SubRaw

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

SubRaw

#61

Příspěvek od Duk »

Miloši, to samé jsem měl já, problémy stále přibývaly, s rostoucí technikou rostl ovládací a provozní SW (v tom byl problém, některé fungovaly z části, některé vůbec).

Poslední tečkou za vším byla nefukčnost CCD kamery a SW ImagesPlus.

Dnes již mám zpět XP-čka a vše běží jak se patří.
Takže doporučuji provést to samé. ;)
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#62

Příspěvek od HonzaS »

astar napsal: To HonzaS:
Mám několik otázek k programu Subraw.
Převod souboru RAW do DNG je z důvodů velikosti nebo proč ?
Proč jsi třeba nepoužil převod do 48 bitového Tifu?
Při zpracovávání souboru uvnitř programu převádíš DNG do dat jako 16 bitový formát ( pro každou barvu )s kterým pak pracuješ?
Proč jsi volil formu programu bez grafického vstupu (konzola)? .Možná by bylo lepší to ovládání udělat jako dialogové okno?
Dochází v programu k nějakým interpolacím dat pro případné zaretušování hotpixelu (po odečtení temných snímků tzv. černá díra)?
Zajímá mne princip vnitřního zpracování.
Předem dík za vysvětlení .

Pouziti DNG se mi jevi jako nejjednodussi, neb je jeho specifikace k dispozici, bohuzel Adobe zpocatku nedrzelo standard a i dnes obcas s novym fotakem vykouzli nejake nove vyjimky. Tiff je k nicemu, ten pouzivam jen jako vystup. Tiff jako vstup je naprosta blbost, stejne jako napr. JPG, obsahuje jiz poskozena data (nejsou shodna s RAW formatem). Vnitrni upravy jsou provedeny celociselnou metodou v hloubce 32 bitu / pixel, aby to nikam neuteklo. Prace v konzoli je mi nejblizsi. Nicmene muzes si nadstavbu napsat sam, pokud mas cas. Takoveto "vedecke zpracovani dat" vyzaduje opakovatelne presne vstupy, coz by mohl u klikaci aplikace problem, navic klikaci aplikace snad vyjma grafickych a 3D editoru nesnasim, pouze me to zdrzuje v praci. Cerna dira pri spravnem nastaveni nevznika, nebot interpolace probiha ze sousednich pixelu teze barvy, kolizi 2 sousednich hotpixelu neresim - je to celkem vzacna vec. Bohuzel tech vychytavek je tam dost, stahni si zdojak a podivej se do neho, mam nejakou docela posledni verzi na webu. V dnesni dobe by to chtelo cely program vzit a kompletne prepsat.


Bohuzel mam cim dal mene casu, tak uz ani nemam cas nejak dale rozvijet program SubRaw.


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2188
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

SubRaw

#63

Příspěvek od astar »

To HonzaS:
Díky za vysvětlení. Nějak jsem přehlédl odkaz na ten zdroj programu. C moc neumím, ( pascal -Delphi), ale pokusím se s tím nějak poprat. Je pravda, že programování v konzoli je jednoduché, protože se řeší jenom to co chceš a ne to co musíš. V Delphi je to podobné + vložení grafických objektů, ale to si znáš.Tady na fóru je mnoho programátorů, ale nikdo nechce pomoci. :(
Na programu si spolupracoval s Martinem Myslivcem, že ?
Hlavně mne zajímá , jak si to v programu řešil a jak se to slučuje s mou představou .
Pokud bych něco vytvářel v grafickém prostředí, tak by to bylo jenom pro moji potřebu . Necítím se na to, abych zveřejňoval své výtvory, obzvlášť v takové to složitosti. Nejsem tak dobrej jako ty.
Mám ještě prosbu : Pokud bych potřeboval něco vysvětlit, mohu se na tebe obrátit?

SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

SubRaw

#64

Příspěvek od TomasN »

Jenom pár poznámek:

astar:
Použití "konzolového" programu je naopak velmi elegantní. samotný program je na grafice nezávislý, takže může být napsán v něčem univerzálním, co přežije dlouho. A pokud je vhodně napsaný, pak lze k němu dopsat libovolné rozhraní.

HonzaS:
Použití DNG mi přijde jako trochu nešťastné, myslím, že je lepší uchovávat přímo RAWy. Vhodnější mi přišel dcraw, který navíc podporuje všechny foťáky. Ale je mi jasné, že jsi tomu měl své důvody.

Já sám používám vlastní program, samozřejmě konzolový :-), kde využívám část z dcraw.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

SubRaw

#65

Příspěvek od BiF »

Na nějaké zahraniční stránce jsem nedávno četl, že pro astrofotografii by měla být v menu fotaparátu vypnuta funkce "Auto rotate". Má to nějaký vliv při zpracování v SubRawu (při pořizování FF, DF)?
Franta
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

SubRaw

#66

Příspěvek od Prazan »

Ahoj,
napsal jsem takový jednoduchý generátor skriptů pro program SubRaw. Je určen především pro lidi, kteří si příliš nerozumějí s programováním a rychlým generováním takových skriptů pomocí inteligentních nástrojů. Zkrátka, pokud máte chuť otestujte to

http://5p.me.cz/astro/subraw/

Pár poznámek:
- Není to blbuvzdorné, takže nesmyslná zadání jsem neošetřoval. Primární úkol je urychlení nudného procesu generování skriptu pro více (mnoho) snímků lidmi, kteří si s konzolí netykají.
- Názvy souborů se do formuáře vyplňují bez koncovky DNG
- Uzpůsobil jsem to svému stylu přejmenovávání souborů (light01, light02 ... light50, df, ff ...).
- Pokud chcete skript pro jediný snímek, nevyplňujte do počtu souborů NIC (přestože takový skript má člověk v konzoli napsaný hned, těch pár podmínek jsem tam dopsal).
- Jsem stavař a PHP jsem viděl z rychlíku před mnoha lety, takže programátorsky čisté to nebude - podstatné je, jestli je to funkční a bez chyb.
- Pokud byste narazili na problém, dejte mi, prosím, vědět.
- Alespoň mám možnost otestovat si, jestli jednotlivým parametrům rozumím správně.
- Líbivý kabátek jsem formuláři nedával - nevidím důvod.

Tak snad se bude hodit i jiným než jen mně.


edit: Doprogramoval jsem některé ne úplně běžně používané funkce (mnou) , takže teď je generátor víceméně univerzální. Možná vypadá na první pohled trochu složitě, ale po letmém seznámení se s funkcemi SuBRawu by pocit složitosti měl pominout a tento nástroj by mohl sloužit ke spokojenosti.
Ošetřil jsem některé kombinace přepínačů, které by formulář dělaly nepoužitelným, takže by se snad nemělo podařit vygenerovat naprosto nesmyslný skript. I když ... nikdy neříkej nikdy
Nějaké samostatné rozhraníčko bez nutnosti přístupu na web by možná nebylo zlé, ale na to nemám know-how. Takto je to alespoň platformově nezávislé.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#67

Příspěvek od ccerdo »

Zdar ,

potřebuju pomoci se SubRawem..

Když odečtu bias ze snímku a zadám příkaz:

subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng --nodng --rgbtiff

Tak mi napíše Bayer error, data offset is: 3598

Nehorší je, že to neudělá u všech snímků.. V čem by mohl být problém?

Předem děkuji za radu.

Jura


Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

SubRaw

#68

Příspěvek od gsokuba »


Nějaké samostatné rozhraníčko bez nutnosti přístupu na web by možná nebylo zlé, ale na to nemám know-how. Takto je to alespoň platformově nezávislé.
ono by tak ani nebylo potřeba rozhraní, stačilo by kdyby jsi poskytnul složku se zdrojákama aby jsme si to mohli nahrát na localhost.

jinak musim pochválit až na design :-X je to super sám vím jaká je to piplačka napsat něco v phpku ;)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#69

Příspěvek od ccerdo »

Zdar ,

potřebuju pomoci se SubRawem..

Když odečtu bias ze snímku a zadám příkaz:

subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng --nodng --rgbtiff

Tak mi napíše Bayer error, data offset is: 3598

Nehorší je, že to neudělá u všech snímků.. V čem by mohl být problém?

Předem děkuji za radu.

Jura
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#70

Příspěvek od HonzaS »

Ahoj,

To je chyba dat během interpolace. Zkus použít bez parametru TIFF.

třeba:
subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng

nebo

subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng --nodng --tiff

Vzniká to nějakou nekompatibilitou při převodu z CR2/CRW do DNG. Vliv na to má i verze DNG konvertoru, je to bohužel na přepsání celého programu a napsání robustnějšího parseru toho DNG formátu. Naštěstí dnes existuje celkem dost progamů, které dělají totéž.

Pokud by o to někdo měl zájem, zdroják je k dispozici. Jako největší ořech je asi to správné načtení DNG. Zbytek už je jen rutina. Dneska bych to udělal stejně uplně jinak.

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

SubRaw

#71

Příspěvek od Prazan »



ono by tak ani nebylo potřeba rozhraní, stačilo by kdyby jsi poskytnul složku se zdrojákama aby jsme si to mohli nahrát na localhost.

jinak musim pochválit až na design :-X je to super sám vím jaká je to piplačka napsat něco v phpku ;)
Ahoj,
díky za reakci - už jsem myslel, že to nikdo ani neotevřel Co se grafické stránky týče - psal jsem, že tu jsem neřešil, protože jsem přesvědčený, že není absolutně žádný důvod dělat líbivé rozhraní pro konzolovou aplikaci. Funkční to je a kdyby náhodou na chleba nebylo, kabátek není problém dopsat (CSS).
Pouštět to na localhostu? Pokud se nepletu a něco jsem zase ošklivě nazaspal, tak je potřeba mít funkční PHP server, ale budiž. Zdrojový kód je zde. Už jsem psal, že je to práce stavaře, tak mě kdyžtak moc nekamenujte za krkolomnosti v kódu - dělal jsem, co jsem uměl.

edit: Před několika týdny jsem začal oprašovat své chabé znalosti Delphi a psát rozhraní v něm. Ale zřejmě to nedokončím - PHP verze mi naprosto dostačuje pro vícero snímků. Pro zpracování jen několika z nich je pro mně konzole rychlejší. Psal bych to jen pro to, že to někdo udělal. Myslím, že každý, kdo se SubRawem párkrát pracoval už má své zajeté metody a pořádně neocení grafické rozhraní. Právě proto, že je to elegantní konzolový SubRaw :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SubRaw

#72

Příspěvek od MMys »

jj, dávky na kompletní zpracování jsem měl vždy připravené, a ráno po focení jenom v editoru co umí sloupcové bloky (pspad, ultraedit...) vyměnil jména souboru, pustil a šel si dát kafe :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

SubRaw

#73

Příspěvek od MaG »

Já jsem zas vždycky měnil v TC jména souborů a dávky neměnil Když jsem viděl MMyse v akci, musel sem uznat, že jak moje tak jeho metoda jsou efektivní, ale on má stejně lepší výsledky v dalším zpracování :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

SubRaw

#74

Příspěvek od Prazan »

Jasná věc - každý k tomu přistoupí po svém. Třeba PSPad je pro programátora mocný nástroj, ale vyžaduje to být svým způsobem zručný. Tohle PHP rozhraní umožní rychle naklikat skripty a pomocí CTRL+A, CTRL+C, CTRL+V rychle vložit za sebe a uložit jako dávku s minimální možností ukliknout se nebo se upsat. Nic víc a nic míň Ale bavit se o rychlosti editace skriptů pro kalibraci snímků po hodinách expozic venku by bylo určitě přinejmenším úsměvné :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#75

Příspěvek od ccerdo »

Vzniká to nějakou nekompatibilitou při převodu z CR2/CRW do DNG. Vliv na to má i verze DNG konvertoru, je to bohužel na přepsání celého programu a napsání robustnějšího parseru toho DNG formátu. Naštěstí dnes existuje celkem dost progamů, které dělají totéž.

Děkuju za reakci, a chci se ještě zeptat jestli to nemá souvislost s nastavením color space ve foťáku já mám nastaveno sRGB.

Dík Jura
Odpovědět