Rychlý FITS prohlížeč

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#61

Příspěvek od BiF »

Běhá to krásně, ale přesto mi tam něco "zásadního" chybí- zobrazovat snímky inverzně.
Bylo by možné to dodělat?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#62

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

BiF píše:Běhá to krásně, ale přesto mi tam něco "zásadního" chybí- zobrazovat snímky inverzně.
Bylo by možné to dodělat?
Je to možné a už je to hotovo. Linux | Windows
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#63

Příspěvek od MMys »

Posílám zkušesnoti po jednom večeru praktického intenzivnějšího používání (prohlížel a promazával jsem nějaké řady fitsů za celý letošní rok, když jsem dělal úklid v datech). Z funkcionality ohledně zobrazování už asi nic, a nový inverzní režim je parádní. Rychlost i vše ostatní naprosto dostačující, ale něco málo k "ergonomii" :-)

Mám QHD monitor, 2560x1440, a pokaždé se mi to okno otevře maličké, jak je asi definováno natvrdo. A v režimu 1:1. Takže si ho vždycky musím zvětšit, jasně, je to na popotažení či click. Ale ten rozměr není všecko. Třeba rozumnej rozsah historamu abych něco viděl pro moje kamery je 0-5k ADU, a pokaždý je vždy po startu rozsah 0-64k. A okénko s FITS informacemi také musím většinou vždycky znova zapnout, atd... už asi tušíš, kam tím mířím. Prostě nějaké jednoduché zapamatování naposledy nastavené konfiurace by vyloženě bodlo. Tedy pamatovat by se měla poloha a velikost okna, rozsah historamu, možná i stav inverze/normal, stav 1:1 vs. fit do okna, a zobarzení či nezobrazení FITS hlavičky. Na Win je to naštěstí jednoduché, buď INI soubor nebo registry. Na linuxu netuším.

Jelikož to témeř výhradně používám přes tu asociaci, tady na klik na soubor (v Totalcmd či průzkumníku) a když jdu jinam, tak aplikaci ukončím, donaviguji se do dalšího adresáře a tam ji pustím znova, tak to má smysl. Pokud bych se navigoval jinam přímo v té aplikaci, tak by to tak akutní nebylo. Jenže zvyk je železná košile. Já to prostě vždyky ukončím pustím v každé lokaci jako prohlížeč znova.

Ale velký dík už takhle, pomohlo mi to zrychlit úklid v datech, ketrý jsem z důvodu absence rychlého prohlížeče s možností přímého mazání pořád odkládal. S tímhle je to paráda.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#64

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

MMys píše:Prostě nějaké jednoduché zapamatování naposledy nastavené konfigurace by vyloženě bodlo.
Hotovo. Ve Win %AppData%\fits_prohlizec\nastaveni.ini, v Lin ~/.config/fits_prohlizec/nastaveni.ini
Linux | Windows
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#65

Příspěvek od MMys »

Tak teď je to parádní. Už dám pokoj.

Ty automatický výpočty FWHM a tak už tak akutní nejsou, když to pak skládám tak už si to vyfiltruju v PI pomocí subframe selectoru, a nepoužitelný snímky jsou vidět v tom tvým prohlížeči na první pohled i bez toho.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#66

Příspěvek od MMys »

Ještě jsem to zkoušel znova, něco v reálu prohlížet a třídit, už je to hodně efektivní a jde to fakt rychle. Akorát ještě musím sundávat ruce z klávesnice a hrabat po myši v případě, že chci přepnout z celého snímku na detail a zpět. Typické použití totiž je, že prohlížím jak homogenitu pozadí (jestli do toho něco nezasvítilo) tak i detail 1:1, jestli to není ujeté. A obojí najednou posudit nejde. Teď jak z toho ven:

- klávesová zkratka (třeba + a - na num klávesnici) na přepnutí těch režimů (a když už v tom budeš, tak ještě klidně i klávesu I na inverzi)


- druhá možnost je, že to v té části pod FITS hlavičkou bude ukazovat výřez 1:1 ze středu obrázku, když jsi v režimu celý obraz. Nebo, a to by byla vůbec supr funkce, kterou žádný takový SW typu prohlížeč nemá (kromě SIPSU, kde to ale musím vyvolat až po načtení obrazu z menu), zobrazit šachovnici, tedy střed a 4 rohy v detailu 1:1 , ty výřezy vždy o velikosti 1/3 šířky nastaveného sloupce s FITS hlavičkou. Prostě nějak takhle:

FitsView.jpg
FitsView.jpg (1.15 MiB) Zobrazeno 3582 x
[/url]

To by vyřešilo nás fotiče, co pořád zkoumáme, jak nám to kreslí v rozích, a jak se to mění - rozkolimovává těm nešťastníkům s málo tuhými dalekohledy. Tohle by byl parádní nástroj k průzkumu toho problému, a uvítal bych to víc, než nějaké automatické měření FWHM, které u větších senzorů stejně nic neříká, protože pokud nemáš nějaký opravdu bytelný a drahý nebo méně světelný stroj, tak to stejně kreslí v každé části pole jinak.

A navíc je to na implementaci opravdu jednoduché, překopírovat 5 výřezů z obrazu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#67

Příspěvek od Psion »

Kdyby se to dalo časem portovat na Mac OSX, bylo by to fajn.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#68

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

i = inverzní zobrazení
s = přepínání škálování do okna
f = zobrazení pravého panelu s informacemi a výřezy
p = pamatovat si nastavení histogramu mezi snímky
CTRL+Q = zavřít aplikaci

Mac bude trochu problém.

Linux | Windows
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#69

Příspěvek od MMys »

Parádní, ty kouzelníku ;) tím jsi mi ušetřil velké množství času i do budoucna, teď to jde prakticky samo :-) Rozdíl proti otevření 100 fitsů v MaxIm DL nebo jiném velkém astro SW je obrovský.

Kdybys někdy potřeboval, tak až budu pořádat nějaký workshop na zpracování astrosnímků v PixInsight, máš ho u mě zdarma. Já už se totiž začal zaobírat myšlenkou, že si budu něco sám psát, no, a když jsi s tím vylezl, tak už není třeba.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#70

Příspěvek od Psion »

Tomáš Grygarčík píše:
Mac bude trochu problém.
Je to v podstatě linuxový systém, jde jen o to přeložit zdroják v Macu ne? (pokud to není psané v něčem hodně nestardardním)
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#71

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

To je ten hlavní problém - sehnat Mac a odladit to.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#72

Příspěvek od zuzi »

Parádní sw, jen možná drobnost, když se vybere tahátko na histogram a chci si ho jemně nastavit pomocí šipek (doleva doprava) na klávesnici, tak to zároveň přehazuje zobrazené soubory a posouvá hodnotu v histogramu. U šipek nahoru dolu to nedělá :-) Asi by to chtělo nějak rozdělit, třeba histogram doleva doprava a soubory nahoru dolu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#73

Příspěvek od MMys »

V poslední verzi (win) se mi ten efekt s jemným nastavením historamu a zároveň posuvem snímků neobjevuje.

Ale ještě dvě drobnosti:

1) pokud si nastavím výřez v režimu 1:1, udržuje se sice stejný pro všechny soubory, ale když zmačknu "s" pro celkový pohled, a pak ho zamčknu znova zase pro detail, zresetuje se poloha do levého horního rohu. To je trochu nešikovné pro rychlé celkové nakouknutí na snímek, když jinak zkoumám hlavně střed. Uvítal bych, aby se to pamatovalo a případný reset na 0,0 se provedl jen když se narazí na snímek který je jiného rozměru (menší). Což ale prakticky moc nehrozí, většinou projíždíme sadu stejných snímků (byť ošetřeno to být musí)

2) a podobný efekt s nepamatováním polohy je i u vertikálního scrollbaru u okna FITS hlavičky. Ten je zase po každém novém snímku permanentně odrolovaný nakonec (zřejmě pozůstatk po naplnění seznamu položek). Pokud mne trvale zajímá při procházení nějaký údaj, který je odrolovaný za horním okrajem (v mém případě teplota), musím to po každém snímku stahnout do pozice, kdy je to vidět. Tady by taky bylo dobré si tu pozici pamatovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#74

Příspěvek od Psion »

Tomáš Grygarčík píše:To je ten hlavní problém - sehnat Mac a odladit to.
Do nedávna jsem měl jeden volný, něco seženu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#75

Příspěvek od MMys »

A ještě seřazení souborů v seznamu. Nyní je podle názvu. Docela by se hodila pro procházení i varianta podle data souboru. Ne vždycky je číslování ve shodě s abecedním pořadím.
Třeba MaxIm který používám pro snímání mi čísluje soubory ve tvaru fixní název_pořadové číslo_suffix (ve kterém mám typicky název filtru). To pak vede k situacím, že nafotím nejprve třeba sadu L snímků (tedy např M33_001_L, M33_002_L atd...) a pak třeba sadu R snímků (tedy např M33_001_R, M33_002_R atd...) což pak ale abecedně seřazené dělá to, že se mi střídají jednotlivé filtry a teprve až pak pořadová čísla. A tohle bohužel nemohu změnit, a prochází se to blbě, protože R má úplně jiné pozadí než třeba L či B kanál.

Samozřejmě bych to mohl průběžne třídit při focení do adresářů po jednotlivých filterch, ale průběžně ručně, automaticky při snímání to nelze. A to je nešikovné, protože když to ponechávám pohromadě, tak při focení další noc nemusím zjišťovat čísla poseldních souborů, on si to MaxIm sám najde a pokračuje v číselné řadě dál.

Přesně zde by se hodila možnost přepnout seřazení misto podle názvu podle data.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět