PixInsight

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#886

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše: Bill: Já ho nechci cpát na cizí PC, mám představu mít ho na vlastní flešce nebo externím HDD (abych si s tím mohl hrát na jiném pc) a zároveň doma na noťasu.
Tak na služebním počítači to mám nainstalované ve virtuálu pod Linuxem. Taky by asi šlo z flešky rovnou nabootovat linux + PI...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PixInsight

#887

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji za zprávy, vyzkouším v práci jestli mohu vložit soubor do adresáře users. Já vycházím z toho, že ta trial verze mi na flešku šlapala (v PC, kde nemám admin práva) - před tím jsem si ji nainstaloval doma na ten přenosný disk.
Jinak zjistil jsem až nyní, že existuje o PI kniha, 420 stran. Tak bych si ji mohl pořídit k tomu...

Zuzi: Aha. Děkuji za ukázku.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PixInsight

#888

Příspěvek od pedrosanchez »

Bill píše:Pro současné 64bit PI je naprosté minimum 4GB, ale doporučené:
- Minimum reasonable amount of RAM: 8 GiB on a 64-bit machine and operating system.
- Recommended performance RAM: From 16 GiB to 64 GiB (depending on the sizes and number of images to process) on a 64-bit machine and operating system
Vítej v 21. století :-(
Mě to teda v pohodě šlapalo na 64 bit a 4 GB RAM.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PixInsight

#889

Příspěvek od hades »

pedro: pokud myslíš tuto: https://www.megaknihy.cz/popularne-nauc ... arch_pos=1 tak mohu směle doporučit. Dozvěděl jsem se od ní od Martina Myslivce a je to kvalitní publikace
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PixInsight

#890

Příspěvek od pedrosanchez »

hades píše:pedro: pokud myslíš tuto: https://www.megaknihy.cz/popularne-nauc ... arch_pos=1 tak mohu směle doporučit. Dozvěděl jsem se od ní od Martina Myslivce a je to kvalitní publikace
Jasně :) Díky za zprávu. Dobré budou asi i MMYsovy workshopy. Jinak ten licenční soubor Pixi můžu nahrát i do adresáře users pod sebe na pc, kde nejsem admin, takže to je dobré a brzy snad budu mít konečně Pixi. Zatím se do toho ale neženu, protože nemám data, je furt hnusně a těším se na jaro a léto.
Přeji vám všem báječný nový rok 2020 a hlavně pořádnou tmu a kvalitní seeing. Díky za vaše cenné rady a trpělivost!
Pedro.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 595
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#891

Příspěvek od palkog »

palkog píše:
Dnes som dostal prvu cast knihy Mastering PixInsight - referencnu prirucku. Ide o asi 250 stranovy popis vsetkych funkcii PI skor z praktickeho hladiska (na rozdiel od originalne dokumentacie v PI, kde je viac matematiky). Komplet kniha by mala byt distribuovana koncom januara. Vyzera to na velmi dobru knihu :D
Ukazka z pripravovanej knihy je k dispozicii: https://www.facebook.com/DeepSkyColors/ ... 1275641835.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2104
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#892

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím Vás pánové,

chtěl jsem se zeptat, jsem v tom nový, jaký je správný postup (nebo jaký s úspěchem používáte) při zpracování LRGB v PixInsight. Mohu to dělat v tomto pořadí:

