SubRaw

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#31

Příspěvek od HonzaS »

Konečně jsem měl trošku času se na to podívat, nová verze 2,14 podporující 14bitové snímky je na:

http://canon.unas.cz

Naštěstí interně probíhá práce se soubory jako by byly 16-bitové, operace jsou 32-bitové kvůli přetečení. Takže nakonec stačilo pouze definovat nové gama křivky pro 14bitový RAW.

Pro 40d jen nezbytně nutný Adobe DNG 4.3, aby převedl korektně CR2 do DNG, poté import pracuje v SubRawu již správně (doufám). Parametr uvedení do 14 bitového režimu je --14bit (default je 12bitů).

Test lze provést snadno tak, že je vyfocen velmi silný zdroj světla (žárovka), aby došlo k místnímu naplnění buňky sensoru až na doraz. Po konverzi v 12 bitovém režimu bude v tomto přepalu jakási barevná duha. V 14 bitovém režimu pouze čistý přepal. Použití 14bit exportu pro 12bit snímek má pouze následek tmavšího obrázku.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

SubRaw

#32

Příspěvek od deavi »

Zkoušel jsem novou verzi Subrawu a při průměrování
subraw --a 001.dng --a 002.dng atd...
mi to napíše: Aplikace nemohla být spuštěna, protože součást cygwin1.dll nelze najít. Potíže pravděpodobně odstraníte opětovnou instalací aplikace.

Teďka nevím jestli nechybí nějaká část v programu a nebo něco dělám špatně  :-/
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#33

Příspěvek od HonzaS »

Ano, chybi tam ta knihovna. Starsi verze jsem kompiloval mingw, novejsi pomoci cygwin kde je vyzadovana knihovna. Ja to bohuzel nezjistim, protoze ji v systemu mam.

Takze ji staci stahnout a umistit do systemu. Nebo vydrzet az se mi to povede zkompilovat nekde pod mingw.

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

SubRaw

#34

Příspěvek od GaP »

Prosba o pomoc.

Jelikož počítačům a programování tuplem nerozumím, žádám zkušenější o velmi podrobný návod na zvládnutí následujícího.

Včera mi MMys objasnil že pro DSLR je nejlepší používat nastavení gama lineární, otázka je jak na to.

Mám staženou tuto verzi: 2.6.

když jsem před parametr --rgbtiff --nodng vložil parametr --linear, tak mi snímek vyšel se stejnou gamou a přeexponovaná místa ve snímku byla zničena nějakou různěbarevnou flekanicí s vysokou saturací.

SubRaw používám tak jak jsem jej stáhnul a pokud nezadám parametr --linear, tak funguje tak jak má.

Prosím poraďte mi jak se zbavit té gamy, děkuji

Pavel Gaugg.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#35

Příspěvek od HonzaS »

Nsatesti jsem nasel 1 pocitac, kde mam pouze MinGW. Takze by jiz nemela byt knihovna vyzadovana.

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#36

Příspěvek od HonzaS »

GaP napsal: Prosba o pomoc.

Jelikož počítačům a programování tuplem nerozumím, žádám zkušenější o velmi podrobný návod na zvládnutí následujícího.

Včera mi MMys objasnil že pro DSLR je nejlepší používat nastavení gama lineární, otázka je jak na to.

Mám staženou tuto verzi: 2.6.

když jsem před parametr --rgbtiff --nodng vložil parametr --linear, tak mi snímek vyšel se stejnou gamou a přeexponovaná místa ve snímku byla zničena nějakou různěbarevnou flekanicí s vysokou saturací.

SubRaw používám tak jak jsem jej stáhnul a pokud nezadám parametr --linear, tak funguje tak jak má.

Prosím poraďte mi jak se zbavit té gamy, děkuji

Pavel Gaugg.
Nasdilej mi nekde snimek (nebo posli mailem - do 10 mb), ktery to dela. Muzu se na to podivat. Pripadne zkus novou verzi SubRawu s parametrem --14bit (snimek bude o dost tmavsi,prepalene partie by nemely vzniknout).

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

SubRaw

#37

Příspěvek od GaP »

S novou verzí to šlape jako víno, díky za pomoc.

Pavel.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#38

Příspěvek od ccerdo »

Zdar mám problém se subrawem v tom, že po vytvoření souborů dng(snímek, bf,ff) zadám příkaz:

subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng

a vyskočí pouze tabulka chvilku to pracuje a pak zmizne.
Chci se zeptat zda-li je to normalní, nebo se vytvoří nějaký nový soubor, nebo je vše hotovo.

Dík Jura
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#39

Příspěvek od HonzaS »

Zkus nejprve spustit prikaz 'cmd' (prikazova radka dosu), aby to cerne okno zustalo spustene i po ukonceni subrawu.


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#40

Příspěvek od ccerdo »

Spustil jsem, vypsal kompletní příkaz a po chvilce to vypsalo pouze cestu...(u mne D:/plejady)
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#41

Příspěvek od HonzaS »

Ano, to je v poradku. Ted se jeste musis naucit pracovat v DOSu, bylo to zde probirano nekolikrat.

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#42

Příspěvek od ccerdo »

Ok , zeptám se jinak, jaký soubor vznikne po zadání příkazu:

subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng


(velikost, datum... to se nezmění?)
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#43

Příspěvek od HonzaS »

Vznikne snimek snimek001_out.dng , pokud ne, delas nekde chybu

nazev se bere z prvniho nazvu snimku, k nemu se prida automaticky _out

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#44

Příspěvek od ccerdo »

No to je právě ono, předpokládám, že příkazový řádek
subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng (Názvy jsem přejmenoval pro snažší práci) je správně a stejně to nejde.
Proto se ptám, kde by mohla nastat chyba, hláška o proškolení v dosu, není na místě, když dokážu zprůměrovat temné snímky v subrawu. Postup používám stejný, jen prostě, když napíšu výše uvedený příkaz, tak se otevře tabulka drží cca 5 sekund a vypne.
Postupuji dle http://canon.unas.cz/subraw/subraw.htm a nic. ???

Ještě detail, všechny soubory včetně subrawu mám v jednom adresáři.....
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SubRaw

#45

Příspěvek od MaG »

Podívej, Honza ti oprávněně radil, že si to máš celé spustit v tom příkazovém řádku (spustit "cmd") protože ať už v něm provedeš cokoli, je vidět případné chybové hlášení. Pokud výše uvedený sled příkazů v něm zadáš a něco ti to po cca 5 sec provede, tak by tam mělo být napsáno co. Např. že byl vytvořen nějaký _out soubor, nebo že nebylo něco načteno apod.

Takže hláška o proškolení v DOSu trochu na místě možná je, ale to my nevíme, co vše z toho jsi už zkusil. Honza to má ale dobře udělané, že když je někde chyba, napíše mi to jaká to je.

Krom toho by ti ušetřilo práci, kdyby sis na to zpracování ty příkazy vložil do souboru s příponou .bat
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět