc bych se přimlouval za standardní  zobrazení.
Údaj o zdánlivých souřadnicích objektů zřejmě využije pouze minimum uživatelůj
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#56

Příspěvek od PavelM »

Někdy o víkendu plánuji udělat update na verzi 1.01

Dodělal jsem možnost nastavení mapy pro epochu J2000. Zatím pouze jenom v režimu atlasu tj. rovníkových souřadnicích. U ekl. mapy je to pořad stejné.

Přidáno další filtrováni v dialogu katalogu DSO. Např. obj. pouze nad obzorem.

V poli hledání lze zadat R.A. Dec. ve formátu např. 10 22 11.3 -55 11 10 pro přechod na zadané souřadnice (6 čísel).

Opravená poloha komet a asteroidů.

Ukládání zapnutého reálného času.

Klv. Backspace vrátí poslední zoom myší.

Vypnutí/zapnutí počítání atmosférické refrakce.

Plus pár drobností

ps:

Nechtěl by někdo pomoci a lépe napsat v angličtině dokumentaci protože na ang. fórech už mě bombardují dotazy aby byla lepší nápověda a tak.  A já zase delší věty nedám ang. dohromady.


PM


Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#57

Příspěvek od BiF »

Za sebe říkám: díky moc!
Díky těmto změnám se z "neužitečného" stává užitečný (mluvím za sebe)...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#58

Příspěvek od PavelM »

Na http://www.skytechx.eu/?page=download je k dispozici nová verze 1.01.
cca 1.4 MB stačí nainstalovat update pro 32b nebo 64b verzi.

PM
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#59

Příspěvek od BiF »

Mám pár postřehů:

1. po zoomnutí myší a následném stisku Backspace se sice velikost FOV změní na předchozí, ale vycentrování toho FOV je jiné, než bylo to předchozí- je to vycentrované podle toho nového FOV

2. stále mi textové pole "hledat" nehledá UCAC4 ani USNO hvězdy (hledám např. "USNO2 825-318", výsledkem je "Object ... nebyl nalezen...")

3. asi by bylo lepší, kdyby po vložení rámečku zorného pole se velikost tohoto zorného pole zobrazovala jinde, než uprostřed. Takto tento popisek většinou překryje objekt zájmu. Program si nepamatuje nastavení hodnot (kamera, dalekohledd, ...) v okně "Rámeček zorného pole". Navíc, pokud dám "Vycentrovat na mapě", tak se mi FOV defaultně změní na 20 stupňů

3. zdá se mi, že se to s novou verzí nějak zpomalilo. Posun mapy kursorovými klávesami nebo zoomování tlačítky + a - bylo nádherně svižné, teď to "reaguje" jaksi zpožděně

4. přesun na pozici podle souřadnic v poli hledání nepřejde na souřadnice pro J2000.0, ale na zdánlivé s epochou k datu, přestože je nastaven režim mapy na J2000
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SkytechX

#60

Příspěvek od PavelM »

1. po zoomnutí myší a následném stisku Backspace se sice velikost FOV změní na předchozí, ale vycentrování toho FOV je jiné, než bylo to předchozí- je to vycentrované podle toho nového FOV
1. Ano je tam chyba už jsem to opravil

2. stále mi textové pole "hledat" nehledá UCAC4 ani USNO hvězdy (hledám např. "USNO2 825-318", výsledkem je "Object ... nebyl nalezen...")
2. To jsem nikde nepsal že to tam je. Zatím to tak nefunguje ale dělám na tom. Pro každěj katalog je to trochu jiný. Tak to bude chvilku trvat.

3. asi by bylo lepší, kdyby po vložení rámečku zorného pole se velikost tohoto zorného pole zobrazovala jinde, než uprostřed. Takto tento popisek většinou překryje objekt zájmu. Program si nepamatuje nastavení hodnot (kamera, dalekohledd, ...) v okně "Rámeček zorného pole". Navíc, pokud dám "Vycentrovat na mapě", tak se mi FOV defaultně změní na 20 stupňů

3. To jsem teď opravil. A zobrazuje se to to vlevo dole.
 Ano, nepamatuje si to po ukončení programu. (mělo by? to bych pak asi měl udělat u všech dialogů kde uživatel něco nastavuje?)

3. zdá se mi, že se to s novou verzí nějak zpomalilo. Posun mapy kursorovými klávesami nebo zoomování tlačítky + a - bylo nádherně svižné, teď to "reaguje" jaksi zpožděně
4. O tom nic nevím. Nic jsem tam neměnil. Mě to chodí pořád stejně. Můžeš zkusit spustit skytech_x.exe -show_fps=1 pak se v levém horním rohu vypisuje počet snímků za sec.

4. přesun na pozici podle souřadnic v poli hledání nepřejde na souřadnice pro J2000.0, ale na zdánlivé s epochou k datu, přestože je nastaven režim mapy na J2000
5. Taky chyba. Už jsem to opravil.


ps. Já to dávám před vypuštěním testovat bráchovy ale
a on není astronom tak odchytá jenom běžné věcí.

No jo lidi dělají chyby viz 1.2.3.3.4  ;)

PM
Odpovědět