Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#1

Příspěvek od Jan Vratny »

Zrodil se mi v hlave napad, nevim ale, jestli ma vyuziti i pro nekoho jineho, a zda nahodou uz neni davno jinde realizovan.

O co je - moc nesleduju pocasi, takze by se mi hodila informace na mobil, typu ze "na suchomastech bude pozitri pravdeodobne jasno".

Cili mam napad na sluzbu, kam bych zadal e-mail, (idelane smskovy alias k telefonimu cislu), souradnice mist, kam jezdim pozorovat, a kdyby to vypadalo, ze se blizi jasne pocasi, poslalo by mi to zpravu.

Otazka tedy zni -  pokud objevuju ameriku, kde neco podobneho existuje? A pokud ne, byl by o to zajem i tady mezi astroamatery? Jasne, ze vetsina asi pocasi sleduje dost na to, aby to nepotrebovali, ale treba se mylim.

Umim si predstavit, ze bych neco podobneho zrealizoval, ale kdybych to mel delat jen tak pro sebe, to se mi nechce..
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No já předevšim nechápu, podle čeho budeš určovat, jestli bude jasno zrovna na Suchomastech? Předpověď počasí, obzvlášť na dva dny, prostě nemá takovou granularitu. Pro pozítří je smysluplná jenom informace, že bude jasno řekněme v Čechách - a i to je poměrně odvážné, protože je těžké automaticky vyhodnocvat "jasno", ve smyslu, který je dostatečný pro pozorování (tzn. nebudou chodit cirry, neudělá se mlha...).

Kdysi jsme měli službu, která posílala každý den předpověď počasí na mobil, to pak vychcíplo v období, kdy moc nešlo posílat SMS přes mail, teď už to zase de, ale vzhledem k tomu, že skoro každej má mobilní internet a může se prostě podívat, tak to asi nestojí moc zato.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
jadrnicekvit
Příspěvky: 15
Registrován: 02. 05. 2013, 08:32

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#3

Příspěvek od jadrnicekvit »

Toto docela funguje

http://www2.medard-online.cz/beta/

a je k tomu i appka na android. Jedine co bys musel udelat ze bys rozpoznaval obraz na den doperdu a poslal alert mailem... ale to se muzes kouknot i ruco.. :)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Toto docela funguje

http://www2.medard-online.cz/beta/

a je k tomu i appka na android. Jedine co bys musel udelat ze bys rozpoznaval obraz na den doperdu a poslal alert mailem... ale to se muzes kouknot i ruco..  :)
A co bys na tom obraze chtěl rozpoznávat? Jestli to pro konkrétní pixel předpovídá jasno nebo zataženo? To je ale to, o čem jsem výše psal, že je pěkné ptákovina, protože ta předpověď prostě neni lokálně přesná. Jediný, co má smysl na tomhle sledovat, je celkový trend a pohyby oblačnosti, případně informace typu "bude úplně jasno" nebo "bude úplně zataženo" - ale to právě bude automaticky hrozně těžké oddělit od náhodného šumu typu "v čase, pro který je předpověď, nám na dané místo zrovna vyšla díra a ne mrak".
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#5

Příspěvek od MMys »

Tohle vyextrahování dat z modelu pro dané místo řeší tzv. meteogramy, které ten průběh veličin ukážou pro to místo v čase. A přesto raději koukám na modelové mapy, protože to jedno místo je strašně ošemetné, Jak už psal Honza, k modelům je nutné přistupovat s rezervou a používat odhad a zdravý rozum. A to stroj bohužel neumí (což je dobře, jinak by to byl náš konec )

Z tohoto pohledu považuju plánovanou službu za nesmysl a plýtvání času nad vývojem. Není nic jednoduššího než se podívat na těch pár veřejných modelů, co počítají počasí, zhodnotit situaci a podle toho se zařídit. Dělám to tak už léta a jakž takž to funguje. Nic lepšího prostě není.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#6

Příspěvek od Jan Vratny »

Co se tyce predpovedi, nejsnazsi mi prislo precist to rteba z map, co lezou z aladina: http://www.chmi.cz/files/portal/docs/me ... s/ala.html a samorejme jsem nemel na mysli uplne stupidni algoritmus typu "podivam se na konkretni pixel v 18.00UTC". Ani nepocitam s nejakou velikou presnosti, proto jsem psal "...bude pravdepodobne jasno".

Smysl ty sluzby by mel byt v tom, ze nemusim nikam denne lezt a sledovat modely, ale ta informace mi prijde sama, az kdyz to bude aktualni. Cili pro lidi, kteri to sleduji aktivne a denne sami je to skutecne zcela zbytecny.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#7

Příspěvek od Cztwerec »

Mě by se spíš líbilo udělat mailing, nebo alert pro dobrý seeing, jelikož jsem IT antitalent tak nevím co to obnáší, ale pokud by to někdo dokázal (popř. skloubit i s počasím) má ode mě plnou podporu s případnými daty :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#8

Příspěvek od Jan Vratny »

Cztwerec: vice v PM, at to tady nezas...ame.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#9

Příspěvek od ladis »

Ja se na modelech napr. divam hodne i na predpoved vlhkosti, coz je alfa omega pruzracnosti. Napr. polsky model umi modelovat i mlhy do jiste miry pro dane zemepisne souradnice a docela mu to i vychazi.