1. Skript - Batchpreprocessing
2. Vložím všechny light (L+R+G+B vše dohromady - Pixi si to rozdělí samo automaticky ), dark, bias, flat dle jednotlivých záložek
3. Zvolím reference image - nějaký co nejlepší(co nejkulatější hvězdy v poli) s Lka
4. Po složení vzniknou 4 master light snímky pro jednotlivé kanály LRGB
5. V této fázi si nejsem jistý jestli mám už složit RBG do master RGB lightu (např.pomocí LRGB combination bez zaškrtnutého Lka) a dále pracovat s ABE, backround neutralization a color calibration nebo to mám dělat na každý kanál zvlášť ??
6. ABE nebo DBE s volbou division (pro odstranění vinětace) nebo substraction (pro odstranění světelného znečištění a gradientů) a snímky takto uložím. Tady si nejsem jistý jestli mohu udělat oboje (division i substraction), případně v jakém pořadí . Aplikuji jak na RGB tak na Lko.
7.Backround neutralization - aplikuji jak na RGB tak na Lko.
8. Color calibration - aplikuji na RGB master light složeninu . Tady bych potřeboval poradit co mám zvolit jako reference white (stačí malý preview box ze snímku kde je například jasná hvězda nebo střed galaxie ? nebo to může být preview udělaný například z větší části galaxie - jejího středu, který je víceméně bílý). U reference black - tam je mi jasné, že musí být vložený např. preview obrázek z oblasti snímku, kde je jenom pozadí.
9. Crop - stejný pro Lko a RGB master light
10. No a teď nevím jestli mám už jednotlivé dva složené light snímky (L+RGB) už delinearizovat tj. histogram transformation, curverves, masky atp. nebo je nechat nestrečnuté a nejdříve je složit pomocí LRGB combination a až pak začít s dalším postprocessingem.
11. Někde tady by se taky mělo ještě udělat SCNR na zelenou (average neutral 100% to green channel) ..nevím opět v jaké fázy, ale předpokládám, že až po LRGB combination a před dalším postprocessingem.

Mimochodem pokud bych chtěl použít např. dekonvoluci mám ji dělat až na finální složenině(LRGB) nebo na L zvlášť a RGB master light zvlášť tj. před finálním složením ? Respektive jak to děláte vy ?
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#893

Příspěvek od MMys »

ABE/DBE na barevné složenině, jinak jsou výsedky nepředvídatelné, nevidíš jaký roh je barevně kam ulítlý, a kam dát vzorky.
Pokud tím nekoriguješ vinětci (při absenci flatfieldu) tak vždy subtraction. A pokud tam žádné výrazné nehomogenit v pozadí nejsou, nedělat ten krok vůbec.
Dále nejpreve color calibration, a až pak background neutralization. Nikoli obráceně. CC ti neutrální pozadí zase rozhodí, a navíc je to fyzikálně špatně.
CC dělám obvykle třemi způsoby. Pokud je tam výrazná větší galaxie, nastavím box na ni, a přes limity low a high u white reference vylaboruju, aby se jako white reference vybrala celá galaxie (ne jen střed, ten bývá ulítlý trochu do oranžova a to by zkreslilo vyvážení)

Pokud je tam dost hvězd, a málo mlhovin mezi nimi, vyberu ten white reference rozsah tak, aby do něj spadaly skoro všechny hvězdy, kromě těch saturovaných (horní limit je 0.9, to nechám) a kromě těch úplně nejslabších (dolní limit dám kousek nad pozadí).

Pokud je ale pole plné mlhovin, používám raději fotometrickou kalibraci. Ta mi přijde nejméně ovlivnitelná těmi mlhovinami.

Jako background reference vybírám nějaký výřez mimo objekt, ale hvězdy v něm klidně být mohou. Ty se vyeliminují tím rozsahem jasu. Dolní limit pro background dávám vždy nula, horní limit kousek pod nejslabší hvězdy, lehce nad pozadí. Pokud jsi neudělal ABE/DBE, tak je pozadí v každém kanálu úplně jiné a blbě se to určujě. Pak je lepší udělat místo ABE/DBE provizorně alespoň background neutralization (BN), pak teprve CC, ale pak povinně zase ještě jednou BN.

Zbytek už je dost volný, a každý používá jiné metody.

Já například udělám zvlášt delinearizovalé L-ko, s vyostřením maxima detailů, klidně i s dekonvolucí, je-li třeba. A k tomu odšuměné lehce rozmazané RGB, které se nechá dobře barevně přisaturovat (což s šumem moc nejde). Pak oba ty snímku uvedu na zhruba stejnou jasovu složku (tedy jasová složak vytažená z toho RGB musí mít podobné úrovně jako to L-ko) a pak to složím jako LRGB a pak ještě trošičku doladím. Také by oba snímky L i RGB měly mít podobnou velikost hvězd. je třeba si to trochu hlída při zpracování. Postup toho doladění pak už závisí naprosto a tom,co s tím potřebuju udělat, co je to za objekt. Na to už žádný univerzální postup není.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2104
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#894

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj,

díky..dost mi to pomůže.. ABE/DBE na barevné složenině myslíš LRGB nebo jen zlášť na Lko a stejně na RGB složeninu ?

A případnou funkci ,,dekonvoluce,, v jaké fázi ? Až na LRGB složenině nebo na Lku zvlášť a na RGB složenině zlášť nebo na úplně každém kanálu zvlášť ?

A SCNR..na RGB snímku před delinearizací (arcsinh, histogram , curves tranformations ) nebo až potom ?
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#895

Příspěvek od MMys »

ABE/DBE na RGB hlavně. Na L můžeš taky, ale opatrně, tam se blbě poznává, co tam nepatří.

Ale celkově vzato, když ti tam vyleze co nemá až později (a to je celkem běžné), tak si DBE můžeš zopakovat ještě několikrát kdykoli v průběhu zpracování, klidně až skoro na konci, v nelineární podobě na složeném a zpracovaném LRGB.

Ale na začátku ho obvykle udělat musíš, protože bez toho nejde mnohdy vůbec snímek zpracovat. Každá část obrazu by při razantnějších úpravách ulétla do jiné barvy.

Dekonvoluci dělám ještě v lineárním stavu, a já ji dělám pouze na L. RGB naopak rozmazávám, aby šlo saturovat. Protože složení LRGB dělám až po delinearizaci, když mám jak L, tak RGB zpracované každé k dosažení žádaného cíle, tak ani dekovoluci na výsledném LRGB dělat nemohu.

Všechny odšumovačky používám opatrně, a většinou až po delinearizaci kdy vyleze šum.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2104
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#896

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj,

super , děkuji moc za rady a zkušenosti.

Ještě to zmiňované SCNR (na zelenou). Můžeš mi napsat kdy (v jaké fázi) ho použít. Nejlépe se mi to jeví někde po barevné kalibraci a neutralizaci pozadí na finální složenině LRGB .. Nastavení 100% na zelenou což je ,,default,, je OK ?

Včera jsem než se opět zatáhlo :x udělal pár RGB expozic (celkem úsměvných 8x3min od každého kanálu - víc jsem nestihnul) M45 tak to zkusím zpracovat spolu s tím Lkem (přes CLS) co jsem tu vkládal posledně..Budu to muset zase trochu ořezat (kamera byla malinko jinak otočená ) a uvidím jestli z toho něco kloudného vyleze. Jasně bylo vidět to co jsi psal o červeném kanálu..tyto fits soubory jsou světelným znečištěním zasaženy nejvíce (obraz je nejsvětlejší). Zatím jsem to fotil bez nějakého filtru (plánuji asi IDAS P2 vzhledem k možnému použití i pro focení přes úzkopásmové 6nm filtry bez potřeby ten filtr odstraňovat)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#897

Příspěvek od MMys »

S tím SCNR opatrně, já to nepoužívám vždy, jen když jsou v obraze nějaké zelené nádechy, tam kde být nemají. Zeleného až na vyjímky ve vesmíru moc není. A na 100% to nikdy nedávám, zmizí mi pak i zelná z duhy v difrakčních křížích, a vypadá to trochu divně. A nebo použít masky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2104
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#898

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj, díky za vysvětlení. Budu tedy s tím SCNR opatrný..Tak teď už jen nasbírat nějaký rozumný počet expozic ..počítám do konce roku se něco podaří :lol:
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#899

Příspěvek od mirkovacik »

Mimochodom, kde sa berie to zelené pozadie?
Je to
  • zle farebne vyvážený snímok - málo červený, hlavne jeho slabšie partie, takže neutrálny šum sa preklopí na zelenú
  • a/alebo pozostatky zo svetelného znečistenia
  • a/alebo sa to vytvára tým, že čipy - hlavne DSLR - sú najcitlivejšie na zelenú a k tomu ešte na DSLR sú 2 pixle G voči jednému R a jednému B a teda v zelenej je silnejší a menej zašumený signál a vylieza pri spracovaní?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování LRGB - Pixi - správný postup

#900

Příspěvek od MMys »

nejspíš vše dohromady. A hlavně u mono kamery - světelné znečištění a rozptýlené světlo z okolí, když fotíš mono kamerou třeba zelený kanál, nasvítí tam trochu z jiného směru než při focení ostatních, a pak je jedna strana do zelena a druhá do červena.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět