Cartes du Ciel

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Cartes du Ciel

#1

Příspěvek od Novacek »

Potrebuji poradit...

Hraji si s programem Cartes du Ciel a nemuzu prijit na to, jak zobrazit kometu C/2004 Machholtz Q2, dival jsem se do katalogu a v katalogu je. Jak ji dostanu na "pracovni plochu" ? ::)

Dik
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#2

Příspěvek od MaG »

Zapnout "Vlastnosti katalogů" a danou kometu na kartě "komety" vybrat myší.

Chci li vidět více komet najdenou, vybírám myší s přidržením klávesy CTRL.

Doporučuji ohledně aktuálního jasu komet vyzkoušet i katalogy z webu: http://astrox.wz.cz/komety/elementy/elementy.html
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Cartes du Ciel

#3

Příspěvek od Novacek »

Uz jsem mi to povedlo :-))

Ja ji prehledl, kdyz jsem si dal popisky k symbolum hledal jsem kometu podle obrazku, ale na "plose" obrazek vypada trochu jinak!!!

Ale i tak diky!!
Vixen 12X80
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Cartes du Ciel

#4

Příspěvek od HonzaS »

Taky bych mel jeden dotaz:

Jakym zpusobem lze importovat katalogy hvezd s magnitudou >12 (tycho katalog). Mam nahrany napr. Guide Star Catalog z cdsarc.u-strasbg.fr jehoz velikost je cca 300MB, obsahuje hvezdy do cca 15mag. Konverzni utilita, ktera ma prevest data pro Cartes du Ciel mi vsak hlasi chybu 'Incorrect input file, not FITS format'. Bud mam spatne katalogy, nebo je tato utilita spatna.

S tim take souvisi volba nejakeho dalsiho vhodneho katalogu az do 20 mag. Napr: ftp.nofs.navy.mil, ktery ma cca 6.5GB, nerad bych jej stahoval zbytecne.

Pripadne nekterou jinou variantu, kterak prinutit tento program zobrazovat vyse uvedene katalogy.

diky HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Cartes du Ciel

#5

Příspěvek od MP »

HonzaS napsal:
S tim take souvisi volba nejakeho dalsiho vhodneho katalogu az do 20 mag. Napr: ftp.nofs.navy.mil, ktery ma cca 6.5GB, nerad bych jej stahoval zbytecne.

S USNO-A2 katalogem, ktery se da stahnout na te adrese, pracuje CDC primo bez jakekoliv konverze. Staci zadat cestu v dialogu pro spravu katalogu. Automaticky jej pak zacne pouzivat pri vetsim zoomu ( malem poli ). Katalog je rozdeleny na zony a ty, co jsou videt z nasich zemepisnych sirek se v pohode vejdou na jedno DVD, takze to nemusi zabirat misto na disku.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Cartes du Ciel

#6

Příspěvek od Tomkk »

Lze v CDC zobrazit skutečný vzhled (foto) M objektů?
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Cartes du Ciel

#7

Příspěvek od HonzaS »

Ano, lze. Je vsak nutne pripojeni k internetu.
Omezenim je zorne pole pod 4 stupne, obrazky jsou cernobile v pomerne malem rozliseni, ale pro predstavu to staci.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Cartes du Ciel

#8

Příspěvek od Tomkk »

HonzaS napsal: Ano, lze. Je vsak nutne pripojeni k internetu.
Omezenim je zorne pole pod 4 stupne, obrazky jsou cernobile v pomerne malem rozliseni, ale pro predstavu to staci.

HonzaS
Já měl na mysli jen jak je to třeba v "Noční obloha", na klik se zobrazí malý obrázek třeba mlhoviny..
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Cartes du Ciel

#9

Příspěvek od alex.sky »

Neviete niekto náhodou ako uložiť farebný, 24bitový obrázok na pozadie? Zatiaľ som nenašiel takúto funkciu, či nastavenie.
Plnofarebný obrázok sa dá vložiť len skonvertovaný na 256farebný?
V najlepšom prípade to viem len s 2-3 farebnými prechodmi, napr. modré, niečo takéto:

Ďalší problém: ako uložiť takýto výsledok?
Možno chcem niečo, na čo CdC nebol programovaný. Vie vytvoriť takúto kombináciu nejaký iný astrosoft?