Nastesti se skoro vzdy da nejaky typ DSO vybrat, ackoliv treba "seriozni" pozorovani galaxii je z mestskych oblasti mimo hru. Ale stale mame male PN napr. a s trosku vetsim prumerem je na co koukat i z mestske zahrady.

Takze za me tez - je to zbytecna prace. Pokud preci jen neco precizne modelovat, pak vlhkost vzduchu pro dane koordinaty 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#10

Příspěvek od MilAN »

Jan Vratny.:
Uniká mi, z čeho by se alerty "vyráběly" . Předpokladem alespoň trochu použitelného výsledku je :

1/ neomezený přístup k datům a modelům
2/ být špičkovým meteorologem a prognostikem
3/ nezbytná výkonná výpočetní kapacita.

Cokoliv jiného dle mého názoru postrádá smysl

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#11

Příspěvek od Rekmarik »

kdyby to vypadalo, ze se blizi jasne pocasi, poslalo by mi to zpravu.  
Aplikace Astropanel na androidu umožňuje nastavit alert na určitý stupeň podmínek, který si nastavíš.
Sleduje - cloud cover, seeing, transparenci, humidity, wind, temp. lunar phase, lunar altitude
... a taky nastavit lokalitu kde se má předpověď odečítat ..

Ukazuje v rozmezí tří dnů.

I když to vypadá na první pohled všechno hezky, tak ta předpověď je prostě orientační, ona sice výjde, ale třeba o několik hodin později nebo dříve a někdy se stane že nevyjde vůbec ..tak jako většina předpovědí s tím, že čím delší předpověď tím klesá pravděpodobnost že to sedne..
Myslím, že existuje víc aplikací, které jsou schopné upozornit na "dobré počasí".

Pokud by existovala ale nějaká spolehlivá aplikace, tak už bysme ji tu všichni používali .. souhlasím s ladisem - vymýšlet další aplikaci je asi zbytečné, to už se raději naučit a pochopit více z oblasti meteorologie a principech modelování právě takovýchto předpovědí ..

Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#12

Příspěvek od Jan Vratny »

Aplikace Astropanel na androidu umožňuje nastavit alert na určitý stupeň podmínek, který si nastavíš.
Sleduje - cloud cover, seeing, transparenci, humidity, wind, temp. lunar phase, lunar altitude
... a taky nastavit lokalitu kde se má předpověď odečítat ..
Tak presne na tohle jsem se ptal v prvnim prispevku. Diky! Tim padem na to kaslu, nebudu objevovat ameriku (a hur nez ten, co uz ji objevil prede mnou).
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#13

Příspěvek od MilAN »

Pánové, všechny tyhle alerty a vzletné aplikaze vycházejí z jednohomodelu, z jednoho globálního výpočtu a je skoro jedno, odkud  si je stahujete. a jaký vzletné jméno má aplikace. Navíc  se jich nedotkne ani zdaleka lidský činitel, takže žádné zkušenosti ani znalosti místních poměrů nejsou do  předpovědi zapracovány. Tady je pro nás  maximálně vhodná místní nebo těsně zahraniční předpověď, která modeluje detailněji  náš prostor.

Takže potom nechápu, kdo , z čeho a podle čeho by dělal nějakou aplikaci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#14

Příspěvek od Rekmarik »

Pánové, všechny tyhle alerty a vzletné aplikaze vycházejí z jednohomodelu, z jednoho globálního výpočtu a je skoro jedno, odkudsi je stahujete. a jaký vzletné jméno má aplikace.
Nevím z čeho vycházejí různé aplikace předpovídající počasí, patrně z nějakých dalších serverů tipu acuweather a podobně .. ale rozhodně se zohledňuje zadaná poloha - to lze vyzkoušet a případně i ověřit od někoho, kdo se v dané lokalitě zrovna nachází .. když jsem jel pozorovat do Beskyd a na Švarnou Hanku, tak předpověď počasí byla naprosto odlišná od Vysočiny - a aplikace to taky tak poměrně dobře ukazovala .. ale jak jsem psal nahoře, prostě to není natolik spolehlivé, aby se člověk občas pořádně nenaštval, když si všechno nachystáš a pak je zataženo.
To se prostě stává..
Dneska například to u mě na Vysočině ukazuje že bude časové okno bez mraků v noci (dosud pršelo) ..
zatím to vypadá nadějně, tak temperuju :)




edit: jo celkem to vyšlo - i když už se na horizontech zvedá oblačnost ..
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Byl by zajem o sluzbu astro alert na pocasi?

#15

Příspěvek od Jan Vratny »

Milane,

jak jsem psal vyse, modely oblacnosti na tech par hodin az dni dopredu jsou dostupne treba tady:

http://www.chmi.cz/files/portal/docs/me ... s/ala.html

ale to ty na 100% vis, tak tolik k dotazu, z ceho by se ty alerty vyrabely.

a opravdu neslo o nejake modelovani nebo predpovedi.
Ta aplikace mela upozornit uzivatele na to, ze se blizi potencialne jasna noc, ze si to ma zkontrolovat rucne. S tim rizikem, ze je to plany poplach, protoze a/ aplikace nedokonale zpracovala ty obrazky z aladina b/ aladin se muze mylit. Nic vic. Ale to uz jsem vsecho psal vyse. Mozna si nerozumime, tak to nech plavat, tak ci tak to delat nebudu.. ;)
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Odpovědět