Josip Kleczek: Toulky Vesmírem

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Josip Kleczek: Toulky Vesmírem

#1

Příspěvek od Jan Vratny »

Dneska mi prisel do schranky newsletter z aldebaranu s upozornenim na nove vychazejici knizku: Josip Kleczek: Toulky Vesmírem.
Na odkazu je vic (vcetne ukazky). Knizku nemam, takze nemuzu recenzovat, ale soude podle autora nemuze jit o slapnuti vedle.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Radek Jonát
Příspěvky: 40
Registrován: 29. 06. 2009, 23:20

Josip Kleczek: Toulky Vesmírem

#2

Příspěvek od Radek Jonát »

Tak jsem ji hned objednal dík za tip :)
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Josip Kleczek: Toulky Vesmírem

#3

Příspěvek od amil »

Zdravím,půjčil jsem si v knihovně také J.Klezcka ale je to Život se sluncem ve Vesmíru.Právě ji čtu a je výborná píše o všem.Jde o bioastronomii vyd.2010.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
HonzaZ
Příspěvky: 32
Registrován: 17. 03. 2013, 21:51
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem

Josip Kleczek: Toulky Vesmírem

#4

Příspěvek od HonzaZ »

 Protože se mi už nepodařilo sehnat zde chválenou Encyklopedii vesmíru od tohoto autora, tak jsem neváhal a o prázdninách si koupil tyto nově vyšlé Toulky vesmírem a rozhodně toho nelituji. Pro případné zájemce nabízím svůj laický a nezkušený názor na tuto publikaci.
 Myslím, že se jedná o 400 stran (165x235mm) nadupaných fundovanými a zároveň aktuálními informacemi o vesmíru a astonomii.
  Největší nevýhodou je podle mne absence obrazových příloh či nákresů přímo u textu, tyto jsou včetně animací a komentářů na dvou DVD. Tenhle kompromis ale myslím docela dobře chápu, protože při zachování množství informací by obrázková publikace byla nejen objemově podstatně větší, ale rozhodně by byla cenově někde úplně jinde a jen tak někdo by si ji zřejmě nekoupil. Myslím, že to množství informací bez názorných obrázků přímo u textu nebude moc záživné pro úplné laiky. A těm přiloženým DVD jsem ani já zatím moc na chuť nepřišel. Je to asi tím, že jsme zvyklí na propracované dokumenty z tv, mnohdy i kvalitní (ale s daleko užším informačním záběrem). Vytýkat však autorovi po takto skvělém počinu, že ještě nestačil natočit dokument o vesmíru na světové úrovni by bylo asi nefér ne . Prostě je to opravdu jen obrazová příloha ke knížce na DVD, a bohužel číst si knížku a zároveň si pouštět DVD je alespoň pro mně docela krkolomné. Myslím, že ty DVD by byly výborné jako prezentace při přednáškách pořádaných pro veřejnost.
 Pro toho, kdo ale touží po velkém množství informací o vesmíru, dobře strukturovaných a přehledných (za velmi rozumnou cenu), a nechystá se astronomii věnovat opravdu do hloubky, je tato knížka věnující se více než 400 tématům opravdu dobrou volbou. Předmluva Jiřího Grygara k této knížce, kde mmj. označuje autora za "vzácný přírodní úkaz", je myslím rovněž nemalou zárukou toho, že se jedná o opravdu kvalitní dílo.
 Nejlevněji je myslím přímo u vydavatele Aldebranu (398+98dobírka=496Kč), který měl na ni akci do konce srpna. Teď jsem objevil, že do konce října to prodloužili jako podzimní akci, tak jsem zvědavý, jestli bude i zimní akce :-D.
AL-Dobson 400mm/F4 s ručními posuvy
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Josip Kleczek: Toulky Vesmírem

#5

Příspěvek od Med »

HonzaZ už napsal prakticky vše a já s ním souhlasím. Kniha je opravdu výborná, přehledná a i když členové tohoto fóra budou spoustu informací znát, určitě si tam najdou mnoho zajímavého. Jediná výtka jde také na DVD - pauzovat si video ke čtení mi přijde nešťastné a když už to tak musí být, mnohem lepší by bylo, kdybych na disku našel jen složku se soubory a klipy na které by text odkazoval. Dá se to ale řešit i tak, že si DVD nahrajete na telefon :)
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Odpovědět