Ďakujem.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Cartes du Ciel

#10

Příspěvek od HonzaS »

Funguje nekomu spravne planovani napr. "iridium flares" v CdC. Ja jsem se snazil porovnat vysledky s calsky.com, nicmene jsem nenasel shodu.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#11

Příspěvek od MaG »

Já spoléhám raději na web. Byly časy, kdy jsem net neměl a tak jsem používal DOSový Iridflar. Do něj jsem si stahoval soubor s elementy "iridium.tle". Ten se ostatně dá stahnout třeba na NORADu: http://www.celestrak.com/NORAD/elements/

Takže ověř aspoň, zda máš správně tle soubor v CdC.

Jinak též dodávám, že Heavens-Above a Calsky nezřídka vyjíždí úplně jiné záblesky (a jen málokdy oba stejný), nicméně jak záblesk dle Calsky, tak dle H-A byl předpovězen správně, jak jsem si měl již možnost ověřit, tudíž věřím oběma zdrojům. Snad jen pozor na odhad jasu, zvláště na H-A, je-li centrum záblesku už více než 50 km od vás.. (to pak ubírejte 1 - 3 mag)

Dodávám, že CdC používá k výpočtu Iridií program Iridflar, takže mu můžete zcela důvěřovat. Pokud vám něco není jasné, napište mi.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Morebundus
Příspěvky: 99
Registrován: 08. 04. 2004, 20:34

Cartes du Ciel

#12

Příspěvek od Morebundus »

Potřeboval bych poradit:
Používám CdC v2.76, používám katalog Bright Star a pak Tycho2 (do 12mag) a mám tam hvězdy duplicitně, což mě lehce irituje. :-/
Byl bych rád kdyby mi někdo poradil jaké stáhnout katalogy abych tam ty duplicitní hvězdy neměl a měl co nejvyšší magnitudu. Nechce se mi postupovat systemem pokus/omyl.
Pokud by byl jeden univerzální katalog tak bych se vůbec nezlobil, ale to chci asi moc, co ? ;D
Děkuji za rady
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

Cartes du Ciel

#13

Příspěvek od Alien »

Já to mám nastavené tak, že mám pro každé zobrazení ve stupních nastavený jiný katalog, což se dělá na kartě "Vlastnosti katalogů". Čím větší přiblížení, tím podrobnější katalog. Takže můžeš používat více katalogů (ale ne současně), aniž bys měl hvězdy zdvojené.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Cartes du Ciel

#14

Příspěvek od MP »

V dialogu Preferences -> Catalog and object parameters muzes katalogy zakazovat, povolovat, pripadne urcit, pro jak velka pole se maji pouzit. Tim by mely jit vyresit duplicity. Nejobsahlejsi katalog, se kterym CdC umi primo pracovat, je USNO-2A ( do mag.20 ). Da se stahnout na http://www.nofs.navy.mil/. Ale je to asi 6GB, takze si priprav dost mista na disku i dost casu na stahovani. Ja to mam na dvou DVD, ktere pouzivam na nekolika pocitacich vcetne notebooku. Katalog je organizovan po zonach od jihu k severu, takze se daji vybrat ty, ktere jsou videt od nas a dat je na jedno DVD.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Morebundus
Příspěvky: 99
Registrován: 08. 04. 2004, 20:34

Cartes du Ciel

#15

Příspěvek od Morebundus »

Alien napsal: Já to mám nastavené tak, že mám pro každé zobrazení ve stupních nastavený jiný katalog, což se dělá na kartě "Vlastnosti katalogů". Čím větší přiblížení, tím podrobnější katalog. Takže můžeš používat více katalogů (ale ne současně), aniž bys měl hvězdy zdvojené.
Super, díky zrovna tohle jsem teď objevil a zrovna jsem si s tim hrál ... a vypadá to tak jednoduše že se divim že jsem si toho nevšim :)
Díky
Odpovědět